Vlna

Vlna

The Wave

Akční / Drama / Thriller

Norsko, 2015, 104 min

Snímek zachycuje filmově naprosto neokoukanou katastrofu, při které vzniká blesková tsunami při sesuvech obrovského množství půdy/kamení do vody. Je to pěkně natočené a docela jsem cítil zadostiučinění po odfláknutém ustřižení scény protržení Hooverovy přehrady z letošního katastroficého blockbusteru San Andreas. Pro zvídavce - vězte, že takové sesuvy půdy do moře jsou peklo. Přes 50 let starý incident z Aljašky dokumentuje, že může vzniknout vlna i !!!580!!! metrů vysoká. Více textem v angličtině tady nebo v dokumentu tady. 80%(1.1.2016)

Tak letošní San Andreas bodří Norové zmuchlali a použili ho jako toaleťák. Tak bych asi viděl ten příměr a opravdu mám chuť, po zhlédnutí Vlny, americkej biják rozhodně degradovat o stupeň níže. Je to totiž dost znatelný rozdíl, kterým Norové Amíky zadupali do země. Pro mne je to navíc o to větší překvapení, že jde právě o Norsko. V Evropě se totiž na pole katastrofických filmů pouští hlavně Německo a to bývá skoro vždy hodně velká katastrofa. Takže severskému pojetí katastrofického filmu dávám jednoznačně palec nahoru.(18.12.2015)

Norové ve formě!! The Wave je velmi strhující katastrofický survival s parádními sekvencemi ( Až lituji, že jsem si nepočkal na kino v Lednu). Úvod je lehce pomalejší, klasické navázání kontaktu s postavami a blížící se hrozba, ale jakmile příjde na scénu lavina, která s sebou strhne 80 metrovou vlnu Tsunami v malém odlehlém Norském městě, tak je po srandě. Evakuace,chaos,panika toho největšího kalibru!! Roar Uthaug má talent na vytváření napětí i atmosféry a zaručuji vám, že 20 minut v středě filmu se nebudete moct ani nadechnout, vyslovíte 45 sprostých slov, zpotíte se a možná vám potečou i slzy jako mně. Po hodině The Wave promění subžánry v Postapo,což lehce začne připomínat Španělské Lo Impossible. Šlape to hezky, fungují emoce i empatizmus. Jsem překvapen jak slušné to bylo. 80%(10.12.2015)

Mně se to líbilo, není to ma fantazii scénáristy, ale založené na skutečnosti, ke konci napětí dost a dost. Takhle to vypadá, když odpovědní pracovníci jsou přehnaně opatrní, i když, po bitvě je každý generál, že. A jen se mi potvrdilo, že hory nad mořem nebrat, nedejbože takhle k severu, no fuj. Ale jinak zasloužené čtyři hvězdy.(11.9.2017)

Pro každého, kdo má rád přírodu a hlavně hory, je film od začátku lahoda pro oko a tuhle krásu krajiny, můžeme pozorovat prakticky po celou dobu filmu. Ke všemu to má dobrý spád i děj, který můžeme pojmout jako varování o tom, co se očekává a nezvratně blíží, a protože lidé filmy milují, dozví se, jak by se v takových situacích měli správně zachovat, co mi přijde jako relativně dobrý tah. Jednoduše spojili příjemné a užitečné v jedno a vznikl s toho tenhle povedený snímek. Ve filmu mi vadili jen 2 věci: průzračná voda po tragédii a oheň, který tam prostě neměl vůbec co dělat, ale když jsem nad tím hlouběji zauvažovala, že se to v podstatě jinak natočit nedalo. Děj pod hladinou bahnité vody a v noci v troskách v hotelu by byl pro nás neviditelný a tak jsem ochotná jim tyhle dva nesmysli odpustit. Viděno v rámci Zahraniční Výzva 2016 / Norsko(11.3.2016)

• - Do prosince 2015 se v Norsku prodalo zhruba 800 000 lístků do kina, což je obdivuhodné číslo vzhledem k tomu, že v Norsku žije zhruba 5 milionů obyvatel. (Cheeker)

• - V záběru zhruba ve 37:30 minutě je vidět norský snímek režiséra Roara Uthauga Ledová smrt (2006). (Rodriguez)

• - Všichni herci a herečky prováděli své kaskadérské scény sami. Režisér Roar Uthaug prohlásil, že natáčení některých scén bylo přímo nervydrásající. (Cheeker)