Fotbal za mřížemi

Mean Machine

Danny Raketa

Komedie / Drama / Sportovní

Velká Británie / USA, 2001, 98 min

Komedie? Drama?..Těžko říci, protože Fotbal za mřížemi se celou dobu absolutně nedokáže rozhodnout, jakým směrem se chce vydat. Jestli být komorní drama protknuté silným fotbalovým nádechem, nebo prostě zábavná nenáročná oddechovka, kterou v cestě za skórováním nepřibrzdí žádní chladnokrevní dozorci a zkorumpovaní ředitelé. Nakonec z toho vyšlo něco mezi- ani ne moc zábavné, aby to diváka řádně rozhicovalo a připravilo na závěrečný zápas, a ani dostatečně nápadité, abych si to někdy třeba pustil znovu a aby byl skvělý casting dostatečně využit. Jediné, co film opravdu zdobí, je samotný fotbal v celé své amaterské kráse, a totální magor Jason Statham, jehož brankářské umění a odvahu by jistě ocenil i legendární Lev Jašin. Segalova Trestná lavice je jinak ve všech ohledech o pár úrovní výše..(6.10.2012)

Ze začátku jsem měl sto chutí film vypnout. Vůbec nic nového totiž nepřináší a jen kopíruje syžet většiny vězeňských filmů, jen je děj trochu více zakoncentrován, aby bylo v druhé polovici více času na fotbal. A právě druhá polovina filmu je dokonalá. Závěrečné utkání je natočeno s lehkostí a je okrášleno patřičně říznou hudbou, spoustou fórků a hlavně ultracoolovým (bože jak to slovo nenávidím, ale zrovna tady se to hodí) Jasonem Stathamem. No, i když i ten zápas se nevyhne klišé prvního stupně.(5.3.2006)

Jeden z těch lepších sportovních filmů, ale tady vlastně ani tak o fotbal nejde. Nemusím tedy zkoumat, jak dalece je přenesena skutečná hra na filmový pás. Přesto určitý prvek realistického dotyku s míčem zůstal zachován, protože hlavní roli vězně hraje bývalý profesionální fotbalista Vinnie Jones. Ten nejenže zdatně kope, ale i hraje. Svým nevyzpytatelným kukučem se navíc hodí do vězeňského prostředí, ve kterém se to hemží pěkným výkvětem různých figurek až s dramaticko- komediálním rozměrem. Film sice nemá syrovost, se kterou kalkuloval, ale nedovolí si nudit. A je poměrně solidně a po britsku natočen. A angličané svoji hru milují. 80%(15.12.2011)

Jsem jedním z těch, kteří se k Mean Machine dostali až po zhlédnutí Sandlerovy trestné lavice (Nejtěžší yard r.1974 jsem neviděl vůbec). Nevím, jestli je to výhodou nebo ne, ale srovnání se prostě nemůže vyhnout. Výsledkem porovnání je fakt, že oba snímky mají co nabídnout a záleží jen na Vás, jestli Vaše druhé já je Amík milující chipsy, americký fotbal a lehce primitivní komedie. Anebo jste v jádru Brit, který má na hrudi vytetovaný znak svého oblíbeného klubu Premier League a v kapse přihlášku do fan-clubu Guy Ritchieho.(18.4.2011)

Pohodový film. De facto anglická verzia The Longest yard. Vinnie Jones v životnej úlohe. Mimo tohoto hral už asi iba drsňákov, gaunerov a vedlajšie postavy. Dosť ho tu kritizujú za herecký výkon, ale mne prišiel celkom solídny. Vo vedlajšej úlohe poteší aj Statham, ktorý keď si predstavuje veci tak zomieram od smiechu. Napriek tomu, že je to jednoduché, prehľadné a klišovité, ja som sa bavil. 70% a 4*. Vinnieho som mal celkom rád a týmto filmom získal u mňa ďalšie body.(18.6.2013)

• - V lednu roku 2019 se v ruské věznici Butyrka mělo konat utkání mezi vězni a dozorci v kopané, kdy za uvězněné mohli hrát také vazebně stíhaní representanti Alexandr Kokorin a Pavel Mamajev. (JoranProvenzano)

• - Vinnie Jones (Danny Meehan) bol pred tým, ako začal svoju hereckú kariéru, skutočným futbalistom, dokonca kapitánom Waleského národného futbalového mužstva. Svoju drsnú povahu však dokazoval už tam, keď bol na istý čas oficiálnym držiteľom svetového rekordu za najrýchlejšie udelenú červenú kartu - 5 sekúnd od začiatku zápasu. (S3MIR)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 3.