Katastrofický film o souboji s ničivou vlnou v norském fjordu Geiranger, inspirovaný skutečnými událostmi. Zkušený geolog Kristian se chystá s rodinou opustit malebné město Geiranger. Přístroje umístěné v jednom z horských masívů nad fjordem zachytí znepokojivá data. Ve chvíli, kdy se rozezní poplašné sirény, naplní se Kristianova nejhorší můra. On i jeho blízcí mají přesně 10 minut, než je zasáhne obří vlna spuštěná sesuvem půdy. Začíná souboj s časem i živly. Vlna přenáší postupy klasických amerických katastrofických filmů do malebného a drsného severského prostředí. (Film Europe)

Ann2

Nejsem si tak úplně jistá, jestli tu poslední hvězdičku nepřidala skutečnost, že právě teď nějaké 2 hodiny od Geirangeru bydlím. Celý film jsem ale obdivovala naprosto skvělou kameru- letecké záběry byly opravdu hodně povedené. A jak už tu někdo velmi přesně řekl- Norové jsou vážně oškliví (geoložka Margot mi až moc připomínala jednoho z norských trolů) a to je na celém filmu právě to skvělé, že hlavní postavy nejsou žádné svalnaté hollywoodské hvězdy. Samozřejmě tam musela být dojemná záchrana rodiny. Naštěstí se to (na rozdíl od hollywoodkých filmů) obešlo bez zdlouhavých řečí, filozofování a citlivých dialogů. Byla tam prostě spousta akce a působilo to díky tomu mnohem reálněji, než když herci mají v polovině apokalypsy čas na srdceryvné povídačky. Celý film jsem zůstala napjatá, a jakmile se začalo na ciferníku odečítat 10 minut, ani jsem nedýchala. Prostě vážně dobrá podívaná od začátku až do konce. ()

NSN

Tý vlny tam bylo opravdu pramálo, zato nelogičností spousty. Obecně norská produkce neumí zahřát a pokud už se pouští do tohohle žánru, měl by v něm převládat hlavně temperament, kterej tam bolestně chybí. ()

Martens14

Norská katastrofa je jiná než katastrofy běžných světových parametrů jako jsou tsunami, zemětřesení či sesuvy půdy. Je to neokoukaná katastrofa v norských fjordech, která se za posledních 100 let stala třikrát. Moc hezky natočeno s krásnými přírodními scenériemi. A že to Norové natočili sami, a nepozvali si k tomu americké producenty či filmaře, je jen dobře. ()

jakubvojt

3* si najviac zaslúžilo asi to Nórske prostredie, inač by som tomu filmu dal menej. Pravdupovediac som sa na tento film tešil, ale bohužial ma sklamal. Z diváckej stránky som bol vždy krok dopredu a to nie je pre mňa veľmi záživné. Aj stým dejom je to také, že 2 hodinky sa stále rieši v podstate to isté. Fajn film asi iba na pozretie si nórskych fjordov a vodopádov, no a ešte samozrejme ten americký happy-end ;-) ()

fikee

3.5 Vlna lavíruje mezi norským životním pohledem a hollywodským katastrofickým filmem. V hlavní roli úžasná a drsná norská příroda a především hora, jež hrozí zřícením do moře vyvolat tsunami a zničit malé norské městečko. Všichni o tom vědí, ale snad kromě hlavního hrdiny si nikdo nepřipouští, že by se to doopravdy mohlo stát. A pak se to stane a začíná závod s osmdesátimetrovou vlnou a jde už jen o to, kdo přežije a kdo ne. V namodralých barvách, s dobrými herci, precizní kamerou, AAA soundtrackem těžko Vlně něco vytknete.Ale až na pár detailů nenajdete nic originálního, jen dobrou žánrovku. ()

Snakefinger

Tak mé první setkání s katastrofickým severským filmem dopadlo na průměrnou. Nebylo tady nic nového, vše už jednou nebo vícekrát bylo. Každopádně filmařina opravdu velmi poctivá, severský cit nebo chlad pokud chcete se opravdu nezapře. U mně dobrý. ()

