V prostředí jižanského městečka, za horkého léta roku 1970, se rozehrává příběh rodiny Simmonsových. Ten se odvíjí ve vzpomínkách dnes už dospělé dcery Lidie. Hlavními postavami jejích vzpomínek je bratr Stu, otec Stephen, psychicky těžce poznamenaný vietnamský veterán, který si nedokáže udržet práci, a především strom, na kterém si Stu a jeho přátelé postavili své letní sídlo. Zde prožívají chvíle souznění a malých prozření, bojují s dětmi opileckého vdovce Lipnicka a zároveň se jen obtížně vyrovnávají s tím, že jejich otec je outsider. Během léta děti poznávají, že nenávist a řevnivost vede jen k nesmyslné a ničivé "válce". Pozvolna pochopí otcovu filozofii tolerance a vzájemné pomoci, jež ovšem nešťastného muže paradoxně stojí život. (Nova Cinema)

MickeyStuma

Máme tu dalšího veterána z Vietnamu bojujícího svou válku. Ne, něco jako ‘Rambo’, to skutečně není, i když motiv je hodně podobný. John Rambo byl zcela sám. Tady máme Stephena Simmonse majícího rodinu. Netolerantnost a násilí však pociťují oba. Příběh je vyprávěn dětskýma očima, takže se děj více zaměřuje na ně. Ti prožívají své dobrodružství a hlavně je zvýrazněn jejich pohled na věc. 70. léta, trauma z války a snaha se s tím nejen vyrovnat, ale hlavně mít práci a udržet rodinu. Válka dospělých je tu konfrontována s válkou dětí, byť se zdá, že jde jenom o hru. Poznají, že k tomu vede pouze nenávist a netolerance? V originále se snímek jmenuje ‘The War’, tedy Válka a má to svůj smysl. Proč vlastně lidé mezi sebou válčí? Stephen má sen a snaží se ho naplnit. Snímek tímto obsahuje spoustu silných momentů. Málo kdo by byl např. schopen dát dvěma špinavým pošklebujícím chudým dětem plných nenávisti cukrovou vatu původně určenou pro členy rodiny s dovětkem, že jejich otec taktéž plný zloby jim něco takového není schopen zakoupit. Příběh má hlubokou myšlenku, která se asi na konci snaží nečekanou dramatickou scénou zarmoutit, ale jestli se to podařilo je skutečně na diskuzi. Každopádně je to natočeno dobře. Snímek byť svojí filozofickou myšlenkou vypadá krapet náročněji, je vytvořen k lepšímu uchopení jako rodinný film a nedá se říci, že by se to nepovedlo. Svůj účel splňuje. ()

SiMMaS

Jedna hvězda jen z důvodu toho, že jsem měla to chuť asi pětkrát vypnout. Kdybych se dívala sama, nedokoukám to. Začátek se mi vůbec nelíbil; nezaujal. Nakonec to ale nebylo tak zlé; vyvinul se z toho slušný příběh. Konec byl jednoznačně doják a pro mě, která brečí u všeho ukáplo hned několik slz. Jestli seberu odvahu k překonání začátku a podívám se na to někdy znova, možná tomu hodnocení i stoupne. ()

kacaabba

Pokud máte doma akční dítě (děti), které nemá problém vzepřít se (pocitu) příkoří, a pokud jste taťka nesmírně si užívající každé chvilky se svými dětmi, pak se vám tento film nebude možná zdát jako sladkobolná slátanina. Ale rozumím, že to tak může být i chápáno. Táta navíc byl křesťan jako já, a o to více se mi dařilo s ním ztotožnit. Takže - za co má cenu "bojovat"? Dva citáty: "Život není o boji dobra se zlem, protože dobro není schopno žádného boje. Dobro bojuje tím, že existuje, tudíž, že ho někdo prosazuje. Zlo je nedostatek dobra. Když někdo neprosazuje dobro, tak se objeví zlo." (Tengiz Abuladze) "Nezáleží kým jsi, ale před výzvou doby se vždy budeš muset znovu rozhodnout, zda budeš prosazovat dobro nebo necháš působit zlo." (Petr Vaďura) ()

tranquill

"Jestli se dívá, tak může jít..." Zprvu jsem myslel, že toto místy velmi napínavé drama (nejen) o hrdinství sklouzává k náboženské propagaci, ale naštěstí se tak nestalo. A herecké výkony dětských herců byly skvělé. ()

Likan7

Drama o životě na vesnici. A tím příběh Stromu snů končí. Elihah Wood je překvapivě snesitelný. Costner je stále ten stejný Costner, který má postavenou kariéru na jednom výrazu a jednom úsměvu. Je prostě jako dělaný pro tyhle dramata. Ani nevím co víc k filmu říct. Je to prostě jen rodinný film o životě, který dokáže být občas pěkně nepravedlivý, ať už pro malého kluka, nebo jeho tátu. Délka je ve spojení s véééélmi pomalým tempem až vražedná, ale pokud se neřeší strasti války a na scéně jsou haranti řešící bunkr, zabavilo mě to. Nedokážu si ale představit, že bych si film pustil někdy ještě jednou, to raději návštěvu u zubaře. A Leonardova matka potěšila! :) ()

alpeew

V první řade - nechápu stupidnost českého překladu, jakejpak strom snů? O ten totiž ve filmu rozhodně nejde. The War je správný a výstižný titul. Kromě války ve Vietnamu, odkud se otec rodiny (tradičně dobrý K.Costner) vrací nejen s pošramoceným zdravím, ale hlavně psychikou, je tu válek několik. Dětský gang místní spodiny se synem K.Costnera (doslova dechberoucí výkon tehdy jen 12 ti letého Elijaha Wooda) a a také různé válčení ostatních postav (s nedostetkem peněz, s ponižováním ve škole ap.). Filmu hje vytýkána roztahanost, ale mne stopáž zcela vyhovuje - žádná z postav netrpí plochostí a žádný z jejich jednání nevypadá hloupě. Řadím tento filmeček mezi své trvale oblíbené tiotuly, pro nostalgii a náladu, kterou ve nmne takové filmy vyvolávají (podobně jako Billy Elliot). ()

route60

Strom snů fajn film s příjemným Kevinem Costnerem a Elijahem Woodem ale kde vznikl ten hyperbolický překlad názvu to tedy nevím ono přeložit The War na Strom snů to je umění samo o sobě :). ()

pursuer

Hezké naivní myšlenky, které utěšují srdce a látají duši. A i když to takhle ve světě fungovat nemusí, je dobré si díky takovým filmům připomenout, že svět je takový, jak ho vidíme. ()

Luraj

Skvělý film jak pro dospělé, tak pro děti. Film o přátelství, víře, odhodlanosti, odvaze, toleranci a kamarádství. Příběh sourozenců chlapce a dívky, kteří postupem času začínají chápat filozofii svého otce, který prodělal válku ve Vietnamu a zjistil, jak marný a zbytečný je život, který je naplněn nenávistí, zlobou a záští. Pomalu, ale jistě jim vštěpoval pod kůži, že existují mnohem důležitější hodnoty a to je láska, úcta, tolerance, soucit, kamarádství, odpuštění a pochopení. ()

Merenre

Docela milý, vlastně docela velice milý, příběh z něhož čiší zvláštní druh jakési skličující neutěšenosti a smutku. Je to takový jižanským suchem a horkem rozpálený film o otci a synovi, na který se někdy asi zase rád podívám. ()

mind

Příjemně strávené 2 hodiny života. Mohlo se míň moralizovat, ale zde se nějaké to ponaučení i hodí a dá se odpustit. Také by to mohlo být kratší, ale ani tak se nebudete nudit. Zvlášť ne při pohledu na Costnera jak dokonce i hraje a už vůbec ne při pohledu na 13 letého Wooda, jak všechny přehrává ( hlavně ve scéně, kde křičí na svou matku, věděla jsem,že má ten chapec talent,ale i tak mi spadla čelist). Takže ve chvílích nudy bych tenhle film i doporučila. ()

Grimsrund

Snímok je určite patetický,sentimentálny útočiaci na city ale na mňa to pôsobí dokonale.Ovplýva krásnou atmosférou a detskou naivitou ktorá musí čeliť krutému dospelému svetu.Costner aj Wood v úlohách otca a syna sú velice vierohodní.Pokial vo vás ostalo aspoň trochu dieťaťa, je tento film pre vás. Samozrejme nemožno ešte zabunúť na čarokrásny ústredný hudobný motí od Thomasa Newmana. ()

akneleH

Film s krásnou atmosférou, silnými příběhy... film, který má o čem mluvit. Navíc s výborným hereckým obsazením. ()

Lenakf

Tak tady jsem opravdu nevěděla co mám čekat.Moc se mi na to koukat nechtělo, "zase jeden z nudných amerických tuctovek" říkala jsem si,ale popravdě mě úplně dostal.Možná to bude tím,že jsem se předtím dívala na deprimujícího Sweeneyho Todda,ale co bych filmu křivdila,tento silný příběh mně dosjal až k slzám.Děj je sice v druhé polovině předvídatelný,možná si řeknete,že si libuju ve špatných koncích,ale já jsem už počítala stím,že se tam ten malý kluk utopí....no tak nakonec ne,a zaoblily a naleštily ve skoro happyend.Ten konec je asi jedinné co tomuhle filmu můžu vytknout (já bych toho kluka prostě nechala utopit,přece jenom takhle to bylo lehce uhozené :)) ,ale nejsem režisér,takže je to tak jak to je,milý,místy až drsný a smutný příběh,myslím si,že za podívaní ale stojí:) ()

hadrap

Né uplně pochopený film. Zaprvé zapomeňte na oficiální text distributora - jedná se o sociální drama, kdy rodina ze střední třídy přijde, částečně vinou války, o své postavení ve společnosti, přesto se snaží zachovat si čest, což je na jihu USA, sužovaném chudobou a rasovou nenávistí, težké. ()