Zbrusu Nový zákon

The Brand New Testament

Zbrusu Nový zákon

Komedie / Fantasy

Lucembursko / Francie / Belgie, 2015, 115 min

V mých očích je Jaco van Dormael velice atraktivním tvůrcem škoda jen, že od Pan Nikdo uplynulo spoustu času. Letos se nám ale van Dormael konečně připomenul pekelně zajímavou komedií. Představte si, že bůh je a žije v Bruselu. A všechno ošklivého, co se lidem děje, má na starosti tento morous. Sprška často až téměř geniálních komediálních nápadů. Neotřelý a vkusný humor, příjemná stopáž, zajímavé obsazení a několik téměř geniálních momentů. Nemůžu jinak než vřele doporučit.(2.1.2016)

• Havaj8

Asi nechápu, na čem lidi na těch festivalech frčej, že hodnotěj tak kladně. Mě navnadil trailer, jinak bych si nejspíš francouzskou komedii nezakoupil. Ten začátek byl hodně fantasy a sliboval slušnou podívanou stejně jako ostatní filmy s Boží mocí. Ale tohle bylo celkově pojatý nic moc černým humorem, s žádným extra posláním světu. Lidi sice znali svoje datum úmrtí, ale k čemu to bylo dobrý nám divákům? V tomhle byl potenciál promrhanej. Extrémně to nudilo svojí délkou, protože hledání apoštolů a ukázka jejich vedení života. To ať se na mě nikdo nezlobí, ale zrovna těch šest lidí ničím speciálním neoplývalo. Prostě další z těch rozporuplnejch "komedií", která nestojí za to vidět.(8.6.2016)

• dom156

Skoro všechny vtipné scény narvat do traileru, to mi hlava nebere. Velmi jsem se na tuto komedii těšil, po shlédnutí traileru a jaké mě pak čekalo zklamání po shlédnutí celého filmu. Jelikož mimo již zmíněné momenty to bylo pro mě velmi nezáživné a občas jsem se docela nudil a sledoval hodinky, kdy už to jako skončí. Pro mě slabší průměr a jen upozorním že po titulcích následuje kraťoučká scéna.(29.3.2016)

Pocity mám smíšené. Což bylo asi úmyslem. Jenomže nejsou smíšené jen díky tomu, že jsem se během filmu opravdu upřímně smála a pak upadala do menší depky. Depky z toho, že by člověk neměl být tak svázaný a víc si užívat, protože naštěstí neví, kdy ten jeho den "D" přijde. Na druhou stranu je mám smíšené kvůli tomu, že nevím, jestli se mi film líbil jako celek. Úžasný a vtipný začátek. Dlouhý a trošku nesmyslný střed, který byl tím slabým místem. A pak konec, který se snažil vrátit na úroveň začátku. Nápad geniální, výborní herci, hrozná gorila. Film ve mě určitě zanechal trošku toho poselství, ale obávám se, že jestli si ho ještě pustím, budu přetáčet. 3*+(23.12.2015)

Hlavní nápad sliboval o dost víc, než jsme nakonec dostali, a především z postav apoštolů šlo vytěžit o dost víc. Každý z nich mohl nabídnout emotivní katarzi - krásná citlivá žena s jedinou vadou, která zemře dřív, než zestárne, stárnoucí muž zahazující den po dni, sniper nespokojený se svým životem, citově vyprahlá manželka boháče... Malá hlavní hrdinka mohla být jejich Amélie z Montmartru, ale jejich interakce se odbyde příliš rychle, a sama si zasloužila lepší dějový oblouk. Pokud se objeví úmyslný vtip, je většinou příliš jednoduchý. A chápu, že tvůrci úmyslně chtěli zobrazení všemohoucího, ze kterého by papež radost neměl, ale působí to příliš nuceně.(30.12.2015)

• - Když Ea (Pili Groyne) píše na otcově počítači, slova na obrazovce neodpovídají tomu, jak rychle píše. Také můžeme vidět, že píše slova jako kdyby zadávala příkazy, ve chvíli, kdy se na obrazovce zobrazují jen obrázky. (Fary)

• - Dieu (Benoit Poelvoorde) sleduje hokejový zápas, v ktorom švédska reprezentácia vyhráva 4:2 nad slovenským národným tímom. Jedná sa o štvrťfinále z dňa 9.5.2007, ktoré sa odohralo v aréne Chodynka (Moskva). Zápas skončil výhrou švédskej reprezentácie 7:4. (RatBoj)

• - Spoiler: Režisér filmu Jaco Van Dormael si střihnul cameo v jedné z úvodních scén, kde ho srazí projíždějící náklaďák poté, co zjistí, že mu zbývá jen několik vteřin života. (Fary)