Nábřeží mlh

• Francie Le Quai des brumes (více)

Nábřeží mlh je příběh vojenského dezertéra, který se jednoho dne objeví v přístavu Le Havre, bez peněz, bez střechy nad hlavou. Hned první noc se seznámí s malířem Michelem a krásnou smutnou dívkou Nelly. Láska k Nelly se stane pro Jeana osudnou.
Drama Nábřeží mlh je jedním z filmů, který vznikl z bohaté scenáristické spolupráce Marcela Carného s Jacquesem Prevértem.
Tehdy devětadvacetiletý Carné se již projevil jako mimořádný talent a dokázal svůj jedinečný cit pro atmosféru, básnické vidění lidských osudů a filmového obrazu. Vytvořil tak jedno ze svých nejlepších děl.
Do hlavních rolí nešťastných milenců obsadil Jeana Gabina a Michelle Morganovou. (oficiální text distributora)

Nosdrolomo

Původně tři hvězdy za spád hodný náhorní plošiny. Zpětně zvednuto na čtyři za neútěšnost mlhy, romantiku facek a za závěr na který dneska nemá nikdo koule. ()

kagemush

Drama,drama,-jaký drama? NOIR je to! A že se v té době o noiru zas tak moc nemluvilo mě moc nezajímá. Fatální,ponurý a bezvýchodný je i tak moc hezky. Takže NOIR. ()

Martin741

Ako pise Pierre, film mal svojhoi casu vo Francii neskutocny uspech, Gabin je v rlo dezertera, ktory nema strechu nad hlavou, je bez penazi ...... a na zaklade tohoto sa moze rozbehnut kvalitna Filmarina. okrem Gabina som tu videl este aj talentovaneho herca Michela Simona /Vlak 1964/. Tempo, dialogy, na 30. roky perfektne kulisy - to vsetk osu silne atributy filmu, ktory sa rozhodne oplati mat. Opat zas jeden z filmov, u ktorych sa prva polhodina vlecie, divak musi mat brutalnu trpezlivost - potom sa uz ale kvalitna filmarina konecne rozjede : 92 % ()

Topco

Osudové, existenciálne, pesimistické, tragické, ale aj nostalgické, romantické a poetické. Všetky parametre poetického realizmu tu krásne v symbióze fungujú. Vojnový zbeh a tulák uviazne medzi útekom, láskou a zločinom. Skvelý drsný Gabin, krásna snová atmosféra (prístav ponorený do hmly, svetielkujúce kolotoče) a tie existenciálne, poetické dialógy („Môj plavec je utopenec... Nie som dobrý plavec, ale doplávam ďaleko.“). ()

zette

Vizualne nadherny film, ktery je hutnou atmosferou protkan od zacatku do konce. Dobre herecke vykony, krasna Michele Morgan. Na film se pekne kouka, skoda absence silnejsiho pribehu. ()

majo25

Zahmlený film, ako už napovedá aj sám názov, ktorý balancuje na hrane ničoty. Bohužiaľ, aj na ničote príbehovej. "Milujem" filmy, kde cudzie postavy už pri prvom stretnutí začnú viesť dlhé dialógy či monológy a kde vylievajú tomu druhému svoje srdce. Ako krimi je to zlý vtip. Je to klasická nudná romantická dráma o bytí a nebytí, kde prevláda vlečúci sa dej a neprirodzené dialógy plné vaty, ktoré chŕlia nezaujímavé postavy. ()

vesper001

V zapadlé čtvrti Města světla / tam kde je pořád tma kde málo vzduchu krátí dech / kde není léto kde je pořád zima / ona se chvěla na schodech, / Chvěla se on stál vedle ní / v tom městě plném kamení / Náš život to je tahle chvíle zrovna teď / Obejmi mě... Líp než slovy samotného Préverta svůj dojem z Nábřeží mlh vyjádřit neumím. ()

vendysek

Z bezvýchodnosti někdy vedou cesty tak zřejmé, že je tomu těžké uvěřit, a proto nám nezbývá než být skeptickými stíny vlastních trudných konců. ()

vitekpe

Velmi slusna podivana v zanru poetickeho realismu s (mirne) noir vizualem. Oba hlavni predstavitele vyborni. Michele samozrejme navic krasna. Obrazove skvele, chybel mi vsak vyraznejsi, zapamatovatelny moment v deji...nevim. Nakonec dam "jen" nadprumer, ale videt by to mel kazdy filmovy nadsenec. Kouka se na to krasne... 3+ ()

Alf

skvělá atmosféra, která přebíjí i některé - na dnešní dobu - téměř divadelní momenty (střelba v závěru).... p.s. po Pepé nebo Bestii konečně film s mladým Gabinem, který u mě dostál své pověsti... ()

Mikino00

V mlze zahalený noirový příběh, kterému nechybí nic z daného žánru. Ať už temné a atmosférické prostředí, sympatický drsňák, osudová žena, temný konec a nádech tajemna. Gabin do toho skvěle zapadl a prochází příběhem až k nevyhnutelnému konci. ()

