Kurošicudži: Book of Circus (TV seriál)

• japonský

黒執事 Book of Circus

• japonský

Kuroshitsuji: Book of Circus

Black Butler: Book of Circus

Animovaný / Akční / Fantasy / Komedie / Mysteriózní

Japonsko, 2014, 10x24 min

I keď moje plece zdobí Ciel, vždy som mala radšej Sebastiana. Vždy niečím prekvapí, na druhej strane Ciel je ten lepšie vyzerajúci, čo sa týka jeho módnych kreácií. Je to už dávno čo som videla dáky diel s touto dvojicou a rada som si oživila znova pamäť. Prvá polka seriálu ma ale skôr nudila, tá druhá už potom fakt stála za to. Staré dobré krvavé Kuroshitsuji. Trošku som sa bála, že nič takého sa nedočkám ale našťastie tvorcovia nesklamali.(28.2.2015)

Třetí sérii Black Butlera s klidným srdcem označím na naprostý vrchol žebříčku nejen ostatních dílů Kuroshitsuji, ale klidně i velké většiny současné anime tvorby a věřím, že na špičce onoho pomyslného ledovce, na který se marně snaží vyšplhat další díla, zůstane ještě pěkně dlouho. Naprosto výjimečné dílo, které na rozdíl od předchozích dvou sérií se nijak nesnaží o nějakou megalomanskou zápletku s osudovou katastrofou (a přesto jí je, jen ne tak okatě), čímž se naprosto liší od dvou předchozích sérií, ale nabízí zdánlivě komorní zápletku v manéži jednoho obyčejného cirkusu, který samozřejmě vůbec obyčejný není a také to, že důvod jeho vzniku a činnosti souvisí s naším již známým hrdinou více než si myslíme a přestože nám toto propojení cirkusu s Cielem může připadat strojené, dostává se nám natolik silného a dojemného příběhu, v němž se nějaké nedůležité zdání diváka ztrácí ve změti tajemna, absurdity a zvrhlosti. Je naprosto impozantní jak tvůrci inspirovaní autorkou mangy (které se konečně po dvou sériích drží) nám dokáží servírovat postavy, které máme nenávidět, ale to se později změní na pouhou lítost a pochopení znásobenou tím, že všechno to úsilí o činění dobra bylo zneužito jednáním o zvrhlé ideály usilujícího blázna, kterého nejen, že budeme nenávidět, ale z kterého se nám bude chtít doslova zvracet, což je něco, co nedokázal ani anděl v první sérii a ani rozmazlený šlechtic v sérii druhé. Nelze popsat slovy ten pocit přicházející s každým dalším dílem pouštěným hned po sobě, protože touha vědět, jak to vše skončí, je neukojitelná a nám se tak dostává stále dalších a dalších záběrů, kde postupně propadáme oněm pocitům smutku, znechucení a nenávisti vůči všemu tomu špatnému co se tam děje a paralelně s tím si uvědomujeme, že ačkoliv charaktery z cirkusu chtěly být jako onen "Tom, co byl dudákův syn, který se učil hrát odmalička a uměl zahrát jen jedinou písničku," nebylo jim prostě souzeno jít za "kopec a ještě dál" kde by stejně našli jen trosky toho, co shledávaly plnohodnotným dílem, kterým si ospravedlňovaly své činy. Jen ten, který shlédl všech deset epizod pochopí, proč je toto tak výjimečné a věřím, že jej také zaujme toto syrové vyprávění příběhů lidskosti, kdy děti, toužící uniknout z šedohnědého života chudinských čtvrtí Londýna zaplatily za lepší život mnohem víc, než si myslely a přesto trest který dostaly nebyl vůbec zasloužený.(15.4.2018)

Látka ako stvorená pre temného komorníka a jeho mladého pána. Gotičnosť, ucelený dej a chladná atmosféra prípadu miznúcich detí v prostredí cirkusu vyniká a kvalita je presne tam, kde ju u svojho obľúbeného anime chcem mať. Nové postavy sa predháňali v tom, koho si viac obľúbim, pri čom táto séria dala extrémne vyniknúť pôvabu postavy Ciela. Samostatne fungujúci príbeh s drsnejším koncom by som odporučila nielen otaku Ciela a Sebastiana, ale každému fanúšikovi temných anime. Pre mňa rozhodne nezabudnuteľných pár hodín času, ktoré si raz rada zopakujem.(28.3.2015)

Tak toto bolo naozaj dobré a zábavné a desať dielov ubehlo ako voda ani som sa nenazdal a bol koniec. Určite odporúčam na zhliadnutie a som si istý, že sa zabavíte. Zaujímavé nové postavy a veľmi dobrá atmosféra počas celej dĺžky anime a hlavne žiadne hluché miesta, všetko do seba perfektne zapadá a príbeh je fakt dobre premyslený. (Hodnotenie 4,5)(13.12.2017)

• Shredder

Black Butler ma komplikovanu historiu. Prva seria najprv sledovala mangu, ale velmi rychlo isla vlastnou cestou. Potom prisla druha seria, ktora bola vlastne cela takpovediac filler. Nato v roku 2014 vysla dalsia s podtitulom Book of Circus. Ta sa opat pevne drzi mangy a pokracuje tam, kde sa v prvej (!) serii skoncila epizoda 15. Spracovava len jednu konretnu arc s nazvom Noah's Ark Circus Arc. Co do kvality, je to navrat ku korenom prvej serie, aj ked rieseny pripad je obsirnejsi a roztiahnuty az na 10 casti. Tolko milovana atmosfera ostala, ale nemozem tvrdit, ze by sa ine komponenty nejako kvalitativne zlepsili, takze sa drzim svojho hodnotenia aj komentaru k prvej serii.(17.9.2015)

• - V 9. epizodě je řečeno: "Jste jak Solomon Grundy - rychle žít a rychle umřít." Film naráží na fiktivní komiksovou zombie postavu Solomonda Grundyho, který žil jen jeden týden. (Natami)