Příběh neotřele a originálně vyprávěného filmu se odehrává v současném Německu a Česku, jeho hlavní část pak na pomezí – v malém městečku uprostřed lesů na hřebenech Krušných hor. S lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety. Hlavní postavou je stárnoucí inženýr Julius Schmitke. A také Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací. (Artcam Films)

Mackoun

Z nějakýho důvodu mi tyhle prapodivný kousky o prapodivně obyčejných lidech a jejich obyčejně neobyčejných životech imponujou. Tohle mezinárodní setkání sedlo zrovna tak a ten protivnej ocelovej zvuk mi bude znít v hlavě minimálně do rána... ()

Rockerman

Ze Schmitkeho mám velkou radost, že i český režisér dokáže natočit úletový film. Lehce mysteriózní příběh ( příběh?) o zoufalci, kterému se nic nedaří a ještě se k tomu všemu zamotává v "bludišti" překrásných Krušných hor je zdánlivě o ničem, ale já jsem doslova fyzicky cítil, jak mu asi je. Neustále vrzající větrná elektrárna, trochu bláznivá postava Kryšpína a zmizení Thomase dodává filmu až hororový nádech. Něco prostě diváka přitahuje se stále dívat dál, ikdyž se skoro nic neděje. Navíc Krušné hory svým profilem připomínají mé milované Beskydy a tak jsem se kochal pohledy do krásné horské přírody. Škoda, že jsem viděl Schmitkeho tak pozdě, jinak bych mu dal hlas do Českého lva. ()

Ombak▼Penari

Napadá mě především atmosferičnost jako nejdůležitější aspekt snímku. Dokonale provedená mystická atmosféra, hraničící s hororovými prvky. Rozšířené charakterizování jako český (něměcký) Lynch je naprosto v pořádku. Což je ale taky poněkud problém, nebo aspoň pro mě, protože to celé vlastně nemá žádný děj, který by se hýbal kupředu a hlavně rozplétal klubko tajemství, kterým je obestřená pochmurná krajina Krušných hor i příběh německého inženýra, ztraceného v událostech a podivném prostředí cizí země. Jak jsem při sledování s rozkoší nasával tu neuvěřitelnou mystičnost snímku, tak jsem naopak byl stále více zklamáván příběhovou stránkou a řekněme, že tak od poloviny jsem konstatoval, že jsem z toho totálně blbej. A ještě blbější jsem byl po skončení příběhu. Asi jsem se snažit to celé brát moc doslovně a měl jsem to brát spíš jako metaforu nebo jen prostředí pro niterní příběh hlavního hrdiny, ale přiznám se, že jsem tím byl nakonec zklamaný. Lynch není přesně můj šálek čaje, takže jsem podobně narazil i tady. Ovšem ta atmosféra... ()

horovska

Mysteriózní film s ponurou atmosférou. Lehce úsměvný pohled na donekonečna se opakující denní rituály stárnoucího inženýra, který již léta nedělá nic. Jeho noční můra, odehrávající se v jakémsi opuštěném lese se postupem času zhmotňuje. Příběh se stane smyčkou, vše opakující jak ve spirále spatří sebe samotného,nachází sám sebe. Peter Kurth je obrovsky charizmatický a úsporný a i jeho zásluhou se z této miniatury - hříčky stal velmi solidní film. Vyzdvihnout musím i zvukovo-hudební složku filmu. ()

tranquill

Jasně nezávislá záležitost. Bizarní komediální drama s až hororovou atmosférou a "pitoreskním životem" Krušnohoří... ()

bárbígrrrl

Připadalo mi to jako taková česko německá lynchovina. Už tomu chybělo jen to, aby zpoza stromu bafnul medvědí muž po vzoru scény z Mulholland Drive. Na českou tvorbu originální a zajímavě natočené, hodně se mi líbily obrazy Krušných hor v mlze, která by se dala krájet. Další plusy za atmosféru, kterou dotvářely tak nějak strašidelné zvuky větrné elektrárny. Docela dobře se na to koukalo a zajímalo mě, kam to povede. Na druhou stranu fakt nedokážu říct o čem to bylo. O Krušných horách? Nevím, nechápu, dost snové. Ne, že by mi to vyloženě vadilo, ale přecejen se na to znovu asi nepodívám. ()

Mira90

Komedie? Tohle komedie fakt není. Je to 'klasický' český kočkopes u kterého není šance určit žánr. Jo a taky je to děsná nuda, která ani nedává pořádně smysl. Slyšet v českém filmu hlavně němčinu není úplně běžné, ale budiž. Nicméně němčina od českých herců mě vyloženě štvala. Když už mluví jak slovník, tak bych taky očekával jinačí přízvuk. Hrůza. Hlavní postava je zajímavá - i když taky zataraceně nudná. V životě jsem tam nebyl ale od teď nesnáším Krušné hory. Co tímhle chtěl básník říct??? Že já radši nešel s děckama na V hlavě... :-/ ()

kraval

Hezky divný film s mezinárodním obsazením, který ale především snese mezinárodní kritiku. Nefunkční větrná elektrárna působí jako pilíř drsné invaze městské technologie do přírody vedle stálých obyvatel horských vísek, kteří mají dnes k přírodě nejblíže. Skvěle zachycenou atmosférou se pak pokouší prostoupit výborný představitel hlavní role - tragikomický Schmitke (nefunkční člověk starající se o nefunkční stroj v nefunkčním světě). ()