Lockdown

První polovina filmu byla skvělá. Diváka pomalu připravovala na nevyhnutelné. Výtečně vykreslená příroda a skvělá hudba, kterou mi narušovala jen ta norština. Ten jazyk je prostě strašnej. Každopádně vše nás pomalu připravovalo na velkolepé finále, kde nám měla zaúřadovat malá vlnka a srovnat Geiranger se zemí. Nestalo se. Vlnka zacloumala s pár domečky,přehodila pár autíček a za 10 minut bylo hotovo. Poté už jsme se vrátili k rodinnému dramatu a předvídatelnému konci. Je to škoda, protože už jen díky nádhernému Geirangerfjordu mohl vzniknout opravdu hodně dobrý film. Takhle pouze 50% ()

pan_buh

Hodina a půl utrpení mladýho Stropnickýho. Ne na to se fakt nedalo koukat, ty jejich zženštělý ksichty, hroznej za uši tahající jazyk a všudypřtomná genderová agitka těhle úchylnejch zlodějů dětí. Fakt jsem k Norům žádný velký sympatie neměl, hlavně pro to že unesli kluky Michalákovi a dodnes se snaží je "převychovat" ale tenhle snímek to všechno fakt jen podtrhnul. Ženská co spravuje dřez aniž by si vypnula vodu a tak si to nachčí do skřínky pod dřez, "chlap" (mladej Stropnickej) kterej nepozná hasačky, jeho "napjatý" vztah s dospívajícím synem atakdále atakdále. Mimochodem tomu jedinýmu puberťákovi bych prominul, že vypadá a chová se jako ko-kot, Fakt jsem ale nepochopil proč jsou na tom ostatní stejně.... Fuj fuj fuj a hanba jim. Jednak že točí takhovýhle trajdáky - za to jim hanba ale za to že kradou děti, za to by si zasloužili takovou vlnu každej den, dokud je nevrátí dobytci jedni. ()

danny79

V druhe polovine film spadne k nudicmu survivalu, ktery nicim neprekvapi a je plny klise. Zato prvni polovina je temer vynikajici. Fascinujici zabery nadherne prirody, mraziva atmosfera, ktera dava tusit, ze neco zleho se blizi, neustale nepolevujici napeti, trvajici az (jen)bohuzel do polovinu filmu. V hlavni roli bych si dokazal predstavit nekoho jineho, Kristofferu J. chybi charisma ()

Destroyer06 odpad!

Prosím vraťte mi mých 100 minut života, ani jsem ten film nemusel vidět celý a hned jsem věděl, že se někde stala chyba - zmáčkl jsem tlačítko play. Film je strašně nudný, nevím co je horší jestli ten norský jazyk nebo to že jsem hodinu musel čekat než spadne kus skály co vytvoří vlnu, která smete město. Nějak ve filmu chyběla akce a napětí. Jediné co je ve filmu koukatelné je přirozená norská krajina. ()

Takaru

Hm, norská Vlna se rozjela slušně, po prvních dvou třetinách se rýsovalo hezkých 70, možná 75%, což je u mě na katastrofický film - obecně tenhle žánr jde celkem mimo mě, opravdu hezký výsledek. Bohužel ustupující vlna sebou, kromě běžné směsky hmotných statků a ostatků nebohých lidiček, odnesla to podstatné, co takový film potřebuje, aby se mi líbil. A to napětí, logičnost - jen namátkou, nezatopený kryt se vzduchotechnikou, přerušená resuscitace, vykrádačka např. z Propasti, tady ale bez kýženého dramatického efektu, ucpaná silnice, a nedozvíme se proč atd., a také to nejpodstatnější, uvěřitelnost (hrdinka jen tak nachází potmě v polozatopeném krytu baterku, za pár minut pak dokonce klíč, poloutopený geolog pohodově si vykračující pár minut po svém zázračném zmrtvýchvstání s rodinkou jakoby nic, no našlo by se toho vela. Prostě a věcně, poslední odfláknutá třetina film v mých očích sráží někam k 60% a to je opravdu škoda. PS: nechat utopit jedinou hezkou holčinu - mladá recepční, aniž bychom předtím viděli alespoň její kůzlatka při nějakém tom nenuceném člověče nezlob se, to se přeci nedělá. Shrnuto a podtrženo za TŘI. ()

