Slečna Marplová - Série 1 (2004) (série)

Mrtvola v knihovně (S01E01)

(epizoda)
  • Velká Británie The Body in the Library (více)

Překvapení mohou být různá. Příjemná - to když třeba zdědíte po tetičce, o jejíž existenci jste dosud neměli ani tušení, milion dolarů, a ta druhá. Překvapení, které čekalo jednoho rána na pána a paní Bantryovy, majitele honosného venkovského sídla Gossington Hall, bylo jednoznačně z rodu těch druhých. Za jiných okolností by ta půvabná mladá blondýna, kterou nečekaně objevili ve své knihovně, mohla jistě být vítanou ozdobou některého jejich večírku či společenské párty. Ve stavu, v jakém se s ní však teď mají možnost seznámit, se o jejím podobném využití do budoucna dá s úspěchem pochybovat. Zato ovšem její přítomnost navozuje spoustu otázek. Kdo to vůbec je? Jak a proč se ocitla právě zde? A - v neposlední řadě - kdo se postaral o to, že vypadá tak, jak vypadá? Dolly Bantryová zná jediného člověka, o němž věří, že bude schopen všechny tyto záhady objasnit... (Česká televize)

josieaddms

U mě je tenhle díl trochu speciálnější, kvůli Jacku Davenportovi. Vlastně i skrze něj jsem se k téhle detektivce dostala. A co můžu říct? Agatha Christie, knižně, i vkusně zfilmovaná, je moje slabé místo. Zábavná zápletka, ty úžasný kostýmy, špičkoví herci, vůně něčeho krásného a zároveň zkaženého, láska a vražda. A samozřejmě nechybí filmová chuť Anglie. Slečna Marplová je pro mě něco jako sladká čokoládová pralinka, nikdy neodolám... ()

vojtylla

První film, který jsem viděl se slečnou Marplovou a zároveň první kniha, kterou jsem četl o slečně Marplové. Musím podotknout, že na Poirota to nemá a to z toho důvodu, že knihy s ním jsou, dle mého názoru, kvalitnější předlohou pro zfilmování. Nicméně se jedná o celkem solidní zfilmování knihy a mně se na to dobře koukalo. ()

Lupes

Adaptovat klasiku za každou cenu moderně? Zdá se, že u slečny Marplové jsou režiséři posedlí tématem poslední doby - lidskou sexualitou. Co naplat, že Agatha rozhodně nepsala o lesbicky orientovaných vražedkyních... Ale jinak povedená detektivka. Myslím, že ti, kteří neznají předlohu, budou v odhadu vraha tápat. A tak to má u dobré detektivky být! :) ()

Tanmut

Tohle byla první detektivka od Agathy Christie, kterou jsem četl. V té knize byla slečna Marplová taková milá, chytrá stařenka, zatímco zde v podání Geraldiny McEwan působí vlezle, otravně - něco jako Bohdalová v roli paní Piperové -, ale rovněž velmi nevtipně. Nejzábavnější jsou významně zvednutá obočí, když aktéři věrni starosvětské korektnosti nevyslovují zřejmé, což ale tvůrci zruinovali nejen rošádou s vrahy, ale především scénami po odhalení. A těch čtyřiadevadesát minut se dalo naplnit lépe... nebo osekat (ovšem televizní formát je neúprosný). ()

mikhail

Bohužiaľ sa musím priznať, že som záver filmu nevidel, ale prvých 85 min bolo naozaj dobrých. Veľmi príjemné herecké výkony. Znovu ma zaujala herečka Mary Stockley, ktorá hrá postavu tanečníčky Josie Turner. Je vidieť, že tejto herečke vyhovujú postavy mladých emancipovaných žien zo 40-60 rokov min storočia. Okrem iných hrala aj v jednej časti série - Agatha Christie: Poirot. ()

maoc

Jeden ze slabších dílů se slečnou Ovečkou, obzvláště díky nemožné překombinovanosti případu a rozuzlení stylem "tahání králíků z klobouku". Pokus o tématickou i mimoběžnou modernost - vztahy, sexuální uvolněnost na tehdejší dobu až přivelká, snad až předokonalý kluk ve vedlejší roli... ()

hany83

1.) Geraldine McEwan, která vypadá a chová se jako zastydlá praštěná hippiesačka, se vůbec!!! nehodí na slečnu Marplovou 2.) Proč (oproti knize) měnit jednoho z pachatelů (snaha o "módnost"??) 3.) Z Dolly udělali hroznou slepici 4.) SPOILER - co ten závěr, to máme ty "nebohé dvě chudinky vražednice" litovat?? 5.) S tím "neznámým vojínem" mě už autoři pěkně iritují. ()

v.indruchova

Na Poirota to nemá, to jsi myslím, že se shodneme. Slečna Marplová prostě nemá to ono charisma. Možná je nevhodné porovnávat, ale přece jenom je to od stejné autorky a udělá to většina z nás. Na Poirota se dívám, protože se těším až se sním znovu setkám (rozuměj ve filmu), ale u Slečny ten pocit nemám. Chybí tu vtip. Tato zápletka mi připadala nečekaná, ale jaksi překombinovaná. U Poirota jsem ten pocit snad nikdy neměla a toto někdy bývalo tak zašmodrchané. U sl. Mar. jsem musela přemýšlet kdo, s kým a proč. Všechny ty blondýny s vlnitýma vlasama.( V té době moda) Prostě jsem se vtom zamotala. Uvažuji mezi 3 a 4. ()

Canniosh

Detektivky Agathy Christie patří bezkonkurenčně mezi ty nejlepší, co kdy spatřily světlo světa. Jsou dokonce natolik kvalitní, že se většinou daří i jejich přepracování do filmové či seriálové podoby (viz mnou oblíbený Hercule Poirot, ať už ve filmu, či v seriálu). Příběh slečny Marplové "Mrtvola v knohovně" se vyznačuje několika paradoxy. Za prvé je to velmi zajímavá pointa filmu a hlavně pak rozuzlení je zcela nečekané a bravurně slečnou Marplovou zdůvodněné, no prostě vynikající. Bohužel filmové zpracování už se takovou kvalitou nemůže pochlubit. Film je jakýsi takový prázdný, nezáživný a i herecké výkony jsou ostudné (například pohybové kreace policejního ředitele byly spíš k pláči než k smíchu). Navíc z častých střihů kamery z obličeje na obličej při častých rozhovorech mi začínalo být šoufl, nehledě na to, že rozhovory byly zcela plané a oproti Poirotovi "netlumočily" otázky diváka, na které by určitě znal odpovědi, a které by postupně slečna Marplová odkrývala. Je fakt, že jsem nečetl knižní předlohu, takže nemohu posoudit film z hlediska porovnání fakt a podání příběhu z knihy a ve filmu, ale pokud by se nejednalo o detektivní příběh z pera Agathy Christie, který byl opravdu více než zajímavý, hodnotil bych tak maximálně 1*. Takhle hodnotím 3*, přesněji řečeno 50%, za zcela podprůměrné filmové zpracování vynikající a zajímavé detektivky. Bohužel. ()