Vlna

Vlna

The Wave

Akční / Drama / Thriller

Norsko, 2015, 104 min

To by nebola Škandinávia, aby aj pri katastrofickom filme nezatlačila najmä na dramatickú stránku ľudského príbehu hlavných zúčastnených. To bolo na filme zároveň aj to najlepšie, pričom keď došlo konečne i ku katastrofe tak to samozrejme veľkou mierou pomohlo emotívnej stránke snímku. Samotná katastrofa a jej vizuálne prevedenie však za moc nestálo, tiež sa vo filme objavilo aj pomerne veľa príbehovo slabších pasáží, ktoré ma až tak nebavili. Za mňa len priemer. 60/100(12.2.2016)

Tak už si aj Nóri zmysleli, že si natočia vlastný katastrofický biják a dopadlo to ... no ako typický hollywoodsky letný biják, pri ktorom by bez tej nórštiny snáď ani nebolo poznať, že je z produkcie z iného kúta sveta. Každopádne po trikovej stránke (prekvapivo) výborné, dostatočne veľkolepé a scéna s ústrednou „vlnou“ rozhodne stojí za to. Wave/Bolgen dokáže byť správne napätý, emotívny aj strhujúci, akurát keby to všetko nebolo obalené do tých najväčších klišé z katastrofických filmov ktoré všetci dobre poznáme z Hollywoodskej produkcie. A tak tu diváka v úvode šestnásť krát film upozorní, že sa schyľuje ku katastrofe, občas sa vyskytnú až hlúpe zábery, keď aj syn musí v aute hrať na mobile hru, kde práve niečo spadne (aby už asi aj slepému a hluchému došlo, že tá hora FAKT spadne!) a neskôr to je typický apel na tie najotrepanejšie rodinné hodnoty a naťahovanie scén, kde niekto umiera a po desiatich minútach neúspešnej resuscitácie a potom čo to všetci vzdajú sa preberie, aby mohla byť rodina opäť pohromade. Byť to iba trochu odvážnejšie (čo som v prípade nórskej produkcie skutočne očakával) mohol si z toho divák v závere odnášať úplne iné pocity. Pritom by stačilo nechať iba pár ústredných postáv umrieť a celá skľučujúca atmosféra z katastrofy by nabrala iné rozmery. Takto by sa film chcel rovnať hollywoodskej produkcii, ale v porovnaní s ňou má oveľa menšie merítko katastrofy, takže to nie je férový boj a pritom by mu oveľa viac svedčalo keby sa občas vydal vlastnou cestou a nie kopíroval klišé z katastrofických filmov, ktoré tu sú snáď už od sedemdesiatich rokov. Ako katastrofická jednohobka síce fajn, dostatočne napätá, s parádnym vizuálom, ale nečakal som, že práve od Nórov nedostanem nič iné než „typický Hollywood“, keď iné ich filmy dokážu byť dostatočne svojské aspoň tou atmosférou. Vyskytujú sa tu síce momenty počas ktorých som mal chuť tomu napáliť štyri hviezdičky, ale bohužiaľ sa striedajú s momentmi počas ktorých klesal aj na tie dve, vrátane nemastného neslaného happy endu, takže vo výsledku „iba“ taký slušný priemer. CELKOVO: 3* (6/10)(18.3.2016)

Norové ve formě!! The Wave je velmi strhující katastrofický survival s parádními sekvencemi ( Až lituji, že jsem si nepočkal na kino v Lednu). Úvod je lehce pomalejší, klasické navázání kontaktu s postavami a blížící se hrozba, ale jakmile příjde na scénu lavina, která s sebou strhne 80 metrovou vlnu Tsunami v malém odlehlém Norském městě, tak je po srandě. Evakuace,chaos,panika toho největšího kalibru!! Roar Uthaug má talent na vytváření napětí i atmosféry a zaručuji vám, že 20 minut v středě filmu se nebudete moct ani nadechnout, vyslovíte 45 sprostých slov, zpotíte se a možná vám potečou i slzy jako mně. Po hodině The Wave promění subžánry v Postapo,což lehce začne připomínat Španělské Lo Impossible. Šlape to hezky, fungují emoce i empatizmus. Jsem překvapen jak slušné to bylo. 80%(10.12.2015)

• -bad-mad-wolf-

Na Vlnu jsem se docela těšil, jelikož se mi zamlouvala myšlenka katastrofického velkofilmu v evropských reáliích. Na padající mrakodrapy můžeme v kině čučet skoro každý den, na skály řítící se do fjordů ne. A nezačíná to špatně. Úvodní půlhodina hezky načrtne styl života v okolí skalnatých norských zálivů a víceméně se jí daří vzbudit zájem o to, jak norští mužové a ženy hlídají nebezpečné šutry nad vodní plochou. Pak přijde sesuv, CGI vlna a všechno jde do kopru. Načrtnuté zůstane načrtnutým, CGI vlna je na plátně chvíli (zajímal by mě názor někoho zasvěceného, jelikož si myslím, že skutečná fjordová tsunami by nevypadala jako plující rozčilená Godzilla) a zbytek je soubor těch nejtuctovějších žánrových klišé. Scenárista byl bezradný naprosto nevídaným způsobem; za všechno mluví závěrečná sekvence, jež se skládá z povinného hledání uvíznuté rodiny a udobřování otcosynovských vztahů - pokud by to náhodou někomu nestačilo, dostane ještě jako bonus násilně naroubovanou momentku s topícím se tatínkem a jeho následným křísením (včetně nezbytné variace na "Ne, nevzdávej to!!" - fakt!). Bullshit! Asi bych byl k dramaturgickým selháním shovívavější, kdyby za něco stála katastrofická část - problém ovšem je, že nízký rozpočet dovolil po vlně už jen bloudění několika ušmudlaných tváří ve tmě, kde jim dělá společnost maximálně několik hořících autovraků. Což je z výše uvedených důvodů nuda. Čestnou výjimkou zůstává sugestivní návštěva autobusu. 3/10(2.1.2016)

Kterak se jednou Noři vysrali na svou poetiku, charismatické filmy a originální scénáře, aneb zahrajeme si na Ameriku. Naprosto profesionálně natočený, zahraný, nasnímaný a ohudbený katastrofický film z krásné norské přírody, který se bohužel snaží ze všech sil porovnávat se s hollywoodskými vysokorozpočtovými trháky. Zabíjí tím veškeré šance na originální, mrazivé severské drama, které z toho mohlo být. Chyběly akorát americké vlajky, afroameričani, hrdinský prezident a zachráněný pes na závěr. Škoda jak prase!(8.2.2016)

• - Nyní je údajně v Norsku 300 nestabilních hor. (Stoka)

• - Všichni herci a herečky prováděli své kaskadérské scény sami. Režisér Roar Uthaug prohlásil, že natáčení některých scén bylo přímo nervydrásající. (Cheeker)

• - Natáčelo se v Norsku a Rumunsku. (Cheeker)