Hrdina

英雄

Hero

Hrdina

Akční / Drama / Dobrodružný

Čína / Hong Kong, 2002, 99 min (Director's cut: 107 min)

Yimou Zhang

Tan Dun

William Kong

Hrdina disponuje spoustou mluvy, impozantní vizuální stránkou, jenž je nejvíce znatelná ve snových a fantaskně laděných bojových scénách a hezkou hudbou. Ale chyběl mi bohužel příběh. Neustále se jen bojuje a mluví a na děj se nějak zapomnělo. Jakkoli jsou bojové scény vizuálně úchvatné, dámy jako Ziyi Zhang překrásné a prostředí jakoby z nějakého snu, tak příběh je jen velmi minimální. Po chvíli mě začal film mírně nudit. Často se na takové historické filmy, se samuraji, kung-fu a nadanými bojovníky těším a často bývám zklamána. Asi se mi nikdy nedostanou pod kůži.(11.7.2010)

Jak to tak vypadá, tak v Číně platí jiné zákony, než ve zbytku světa. Teď nemyslím zrovna zákon o vedoucí úloze Komunistické strany, ale fyzikální zákony jsou na východě Asie zřejmě porušovány stejně lehce, jako u nás ty kriminální. Zatímco lze ale jen těžko očekávat, že by Číňané prožívali filmové orgasmy u českých krimifilmů, Češi (soudě podle hodnocení ostatních kolegů) při pozorování levitujícího Asiata dosahují filmově-uměleckého (a možná i jiného) "vyvrcholení". Co se týče mé osoby, mě tento druh východoasijské produkce nechává naprosto lhostejným. Podívám se, dám maximálně tři hvězdičky, podivím se nadšení ostatních a vracím se pokorně k leckdy až trapně nudné, vesměs ničím překvapivé, někdy až sebe samu parodující, ale tak nějak srozumitelnější hollywoodské produkci. Holt, na tuhle asijskou mentální úroveň jsem ještě asi nedospěl... Ale legenda je to jinak pěkná. :-)(20.6.2005)

Je to vynikajúci akčný poetický wu xia film od Yimou Zhanga. Má výborný príbeh o bezmennom bojovníkovi, ktorý sa potrebuje dostať k panovníkovi najmocnejšej čínskej ríše, pretože vedie vojny s ostatnými kráľovstvami a tak pripravil náročný plán, vďaka čomu sa mu to aj podarí. Ale pred uskutočnením atentátu chce ešte panovníkovi prerozprávať príbeh, ako sa mu podarilo zneškodniť obávaných bojovníkov. Spracovanie je perfektné, celá táto zápletka o rozprávaní príbehov, z ktorých iba niektoré sú pravdivé je pomerne originálna, ale sama o sebe by na skutočne úžasný film nestačila, tu nejde až tak o príbeh ako celok, na rozdiel od väčšiny podobných filmov, no viac než plnohodnotne to vynahradzuje podanie jednotlivých scén. A toto je už hlavným kladom tohto filmu, množstvo dokonalých scén po obsahovej, ale aj vizuálnej stránke, ktoré sú rozmanité, majú úžasný náboj, dokonca sú aj ladené do rôznych farieb a vyvolávajú nesmierny umelecký dojem. A všetko je to podporené perfektnými hereckými výkonmi a dialógmi so zaujímavými myšlienkami, takže to ponúka prakticky dokonalý zážitok. Akcie je tu dosť a je vynikajúca. Toto samozrejme nie je žiadny bojový film, takže o realitu tu nejde, ale prakticky všetky akčné scény sú úžasné po všetkých stránkach, perfektne natočené, so skvelou choreografiou a nápadmi a navyše odohrávajúce sa v krásnom prostredí. Taký súboj v lese, na hladine jazera alebo aj ten úvodný patria medzi to najlepšie, čo som vôbec kedy videl. Herecké obsadenie je úžasné, Jet Li, Tony Leung Chiu Wai a Maggie Cheung v hlavných úlohách, k tomu ešte Ziyi Zhang a Donnie Yen v menej výrazných, ale aj tak perfektných, nesklame ani Daoming Chen v úlohe panovníka, jedno z najlepších hereckých obsadení, aké som vôbec kedy vo filme videl. Réžia a technická stránka sú dokonalé, tu žiadnej stránke nemám čo vytknúť, Yimou Zhang stvoril jeden z najväčších filmových klenotov vôbec a k tomu ešte aj výborná hudba. Hrdina patrí medzi absolútne vrcholy sveta filmu, neskutočný zážitok po všetkých stránkach, scenár, herci, akcia, vizuál, hudba, až na tú slabšiu celistvosť príbehu, než napríklad v podobnom filme Tiger a drak a kratšiu dĺžku, takýto klenot by som uvítal minimálne v o hodinu dlhšom prevedení, tu nemám čo vytknúť. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov. 96%(29.4.2007)

Překvapivě pro mě je asi největší slabinou filmu tolik oslavovaná vizuální stránka, která funguje pouze ve statických a zpomalených záběrech, během bojů na sebe totiž až nepříjemně strhávají pozornost hodně nedokonalé počítačové efekty (kapky vody, šípy, listy) a stejně tak nepovedené wire-fu, kde sice není lana přímo vidět, ale dle pohupování hrdinů je zcela jasné, že tam jsou. Každopádně lepší než drátem do voka!(7.11.2009)

Hrdina není obyčejný film, není to ani úplně klasický bojový film, je to přímo BÁSEŇ, nádherná a okouzlující báseň. U takových filmů se nelze pozastavovat nad fyzikálními zákony, nebo si stěžovat na trochu tenčí scénář, člověk se musí poddat a nechat se očarovat jak orgastickou formou, tak povznášejícím obsahem a věřte mi, jde to snadno. Barevný koncert okvětních lístků, souboje v mysli, tisíce letících šípů, podstata boje s mečem odhalitelná skrze kaligrafii - jak nadpozemsky krásné? Až mi to bere dech. Hrdina je jeden z nejlepších, resp. dost možná úplně nejlepší film o bojovém umění. Poskytuje doslova nezapomenutelný zážitek a to nejen díky své vizuální stránce, která v okolí svého žánru nemá konkurenci... "Proč jsi můj meč neodrazil? Jen tak jsem tě mohl přesvědčit" (jen doufám, že já jsem vás dokázal o kvalitách tohoto uměleckého díla přesvědčit, aniž by bylo nutné mě propíchnout mečem). 10/10(4.9.2008)

• - Poté, co se císař (Daoming Chen) od Bezejmeného (Jet Li) dozví, že existuje 19 způsobů, jak napsat slovo “meč”, řeknu mu, že daný problém vyřeší. Ve skutečnosti tak opravdu učinil a prosadil jeden psací systém pro celou Čínu. Ať již lidé mluvili jakýmkoli nářečím, používali stejnou sadu znaků, což velmi usnadnilo komunikaci. (DailyDreamer)

• - Protože je Quentin Tarantino fanouškem východní kinematografie, byl jedním z lidí, kteří se zasadili o to, aby byl film v Americe vůbec uveden. (Morien)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 152. (Zdroj: ČSFD.cz)