Příběh neotřele a originálně vyprávěného filmu se odehrává v současném Německu a Česku, jeho hlavní část pak na pomezí – v malém městečku uprostřed lesů na hřebenech Krušných hor. S lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety. Hlavní postavou je stárnoucí inženýr Julius Schmitke. A také Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací. (Artcam Films)

bila.tecka

Z filmu dýchá Lynchovo Twin Peaks a místy i Tarkovského Stalker, především je ale Schmitke svébytný debut jednoho talentu. Přísně racionální německý vědec se vydává na výpravu do Krušných hor, které v něm začnou rezonovat mnohem víc, než neopravitelná větrná elektrárna (která byla jeho prvotním cílem). Zadumané mlhavé hory s obyvateli na konci světa vybízí k okamžitému útěku nebo kradmému prozkoumávání. Kdo by odolal... Vedle výborné režie (!) stojí za povšimnutí hudební složka se všemi ruchy a zvuky, které výborně dotváří atmosféru snímku. ()

hunterN

Prosím Českého lva za nejlepší zvuk!!! Díky neskutečně bizarním figurkám krušnohorkých domorodců, mezi kterými se Herr Schmitke cítil asi tak, jako našinec na rumunském venkově, či spíše New Yorčan mezi rednecky v Apalačských horách, jsem měl úsměv na rtech přes hodinu. ()

Janega odpad!

Totálne zbytočný film. Nebudem sa tu hrať na inteligenta a hľadať v tom filme niečo, čo tam nie je. I keď pre mňa je mysteriózne to, že film ma tak vysoké hodnotenie a množstvo nominácií na ocenenia. ()

Disease

Výborná atmosféra a hlavně zvuková stopa. Na absolventský film vynikající. Kdo si pod pojmem komedie představuje Hřebejkovy nebo Troškovy juchanice, narazí. Tohle je humor až skoro Severského rázu. Kdo film dokoukal skutečně až do konce, ví, že nakonec se dočká i racionálního vysvětlení :-) ()

bloodcountes

Les a industriál. Dvě věci, které miluju a vždycky mi přišly že nejdou dohromady. A nyní zjevení:))) Jdou dohromady a to dokonale, nádherně, extaticky. Je to hodně osobní hodnocení a vím, že pokud někdo není zatíženej jako já, tak to nepochopí, ale mě tenhle film úplně pohltil, pozřel a ještě několik hodin poté jsem pořád v něm. To už se mi dlouho dlouho nestalo. Les, industriál, utahanej chlap, nablblej frája, podivný lidi, zasraný hory, jeleni, starý křápy, jízdy hustým lesem podle navigace, ovce, kulervoucí zvuky větrníků, mlha a vynikající hudba. Byla jsem z toho všeho tak mimo, že jsem to nechala dojet až za titulky a tak jsem se dočkala i závěru filmu (který ale možná zbytečně konkretizoval, což byla možná škoda:))) ()

derryl

Jak na to? Film Schmitke mi připomíná česko-německé Twin Peaks s podtitulem Větře se mnou (z větrné elektrárny) duj. Je to hříčka, je to mystérium, je to láska k lesům v Krušných horách, je to jako sen, z kterého se stále probouzíš. ()

Renfield

Za poměrně krátkou dobu tu máme již druhý film odehrávající se v Krušných horách a zase je to dílo velice zajímavé. Schmitke začíná spíše jako komedie, ale stejně jako se Herr Schmitke samotný prodírá krušnohorskou náladovostí a mlhou, ani film u jednoho žánru dlouho nezůstane a nabídne nám jich hned několik. Jsem rád, že nejsem jediný, kdo si při sledování vzpomněl na tvorbu Davida Lynche... už z tohoto pohledu je zřejmé, že se jedná o dílo výjimečné a to nejen na naše poměry. Podobnost vidím právě v dokonalé atmosféře, zápletce a zajímavých, možná podivných postavách. Co nemohu opomenout je atmosféra v hospodě u Bobra, i když jsem právě v této nikdy nebyl, takhle přesně to vypadá a chodí i v jiných podobných... dokonalé. Z herců vyčnívá samozřejmě Peter Kurth, ale opomenout nemohu ani Petra Vrška, který je ve své roli neméně dobrý. Dále tu máme nejen kvalitní hudbu, ale i zvuky ostatní, především pak zvuk elektrárny samotné. Na vysoké úrovni je i práce s kamerou, která nám Krušné hory a podivné postavy v nich ukazuje ve všech možných náladách a barvách. Sešel se tu velice kvalitní štáb, který pod vedením Štěpána Altrichtera udělal kus práce! Na další tvorbu pana režiséra se moc těším, protože tohle je debut, jak Krušné hory. 80% ()

