Hrdina

英雄

Hero

Hrdina

Akční / Drama / Dobrodružný

Čína / Hong Kong, 2002, 99 min (Director's cut: 107 min)

Yimou Zhang

Tan Dun

William Kong

Nebudu tajit, že filmy typu Tygr a drak či Obávaný bojovník mám velmi rád a vždy se na ně kouknu s radostí. Bohužel Hrdina je přímo ukázkový příklad vítězství formy nad obsahem. Po vizuální stránce nemám absolutně co vvtknout, zkrátka úžasná podívá se spoustou skvělých bojových scén, barev a triků. Co se týče příběhu, tak ten mi přišel opravdu slabý (když porovnám třeba s Obávaným bojovníkem, tak tohle je jen slabý odvar). Ale na druhou stranu se na takovéhle snímky nekoukám kvůli příběhu, ale kvůli úžasné vizuální podívané, kterou Yimou Zhang vytvořit umí na jedničku. Dal bych pět hvězdiček, ale přeci jenom znám lepší filmy s podobnou tématikou.......(29.5.2008)

Ak poznáte staročínske legendy a rozprávania o nich, kde je veľa fantazijnosti a príbehy sú v nadľudskom ponímaní, tak budete unesený. Toto bol môj prvý film tohto typu. Preto som musel dať predtým len za tri, no po ďalšom pozretí už som neodolal. Krásna výprava, kamera a nádherné nasnímanie farebných exteriérov. Svojské bojové scény nie každému sadnú, no pozerať na ich choreografiu vystačí. Všetko to podporovalo detailne premyslené scenárové prerozprávanie a Jet v hlavnej úlohe. 80%.(13.9.2007)

Tak tohle mě chytlo fakt hodně. Jsou tu spousty nezapomenutelných okamžiků ( odrážení šípů ) ale hlavně nové vizuálně originální nápady (odrážení kapek deště, ty letící a dopadající šípy, údery plochou stranou meče). Choreografie se mi líbila více než v Tygrovi a drakovi, ale nejdůležitější pro mě je, že ten příběh je mnohem lepší. Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a pěti - nádherný dojemný závěr rozhodl. Také musím zmínit hudbu a krásné kostýmy.(9.6.2003)

Vynikající po vizuální stránce, krásná hudba. Mile mě překvapila i trochu složitější struktura příběhu, takže jsem měl o čem přemýšlet. Tygr a drak se mi ale líbil více - byl přeci jen poetičtější a emotivnější - v Hrdinovi nebyly postavy tak propracovány, aby mě jejich osud nějak zvlášť do/zajímal. Rozpačitý jsem z poselství filmu aneb účel světí prostředky. Já nevím.(3.7.2003)

Poprvé viděno v kině - zážitek doslova uhrančivý. I při druhém zhlédnutí se dostavilo mrazení v zádech. Na druhou stranu se ale také odhalily jednoduché dialogy, jistá prvoplánovost a ideologický podtext. Třetí projekci tedy pravděpodobně omezím pouze na momenty, ve kterých je v hlavní úloze choreografie a která z Yimouova filmu vytváří magicky barevné akvárium, kde kolem sebe tančí dvě Bojovnice...(7.7.2008)

• - Ve starověké Číně musel protivník doložit vítězství nad soupeřem tím, že se prokázal jejich hlavami, nikoliv zbraněmi. Režisér tuto historickou přesnost vypustil s ohledem na žaludky diváků. (Morien)

• - Role krále byla nabídnuta Jackiemu Chanovi, ale ten ji odmítl. (Morien)

• - Ve filmu si zahrálo 18 tisíc vojáků z řad Čínské lidové osvobozenecké armády. (Reiniš)