poster

Bez motivu

 • Francie

  Sans mobile apparent

 • Itálie

  Senza movente

  (Itálie)
 • anglický

  Without Apparent Motive

Krimi / Thriller

Francie / Itálie, 1971, 100 min

 • Superpero
  ***

  Klasická detektivka s nikterak objevným dějem, kde mne více, než zápletka zaujal Morriconeho ústřední hudební motiv a sympatický evropský důraz na obnažování hereček. Všechny jsou půvabné, svlékají se i když to vůbec není nutné a pokud se nesvlékají, tak je alespoň kamera voyeursky "očumuje" (viz. výslech v autě).(1.3.2015)

 • Malarkey
  ***

  Dobrá francouzská kriminálka s vrahem, kterého nevíte až do posledních momentů. Škoda jen, že je strašně nestranná, neosobní a těžce bez emocí. Trintignant je třeba hodně zajímavá herecká postavička, ale jakmile chodí po place a vyšetřuje bez jakéhokoliv pohybu koutku v ústech, není to úplně dobře. Kór ve francouzské kriminálce, která si na emocích vysloveně zakládá.(17.8.2015)

 • giallo
  *****

  Snímek "Bez motivu" je nekompromisní atmosferický detektivní thriller na hranicích s giallo žánrem, který zrovna v té době zažíval svůj největší boom v Itálii. Jeho vliv je na něm velmi dobře vidět (vraždy, které na první pohled nic nespojuje; maniak řádící tentokrát s puškou; silná audio-vizuální stránka; propojení detektiva s vraždami atd.), ale protože jde o film francouzský, tak obsahuje i prvky typické pro Francouze. Ve výsledku tak jde o místy až mysteriozní thriller, který navíc ozdobil italský génius Morricone. PS: Pro mě jako velkého giallo harcovníka byl onen motiv a rozuzlení příběhu po poskytnutí informací jasný třetinu před koncem filmu. Ale i přes to jsem hltal každý další záběr. 4,5*(31.3.2010)

 • aniiicka
  ****

  Staré francouzské kriminálky jsou vždycky kvalitka. Trintignant je jeden z mých nejoblíbenějších francouzských herců a pro tyhle role je prostě dokonalý. Příběh, kde sériový vrah děsí obyvatele krásného Nice ve vrcholné turistické sezoně byl zajímavý a nechyběla mu dobrá dávka napětí, zklamala mě jen jedna věc (malý spoiler: mám na mysli herce, který ztvárnil vraha a kterého mám zafixovaného spíše v komediálních rolích...proto mi tam nějak neseděl). Jinak atmosféra byla správně tísnivá, Trintignant je jako komisař prostě mástr :) a mistr Moriccone přidává něco ze svých geniálních filmových melodií, které povýší každý snímek. :) http://www.youtube.com/watch?v=p5oeJsHSU_0(10.2.2013)

 • Radek99
  ***

  Z dnešního pohledu zub času již příliš ohlodal kdysi možná kvalitní francouzský film, který ovšem dobové produkci americké provenience nesahá ani po kolena. Podivná forma (kupříkladu scéna s výslechem v autě, která asi měla vyznít lascívně, ale dnešním okem je to čisté guilty pleasure...), až příliš statická, nepřesný střih a mnohdy prazvláštní střihová skladba, hudba Ennio Morriconea je sice pěkná, ale většinou až příliš dramatická k mnohdy naprosto nedramatickým scénám a víceméně pouze ona je zdrojem nějakého napětí...(7.2.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace