Drsňák

(festivalový název)

Film o lásce na první pohled a instinktivní nenávisti, uvedený v soutěžní sekci letošního Berlinale. Gangster a pasák Han-gi spatří na lavičce v parku studentku Sun-hwa, do níž se okamžitě zamiluje. Přes přítomnost dívčina přítele neváhá a dlouze ji políbí. Vytrvale pak Sun-hwa sleduje, a když ji přistihne při krádeži v knihkupectví, využije situace: po dopadení majitelem obchodu se dívka musí vykoupit. Vysokou částku ale nemůže vydělat jinak než v Han-giově nevěstinci. Její vztah k nové profesi i místu nabývá po počátečním zhnusení nejisté a dvojznačné podoby... (oficiální text distributora)

sochoking

Ja teda čumím na to vysoké hodnotenie tu. Osobne by som tomu viac ako dve nedal ani keby to nebol Ki-duk Kim! Traja chlapíci furt pofajčievajú, alebo chlastajú, zatiaľ čo kurvy šlapú. Občas dvaja z nich dostanú od toho jedného preplesk lebo ten jeden je neuveriteľne zamilovaný, až mu došli slová, takže celý film nepovie ani '' ň '' ! Ja som sa nudil. ()

Sobis87

Filmová tvorba korejského režiséra Kim Ki-Duka se dělí na dvě části. První část zahrnují Kimova starší díla ( Krokodýl, Ostrov, ), ve kterých je hlavním tématem sex, násilí a jejich vzájemné propojení. Druhá část jeho tvorby je tvořena jeho posledními filmy ( 3-iron; Jaro, léto, podzim, zimaa jaro), které opouštějí od násilí, jsou o poznání lyričtější a laskavější, dalo by se říci až meditativní. Drsňák je ukázkovým příkladem filmů z první skupiny. Pokud tedy váháte, jestli strávit čas sledováním filmů tohoto uznávaného režiséra, je Drsňák pro začátek správnou volbou. Film vypráví o zvláštním vztahu nemluvného pasáka a mladé školačky, který po celý film prochází, tedy ze strany školačky, drastickým vývojem. Pasák Han-gi se jednoho dne zakouká právě do školačky Sun-hwa, a proti vůli její i jejího přítele ji na veřejnosti dlouze políbí. Znechucená dívka odchází a pasák je zmlácen skupinou vojáků. Následující dny dívku pronásleduje a rád by jí „vlastnil“. Dívka je dopadena při loupeži v knihkupectví a následně donucena upsat své tělo prostituci. Sun-hwa je zdrcená, odmítá prodávat své tělo na ulici a ani Han-gi zpočátku nechce, aby na jeho dívku šahali jiní muži. Postupem času se ale dívka podvoluje a pasák se smiřuje s tím, že ona tu není jen pro něho. Sun-hwa pasáka nesnáší za to, kam jí dostal, ale později se na něm stává závislou a jeho city začíná opětovat. Pasák ale není jediným, koho Sun-hwa okouzlila a mezi postavami vznikají konflikty.Titulním drsňákem je právě pasák Han-gi, který od začátku filmu až do závěru ani nepromluví. Je těžké sympatizovat s někým tak krutým a násilným, s někým, kdo se chová proti společenským normám a opravdu budete drsňáka zezačátku nenávidět. Postupem času se ale divákův vztah k tomuto člověku mění, stejně jako vztah dívky Sun-hwa. Největší změnou ale prochází samotná postava Sun-hwa. Na začátku se jedná o nezkušenou a bojácnou pannu, která se o sebe neumí sama postarat, ale ke konci si na prostituci zvyká, je o dost silnější a dokonce se svého nového života už ani nechce vzdát. Drsňák Han-gi naopak pod tíhou lásky slábne a ke konci dokonce i promluví a vy pochopíte, proč do té doby nevydal ani hlásku.Žánrově bych film nazval romantickým dramatem, i když se jedná o romantiku velmi nezvyklou a zvrhlou. Přes všechnu tu špínu a krutost zde ale naleznete opravdovou lásku na první pohled, která má bohužel vlivem prostředí, ve kterém se film odehrává, neskutečně hořkou pachuť. Většina filmu se odehrává v noci, v temné uličce osvícené neony, či v potemnělých pokojích prostitutek. Kim Ki-Duk se nebojí zobrazovat násilí, niky neodvrací kameru, naopak všechno pozoruje nezúčastněně , dalo by se říci, že až šmíruje, tak jako drsňák šmíruje Sun-hwa přes průhledné zrcadlo v jejím pokoji. Objevuje se zde i několik bizardních scén, které jsou pro Kim Ki-Duka typické ( háčky v pochvě v předchozím filmu Ostrov ), například scéna s plakátem použitým jako zbraň, či útok kusem skla.Drsňák není lehkou podívanou. Je to opravdu drsný ()

