I skrzypce przestaly grac

And the Violins Stopped Playing

Drama / Válečný

Polsko / USA, 1988, 116 min

---Na úvod vďaka Volodimirovi2 za zaslanie filmu.--- "Vy ste árijci ako my, nebude s vami jednať inak ako s Poliakmi..." Keď nemecký dôstojník takto oslovil cigánov v osade tak sa mi nachvíľu zastavil rozum. Ešte nikdy som nepočul, aby Nemec takto oslovil cigánov, ktorí si to rýchlo zobrali za svoje a Nemcom, ktorí ich naháňali po lesoch vykrikovali, že sú árijci ako oni...To divadielko bolo však iba pre nalákanie cigánov z osady do pripraveného gheta, ktoré sa uvoľnilo po Židoch. Našťastie prichádza H. Buchholz - výnimočný cigán, ktorý chce pre svoje deti vzdelanie a lepší život. Tí dnešní chcú len ten lepší život... Nikdy som nevidel film o cigánskom holokauste. Tento úplne neznámy film s hviezdou menom H. Buchholz som videl s dabingom a logom stanice, ktorý mi nič nehovoril. Ide pravdepodobne o starý prepis z tv stanice, ktorá už neexistuje. Nájdu sa miesta z ktorých by sa dalo strihať, hlavne z dlhých záberov presunov cigánskej kolóny z miesta A do miesta B. Je ich tu niekoľko a len tu by sa dalo ušetriť 10 minút bez toho, aby to ovplyvnilo výsledok. H. Buchholz hral výborne, presvedčivo a aj celý film je natočený pútavo a nemal by sklamať bežného diváka a už vôbec nie tých, ktorých táto téma holokaustu zaujíma. Chýbalo mi jedine vysvetlenie či bol H. Buchholz gádžo alebo cigán, pretože hádka vo filme na túto tému ostala nevyriešená. 80%.(9.11.2014)

Existuje množstvo filmov o holokauste Židov počas 2. svetovej vojny, tento film je však prvý a zatiaľ jediný film o holokauste na cigánske etnikum. Ide o výborný film, ktorý pojednáva o úteku skupiny cigánov z Poľska, cez Ukrajinu do Maďarska kde ešte sa nerozbehla kampaň voči Židom a cigánom. Film zobrazuje utrpenie po dobu presunu z Poľska, cez Ukrajinu do Maďarska ale aj zadržanie celej skupiny a jej transport späť do Osvienčima. Ide o ďalší z výborných filmov, ktoré si zaslúžia plné bodové ohodnotenie.(13.9.2014)

„Půl milionu Romů bylo během války popraveno nebo zahynulo v koncentračních táborech. Jejich pozůstalí nedostali žádné odškodnění. Doložené historické události Němci popírají a svět o nich téměř nic neví. Tento film nemá být jen poctou boji romské menšiny za přežití, ale též připomínkou faktu, že čtyřicet let od pokusu o jejich totální vyhlazení jsou Romové stále diskriminováni.“ A po dalších 20 letech bohužel taky… Jsem moc ráda, že existuje film, kterej to připomíná. Jen škoda, že o něm skoro nikdo neví. Taky jsem do dneška nevěděla, než mi ho kamarád ukázal na youtube. Nutno říct, že i filmařsky jsou "A housle přestaly hrát" velmi dobré, část z Osvětimi je brutálně autentická (teda aspoň myslím…). Na konec jsem se sice dost těšila, ale rozhodně ne kvůli tomu, že by film nudil.(16.12.2018)