Temnota

Jaume Balagueró

Xavi Giménez

Carles Cases

Brian Yuzna

Prvně jsem byl asi ohromen více než bylo zdrávo a podruhé mě film trošku zklamal. Atmoška se dostavuje jen místy a úroveň filmu je značně amaterská. Celému faktu nepomáhá ani mírně laxní profláknutý příběh. Nicméně závěrečné scény svou sílu mají. 50%(18.7.2016)

Rodinka se nastěhuje do baráku, se kterým není něco v pořádku. Synek vidí mrtvé děti, fotříkovi začíná hrabat... prostě klasika nejklasikovatější a do toho nějací ti japan-shock-like bubáci se zrychlenými pohyby a siluety přecházející rychle před kamerou (bože, to nesnáším). Zkrátka nic nového pod sluncem, ale má to atmosféru (dobré svícení a interiéry), fajn casting a vytasí se to i s nějakým tím zvratem a nápady. Tenhle Balagueró mi výjimečně sednul.(29.12.2012)

Poctivý mystický “hounted house“ horror, zároveň ale ne výraznější nadprůměr. Pomalu houstnoucí atmosféra starého nevyzpitatelného domu je celkem vydařená. Deštivé noci a prázdnota rozlehlých místností odvadí také slušnou práci. S tím finálním strašením, na které se celou čeká, se ale otalí až moc. Pár jednoduchých lekaček rychlým střihem vypadalo jako zahřívačka na pořádný strašáky. Ve výsledku ale zjišťujeme, že ten slabý odvárek ničemu zajímavějšímu nepředcházel, a tak za gradaci napětí palec dolu. Snaha postav utéct z bubáckého domu taky slabá – mě doma stašit, už jsem za horami. I když příběhové puzzle do sebe na konci hezky zapadlo a žánr běžně hodnotím nad zdejší průměr, nyní víc dát nemohu. Kvalitnější horrorovou alternativou je podobný Sirotčinec. Alternativa: Orfanato, Others, Haunting in Connecticut, Amityville Horror, Stir of Echoes.(2.9.2010)

Docela podarenej horor, ma to spravne temnou atmosferu(30.1.2005)

Jaume Balagueró natočil povedenou duchařinu, která má silnou atmosféru, po celou dobu snímku s citem budovanou. Scény kdy se leknete nechybí a není jich rozhodně málo. Lepší než 90% dnešních přepsaných asijských duchařin. Film bych přirovnal k Sirotčinci, který produkoval Del Toro. Kvalitou bych je možná i viděl na stejné úrovni. Herecky je Temnota více než solidně obsazená, žádní mladí teenageři, kteří hlastají a fetují, ale herecký nadaní herci ;-) Zvlášť otec rodinu a jeho záchvaty jsou velice věrohodné. Film doplňuje i dobře zvolená hudba, která dokáže v pravé chvíli přitlačit na pilu.V Temnotě se objeví i pár triků, které rozhodně neruší. Potěší konec, který *SPOILER* nekončí happyendem ;-) 8+/10*(23.11.2008)