Pták na drátě

Vták na drôte

Akční / Dobrodružný / Thriller / Komedie

USA, 1990, 106 min

• lennyd

Rick Jarmin (Mel Gibson) se po usvědčení jednoho z policejních šéfů a zároveň šéfa drogové mafie Eugeneho Sorensona (David Carradine) nachází v programu Ochrany svědků. To znamená, že každou chvíli mění svojí identitu, a začíná znovu a znovu svůj život. Ve chvíli, kdy Sorensone pustí z vězení, začíná být jeho život znovu ohrožen - Sorenson má své styky, a není pro něj problém zjistit současnou Jarminovu identitu. Shodou okolností ale Jarmina pozná jeho dávná láska Marianne (Goldie Hawn), která mu na poslední chvíli zachrání život. A tím teprve vše začíná ... Začnu tím, co všechno mne na filmu štvalo. 1. Scénář - těch náhod bylo nějak moc, že by Ricka Marianne poznala právě v ten den, kdy po něm půjdou? 2. Mel Gibson - má tohle to zapotřebí? Asi v roce 1990 ještě měl ... 3. Goldie Hawn - její role spočívá v hodině a půl nepřetržitého ječení a naříkání (a v českém dabingu ještě víc)... 4. Název filmu - měl snad mít něco společného se závěrečnou scénou? Ehm.. Prostě - pokud si mám vybrat mezi Ptákem na drátě a Drátem do ptáka, tak sáhnu po filmu, ale v jakémkoliv jiném případě .. nevím nevím...(24.1.2004)

Ač nejde o žádný intelektuální dýchánek, tahle nenáročná akční komedie s dozvuky osmdesátek šlape fakt pěkně a na jedničku tu funguje i chemie mezi charismatickým Melem a živelnou Goldie. Jejich slovní přestřelky zaručeně pobaví a dohromady jsou jako neřízená střela. A k tomu to efektivní finále v zoo...(17.6.2012)

• VanTom

Ve velkém procentu případů mi přepálený humor, stavící na diskutabilním "rošťáctví" Mela Gibsona a nepříjemně uječené hysterii tuctové Goldie Hawn, přišel trapný, za což mohly také odbytý, klišovitý scénář a režie. Přestože pár intimních milostných chvilek či dynamická kamera v akci naznačily potenciál a celý film se nesl v okázale pohodovém duchu, z mládí si jej pamatuji podstatně výživnější (což vzhledem k jeho infantilnosti nepřekvapí).(29.5.2019)

• Hal_Moore

Neakčně nevtipná akční komedie. Každý občas šlápne vedle, ale rovnou do hovna, to se podaří málokdy a málokomu. Mel Gibson je jeden z těch, kterým se to poštěstilo. Mimořádně nesympatická Goldie Hawn zabíjí všechno alespoň průměrné svým hereckým antitalentem a Gibson toho překvapivě nevyužívá, holt ne každý den je posvícení. Po skončení hrozila návštěva ušního lékaře, neb scénárista nechal Goldie Hawnovou celou dobu hulákat a fňukat, což se za prvé nedá poslouchat a za druhé ušní bubínky dostávají fest zabrat. Tohle už víckrát ne(31.12.2006)

• chaometic

Hodně slabý béčkový film, film byl stejně katastrofický jako herecký výkon Goldie Hawn, její postava byla zátěží. Četl jsem obsah, ale nakonec zklamán. Proč jí to tajemství, řekl tak rychle? Proč se ten film rozjel tak rychle a půlce už o nic nešlo? Tenhle film chce předělat a doufat, že Pták na drátě dopadne lépe něž béčkový s Goldie Hawn.(2.1.2011)

• - Goldie Hawn při natáčení scén v zoo přišla do kontaktu s opravdovými tygry. To na ni zanechalo negativní stopu, a tak se podělila s režisérem, kterému se svěřila, že má noční můry, ve kterých ji honí tygři. John Badham nelenil a okamžitě to zakomponoval do scénáře. (Dixieboy)

• - Film má dvě dabingové verze. Ve starší, která byla k mání na VHS, dabuje Mela Gibsona Gustav Bubník a Goldie Hawn Dana Bartůňková. Novější verze dabinku, o který se postarala televize Nova, kdy Mela dabuje Zdeněk Mahdal a Goldie Helena Friedrichová, byla zároveň poslední dabingovou prací Heleny Friedrichové před její smrtí v roce 2002. Bohužel tento dabing je většinou vnímán negativně, a to kvůli "uječenosti" postavy Goldie Hawn. (Dixieboy)

• - Mel Gibson dostal při natáčení k dispozici dům a tak si zároveň mohl užívat dovolenou s rodinou. (HellFire)