Temnota

Carles Cases

Brian Yuzna

Scénografie:

Llorenç Miquel

Poctivý mystický “hounted house“ horror, zároveň ale ne výraznější nadprůměr. Pomalu houstnoucí atmosféra starého nevyzpitatelného domu je celkem vydařená. Deštivé noci a prázdnota rozlehlých místností odvadí také slušnou práci. S tím finálním strašením, na které se celou čeká, se ale otalí až moc. Pár jednoduchých lekaček rychlým střihem vypadalo jako zahřívačka na pořádný strašáky. Ve výsledku ale zjišťujeme, že ten slabý odvárek ničemu zajímavějšímu nepředcházel, a tak za gradaci napětí palec dolu. Snaha postav utéct z bubáckého domu taky slabá – mě doma stašit, už jsem za horami. I když příběhové puzzle do sebe na konci hezky zapadlo a žánr běžně hodnotím nad zdejší průměr, nyní víc dát nemohu. Kvalitnější horrorovou alternativou je podobný Sirotčinec. Alternativa: Orfanato, Others, Haunting in Connecticut, Amityville Horror, Stir of Echoes.(2.9.2010)

POZOR SPOILERY! Strašidelné to tedy bylo dost, spíš díky povedeným lekačkám než atmosféře a svou roli v úspěšném strašení sehrál i Obitem vzpomínaný obrázek se třemi bubáky. Musím se ale připojit k uživatelům, kteří kritizují občasné vykrádání jiných filmů a hlavně nevalně napsané postavy. Zejména María se chová dokonale nelogicky, její zatvrzelé přehlížení očividných skutečností je až směšné (Lena Olin dělá co může, ale takovou figuru už herec těžko vylepší). Otec je chvílemi jen špatnou kopií Jacka Torrance (už jsem čekal, kdy si na ty dveře vezme sekeru), dědek mi byl se svou okázalou pohodovostí podezřelý nejmíň od půlky filmu a obsazení role architekta se také dvakrát nepovedlo - ten chlapík vypadal stěží na šedesát, rozhodně - i přes tu francouzskou hůl - ne jako stařec nad hrobem a těžko věřit, že před 40 lety projektoval chrám maskovaný jako barák. No nic, úplný začátek byl nervydrásající a konec se také vydařil, Anna Paquin je milá holka, tak to své hodnocení mezi 3 - 4 klidně zaokrouhlím nahoru.(5.7.2009)

• Tomco

Vykrádačky iných a o dosť lepších filmov, prílišná neoriginalita, neschopnosť scenára ponúknuť niečo nové, patetickosť, hlúpe postavy a dialógy, klišé na každom kroku atď.. Herecké výkony otrasné, mimika niektorých protagonistov spadá do úrovne telenoviel. Celkovo je film málo uveriteľný a nespočetne krát dáva pocítiť, že sledujeme stokrát videné. Záver je dosť značne urýchlený, nedokončený, urobený akoby na kolene a na silu. Dve hviezdy za to, že tento stupídny film mi viackrát nahnal celkom slušné zimomriavky. Inak bída priatelia. 50%(3.2.2008)

Viděl jsem nejdříve novější filmy pana Jaume Balagueró, který má na triku takové filmy jako jsou REC 1 a 2. Samozřejmě mají být další díly. Tento režisér mě zaujal svým vkusem a hlavně hororovou tématikou, kterou opravdu točit umí. Nedalo mi to, tak jsem se musel podívat na jeho starší film a nemohu říct, že bych byl zklamán, ba naopak. Jaume Balagueró mě znovu přesvědčil, že horory jsou jeho silná stránka. Jsem hodně zvědavý na jeho další díla a pro mě se stává oblíbeným režisérem a řadím ho do TOP10.. 8/10 = 80%(17.5.2011)

• Campbell

Hodně zajímavý horror který ale osobně považuji za nejhorší od Balaguérohovi kariéry. Neříkám že se nejedná o špatný film, ale je tak celkem nudný. Strašně se táhne. Asi jsem čekal něco u čeho se budu bát, a nebo mít aspoň husí kůži. Bohužel i přes dobrý námět a dobrou režii jsem se celkem nudil a neměl jsem ani tu husinu ani strach. Celkově film vyzní hodně do prázdna. Film jsem si celkem šetřil a nakonec zklamal. Víc nic.(17.9.2013)