Tsuki

Všechny Kim Ki-dukovy filmy jsou něčím zajímavé, ale některé mi bohužel přijdou o dost slabší a nicneříkající. Což je případ Nabbeun namja. Pár pěkných scén a dobrých nápadů tam sice je, ale hlavním problémem celého filmu je až přílišná syrovost a nepřirozenost (obyčejná studentka vysoké školy se teda se svým údělem prostitutky smířila sakra rychle, člověk ani nestačil koukat a najednou si sedí mezi děvkama v nějaké pochybné gangsterské čtvrti). Láska tam sice nějak zobrazena byla, ale dost pokřiveně a mému zraku to nijak zvlášť "nelahodilo". Dá se vůbec vztahu z naprosté nouze, kdy už holka neví, kam se obrátit, a má zničený život, říkat láska? No nevím... Krutost podsvětí mi ve filmu taky spíš než realistická přišla přehnaná. Po nesčetných bodnutích někoho nožem jsem si už říkala, že by to mohlo stačit. No všechno se tedy Kim Ki-dukovi nepovede. Pořád u mě vede 3-iron. ~(2,2)~ ()

Slarque

Situace, ze kterých je autor schopen rozjet v podstatě milostný příběh, jsou opravdu originální. A vztah pasáka a dívky, kterou donutil k prostituci, je skutečně zvláštní. Kim Ki-duk je jedním z nejzajímavějších současných režisérů. ()

JASON_X

Zatracení Korejci... Moc je nechápu, ale strašně rád se na ně dívám. A zatracený Kim Ki-duk... Ten chlápek musí mít asi nějaký problém. Minimálně s partnerskými vztahy... A to je vlastně moc dobře, protože jinak by nevznikaly takovéhle úžasně šílené filmy. Drsňák mohl skončit nejmíň dvakrát, ale neskončil, no a když konečně skončil, čuměl jsem jak puk, kroutil hlavou a říkal si "Ku.va mám já tohle zapotřebí? To si dám příště radši nějaký lobotomizovaný akčňák..." Silný zážitek, jako obvykle při korejských filmech. ()

mm13

Myslím, že uveriteľnosť zápletky či jednotlivých epizód môžeme z diskusie o tomto filme vypustiť (osobne mi nijako zvlášť za vlasy pritiahnuté neprídu, ale keby aj...). Dôležitá je režisérová schopnosť ponúknuť divákovi postavy, do ktorých sa nie len vcítite, ale ktoré priam pocítite. Spolu so zápachom ulice, prepotenej izby či korby starého nákladiaku. Ste tam, súčasťou tohto sveta a prežívate to, čo ste sami kedysi prežili alebo mohli prežiť a že ste nemuseli prostituovať a ani ste k tomu nikoho nedonútili tomu vôbec neodporuje. Láska (posadnutosť) ako táto zamáva s každým rovnako, spáli všetko okolo seba a sme si v nej rovní. Tak prečo to nepriznať? ()

ScarPoul

Tento film som pretrpel rovnako ako Kim ki- dukové Wild Animals. Znova pekný nápad aj atraktívne prostredie vykričanej uličky, kde sa to miesi gangstrami a prostitútkami. Príbeh je plný rôznorodých postáv, ktoré sú bohužiaľ veľmi plytké aby sa s akoukoľvek z nich mohol divák stotožniť. Každá scéna je podriadená či už nejakej erotickej alebo násilnej scéne a tieto dva aspekty sa tam striedajú podstatne častejšie ako scény z náznakom poetiky. Kim ako keby nenechával doznieť niektoré scény. Nemáme tu toľko pohľadov ako v jeho predchádzajúcich, alebo neskorších filmov, pohľadov, ktoré vyjadrujú emócie podstatne ľahšie ako slová, čo bola Kimova veľká výsada. Tu sa to bohužiaľ nedeje. Pôsobí to na mňa dokonca veľmi neuveriteľne a iracionálne pri čom pri jeho iných filmoch som naplnenie jeho vízie rešpektoval. Bad Guy sa vracia na lokácie jeho filmu Birdcage Inn ale postráda jeho hĺbku aj smútok. A tých niekoľko dobrých nápadov nedokáže pozdvihnúť film do inej roviny v akej sa nachádza. Pre mňa asi najmenej fungujúci film z celej Kim ki- Dukovej tvorby. ()

ledzepfan

No.. Tak nám skonal osobitý podivín Kim-Ki-Duk a já musím dohánět co jsem nestihnul nakoukat za jeho života.. RIP.. Drsňáka bych asi řadil mezi ty lepší (nadprůměrné) Kimkidukoviny, protože je syrový, příjemně nečitelný, nedoslovný a až podvratně morálně vyšinutý (čemuž mám tendenci tak nějak z principu fandit).. ()

