Boj za svobodu

• Nový Zéland

Životopisný / Válečný / Historický / Akční / Drama

USA, 2016, 139 min

• Segrestor

Opravdu krásný film, jen škoda, že byl tak divný. Všechno je super, exteriéry, herci, bitvy apod. Ale po asi třech hodinách vám dojde, že se hraje na trochu jinou notu, a že příběh pěkně kecá, i když sami o tom víte kulový. Nebo aspoň sporadicky tušíte, jak to tam na Jihu tenkrát bylo - vlastně chci říct, že z toho získáte tak akorát dojem, že to ROZHODNĚ bylo jinak, ten film jako kdyby se přiznával k tomu, jak moc chce kecat, aby byl pro současnost korektní. Servíruje vám dezertéra a vraha jak nám za komára servírovali jiné vrahy jako ňuňu klaďase. Ono to tedy tak bývá, selektivní paměť si pamatuje jen to dobré, tak bylo fuk, kolika lidem podřezal Jánošik hrdla, hlavně že obrali bohaté. A tady je to to samé. Jakýsi boj za svobodu tam vidíte, ale hlavní postava to pořád ne a ne dotáhnout do konce, vyčpí to vždycky a zůstanou jen oči pro pláč. Nakonec si právě jako já řeknete: co vlastně teda udělal? Nic. Povraždil pár sousedů, kteří se nedali automaticky na jeho stranu a zachránil jednoho otroka a jednoho zbytečně. No a závěrem, jakmile si říkáte, kdy na vás vybalí tu pointu, začnou to tam sekat do titulků jak v groteskách Čárlího Čaplina. To hlavní tedy ve filmu zahrané není, to si jen přečtete, což je docela trapné. K podivu.(17.7.2017)

Americkej občianskej vojne a udalostiam s ňou súvisiacich sa v poslednej dobe konečne získava viac pozornosti a ani Free state of Jones ma takmer vôbec nesklamal. Síce nemyslím, že sa v reále jednalo o tak správneho človeka, ako sa to snaží vykresliť film, ale to mi je vlastne úplne jedno, hlavne, že Matthew McConaughey je tu opäť vynikajúci a jeho postave tu po žiadnej stránke nemám čo vytknúť, vojna, v ktorej aj tak ide len o záležitosti bohatých ho nezaujíma, treba si chrániť rodinu a svojich blízkych a tak to má byť, takže všetky tie jeho správne činy sa mi páčili. Ale inak ma mrzí, že film nie je ideálne dramaturgicky vystavaný, čo cítiť takmer celý čas, chcelo by to aj viac výraznejších scén, na ktoré by sa dalo dlhšie spomínať, tých je tu žalostne málo. Súdna línia odohrávajúca sa takmer o storočie neskôr je úplne zbytočná a aj tých pár scén z nej len ruší a navyše aj to dianie po občianskej vojne už nie je až tak atraktívne, ako počas nej. Ale aj napriek týmto nedostatkom ma to väčšinu času dosť bavilo a ušlo mi to dosť rýchlo, čo pri takejto dĺžke vždy poteší. Určite musím pochváliť aj bojové, prípadne akčné sekvencie, na nich film určite nestojí, nie je ich zase tak moc a navyše sú aj celkom krátke, ale sú výborne natočené a aj celkom naturalistické. A preto ma prekvapilo, že inak film zase až tak kvalitne natočený nie je, občas dokonca pripomenie aj staršiu televíznu produkciu, ale stále to nie je nič, čo by rušilo a ten potrebný štandard to splní. A potešia aj niektoré vedľajšie postavy, ako Mahershala Ali, Keri Russell a niektorí záporáci. Takže celkovo sa nejedná zase o tak kvalitný film, ale ja aj tak nemôžem hodnotiť horšie, aj vďaka obdobiu ma to bavilo, pre takýchto hlavných hrdinov budem mať vždy slabosť, pričom Matthew McConaughey je tu skvelý, ako v poslednej dobe už vlastne stále a k tomu tých pár vydarených prestreliek. Znovu si to už asi nepozriem, ale to jedno pozretie som si celkom užil. 70%(2.10.2016)

• V.Silver

Matthew teď jede na vlně jižanských postav a upíchnul se i do tohohle supernudícího příběhu o černošské emancipaci. Nemám nic proti emancipaci černochů, žen, pracující třídy ani nikoho jiného, ale co mě strašně otravuje je, že se o tom točí filmy pořád dokola a hlavně na stejné brdo! Dostaneme lineární příběh s lineárními postavami, ke kterým si nevytvoříme žádné pouto. Žádné emoce, žádné vztahy, žádné rozpory, máme tady univerzálně dobrého Newtona Knighta, který kolem sebe šíří dobro a humanistické ideály. Třeba takový skutečně byl, nevím - tak dopodrobna americké dějiny neznám. Ale pointou spíš je, že McConaughey z něj udělal jakéhosi vidláckého spasitele rasistického amerického Jihu a celé vyznění filmu je vlastně strašně laciná a afektovaná agitka / kritika společnosti. To mě na tom strašně, ale strašně štvalo. To a neskutečně dlouhá stopáž. 40 %(25.11.2016)

Matthew McConaughey mě již tradičně mile překvapil. Těch (víceméně) otrokářských filmů, které se do určité míry zaobírají otroctvím v Americe jsem už viděl poměrně dostatek a čekal jsem ve něco ve stylu 12 let v řetězech. Tenhle kousek mě ale bavil o něco více než zmiňovaný oscarový kousek, jelikož mi to přijde takové zemitější, civilnější a vůbec nevtíravší se do oscarových taškařic. Jelikož to má 140 minut, tak jsem již po překvapivě plynulé hodině očekával, kdy tempo poleví, což se také stalo, ovšem celkově jsem rád, že jsem se nechal tímto snímkem obohatit o jeden menší konflikt kdesi ve státě Jones a musím říci, že ztráta času tl nebyla jak jsem se původně maličko obával a prozkoumávání neprobádaných vod se tentokrát podařilo...7/10(30.10.2016)

• Martin741

Hm, tak jak pozeram, aj tento film v kinach zhorel. A zase nebolo ani ny vyplaty,a o zisku mozu tvorcovia len snivat. No nic, takze MekKonagy v roli farmara ktory s nejakymi cernochmi vedie ozbrojenu revoltu. No a ciele nemaju zrovna male, ba dokonca chcu rovno zalozit akysi svojrazny Slobodny stat Dzouns. To sa im aj podarilo - aspon vo filme urcite - len skoda, ze dialogy zase vyfucali do prazdna, par bitiek film este "neudela" a MekKonagy myslim miestami aj prehraval : 40 %(11.2.2017)

• - Film byl natočen v Covingtonu v Louisianě. (BloodMax)

• - Scény natáčené v lékařském stanu, kde byla podlaha pokryta falešnou krví, se musely natáčet rychle, protože dřevěné palubky velmi rychle tekutinu absorbovaly. (BloodMax)

• - Do rolí komparzistů se přihlásilo přes 7 tisíc uchazečů. (Stoka)