Mikino00

Příjemná změna oproti českému mainstreamu, když pominu fakt, že film směřuje do ztracena a zbytečně na konci vyšumí, tak se jedná o atmosférický, zajímavý poutavý snímek z krásného prostředí Krušných hor. ()

sestrad

Ale to je nečekaně výborný film. Samozřejmě chápu filmové profíky, kteří si na něm možná najdou svoje mouchy, ale obsahově to je přece existenciálně humorný drama až na půdu. Více takových českých filmů! ()

bobstock

Prazvláštní a jedinečná atmosféra Krušných hor zalitých ve věčné mlze a hrozivého skřípění větrné elektrárny. Sám jsem se jako divák ztrácel, chytajíc se jakékoliv indicie po vzoru mnoha Lynchových snímků. 70% ()

IsaacNewton

Tedy, žánr "komedie" tady na čsfd mi úplně nesedí. Ve filmu je sice mnoho komických momentů, od rozdílů mezi Čechy a Němci začínaje, přes různé hlášky konče. Ale zařadit film jen do tohoto žánru se mi nezdá, dle mého se jedná o povedený, mysteriózní, chvilkami snový, film, s až horrorovými prvky (atmosféra Krušných hor se dá doslova krájet, jak ta mlha táhnoucí se přes nekonečné, tajemné lesy) a s absurdními (komickými) momenty. Krásu filmu doplňují dokonale tajemné krajiny, strašidelný zvuk rozbitého větrného mlýnu a "podivínská (Čechů plná :-))" vesnička. Film ani chvíli nenudí a co chvíli si říkáte "jak jen tohle může dopadnout..." Režisér se svým bratrem si splnili tak trochu sen a natočili film, který obletěl mnoho festivalů po celém světě, byť to rozhodně není jeden z těch "přeumělecký" snímek. Jeho síla spočívá v atmosféře a výborných hereckých výkonech. ()

Pevek2

Hutna atmosfera neni jedinou devizou. Na ceske pomery je tu hlavnim vkladem nenucenost a prirozenost toho, co se deje. Zatimco z jinych pribehu je videt, jak si tvurci nad xtym kafem rikali, co tam ted museji dat, tohle si po svem plyne a drzi to napeti. Jste tam v tech Chrmelanech nebo jak se to jmenuje proste s panem inzenyrem... Velmi slibny debut. ()

husokachna

Zajímavý. Těžko o tom něco psát, vše již bylo napsáno. Vizuál super, hudba/zvuk ještě lepší a mystikou bych taky ještě přisolil. Na debut a ještě k tomu českej film je to ale opravdová pecka. Spousta lidí ale bude z kina odcházet s pocitem ošizení nebo neukojení, protože to prostě není film pro průměrného diváka. ()

PhillM.

Na Schmitkeho jsem se těšil hned po traileru. Les, Sudety, les, troška tajemna, les, neokoukaní herci, les, mlha, les a zajímavý námět... a les - to vše mám rád. První hodinu jsem taky spokojeně chrochtal, nevěřil vlastním očím, smál jsem se a kochal. (I když... klišé dcery posedlé jádrovým mýdlem bylo trochu zbytečné, na druhou stranu chápu, proč tam ta postava byla, Schmitkeho bylo třeba vyobrazit jako navýsost racionálního člověka.) V první hodině nicméně scénář příjemně teče, jako Gambrinus do hrdla chřastavského štamgasta. (Opět... až na moment, kdy scénář potřebuje Schmitkeho poslat dál do lesa - objeví se banda motorkářů ex machina a hrdinovi poradí. No... dobře, no.) Upřímně, po 60 minutách jsem marně pátral v paměti, kdy naposledy jsem viděl tak dobrý český film. Jenže, achich ouvej, pak si to začalo hrát na Lynče a film zabloudil sám v sobě, jako houbař v ranní mlze. Závěrečná pointa je poměrně laciná, i když musím ocenit odvahu, s jakou ji tvůrci nechali až po závěrečných titulcích. To se hned tak nevidí a těžko říct, jestli to je k něčemu dobré - kdybych si tady v komentářích před filmem nepřečetl, že mám dokoukat titulky do konce, dost možná by minula i mě. K čemu to, když většina diváků si odnese pocit bubliny, která nepraskla, ale prostě se vypařila? Mno. Nicméně. Film má skvělou atmosféru, herce v hlavní úloze, kameru, zvuk (wow) a odehrává se v pro mě zajímavém a atraktivním prostředí. To na 4 hvězdy stačí vrchovatě. ()

arcticsky

Jistěže to není ani náhodou komedie - v popisu mělo být mysteriozní. Film je natočený na místech, která dá se říci beze zbytku znám. Zvukově i obrazově docela působivý snímek... ()