Petrus1

Asi začínám být nějaká sentimentální nebo co, ale tohle bylo moc dobré. Musím teda zase přiznat, že Gabina jsem viděla asi jenom ve filmu Tetovaný (čím víc filmů teď vidím, tím víc zjišťuju, že mám obrovské mezery ve filmovém vzdělání), ale jelikož jednička chystá vysílat více jeho filmů, tak to snad vylepším. Tady jako ještě relativně mladý vojenský zběh, který se zamiluje do mladičké dívky, působí velmi přesvědčivě. Tak nějak bych si představovala, že má vypadat to správné drama. Na scénáři se spolupodílel J.Prevért . Ne, že bych jeho tvorbu znala (vždy se mi vybaví báseň Jak namalovat portrét ptáka, kterou jsme kdysi na gymplu rozebírali), ale tak nějak si pamatuju, že řešil otázky lásky a života. A nutno dodat, že tady se mu to opravdu povedlo. ()

Narciska

Dobře natočený, Gabinem dobře zahraný, ale jinak za mě úplně zbytečný film a udělala bych lépe ho nevidět. Kromě atmosféry filmů noire nepřináší vůbec nic a konec je už jen pro dovršení naštvání. ()

Akana

Posmutnělé drama plné mlhy, nočních stínů a společenských outsiderů. Jean Gabin jako zahořklý dezertér, jehož cynismus roztává pod teplem nenápadně se zrodivší lásky, zaslouženě strhává největší pozornost. Ale hodně mě zaujala i nejednoznačná i když jasně záporná figura citového i morálního zkrachovance Zabela výborně ztvárněná Michelem Simonem. 90% ()

NoIdentity

Musím říci, že jsem původně čekal snímek, u něhož se vzhledem k datu přidává pár hvězdiček navíc jen jaksi z jakéhosi nostalgického nadhledu. Postupem času mě ale naprosto ohromil nenápadně se rozvíjející příběh, jehož naprosto ospale loudavá rovina melancholického tesknění dokáže vygradovat až mezi životu nebezpečné intriky zlověstných očí, vychytralých hlav a nedotknutelnost machrujících frajírků. Do celkové mlhavé atmosféry výborně zapadají tak trochu podivínské dialogy, dokonale vykreslené postavičky, jejichž vizuální stránce se nedá upřít výtvarný podtext a jen takový drobný romantický nádech nenaplněného vztahu. Co mě ovšem zaujalo úplně nejvíce je nenápadné míjení se postav v určitých scénách na stejném prostoru, kdy o sobě vzájemně ani nevědí. A stejně tak velmi nadčasově na mě působí jistá záhadnost v nedokončených faktech odehrávajícího se příběhu. Spousta klíčových momentů tak zůstává zahalena tajemstvím a nechává prostor pro divákovu fantazii. Například bližší identita onoho zavražděného muže, důvod vojákova útěku z armády, naznačená sebevražda malíře atd. Spousta okolností se díky těmto nedokončenostem dá vysvětlit, vnímat a pochopit i jinak, než jak by určoval striktní děj. A vzhledem k tomu má vyprávění celkem jednoduchého hlavního příběhu nakonec naprosto geniální pojetí. Klaním se autorům… ()

pollstro

Klasický představitel francouzského realismu a zároveň typický předchůdce žánru noir, jenž vznikl o několik let později, ale jednoznačně inspirován podobnými filmy, jako je právě Nábřeží mlh. Prostředí přímořského přístavního města Le Havre perfektně zobrazuje a vystihuje tehdejší dobu a směr, kterým celá Francie směřovala. Celková atmosféra působí velmi unaveně, vše je zahalené, mlhavé, pochmurné, špinavé a pracovitost, společně s vyčerpaností, je cítit z celé společnosti. Samotný úvod působí velmi zmateně, jelikož divák je společně s postavou Jeana zahlcován od samotného začátku spoustu informacemi, se kterými neví jak naložit, nic není pořádně vysvětleno, ale až s postupem času, kdy divák proniká víc a víc do filmu, se začne odkrývat celkový příběh, zápletka, a s tím přichází několik momentů, které vysvětlují spoustu věcí a najednou začíná dávat vše smysl. Nemluvě o tom, že příběh nechává spoustu nezodpovězených otázek a je jen na divákovi, jak si na ně odpoví. Přijde mi, že se filmem Nábřeží mlh inspirovalo nespočet dalších filmů a podobný koncept jsem již několikrát někde viděl. Nádherný a kouzelný atmosférický film s vynikajícím Jeanem Gabinem v hlavní roli vojenského dezertéra, který se zamiloval do kouzelné Michèle Morgan, která zde představuje femme fatale, a společně vytváří nádherný prvek romance skrze celý film. Nespočet krásných a silných dialogů, které úderně a silně vystihují tehdejší dobu, ale taktéž nádherně podtrhují milostný vztah mezi hlavními postavami. Samotný závěr celého filmu je naprosto jedinečný, skvělý, ohromující a smutný. Nezapomenutelné dílo francouzské kinematografie a skvělá ukázka jedinečného filmového a lidského cítění Marcela Carné pro atmosféru, poetismus, romantismus a vůbec film jako takový. ()

Elessar.

Asi kamaráti nebudeme, ale letom svetom s francúzskym filmom a prečo nie? Trochu taký Sean Bean francúzskej kinematografie a prečo nie? Nuž má to silnú atmosféru, zahmlené uličky, fajný psíček... Má to ten poetizmus v sebe, lenže ako ten, čoskoro sa vytráca a človek sa vracia z doby, ktorú odvial vietor veľmi rýchlo, nepochybujem však, že mal za svojho vzniku úspech. A páčila sa mi aj hudba... Sú filmy ktoré sú ako záblesk nuž a toto bol ten prípad. ()