bakeero

Parádní Lynchovina! České lesy nikdy nebyly tak sexy! nebudete tušit, co se to před kamerou děje, ale bude se vám to líbit a skvěle se na to koukat. ()

sehe

keby mal Schmitke 30 minút,dalo by sa to vydržať,ale 94 je uz iba čakanie na konečne koniec.Mysteriozne Krusne hory ani Ing.Schmitke mna-narocneho diváka nedostali ničím. ()

markotter

Film s vynikající atmosférou a mysteriózním příběhem, který si u mně pohoršil až v závěru protože skončil jakoby ani neskončil a nevím, co jsem si z něho měl odnést ani co jsem si z něho ve skutečnosti odnesl. ()

m4xp4yn3

Na, to abych Schmitkeho odsoudil, mě příliš bavil. Byl dobře udělaný, nechyběly výrazné postavy, na českou produkci dost neortodoxní postupy, scény a schémata. Zajímavě zvolený tón evokující Twin Peaks a neokoukané skřípání češství a němectví. Přesto si nemyslím že je to dobrý film. Chyběl mi silnější motiv, téma, pilíř. Samotné jednotlivosti film neunesou. ()

Pafnuc

Něco mezi raným Krobotem a vyzrálým Wesem Andersonem. Sice jsem to vůbec nepochopil, ale i tak imho nejlepší český film za posledních minimálně deset let. ()

BigBang

My, krušnohorští vlastenci, jsme tímto filmem získali ultimátní umělecké vyjádření našich pocitů; neočekávám, že v nejbližších třech generacích bude natočen ještě jiný film o Abertamech a Neklidu. Píšu to z pohledu někoho, komu novější české filmy připadají vesměs nesnesitelné; toto je však malý současný český film, který pro mě dává smysl vidět. Vydařené tu nejsou jen záběry Krušných hor, ale i výkony herců. Hlavně p. Kruth je vynikající, vydržel bych dívat prakticky bez omezení, jak hraje tak 5 % na povrchu a o zbytku věříme, že má uvnitř. Též výtečná pí Dvořáková ztvárnila roli abertamské femme fatale, což věru je všechno, jen ne lehký úkol! Samozřejmě potěšily kafkovské asociace a ne úplně málo skutečně humorných momentů - nevěřil bych, že mě takovýto film upřímně rozesměje. ()

Inozuka

Na východ od Rozvadova začíná divočina ... aneb jak německý inženýr ke štěstí přišel. Schmitke je zvláštní film, který bych komedií rozhodně nenazýval. Je tu pár úsměvných momentů, kýble absurdna a kopa mysteriózna, ale bránice si u tohoto filmu určitě nenamůžete. Jinak ale super, ta mlha a skřípění vrtule staré elektrárny jsou fakt dobré. ()

Lupes

Na psychedelický film tomu chyběla Lynchovská odvaha, na thriller absentovala dramatická zápletka i jakákoli dynamika (o ukončení příběhu nemluvě), na sociální sondu to příliš klouzalo po povrchu a upínalo se to k pouhé vizualizaci veřejného života. V zásadě dobrý nápad, výborné vykreslení atmosféry, parádní lokace, dobrý herecký výkon Petera Kurtha. Jenže chyběl jasný záměr a cíl. Jaká byla vize autorů zůstává tajemstvím. Možná to bylo jen takové... hraní či pohrávání si. ()

pushover

Rozhodně silně nadprůměrný absolventský film. Skvěle obsazený a zahraný. Výborná práce se zvukem. Tripózní atmosféra. Doufám, že o Štěpánovi ještě uslyšíme. ()

sunfreedom

Marně přemýšlím jak logicky vysvětlit svůj postoj k tomuto filmu. Těšil jsem se na něco ze svého kraje, ale to byla asi chyba. Dnes totiž evidentně nefrčí normální filmy. To ale není ten problém. I alternativní kinematografie má spoustu možností, tady jich ale moc využito nebylo. Ať na to koukám z jakékoliv strany, je to špatně. Jestli to mělo být něco s příběhem, tak se to nepovedlo. Jestli to měla být komedie, tak se to určitě nepovedlo. Jestli to měla být alternativa sázející na vizuálně-zvukovou stránku, tak tomu ještě pár kroků chybělo. Co mě zaráží ještě nejvíc jsou popisky filmu. Není to o Sudetech, není to o Krušných horách, je to o ničem. Ale chápu, že pro některé to bude znamenat, že jsem jen málo vzdělán. ()

Mijagi

Německý inženýr s konzervativním způsobem žití, jeho volnomyšlenkářský mladý kolega, zamlžené krušnohorské lesy se spletí vojenských silnic a labyrintem podzemních chodeb starých dolů, zapadlá sudetská vesnice s omšelou čtyřkou hospodou a prapodivně bezstarostnými obyvateli. Nad tím vším se otáčí zatuhlé lopatky staré větrné elektrárny… Kdo někdy navštívil odlehlé česko-německé příhraničí, musí uznat, že se ve filmu povedlo zachytit atmosféru téměř realisticky. Schmitke trpí v podstatě jen na lehčí nedotaženost scénáře. Ačkoliv tuším, co chtěl filmem režisér říct, přece jen bych uvítal více uzavřenější konec. Z české tvorby za rok 2015 jeden z nejsilnějších zážitků (rok vzniku 2014, ale za rok 2015 je nominovaný na České lvi). Určitě se ještě někdy podívám. ()

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky