poster

Hrdina

 • Čína

  Ying xiong

 • Čína

  英雄

 • Slovensko

  Hrdina

 • Austrálie

  Hero

 • Nový Zéland

  Hero

Akční / Drama / Dobrodružný

Čína / Hong Kong, 2002, 99 min (Director's cut: 107 min)

Režie:

Yimou Zhang

Hudba:

Tan Dun

Producenti:

William Kong
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kiddo
  *****

  Podobné hrátky se způsoby vyprávění byly přesně tím, co mi svého času chybělo v Klanu létajících dýk a co z Hrdiny dělá i něco o kapku rafinovanějšího než jen sled překrásných obrázků. V podstatě jednoduchý koncept dvou vypravěčů a tří verzí jedné situace umožňuje nejen donekonečna opakovat souboje v pokaždé jinak zabarvených lokacích, ale také měnit pohled na dění, vykreslovat postavy a má koneckonců vliv i na vizuální podobu snímku; jak směřujeme od původních smyšlenek k jádru věci, mění se i původně ultrahypersuper stylizované wuxia scény záhadně se chovajícího listí a odrážení tisícovek šípů pomocí kusů látky na “realisticky” přijatelnější souboj na meče v poušti. Od letmého náčrtu malicherných a malých postav se zamíří k prokreslenějším, lidštějším a zároveň vznešenějším charakterům (jejichž vztahy nabývají v závislosti na poznávání pozadí události jemnějších rysů), od jednoznačnosti ke komplexnosti, od stereotypního motivu pomsty k „vyšším zájmům“, a to v přímé úměře k tomu, čím blíž jsme pravdě. Jestli něco přežije svou dobu, tak to dle mého nebude příliš učesaný, dějový a v podstatě jednoduchý Tygr a drak, ale právě Hrdina.(5.12.2008)

 • Marius
  *****

  Formálne asi najkrajší film aký som kedy videl. Kvapky vody, mračná šípov ale najmä padajúce lístie sú neskutočne nádherné. A farby najmä žltá (s postupným prechodom do červenej) sú tu použité tak, že nebudete dýchať. Napriek tomu obsah trochu zaostáva za formou a túto skutočnosť nezachránia ani skvelé herecké výkony všetkých zúčastnených (na neuverenie aj Jeta Li). Práve preto je pre mňa Tiger a Drak o dosť lepší, napriek tomu ale nemôžem hodnotiť inak ako 5*. Inak všetci čo film prezentujú ako komunistickú propagandu si zabudli všimnúť jednu vec - najväčšie lži sú sfilmované v červenej ;-)(31.12.2003)

 • belldandy
  ****

  Slibovali, že to předčí Tygra a draka, a musím říct, že nelhali. Hrdina je film, který vás svou vizuální stránkou položí na lopatky. Stejně jako vTygru a draku tu však forma vítězí nad obsahem. Ikdyž se oba filmy snažily nepochybně cosi říci (Tentýž pocit jsem třeba u Moulin Rouge neměla), bylo to naprosto zatlačeno na pozadí obrovskou výpravností a barevnými orgiemi. Příběh, se strukturou vyprávění jakoby vypůjčenou z legendátního Kurosawova Rašomona, má problematické poselství. Pro štěstí mnoha, jež má zaručit mocný stát, lze obětovat nejen štěstí ale i životy jednotlivců. Číňan však možná vidí v genezi vlastního státu něco víc než-li my. Je to příběh nejen o založení státu, ale o vzniku celé čínské civilizace.(24.1.2004)

 • Fr
  *****

  nesmí vám vadit ,,letecké" kung-fu souboje. pokuď se nad touto věcí povznášíte a máte rádi historické filmy - jste na správné adrese. netradičním způsobem vyprávěný příběh, postavený na choreografii soubojů, super kameře a střihu (probíhání mezi kapkami deště, souboj v listí, ale z čeho jsem byl fakt hotovej, bylo odrážení šípů). pastva pro oči a v mandarínštinině (dts) také pro uši. a třeba se dozvíte, že kaligrafie a meč mají stejná pravidla.(26.1.2006)

 • Boogeyman
  ***

  Překvapivě pro mě je asi největší slabinou filmu tolik oslavovaná vizuální stránka, která funguje pouze ve statických a zpomalených záběrech, během bojů na sebe totiž až nepříjemně strhávají pozornost hodně nedokonalé počítačové efekty (kapky vody, šípy, listy) a stejně tak nepovedené wire-fu, kde sice není lana přímo vidět, ale dle pohupování hrdinů je zcela jasné, že tam jsou. Každopádně lepší než drátem do voka!(7.11.2009)

 • - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 152. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Všechny čchinské vojáky si zahráli skuteční vojáci armády Čínské lidové republiky. (Morien)

 • - Protože je Quentin Tarantino fanouškem východní kinematografie, byl jedním z lidí, kteří se zasadili o to, aby byl film v Americe vůbec uveden. (Morien)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace