• Necron

Satira a vetsina pokusu o vtip vyzniva do prazdna. Laciny humor, ztvarneni ani pokusy o filozoficky presah me bohuzel neoslovily. Nejlepsi a jedina povedena scena je obsazena uz v traileru, tak si muzete usetrit penize za kino. Skoda, ze Buh nemel ve filmu vice prostoru..(6.1.2016)

Hned v prvních okamžicích filmu mladá hrdinka oznámí, že její otec je Bůh a bydlí v Bruselu (který stvořil jako první). Pak se diváctvo nutně rozdělí do dvou skupin - na tu, která tuto zjevně nesmyslnou a v celém filmu ničím nepodloženou informaci okamžitě vezme za svou a prohýká se celým filmem, jako ten pán za mnou. Druhá (samozřejmě mnohem menší) skupina nevěřícně kroutí hlavou, jak se mohli nechat zlákat jít na belgickou bláznivou komedii. Film pro horký letní podvečer do letního kina s flaškou vína a partou. Jinak je to jen pokus o mix Lásky Nebeské a Amélie z Montmartru, který až tak nevyšel. Festivalové publikum na MFF KV 2015 ho odměnilo bouřlivým potleskem. Takový je bohužel trend. Kdysi „sůl“ festivalu, tzv. batůžkáři, u jen trochu složitějších filmů zívají a houfně prohlížejí displeje svých mobilních telefonů. Není nad pořádnou řachandu…50%(8.7.2015)

Zfilmovaná teze Markýze de Sade, že bůh je krutá bezcitná bestie, která si s lidskými životy jen zahrává a dělá jim co nejhoršího může. Tato filozofie je zjednodušená a hozená do komediálna a jako takový Zbrusu nový zákon funguje. Vtipné narážky jsou jednou víc schované a odkazující minimálně na znalost křesťanské mytologie a jednou zase hodně přímočaré. To se někdy obrátí proti samotným tvůrcům, protože při závěrečném gagu v titulcích se s přihlédnutím k událostem posledních dnů v kině smál jen málokdo. Ale celkově musím přiznat, že jsem se bavil dost, i když hlasitě jsem se zasmál jen párkrát. Trochu mi vadilo to opisování stylu vyprávění z Amélie z Montmartru, které chvílemi bylo až příliš okaté.(22.11.2015)

• Sakee

Takový potenciál a takové zklamání! Těšila jsem se na břitkou cynickou komedii a dostala jsem přiblblou rodinnou pohádku. Škoda převeliká.(6.1.2016)

• Milda003

Jak to tak bejvá, všechno to dobré a vtipné bylo jen v traileru vytržené z kontextu. Ve filmu samotném jsem se snad ani neusmal..(17.1.2016)

Nebylo by špatné, kdyby se dal ten náš, mnohdy neradostný život na Zemi restartovat, aby se to, co nefunguje nebo nějak drhne napravilo a my bychom pak byli jiní, lepší! Bohužel tohle je možné jen v našich představách a naši fantazii. Vynikající film s ještě lepší myšlenkou. Všechna ta dramata našich životů jsou tu zabalena do komediálního hávu. Nemá cenu se rozepisovat o čem to celé je. Je to třeba vidět a vybrat si to své! P.S. To, že škodolibý a lidem nepřející Bůh žije v Bruselu všichni víme, jen v reálu se jmenuje evropský parlament! No a pak je tu Kevin!!!(19.1.2016)

• Ivo

Zhlédl jsem s velkým očekáváním prvních 15 min filmu, víc jsem nezvládnul ... možná jsem o něco přišel, ale možná ne ...(27.1.2016)

Doposud nejrealističtější (a konečně taky smysluplné) objasnění podstaty Boha. Je to zmrd...(1.2.2016)

V prvé řadě kouzelně ujeté (syndrom Amélie pořád působí), pak rovnou dvojmo provokativní (ne úplně příjemně) a místy docela povrchní a podbízivé. Každopádně jde o kaskádu nápadů, kterou každý nerozdejchá. Já jo. A ústřední zápletky (18 apoštolů a data smrti) taky nemají chybu. 3 a půl hvězdy, v lepší náladě 4.(3.2.2016)

Česká kritika (např. Fila) film trochu neprávem hanila, protože už si zkrátka režiséra zapsala jako naivního kýčaře (Mr.Nobody) a ten přece nemůže natočit nic dobrého. Jenomže tenhle snímek je přece hlavně komedie a jako komedie velice dobře funguje. Navíc Dormael je vizuálně nadaný režisér, takže zábavnost filmu nespočívá jen v dialozích, ale je to často i humor vizuální. Dobře jsem se bavil, i když je pravda, že ani zde se Dormael nevyhnul momentům, které již byly za hranou: žena pozorující svoji ruku, mluvící ptáček, který k hrdinovi promluví atd. Kdyby měl Van Dormael po ruce dramaturga, který by mu dokázal vyškrtat některé kýčovité pasáže, tak to mohla být naprosto kultovní záležitost. I tak je to moc dobrý film.(19.2.2016)

