• Marthos
  ****

  Autorkou stejnojmenné divadelní hry, uváděné s úspěchem na prknech Národního divadla, byla herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová. Nejsilnější německý filmový koncern UFA s filiálkou v Praze tehdy podepsal smlouvu s režisérem Vladimírem Slavínským na sérii veseloher, jejichž hvězdami měli být Hugo Haas, Lída Baarová a Antonie Nedošinská. Slavínský natočil celkem tři filmy s tímto obsazením, přičemž Okénko patří k nejzdařilejším. Humorná zápletka rozehrává příběh nesmělého inteligenta (Haas), který své jmenování docentem proflámuje v baru a druhý den si nemůže vzpomenout, jak se dopravil domů. Toho bryskně využije rázná domovnice (Nedošinská) a vmanipuluje svou půvabnou dceru Růženku (Baarová) do smyšlenky o údajném znásilnění. Nebohý docent neváhá přijmout manželský stav, ovšem láska se nedá ošidit. Cesta k opravdovému sblížení nebude jednoduchá, ale diváci si mohou být jisti, že všechno šťastně skončí. Slavínskému se nepodařilo převést hru zcela úspěšně, především v druhé polovině film trpí zbytečně dlouhou stopáží, přesto patří několik scén a dialogů k tomu nejlepšímu, co v předválečné kinematografii vzniklo. Haasovo nadčasové herectví pak silně povznáší celkovou úroveň. --- "Jen si povážej, tak mladá a už je modlářka. - Co? Modlářka? - No, vědí, vona dělá tydlencty módely klobouků."(3.10.2008)

 • lucascus
  ***

  Zcela průměrná prvorepubliková komedie, mírně přeslazená, ovšem s perfektním Hugo Haasem a rovněž skvělou Antonií Nedošínskou, kteří zde zajišťují solidní dávku humoru. Co se týče Haase, víme, že dokázal zahrát vše, především pak byl největším "ňoumou" českého filmu, naopak paní Nedošínská zřejmě nehrála, opravdu byla takto přecitlivělá a starostlivá, škoda jen, že ji nebyly naděleny děti. Půvabným doplňkem je zde pak Lída Baarová (ovšem o nějakém větším herectví se zde z její strany zatím bavit nemůžeme, její počáteční filmy nebyly dobré, herecky se vypracovala až později).(29.10.2013)

 • Luxocculta
  ****

  Jako obvykle zábavný a mírně popletený Hugo Haas a k tomu neodolatelná mladá Lída Baarová jsou největšími lákadly této komedie, která v sobě navíc skrývá pár zábavných a ne zcela tradičních perliček (např. představy Haase a Baarové o škrcení). Pozornost upoutá i charakter matky Dynybylové, kterou ztvárnila Antonie Nedošínská; ta by si mohla podat ruku třeba s Dorotou Máchalovou, byť se kňouravě dušuje, že její vyděračské a podvodné manýry byly prováděny čistě z lásky k „céři“ (okrádání docenta Johánka v případě peněz za spropitné stěhovákům se pravděpodobně dělo také z tohoto bohumilého citu). Film, který minimálně v kontextu prvorepublikové tvorby stojí za to zhlédnout.(23.12.2018)

 • dr.fish
  ***

  Každý začátek je těžký a tak je třeba brát i začátky Slavínského. Natočit komedii není jen o zápletce, ale také o tempu, svižnosti a eleganci. A v tom to skřípe. Romantický cajdák o nešikovném profesorovi a jednom opilcově "okénku", které způsobí nečekané komplikace, ale samozřejmě vše dobře dopadne. Vše by skutečně dobře dopadlo, jen kdyby film nebyl tak strašlivě dlouhý. Tempo je velmi pomalé, děj běží tak pomalu, že jsem měl mnohokrát chuť vykřiknout, ať už se ten Haas sakra vymáčne. Nakonec jsem se dotrpěl k happy endu, i když jsem od toho v půlce chtěl odejít. Ještě, že tam byl ten Marvan...50%(5.12.2011)

 • Radko
  ***

  Matku trápi osud dcéry pre ten prípad, ak by mal byť kópiou jej vlastného životného príbehu, plného posluhovania pánom a zarábania drobákov pri otrockej hrdlačine spočívajúcej vo večnom kolobehu prania bielizne a robenia poriadku. Profesor etiky, slušný, no nepraktický a k ženám nesmelý nájomník v jej dome, v podaní rozkošného Huga Haasa, sa javí byť dobrou partiou. Využije teda jednu z jeho zriedkavých opíc s totálnym oknom a nahovorí mu, že počas bujarého opileckého návratu jej dcéru zviedol. Reťaz následných nedorozumení a zauzlení vyplýva z toho predpokladu. A - aká by to bola červeno knižničná komédia a aký by to bol film Vladimíra Slavínského, keby nekončil šťastne a veselo?(11.3.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace