Příběh neotřele a originálně vyprávěného filmu se odehrává v současném Německu a Česku, jeho hlavní část pak na pomezí – v malém městečku uprostřed lesů na hřebenech Krušných hor. S lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety. Hlavní postavou je stárnoucí inženýr Julius Schmitke. A také Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací. (Artcam Films)

Yahey

Precizní film, který vyžaduje více trpělivosti. Mystérium nemecko-ceskeho rozhraní jakoby byl analogii mezi rozhraním vědomí a nevědomi. Citlive a nepateticky vyjádřeno. Hudební motivy jakoby odrážejí urcite analogie Dvořáka a Smetany. Opravdu zajímavé a "reálné" postavy, vše skvěle zahrano. ()

chelsea63

Nepříliš úspěšný východoněmecký inženýr je konfrontován s jemu poněkud nesrozumitelným prostředím. Pohraniční městečko je nyní obýváno českými neandrtálci. Ignorace, nepochopení a zamračenost se nakonec promění v úsměvy a dobrou polévku. Začátek filmu sliboval mnohem více, než přinesl konec. Syrová krása Krušných hor jaksi přišla vniveč kvůli nepovedenému nepříběhu. ()

iz67

Po dlouhé době příjemný dobrý český film. A je úžasný, že je to debut. Atmosféra výtečná a pro český film víc než netypická. Děj tak akorát surrealistický a závěr (vždycky ořišek) docela ok. A navíc je to (až na výjimky) úžasně zahrané. Bravo! Hlavně je to úžasná legrace! 2021: a navic je to o hledani neceho, co jste nehledali, ale hledat meli ()

tatopulos

Překvapivě to funguje. Putování, hledání, nevyslovitelnost věcí. Schmitke našel svou třináctou komnatu a nikdo mu neumí odpovědět. ()

johnny01

Záběry a scény v Krušných horách mají úžasnou tajemnou atmosféru, počasí i okolní prostředí do sebe přesně zapadá, rovněž tak zvuky větrných elektráren. Z postav po herecké stránce vynikají Schmitke, Julie a Kryšpín. Vytknul bych úvodní německé scény, kde stačila snad minuta na seznámení se, a pak hospodu ve Chřmelavě, kde se štamgasti chovají možná až přespříliš nepřívětivě a starosta se nezdá dobře zahraný. Přesto však atmosféra Krušných hor zanechá dojem a mělo by vznikat více takových filmů. ()

nula87

Malý film = velké pozitivní překvapení. Tady je vidět, že se dá natočit film za málo peněz, s pár herci, v neatraktivním prostředí, který ale má ideu, je výborně zrežírován, a má co říct. 75% ()

Pitryx odpad!

Trocha atmosféry a trocha zvuku. To je vše. Celé to je pak naprosto o ničem. Nic se nevysvětluje, jak je dnes moderní a zvykem, nikdo se s tím nepárá, divák už zaplatil tak ať si chuchne. Nevadí mi, že jsem nepochopil, vadí mi že jsem se hodně nudil. Opravdu je škoda času na tu čumět. ()

Cortesz

Blair Witch + Twin Peaks po česku/německu, vůbec ne špatné, cením. One man show pro P. Kurtha, výborně obsazeno a zahráno, více takových koprodukcí. ()

madam.art

Schmitke je rozhodně zajímavým počinem, ale s odstupem se na film dívám jako na umně vyrobenou hříčku s dobrým obsazením, výborným obrazem a zvukem, ale podivně rozkouskovaným dějem, za mě - fakt nevím, o co šlo. Ovšem ta sychravá pachuť krušnohorských lesů ve mně zůstane ještě dlouho. ()

t.b.kat

Přiznávám, že film po včerejšku stále vstřebávám. Polovinu filmu jsem se nudil a druhou smál. Hlavně jsem čekal naprosto jiný příběh. Co vlastně chtěl režisér sdělit? Škoda, že příběh nebyl o člověku, který měl kořeny v sudetech a po návratu do bývalého kraje vnitřně vzpomíná a porovnává krajinu a lidi před a po vyhnání. Vlastně ten film byl o ztraceném člověku a z(za)tracené krajině. A někde uprostřed běžel příběh. Možná, ale to skutečně jen domýšlím -chtěl autor předat svědectví, že ta prázdnota jedince a krajiny, je vlastně obrazem sudet, a ti lidé, kteří do této krajiny zavítali po odsunu je nesourodý, prazvláštní pelmel lidí, které s oblastí nic nespojuje a jsou tu spíše jako trn v patě. Obrazy zbytků staveb prorostlých vegetací, mrtvolné tichu přehlušované skřípěním větrné elektrárny (jakýsi opakující se chorál smrti), pověst o duchu (vlastně podobenství o životě), krev zvěře (jako obraz viny), možná toto byl záměr autora filmu. Jenže byl to opravdu záměr, nebo v tom prazvláštním příběhu (který sám o sobě má dost trhlin a otázek) prostě nic nehledejme? Co když režisér chtěl sdělit něco, co nedokázal. Pak jen můžeme spekulovat. Více jak tři hvězdy nedám, k filmu se vracet nebudu. PS: vydržte do titulků, dojde tam vyřešení problému hledaného ()

