Temnota

Trailer 1

V tom domě se něco skrývá. Něco temného z dávných dob, co zde nehnutě, tiše a vskrytu přebývá už čtyřicet let. Jen ve tmě se to může zhmotnit, jen tma to může uvést do pohybu. A do takového domu, na kterém leží strašné a ukrutné tajemství, se nastěhuje rodina s malým chlapcem a labilním otcem na pokraji nervového zhroucení... (oficiální text distributora)

Trailer 1

J*A*S*M

Začínám nabývat jistoty, že Jaume Balagueró je naladěný na přesně tu samou hororovou frekvenci jako já. Co film, to skvělý zážitek. U hororů se bojím málokdy, ale snímky tohoto autora ve mně vždycky něco vyvolají. Od plného hodnocení mě odrazuje hlavně závěr, který je o trochu méně působivý než zbytek filmu. Horror movie of the year ()

EvilPhoEniX

Pro mně Zklamání!!! Čekal jsem, že Španělsko a Jaume Balaguero, je jasná záruka Kvality! a Ono Né! Silně mi to připomínalo Nudící Sirotčinec, který parkrát udělal Baf Baf Baf, ale celý film, je vybudován tak zvláštně, někdo tomu říká Atmosféra, já si,ale Atmošku představuji zcela jinak.. Je to solidně natočené, řemeslně zvládnuté na vysoké Úrovni, ještě aby Ne, ale chyběl mi tam aspon Jeden Moment, který bych si zapamatoval, Oslnil, něco u čeho bych si řekl Wau, tý Vole.. a Ono Nic.. Kdyby se mě měl někdo zeptat, o čem ten film Byl, tak bych stěží poskládal 5 smysluplných Vět.. Je to škoda, Věřil jsem ti ! ()

obitus

Dalsi pecka z Yuznovy Fantastic Factory. Hodne podarena ducharina, hlavne v prvni polovine prakticky bezchybna. Ackoli ma vybornou atmosferu, hlavni hruzubudici efekt spociva ve skvele sestrihanych a ozvucenych lekackach, nekolikrat to bylo opravdu o infarkt . Vyrazne plus je take povedeny a pomerne originalni pribeh, ktery je ke konci spravne vystupnovany. Kdyby byla stopaz o patnact minut kratsi a Anna Paquin by hrala trochu normalnejs bylo by to dokonale. BTW nejvic strachu ve me vzbuzoval ten starej obrazek se trema postavama.... ()

Malarkey

Ze Španělska takových filmů už chodí hrozná spousta a řekl bych, že jsem se tím už docela přejed. On ten nápad není špatný. Dobře se na to kouká a dalo by se říct, že to nejdůležitější je vlastně na konci. To, jak samotný příběh vlastně dopadne, jak nám tu kopu otázek vlastně zodpoví, no a zodpoví to jako obvykle vcelku schopně, jenže už to prostě není ono. Tak nějak jako jsou zrcadla modrou barvou, faunův labyrint fialovou, kdy Princ bez království jasně žlutou, je Temnota někde mezi černou a černou, prostě na ní okamžitě zapomenu, i když vím, že ten příběh v sobě tu myšlenku zajímavou má. V dnešní době už to asi prostě nejde utáhnout jenom příběhem chytrým na vyprávění, ale chudým na originální nápad. ()

tron

Ďalší z hororovej sekcie „ghost house“ režíroval obrovský žánrový španielsky zázrak Jaume Balagueró, ktorý nakrúcal už pred TEMNOTOU (2002), ale až práve ona ho postavila na trón novej hororovej režisérskej krvi a nasledovali bomby NEPREMOŽITEĽNÉ ZLO a [REC] 1 - 2. Zručne buduje hrôzostrašnú atmosféru tak mocne, až mu bez väčších problémov odpustíme neprepracovaný scenár, hoci aj ten raz za čas príjemne prekvapí a v dobrom znepokojí. Keď si k tomu prirátame skúsené herecké obsadenie (Paquinová, Giannini) a kvalitnú kameru/výpravu, o vydarený horor (spoliehajúci viac na atmosféru ako krv... čo neznamená, že fanúšikovia Jacka Torrancea si neprídu na svoje) je postarané. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/147245/Temnota-80.html ()

Související novinky

Další hororový talent?

Další hororový talent?

20.01.2005

Něco podobného tady už bylo. Jeden nenápadný režisér, jeden nápadný úspěch a pak následný úspěch komerční. Tenhle se jmenuje Jaume Balagueró a pochází ze Španělska. Specialista na tajemno se…