samo151

Na úvod musím priznať, že neviem byť k škandinávskej kinematografii objektívny. Akonáhle počujem dánčinu, švédčinu, alebo nórčinu a pozerám sa na ľudí z toho regiónu, tak chtiac-nechtiac si film užívam viac. Bølgen sa bohužiaľ nevie celkom odpútať od žánrových klišé, čo je škoda, lebo inak je to skvele natočený film v krásnom prostredí s veľmi prijemnými hereckými výkonmi. Keby bol scenár o čosi inovatívnejší, bolo by to u mňa aj za 5*. ()

hoffo

Ono natočiť vyše 100 min. film o jednej vlne, ktorá v niekoľkých CGI minútach všetko "spláchne" a rovnako rýchlo zmizne, bez toho, aby sa väčšinu času pred-apo a post-apo divák nenudil na obohranom klišé, chce buď hutnú gradujúcu pred-apo atmosféru, alebo aspoň poriadnu post-apo drámu... Bohužiaľ ani jedno, ani druhé sa nedeje a tak v duchu svojho názvu, film sa nachvíľu zavlní a strhne vás do víru katastrofy na pár minút a vzápätí je všetko preč... V tejto súvislosti ma oveľa viac zaujal dokument z cyklu sekundy pred katastrofou o takejto 200m vlne, ktorá v roku 1963 po tom čo sa do priehrady Vajont v Taliansku zosunulo viac ako 200 mil. kubických metrov horniny, úplne zmietla niekoľko dedín pod priehradným múrom a zahynulo viac ako 2000 ľudí. Práve gradujúca pred-apo atmosféra formou objasňovania šokujúcich skutočností a pochybení ku ktorým došlo pri stavbe priehrady a ktoré nakoniec aj viedli k tejto katastrofe, ma v tomto dokumente úplne pohltila a nepotreboval som ani CGI vlnu... škoda... námet každopádne nebol zlý, za to 2*. ()

stuj

Nenáročná katastrofárna s kýčem na konec. Za ten kýč se mi chtělo dát jen dvě hvězdy. Scénář spíš pro televizní film. ()

hlos

Zajímavý katastrofický film jiné než americké provenience, I námět celkem zajímavý, lze uvěřit, že se to může takto stát. Bohužel má v sobě mnoho obehraných scén známých snad ze všech filmů tohoto žánru: - hlavní hrdina má problémy s rodinou a vzdorovitými dětmi, které touží jen po fungující rodině, na níž pro svou práci nemá čas, nicméně při katastrofě se opětovně sblíží. - hlavní hrdina je v práci nepostradatelný, ale ostatní jeho varování podceňují - ochotně zachraňuje jiné, na rozdíl od ostatních, a to i na úkor svých nejbližších - a podobných klišé je tam mnoho Ale přesto to nepůsobilo tak fádně, jako v jiných filmech. Dokonce jsem chvíli věřil, že nedokáže zachránit všechny z rodiny a že na konci zemře. Mělo mne však varovat to, že před smrtí nebyla pětiminutová srdcervoucí rozlučka s blízkými, takže hrdinu přeci jen nakonec oživili, čímž se toto opomenutí vysvětlilo... Ale i tak tento film patřil v tomto žánru mezi ty lepší ()

Saxicola

Chválím námět. Nechválím závěrečnou část, která je sice napínavá, ale odehrává se podle těch neprofláknutějších klišé (voda dramaticky stoupá, odplaveme jinam, tam začne voda taky dramaticky stoupat, a nakonec resuscitujeme hlavního zachránce). Postapo scéna s ohni v sutinách příhodně hořícími právě tak, aby procházející hrdina ve tmě dobře viděl, byla vyloženě trapná. Kdybych do toho mohla mluvit (jakože nemůžu, ale who cares), udělala bych z toho psychodrama z prostředí geologů, kteří vidí, že se s horou něco děje, ale zatím nevědí přesně co a kdy, a jsou mučeni dilematem buď vyvolat zbytečně paniku, nebo prováhat a způsobit smrt mnoha lidí. Samotná vlna by pak mohla být přirozeným dramatickým vyvrcholením. (Zdánlivě nesouvisející vsuvka: nechtěla bych být vulkanologem na Vesuvu odpovědným za signál k evakuaci milionové Neapole - chápete, co tím myslím). Ale jasně, pro většinu diváků by samotná divná čísla na senzorech nebyla dostatečně zábavná. Bohužel. ()

Scandi II – horký severský koktejl filmů

Scandi II – horký severský koktejl filmů