Vlna

• Nizozemsko

The Wave

Akční / Drama / Thriller / Katastrofický

Norsko, 2015, 104 min

Nedokážu se přenést přes tu nudu na začátku. Třeba u Nic nás nerozdělí bylo super, že se šlo do akce o něco rychleji, se San Andreas v tomhle směru srovnávat nebudu. Ale akce je vážně slušně zvládnutá a zničené město na konci taky, dokonce ten film nepůsobí trapným dojmem, což často katastrofické filmy dovedou a má slušné herecké výkony. V žánru katastrof však není nijak objevný, možná jen místem, kde se odehrává a vyjde to hezky na průměr. Teď abych se bál i k Vltavě...(29.1.2016)

Pro každého, kdo má rád přírodu a hlavně hory, je film od začátku lahoda pro oko a tuhle krásu krajiny, můžeme pozorovat prakticky po celou dobu filmu. Ke všemu to má dobrý spád i děj, který můžeme pojmout jako varování o tom, co se očekává a nezvratně blíží, a protože lidé filmy milují, dozví se, jak by se v takových situacích měli správně zachovat, co mi přijde jako relativně dobrý tah. Jednoduše spojili příjemné a užitečné v jedno a vznikl s toho tenhle povedený snímek. Ve filmu mi vadili jen 2 věci: průzračná voda po tragédii a oheň, který tam prostě neměl vůbec co dělat, ale když jsem nad tím hlouběji zauvažovala, že se to v podstatě jinak natočit nedalo. Děj pod hladinou bahnité vody a v noci v troskách v hotelu by byl pro nás neviditelný a tak jsem ochotná jim tyhle dva nesmysli odpustit. Viděno v rámci Zahraniční Výzva 2016 / Norsko(11.3.2016)

Je škoda, že se s tím Norové nepopasovali o něco lépe. Každopádně po lačném začátku se to celkem začlo odvíjet svižně, dobře všemu gradovala hudba a neznámí herci. Bohužel s blížící se vlnou, přišel i konec na lepší děj. Po vlně vlastně film úplně utichne a je stoho spíše rodinné drama, kdy se otec snaží za každou cenu dostat za svou uvízlou ženou se synem. Konec jak vystřižený z amerických filmů, otec je zachrání a sám na chvíli umře, ale to by nebyla kopie a tak ho prostě oživí! 60%(18.4.2016)

Snímek zachycuje filmově naprosto neokoukanou katastrofu, při které vzniká blesková tsunami při sesuvech obrovského množství půdy/kamení do vody. Je to pěkně natočené a docela jsem cítil zadostiučinění po odfláknutém ustřižení scény protržení Hooverovy přehrady z letošního katastroficého blockbusteru San Andreas. Pro zvídavce - vězte, že takové sesuvy půdy do moře jsou peklo. Přes 50 let starý incident z Aljašky dokumentuje, že může vzniknout vlna i !!!580!!! metrů vysoká. Více textem v angličtině tady nebo v dokumentu tady. 80%(1.1.2016)

• easaque

2* na doporučení jsem zkouknul i tento kousek od norských tvůrců, kteří chtěli oživit katastrofický žánr i svou netradiční geologickou zvláštností. Jinak však to pojali podle standardních postupů a nepřináší vůbec nic nového. Efektnost rozhodně nestačí nahradit plochý scénář a celkově to nestačí ani na průměrné hodnocení. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](16.7.2017)

• - Film je založen na situaci, která může nastat. Skalní masiv Åkerneset je v neustálém pohybu a sledují ho geologové. Jedna z trhlin se rozšiřuje o 15 centimetrů za rok. Na jaře roku 2013 byla zaznamenána prasklina, která se rozšiřovala o 0,2 až 0,4 milimetru za den. Pokud by došlo k sesuvu, vyvolal by vlnu tsunami vysokou několik desítek až stovek metrů, která by zasáhla několik měst a vesnic ve fjordu. (Cheeker)

• - Natáčelo se v Norsku a Rumunsku. (Cheeker)

• - Do prosince 2015 se v Norsku prodalo zhruba 800 000 lístků do kina, což je obdivuhodné číslo vzhledem k tomu, že v Norsku žije zhruba 5 milionů obyvatel. (Cheeker)