Vlna

The Wave

The Wave

Akční / Drama / Thriller / Katastrofický

Norsko, 2015, 104 min

Velmi solidní Norská jízda, pohrávající si s myšlenkou katastrofického následku po pádu utržené hory do jezera. Velmi dobrá práce po dějové i efektní rovině. Zbytečný patos a lechce nelogické chování se ale najde (Přece nenechám malou dceru utíkat o záchranu se sousedem proto, abych zachránil jeho ženu uvízlou mezi auty? Logicky se snad postarám o dceru a ženu ať si zachrání dotyčný soused, případně záchranu provedu společnými silami) a je toho víc. Všechny tyhle faily jsou ale v rámci žánru naprosto běžné a snad i nutné zlo k tomu, aby se odehrálo něco víc a přitvrdil se strach a panika. Jinak je to velmi atmosférický biják, který s přehledem konkuruje miliardovým Hollywoodským blokáčům. Kvalitní pobaveníčko.(17.12.2015)

Snímek zachycuje filmově naprosto neokoukanou katastrofu, při které vzniká blesková tsunami při sesuvech obrovského množství půdy/kamení do vody. Je to pěkně natočené a docela jsem cítil zadostiučinění po odfláknutém ustřižení scény protržení Hooverovy přehrady z letošního katastroficého blockbusteru San Andreas. Pro zvídavce - vězte, že takové sesuvy půdy do moře jsou peklo. Přes 50 let starý incident z Aljašky dokumentuje, že může vzniknout vlna i !!!580!!! metrů vysoká. Více textem v angličtině tady nebo v dokumentu tady. 80%(1.1.2016)

Po dlouhé době opět kvalitní katastrofický film. (Kam se hrabe 2012 či San Andreas.) Norové vložili do svého filmu vše a je to znát. Napětí je patrné už z pár minut filmu. Vtáhlo mě to a netrpělivě jsem čekal, co se stane. I tak mě lehce zklamal konec, který jsem vlastně čekal - tak proč si stěžuji? Vlna je ukázkou toho, že i jiné země umí natočit kvalitní podívanou.(13.7.2016)

Norské Nic nás nerozdělí, akorát při tsunami v Indickém oceánu se rvala Naomi Watts o hvězdu lépe. Vlnu má smysl vidět nejen pro těch pár titanikoidních záběrů, ale taky pro onu možnost užít si kouzlo norských fjordů a téměř kýčovitě dokonalých horských center, aniž byste předtím museli přeblafnout tureckýho pašeráka a s falešným syrským pasem tam žádat o azyl. No nezoufejme, norské masivy se skutečně pohybují a až tam jednou vlna opravdu smete hotel, do kterého se díky svému trapnému průměrnému platu nepodíváte ani za dvacet let, nemusí vám to být tudíž líto. Koneckonců fenomenální místní znalec dobrého vkusu a kvalitního hororu, mistr Livingdead tvrdí, že (cituji): Norština je hnusný jazyk a Norové jsou škaredí lidé. Ve filmu nenajdete sympatického člověka.. Co na to říct. Snad jen: Ty budeš kromě té debility navíc i dobrej zkundyxicht.(26.12.2015)

Norové a režisér Roar Uthaug obzvlášť má dar na velikášské evropské filmy. Tento se od jeho rukopisu vůbec neliší. Vlna totiž hodně zdárně kopíruje ty nejlepší americké katastrofické filmy. A to jak charaktery, smysly i nesmysly, příběhem, tak digitálními efekty. A to je, prosím pěkně, hodně co říct, když si uvědomíme, že film pochází právě z Norska. Jenže s pojmem katastrofický film přichází i celá řada neduhů, které jsou prostě a jednoduše součástí každého podobného filmu. Určitě to není na škodu, ale u mě to víc jak za tři hvězdy prostě nebude. Nicméně oceňuji myšlenku, o které jsem neměl ani páru a především i záběry na fjordy. Tím si u mě film výrazně šplhnul.(18.12.2016)

• - Všichni herci a herečky prováděli své kaskadérské scény sami. Režisér Roar Uthaug prohlásil, že natáčení některých scén bylo přímo nervydrásající. (Cheeker)

• - Natáčelo se v Norsku a Rumunsku. (Cheeker)

• - V záběru zhruba ve 37:30 minutě je vidět norský snímek režiséra Roara Uthauga Ledová smrt (2006). (Rodriguez)