Pan Filuta

8/10 V Drsňákovi se Ki-duk vrací k Ptačí kleci a některá témata rozvíjí a jiná přidává. Pro mě osobně je velice těžké se vracet k jeho drsným, syrovým filmům, když jsem už viděl jeho lyricko - meditativní tvorbu. Těžko, přetěžko se chápe asijská kultura a s ní spojená mentalita. Ptačí klec ale vítězí na celá čáře a je to Kidukův nejlepší film z jeho rané éry. ()

Tayen

Kim Ki-duk se vyžívá ve filmech, kde se nemluví. Podle Kima nemluví hlavní hrdinové, protože to jsou hlavní hrdinové a protože většinou ví více než ostatní postavy, které obyčejně neví, co se děje a jen se diví. Bad Guy není výjimkou. Celou dobu se můžeme ptát, jaké pohnutky (kromě těch nejnižších) vedou Drsňáka k tomu, aby svou obdivovanou nechal zavřít do nevěstince bez toho, aby se jí sám dotkl. Odpověď dostaneme a odpověď je to uspokojující. Kimovy filmy většinou nekončí dobře, nebo aspoň nekončí absolutně dobře a hrdinové dojdou jen ajkési relativní spokojenosti, která je slabým odvarem klasického Happy endu. Bad Guy je ten lepší z Kim Ki-dukovy tvorby a naštěstí v ní mlčí jen jeden člověk. ()

Davson

Z lidského hlediska možná sporné, z filmařského však naprosto geniální! Můj nejoblíbenější Kim Ki-duk. ()

GodComplex

Vzhledem ke zdejsimu prepalenemu hodnoceni se prekvapive jedna o jednoznacne nejslabsi kousek Kimovy filmografie. Primarni problem bych videl v tom, ze Ki-duk az prilis recykluje sva oblibena temata, nehorazne se opakuje a elementy, ktere v jinych filmech fungovaly jsou zde akorat otravne. Je zde opet brutalita, ale ne tak efektivni jako v jinych filmech rezisera, vzhledem k (opet opakovanemu) tematu prostituce je zde samozrejme hromada sexu, ale efekt je naprosto nulovy. Obecne receno - vsechno co vidite v Bad Guy je k dispozici v jinych filmech Ki-duka, jen v mnohem lepsi forme. O iracionalnim chovani postav, spatnem scenari a celkove zmatecnosti ani nemluve. 2/10 ()

Jira K

Už jen úvodní scéna na lavičce a to, co následovalo mě pevně připoutalo na židli. I přesto čím je a jak se "drsňák" chová, jsem mu od začátku do konce fandil! A nebyl by to Kim, kdyby film nebyl plný opravdu působivých scén... kouření ve vězení, zrdcadlové pohledy skrze fotografii či sama pointa fotografií... Další skvělý Kimův snímek! "Hej, nepij! Chceš dostat rakovinu jater jako tvůj otec?" ()

kaylin

I když jsem o tomhle korejském režisérovi hodně slyšel, je tohle ve skutečnosti můj první film, který jsem od něj viděl. A není to rozhodně špatný film. Jen je takový velmi specifický a skoro jsem si říkal, že to pomalé tempo mu někdy prostě nesluší a vadí mu. Ale pak jsou zde scény, které vás vytrhnou. Tohle je temná romance a ty mám rád. ()

Rakosnicek77

Velmi prapodivný snímek a to né proto, že by mne nezaujmul, to spíše naopak, ale pro svoji dějovou rozporuplnost. Asi je to tou Asijskou mentalitou, ale osobně si myslím, že unést někoho, totálně mu změnit život, nutit ho k prostituci, tak mu rozhodně nepadnu kolem krku samou láskou. A naše malá studentka, dotyčného šla vyřvat i z cely smrti. Hang-gi, řekne v celém filmu 3 věty a jak člověk uslyší jeho hlásek, rychle pochopí proč. On se totiž k velkému gangsterovi vůbec nehodí, naopak snižoval by jeho autoritu. Nakonec tedy sledujeme téměř komorní drama o skryté touze a velké lásce a když přivřeme oči nad pár detaily, kdy je Hang-gi téměř nesmrtelný ( ten úder cihlou,ani dvakrát probodnuté břicho, by nepřežil ani batman) tak je tenhle příběh velice zajímavý. Zajímavý a pro středoevropany nepochopitelný. Viděno jako 11 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Tyckin

No, začátek byl sice poněkud nezvládnutý ve smyslu způsobu jakým tu holku dostat do bordelu, přecijen ta zápletka moc nedávala smysl. Ale pak z toho vylezlo hodně působivé drama o neobvyklém způsobu lásky a smiřováním se dané půvabné dívky s celou situací. Typickej působivej drsnej Ki-duk Kim jak ho máme rádi :-) ()