Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

Arach.No

Kachní polévka je plná vynikajících slovních hříčkek, bláznivého humoru a gagů, které byly časem nesčetněkrát napodobované. Vynikající dojem z filmu mi bohužel kazil naprosto nesnesitelný Harpo, při jehož "komediálních" kouscích jsem většinou opravdu trpěl. Nenávidím klauny, a Harpo není nic jiného, než figurka ze šapitó. Groucho by mohl být po pár dalších zhlédnutých filmech jedním z mých oblíběných komiků. Avšak díky jeho staršímu bratrovi mi tyto komedie nejspíš nikdy příliš nepřirostou k srdci (snad s výjimkou Noci v opeře). Přesto velmi silné 4*. ()

farfalla

Ani Vlasta Burian by si nedovolil takové nesmysly. Filmové časopisy doporučují film ´Duck Soup´, všechny možné seznamy nejlepších komedií ho staví na popřední místa. Očekávala jsem proto potěšující zábavu, ale spíš než chechtání se nebo srdečný úsměv je sledování ´Duck Soup´ jenom pietní hledání něčeho, co tam ostatní museli vidět, když to tak chválili. Konzultovala jsem proto svůj zážitek s rodilými Američany a jejich průměrný záver byl ´trapárna, kterou ani není možné dokoukat´. Já nejsem tak krutá. Spíš bych řekla, že jak to byl vyjímečný film před 80 lety, tak už časem vyčpěl. I když je možné vidět, že měl svůj vliv na mnoho komiků několika dekád. Například Werich v Pekařův císař, císařův pekař´ ve scéně se zrcadlem po omládnutí nebo Sellers v ´Růžovém panterovi´. ()

Bouřňák

Rád bych řekl, že z hlediska stáří tohoto filmu se jedná o kvalitní a vtipnou komedii, leč není to tak. Tento styl humoru je mi cizí, jen jedna scéna mi přišla skvělá (rozbité zrdcadlo). Jinak jsem se ale spíš těšil, až ten film skončí. Rozhodně jsou předválečné filmy, které mě osobně oslovily, ale tento mezi ně nepatří. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Gentlemen, Chicolini here may talk like an idiot and look like an idiot, but don't let that fool you. He really is an idiot."     Poriadne strelená komédia vychádzajúca (a hojne čerpajúca) z nemej grotesky, ktorá je zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Spočiatku sa mi ten štýl humoru zdal byť poriadne zastaraný (ako niečo, čo už dávno skončilo na smetisku dejín) a miestami aj trochu trápny. Lenže ten humor je zároveň aj akýmsi zvláštnym spôsobom nákazlivý, takže som sa nemohol ubrániť tomu, aby ma postupne ovládol. Pokiaľ v prvej polovici som sa väčšinou len tu a tam jemne pochechtával, druhú polovicu som sa už v podstate celú prerehotal. Je to zrejme aj tým, že film priam hýri vtipnými nápadmi, pričom koncentrácia týchto nápadov sa ku koncu filmu postupne zvyšuje (slávna zrkadlová scéna, zvonkohra na vojenských prilbách, vojnové scény).     "Three men and one woman are trapped in a building. Send help at once. If you can't send help, send two more women." ()

Chajimwitz

Tento film jsem si oblíbil ještě před tím,než jsem ho měl možnost celý vidět.Do té doby jsem viděl jen několik krátkých ukázek a hlavně jsem o něm hodně četl samou chválu.Když jsem na něho v rámci ,, projekt 100 " šel do kina,tak jsem měl trochu obavy ze zklamání,ale to se naštěstí nekonalo.Naopak,komický koncert tehdy ještě čtyř Marxíků považuji za jednu z nejlepších veseloher. ()

Pawlisman

Hahaha! Film plný vtipů a gegů avšak ani jeden z nich nevyloudil na mé tváři úsměv. Podivně absurdní a suchý humor, jenž bych situoval spíše do britské krajiny. Todle vtipné být mělo avšak není. 4/10 ()

joker2

Jeden z prvních filmů bratří Marxových (Harpo, Groucho, Chico a Zeppo), ve kterém opět předvádějí nekončící proud rozmanitého humoru. Groucho Marx sloužil jako vzor Woody Allenovi. ()

jane1106

Z prvního setkání s bratry Marxovými mám smíšené pocity. Humor v Polévce pravidelně osciluje mezi mimořádně povedeným a mimořádně trapným. Groucho v roli Fireflye navíc své repliky odříkává tak chladně a nevzrušeně, že si nejsem jistá, zda šlo o autorský záměr a nebo jeho absolutní herecké neumětelství. Co mi ale vadilo úplně nejvíc byla komika Harpo Marxe. Tyhle škodolibé diblíky opravdu nesnáším a nějak se těmi jejich kousky nedokážu bavit. ()

MovieFive

Inteligetní groteska, u které jsem se velice pobavila. Bratři Marxové ve svých rolích vskutku perlí, ale přece jenom nějaké scény byly trochu delší, a to by se u 70ti minutového snímku nemělo stávat. 4.5* ()

gombarix

50 %, leč vzhledem ke své „kultovní“ pověsti je to mnohem slabší než jsem čekal. Groucho hrne svůj vodopád slovních fórů, ale i když jsou dobré a místy skvělé, brzo se omrzí, protože dialogy pak nikam nesměřují a ztrácí jakýkoli jiný smysl než poskytnout prostor pro vtípky. Satirické šlehání politiky a diplomacie (v kontextu 30. let) lze sice ocenit, ale opět je to celé příliš absurdní, než aby to nějak hlouběji zapůsobilo (ve srovnání třeba s genialitou Dr. Strangelove, která je absurdní právě tak akorát). Vcelku mi připadá, že v tomto (naštěstí ne moc dlouhém) díle jsou typická negativa marxovských filmů (jalová zápletka, nesmyslný děj, ploché a otravné postavy, příšerné muzikálové scény) výraznější než jinde. Dlužno nicméně podotknout, že se tu najdou klasické momenty, z nichž si evidentně brali inspiraci různí pozdější klasikové (Sellers, Allen, Pythoni...) - Pro první ochutnávku bří Marxů ale rozhodně nedoporučuju, taková Noc v opeře je určitě lepší. ()

galiyosha

Na ten film sa však treba pozrieť aj z hľadiska doby, kedy bol natočený. A na tú dobu je sakramentsky dobrý - či po stránke satirickej (ak si ju tam človek vôbec chce všimnúť), alebo po stránke čisto humornej. Niektoré hlášky a scény sú proste legendárne, rovnako zrejmý je aj jeho vplyv na neskoršie komické skupiny - s Monty Pythons na čele. ()

martiňák

Jedna z mala komedii, ktera je i po 70 letech hodne zabavna. Krome fanousku bratri Marxu lze Kachni polevku doporucit i fanouskum Woodyho Allena, ne ze by Woody bratry Marxovi primo napodoboval, ale vliv na jeho humor maji obrovsky. ()