silak_xup

Můžu tu filozofovat nad tím, že to může být příběh o hledání sebe sama atd, ale to přenechám jiným. Je to příběh o opravě větrné elektrárny a hledání kolegy v krásnejch Krušnohorskejch lesích. Vůbec nechápu jak jsem tomu mohl dát tři hvězdy, jelikož mě to vlastně vůbec nebavilo, ale mělo to takovej artovej nádech celkově a zvukař se taky vyřádil, tak asi proto. Muchomůrky bílé! ()

jfaba

Dám jen **. Víc ani ťuk. Co tím chtěl básník říct, nevím. Nepochopil jsem to. Jestli to bylo jen tak, o atmosféře, o horách a lidech, tak natočte dokument. Nevím, co, kdy, kdo, jak, a kam šel, a zmizel, a proč si volal, a kam se poděl, a jak to dopadlo, NIC! Divné... Jen ty hory a zvuk. Proto **! Škoda času. A to jsem se na to těšil. ()

Kunderion

Film o ztraceném německém opraváři větrných mlýnů má neopakovatelnou tajuplnou atmosféru, za kterou tentokrát nestojí ani David Lynch, ani Juraj Herz, ale kupodivu ani ne autoři tohoto snímku - stojí za ní génius loci Krušných hor. Čili - kdo sem jednou vstoupí, už se odtud nikdy nevymotá. Pro nás, co jsme se pod Krušnýma horama narodili, naprostá samozřejmost. Pro pražské intelektuály nebo pro milovníky akčních vyrychlených filmů exotika. A co pro filmové fanoušky z ČSFD? ()

Gortyna

Můj klíč k filmu je popíjení čaje za doprovodu Hlavsových Mochomůrek. Všechno, co se v Čechách událo, mohl být jen halucinogenní Schmitkeho přelud. Asi měl mít větší slovo dramaturg. ()

Alden_Larson

Zvláštní ale zajímavý film, ketrý si rozhodně zaslouží několik shlédnutí. Děj je, jak už jsem zmínil, zvláštní, ale něco mě na něm oslovilo. Nedokážu říct co, ale to "něco" tam prostě je. Prezentace je výborná, spousta scén vypadá fantasticky. Pár scén ale mělo trochu moc hektický střih. Herecké výkony byly skvělé, českým hercům nármně šla lámaná němčina. Jak jsem řekl, tento film jsem rozhodně neviděl naposled. 8/10 ()

Gregor_Samsa

Takový pěkný gulášek to byl. Či spíše ne moc pěkný. Mysteriózní - pro někoho, kdo nezná Krušné hory, možná. Já jsem byl rád, že jsem viděl Sauersack ve filmu; mám to místo rád. Kamarád zas má rád vrchol Klínovce a onu větrnou elektrárnu. Scény z Bobrovy hospody brutálně realistické; to bych uznal asi nejvíc. Já vím, byl to debut... ale mohl být kratší. Trochu údernější, víc mystičtější, méně složitý. Nějak jsem v tom nenašel, co bych asi měl najít. Ale stejně - když se otevřou dveře od místní knajpy, všechny pohledy se obrátí na nového hosta - to znám, to tak znám... [50%, Světozor, 2015-08-16]. ()

kejly

Na studentský debut velmi dobré, Herr Ingenieur Schmitke připomínal Víťu Jakoubka z Vrať se do hrobu, Chřmelava zase trochu Divoké včely, les chvilku Twin Peaks, bohužel to ke konci vše vyznělo tak nějak do ztracena. Kamera se překonala, příběh bohužel ne. Alespoň vím, že si nemám v Krušných horách objednávat v hospodě čaj:-) ()

hony23

Co je platné, že je to natočeno hezky, když příběh je naprosto stupidní a nudný? Pokud nějaký Český lev, tak jedině za kameru... ()

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky