Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Bůh existuje. Žije v Bruselu. A je to pěkně nesnesitelný morous, který nosí ponožky do pantoflí a celé dny tráví vymýšlením absurdních zákonů a znepříjemňuje lidem život. Je to trochu jiný příběh, protože tenhle Bůh má kromě syna Ježíše ještě manželku a malou dceru, která ho nemůže vystát a jednoho dne pošle na truc všem lidem na světě SMS s datem jejich smrti. Co se asi stane, když se někdo dozví, že mu do konce života zbývá měsíc, nebo naopak 62 let? (Aerofilms)

(více)

Videa (9)

Trailer 5

Recenze (390)

maddy 

všechny recenze uživatele

Presne pre takéto filmy milujem európsku kinematografiu, v ktorej sa síce točí omnoho menej filmov ako v Hollywoode, ale zato odtiaľ ešte stále nevymizla originalita. A Francúzi sú v tomto obzvlášť experti. Podobnú komédiu by sa totiž v USA neodvážil natočiť nikto a predsa len je Brand New Testament natočený tak, že vyslovene uraziť nemôže nikoho (teda ortodoxní veriaci by u toho asi držkovali, ale tak oni svojho času bojkotovali aj Da Vinciho Kód, takže ...). Veľmi inteligentná komédia so sofistikovaným humorom, ktorá funguje aj mimo svojho žánru ako skvelá satira na kresťanstvo. S tým súvisí aj humor, ktorý nie je prvoplánový a vyslovene chytanie sa za brucho tu skutočne nehrozí, ale celé je to vtipné skôr tak „pod povrchom“, pretože ten humor je skôr cynický, sarkastický, neraz veľmi čierny a navyše jemne nekorektný. Navyše to je neskutočne nápadité, originálne a vôbec pre cynikov ako stvorené (z wikipedie: cynik - člověk, který jedná bezohledně a beze studu, který zraňuje city druhých, zejména zpochybňuje a zesměšňuje to, co druzí uznávají jako základní morální a lidské hodnoty - a presne to robí Brand New Testament po celú stopáž!). Nemyslím, že to je komédia vhodná a plne prístupná pre väčšinové diváctvo, aj keď v niektorých momentoch sa tak snaží pôsobiť, ale pre divákov ktorí sa absolútne nebavia na Kameňákoch, Wayansových paródiách alebo iných hrubozrných komédiach to je ako stvorené. Ten nápad s Bohom by sa možno dal vyťažiť ešte omnoho viac a posledná pol hodina (s gorilou) už dôjde do konca skôr na zotrvačnosť, než by servírovala ďalšie nápady a samotný záver s pani Božskou je už pomerne gýčový, stále však jedna z najoriginálnejších komédií za posledné roky a za mňa v konečnom dôsledku veľká spokojnosť, ktorú si určite ešte rád zopakujem. A paradoxne pre mňa vôbec nie tak good-feeling ako sa píše v pár komentároch, pod pokrievkou sa totiž skrýva dosť surové, ale zaobalené do good-feeling obalu, navážanie sa do viery. CELKOVO: 4* (8/10) ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Další francouzská jednohubka, která se inspiruje Amélií z Montmartru, ale přitom se stále drží tak trošku zkrátka. Vše ostatní vynahrazuje nápad, který si normální smýšlející osoba nikdy nemůže vymyslet. A pak už jenom stačí Benoît Poelvoorde, aby dokonal zbytek a je tu rázem zaděláno o nejzajímavější a nejoriginálnější francouzskou komedii současnosti. Osobně musím říct, že Benoît se mi za sérii filmů utvrdil, že je jedním z nejlepších evropských herců současnosti. Škoda jen, že tady ta jeho postava je spíš zlá, nežli vtipná. Každopádně i tak film samotný rozhodně stojí za shlédnutí. Tenhle Zbrusu Nový zákon dokáže nejednou překvapit a svým světem doslova i učarovat. ()

Reklama

Jinny 

všechny recenze uživatele

Hlavní nápad sliboval o dost víc, než jsme nakonec dostali, a především z postav apoštolů šlo vytěžit o dost víc. Každý z nich mohl nabídnout emotivní katarzi - krásná citlivá žena s jedinou vadou, která zemře dřív, než zestárne, stárnoucí muž zahazující den po dni, sniper nespokojený se svým životem, citově vyprahlá manželka boháče... Malá hlavní hrdinka mohla být jejich Amélie z Montmartru, ale jejich interakce se odbyde příliš rychle, a sama si zasloužila lepší dějový oblouk. Pokud se objeví úmyslný vtip, je většinou příliš jednoduchý. A chápu, že tvůrci úmyslně chtěli zobrazení všemohoucího, ze kterého by papež radost neměl, ale působí to příliš nuceně. ()

Bachy 

všechny recenze uživatele

Téměř identický pocit jako v případě Mr. Nobodyho. Příliš filosofie nevidím, zatímco snaha zalíbit se všem občas prokoukne. Extra do hloubky to jde jen zpočátku a s tou kýčovitostí to Dormael neumí uhlídat. Jenže! ono mi to 90 minut nevadilo a co pak s tím? Zbrusu nový zákon je rychlejedoucí čerstvý film, který nastřeluje zajímavé myšlenky a pak utíká jinam. Téměř dvě třetiny filmu jsem jel na surfu a všechny vlny si užíval spolu se zbytkem kinosálu. Pak jsem se zamyslel, prkno mi podjelo a už jsem se topil. Takže - když jedete na vlně, nekoukejte se hluboko. #kviff2015 ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak rád by som videl tento námet napísaný Charliem Kaufmannom a spracovaný napríklad Gondrym. Lenže Jaco van Dormael nie je Kaufmann ani Gondry a tak tu máme bizarný film, ktorý nevyužíva naplno svoj výrazný potenciál. Nie je to ani tak komédia, ako smutno-veselá melanchólia, čo by mne osobne vyhovovalo, ak by mi aj námet pripadal vhodný na podobné spracovanie. Je tu viacero skvelých momentov a finále sa podarilo, ale film je v celku skôr nevyrovnaný. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (6)

  • Když Ea (Pili Groyne) píše na otcově počítači, slova na obrazovce neodpovídají tomu, jak rychle píše. Také můžeme vidět, že píše slova jako kdyby zadávala příkazy, ve chvíli, kdy se na obrazovce zobrazují jen obrázky. (Fary)
  • Závěrečná scéna na pláži je natočená v belgickém Blankenberge. (Mara97)

Související novinky

Zlaté glóby 2016 - nominace

Zlaté glóby 2016 - nominace

10.12.2015

Pokud nesledujete zahraniční filmové dění, o lesbickém dramatu Carol zřejmě slyšíte poprvé. Právě tenhle film ale vévodí letošním nominacím na Zlaté glóby, a to s pěti důležitými zářezy. Carol bude… (více)

18. Festival francouzského filmu

18. Festival francouzského filmu

10.11.2015

18. ročník Festivalu francouzského filmu proběhne v Praze (18.-25.11.), Brně, Českých Budějovicích a Ostravě (19.-25.11.) a Hradci Králové (23.-29.11.). Festival uvede dvanáct předpremiérových titulů… (více)

Bitva cizojazyčných filmů začíná

Bitva cizojazyčných filmů začíná

25.10.2015

Poslední měsíce filmového roku vždy patří hlavně oscarové líhni. Americké snímky se předhání v tom, kdo urve nejvíc pozornosti, to samé ale dělají i celovečeráky ze zbytku světa, které touží po… (více)

Reklama

Reklama