Brylin

Neortodoxní zvuk, výborný Peter Kurth a tajemné Krušné hory. Toť stručně hlavní trumfy Altrichterova filmu Schmidtke. Škoda promarněné šance doslovným koncem, a při tom nechybělo mnoho. Jako už tolikrát... Tři hvězdičky. ()

mh.mail

50% - Z filmu jsem trochu rozpačitý. Je pravda, že má výbornou atmosféru a ještě lepší zvuk. Ten je opravdu libový a „hraje s sebou“. To klepání, šumění a ostatní zvuky lesa, to vrzání špatného schodu, chrastění ventilátorů a pak samozřejmě nádherně odporný zvuk vrzající vrtule staré větrné elektrárny. To vše se mi líbilo, dalo by se říci, že mě to uchvátilo. Podobně jako záběry na lesy, ve kterých se válí mlha. Stejně tak se mi líbila určitá bizarnost místní společnosti. Ačkoliv tady už se dostávám k té druhé stránce mince a tou je vlastní příběh. Celou dobu jsem čekal, co se z toho nakonec vyklube a jak autor příběh „rozetne“, takže skutečná „pointa“ ve stylu otevřeného konce mě poněkud zklamala. Nejde o to, že by ve filmu mělo být všechno nakonec polopaticky vysvětleno (jako třeba v Líbánkách), ale podle mě by mělo být v základních kategoriích příběhu jasno. A to nebylo. Já sám jsem identifikoval tři různé možnosti, jak příběh vlastně skončil. A myslím, že těch nedotažeností tam bylo dost. Třeba ta linie se Schmitkeho dcerou, která byla sice vtipná, ale tak nějak zbytečná, s výjimkou čepice, která ale hrála roli míň významnou, než jsem původně očekával. A i ta zmiňovaná místní bizarní společnost byla spíše panoptikální, než že by nějak hlouběji zasáhla do příběhu. Takže na prvotinu slibné, ale víc jak na tři hvězdičky to nevidím. ()

Everyone

Marnost, hledání, nenalezení, nespavost, nuda, stereotyp, prázdnota, nechutenství, letargie, zmatení...tak zhruba toto dominuje nad tělem Julia Schmitkeho v prázdné bublině jeho existence, která, ač v protestu, je vytržena ze své uklimbanosti a nucena služebně vycestovat do hor Krušných za krušnou opravou zastaralého modelu větrné elektrárny. ___ Německý Robinson Crusoe, který se lapen ve své šedé ploché realitě, jež se scvrkla na ostrov v jeho mysli. Marnost a nenacházení podnětů ve svém životě jen podtrhuje bezcílnost osamoceného bloudění i nemožnost nalezení cíle, který je nenávratně ztracen včetně navigace, která se mu pomateně snaží pomáhat. ___ výraz Petra Vrška budil hrůzu největší ()

ink flo

Pro mě nejnadějnější mladej českej režisér za posledních x-let a jak řekl Kamil Fila - jedinej náš film, kterej vypadá světově. Svérázná kombinace Kaurismakiho, Twin Peaks a Divokých včel, u které jsme se asi třetinu stopáže nahlas smáli (jako jediní). Zenoví šusťákoví mistři sdílející společné tajemství života (geolog!), příběh o nalezení sebe sama, rezavá vrtule vydávající zvuky jako jelen v říji atd. Při odchodu z kina jedna holka prohlásila "já jsem to absolutně nepochopila", takže si asi nevšimla vodítka v jednom z posledních záběru - makovotvarohového koláčku ve tvaru jinjang, do kterého si Schmitke spokojeně kousl. Perličky z titulků - "Barbora Kačena", a jedna z postav tam byla jako "ahoj man" (týpek v hospodě, který řekl vždy akorát ahoj). Jinak doporučuju zůstat až do úplného konce titulků, protože tam se objeví ještě jeden vtípek se vzkazem na záznamníku. Byli jsme poprvé na dopolední projekci v Aeru a asi to oblíbím. Akorát chudáci důchodci z tohoto filmu museli být trochu dezorientovaní, jeden si hned po skončení koupil pivo, sedl si do rohu a zamyšleně koukal do prázdna :-) ()

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky