Hrdina

英雄

Hero

Hrdina

Akční / Drama / Dobrodružný

Čína / Hong Kong, 2002, 99 min (Director's cut: 107 min)

Yimou Zhang

Tan Dun

William Kong

Parádní biják - jen to podivné vyznění, které se sice do jisté míry dá interpretovat i jinak, ale přece jen to pořád jakýmsi totalitarismem zavání - a to přitom film ještě deset minut před koncem vypadá jako pokus o import křesťanských ideálů do starověké Číny. Jinak by mě docela zajímalo, jak film funguje na druhé podívání, kdy už víme, "jak to dopadne".(4.10.2009)

Hrdina má překrásnou výpravu, dokonalé bitevní scény, myšlenku (i když nerad tahám do filmu politiku, tak se obávám, že ta myšlenka bohužel spíš podporuje totalitu a současný Čínský režim) a výbornou strukturu vypravování, podobnou té z Kurosawova Rašomona. Skvost a jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší, bojový film, co jsem kdy viděl. Ani Tygr a Drak(*****), Kletba zlatého květu(***) nebo Klan létajících dýk(****) se Hrdinovi nemohou rovnat.(9.11.2004)

Netajím se tím, že filmy s bojujícími orientálci mě nebaví (možná v dětství, třeba Úder otevřenou dlaní, ale to už je hooodně dávno), celá ta stylizace, lyrika i filozofie tohoto kultu jde prostě mimo mě. Za těchto okolností mi Hrdina připadl opravdu spíše jako konverzační komedie, kdy hlavní hrdina (BTW Jet Li OPRAVDU NENÍ dobrý herec) sedí před vládcem a vypráví mu příběh, který snad každých pět minut (a jenž je přerušovaný pravidelnými bitkami) mění směr. Jinak odkazuju na styl komentářů zábavných (Radyo) i vážných (Cival.)(20.7.2006)

Tohle je skutecne nadherna podivana, ale nejaky vytky k filmu prece jen mam. Hlavne to je scenar, kterej je vcelku jednoduchej - verze Bezejmeneho-souboje, verze cisare-souboje, vysvetleni jak to skutecne bylo-souboje a smrt hlavnich predstavitelu. A do toho par rozhovoru, ktere zbytecne zdrzujou od nadhernejch souboju. Souboje jsou natocene naprosto uzasne, se spoustou nezapomenutelnejch scen, ale na druhou stranu, je to cele desne nacancane, vlajici obleceni, barevny kontrasty a litani. Kdyby byli souboje vic drsny vubec bych se nezlobil, a navic nejsou vubec krvavy. Taky bych zvolil jinou hudbu, takle to cely pripomina nejaky tanecni vystoupeni. Ale to vsechno nic nemeni na tom, ze to je proste nadhera, ktera si tech 5* zaslouzi.(16.8.2005)

Od začátku až do konce sled překrásně barevných scén. Stačí jen vnímat, jak světle modrou střídá červená ve zlaté, jak po modři a zeleni následují pískové tóny... Bohužel v hlavní roli jsou jen všechny tyhle příjemně sladěné barvy, kapky vody, létající lístky a lesklé pruhy třepotajících se a splývajících látek. Jednoduše dokonalým zeleným výjevům konkurují snad jen chvíle odehrávající se mezi zlatými lístky nebo na jezeře. Děj sám o sobě nemá zrovna narůstající tendenci a film může působit i jako pouhý řetězec různě barevných obrazů. Což mě osobně nevadí, ale na nadpozemskou dokonalost po všech stránkách teprve čekám. Neinflační 4 hvězdičky.;-)(17.5.2005)

• - Pro nedostatek černých koní na place nechal Yimou přebarvit 300 bílých koní na černo. (Reiniš)

• - Zhang Yimou dokonce pro americký trh natočil alternativní konec, který však nakonec nebyl použit. (contrastic)

• - Film se natáčel sto padesát dní od sedmi hodin ráno do půlnoci. (contrastic)