Zbrusu nový zákon je vtipný a neotřelý kousek, který dokáže zaujmout... Příběh je naplněn zajímavými a zvláštními situacemi ze života. A k tomu je zde použit nábožensky nekorektní humor na vysoké úrovni. Dormeal vyobrazil boha jako zakomplexovaného ignoranta od vedle, který rád škodí svými nesmyslnými zákony a trápí tím své ovečky. Kladivo spravedlnosti si však nevybírá a potrestá i velkého stvořitele a pošle ho okusit vše co si navymýšlel. Uděluji lepší tři hvězdy....(25.8.2016)

Ach to je Film! Na počátku byly oupenspejsy. A samozřejmě Adam a Eva. S ceudlkami. Každý měl sice trochu jinou, ale brzy se s tím vypořádali… Jak to asi může dopadnout, když má Bůh trochu neurózu a dceru k tomu? Nezbývá než vstoupit na svět… pračkou. Absurdní svět dávkuje humor zhruba stejně jako hlubokou poetiku, tak jen vstupte. „Když zjistil, kolik mu zbývá času, sedl si v parku na lavičku a rozhodl se, že se z ní nikdy nehne.“(25.1.2019)

Pro mě asi nejodvážnější film roku. Jen ta myšlenka, že Bůh není nic jiného než znuděný sociopat, kterého vzpruží pouze jemné týraní všech lidí na planetě a sem tam, nějaká zbytečná válka kvůli němu, je natolik urážlivá, že by to nejspíš třetina populace nerozdýchala. Pouze u tohoto, ale film, ani z daleka nezůstává a dále tu najdete mnoho dalších, vtipných i drsných, replik. Člověk zkrátka musí mít o něco větší smysl pro humor aby se na film dokázal dodívat až do konce. Naštěstí nejsem nijak nábožensky založený a francouzštinu zbožňuju, zvlášť když se u ní prská na všechny strany:)(22.12.2015)

Čekala jsem daleko víc, ale mohlo mne napadnout, že jak je v tom Francie, tak to bude mít něco, co mi nesedí. A to je poetika Amélie, která mně lezla na nervy, i když se většinou obecně líbí dost. Jako by to mělo být dobré, mělo to mít hloubku, přesto líbivě povrchní. Zároveň by to mělo být i k smíchu a je to smutné. Stylizace obrazu pěkná, detailní záběry a úhly pohledů neotřelé (nebo otřelé?) P. G. výborná.(3.1.2016)

Tohle byla zajimava uchylarna. Ten film je fakt divnej. Ale je tam nekolik paradnich pasazi, kdy jsem se fakt zasmal. Natocene je to hezky. V druhe pulce byl dej takovej rozvlacnej.(13.1.2016)

Hravostí a představivostí snímek vládne, nemám slov. Doslova mě nakoplo pozitivní náladou. Ukázky byli asi trochu zavádějící, ale jako reklama na snímek good. Super je, že se originálně podařilo navodit atmosféru z Amélie z Montmartru. Takže za mě rozhodně jo! 80%(20.1.2016)

Celé je to jeden velký dobrý nápad, dalšími menšími je to doslova prošpikované, fantazie tvůrcům rozhodně nechyběla, stejně jako se jim nedá upřít snaha učinit tento svět lepším místem k životu. Dělali to hodňouškové, to je z toho cítit na sto honů, a já jsem za tyhle lidi rád, ale sám takovej dobroser nejsem, víc mi už sedí něco krapet ostřejšího, takže kdybyste točili dvojku a pantáta se třeba trochu nakrknul a udělal menší větší melu...to bych asi ocenil víc. Dík(23.1.2016)

• wirtr

Je to velice originální pojetí, které mě velice pobavilo. Hlášky fakt super. Akorát ten děj šel trochu do kopru, nikam to v podstatě nevedlo. Čekal jsem víc.(28.1.2016)

• kacir

Zbrusu Nová píčovina.(5.7.2016)

• hepi_

Je tu veľa zaujímavých myšlienok, pekných myšlienok i originálnych myšlienok, ale taktiež veľa vaty, podivností i absolútnych absurdít. Ako celok je to neskutočne nekonzistentné. A ten záver jednoducho trápny_spracovanie, námet_30%(13.7.2016)

No jak se to vezme. Myšlenka moc pěkná, bůh naprosto výborný, ale hledání apoštolů mě moc nebralo. Čekal jsem ale trpělivě do konce, jestli si něco odnesu, ale nic se nedostavilo. :-/ Očekávání bylo vyšší než skutečnost.(19.7.2016)