Zbrusu Nový zákon

The Brand New Testament

Zbrusu Nový zákon

Komedie / Fantasy

Lucembursko / Francie / Belgie, 2015, 115 min

strašný mišmaš a hrozná troškovina. Film využívá z 90% hrozně přímočarého a jednoduchého humoru, až jsem se cítil jak na nějaké třeskuté komedii. Vysvětlování životů jednotlivých apoštolů je hrozně zdlouhavé a mnohem raději bych sledoval útrapy malé Eai. Chvílema sranda a chvílema divné násilí. K přihlédnutí k neustálému smíchu diváků jsem byl asi jediný, kterému se film nelíbil. Kdybych věděl, že to točil režisér filmu Mr. Nobady, tak utíkám hned ze sálu do Prahy pěšky.(9.7.2015)

Když tady čtu čerstvé komentáře z dnešní ČSFD projekce v kině Scala - čertu s věřícími, kteří "nerozdýchají tohle alternativní zobrazení Nejvyššího", aspoň nám nebudou krást kyslík, no ne. Dormaelův nejnovější počin filmařinou hodně připomíná staršího Pana Nikdo, způsob časových narací, hudební motivy, nadsázka. Pro mě je to ale vyzrálejší dílo, ačkoliv hranice mezi hurónským smíchem (velmi časté) a smutnou realitou (smrtelno, velmi procítěné a hluboké a všeobklopující) je křehká a propustná a snímek může snadno působit depresivně.(23.12.2015)

Příjemné překvapení. Jedna z nejlepších satir na Boha plná skvělého, moudrého, černého, i skrytého humoru. Samostatné zpracování musí pohladit každého většího filmového fanouška. Líbil se mi též důraz na hudbu a detail v poetickém kabátku. Zkrátka svěží, vtipná a poeticky vytříbená satira. ___ (Cinestar, Hradec Králové)(2.1.2016)

• applause

Tuhle komedii jsem vážně mermomoci vidět nechtěla a nic zvláštního jsem od ní nečekala a asi jsem věděla proč. Napřed jsem nechápala pointu, a když už jsem myslela, že to bude lepší, nebylo. Můžu tak maximálně říct, že tenhle film ukazoval pravé hodnoty lidského života a snažil se zachytit, co by asi lidé dělali, kdyby věděli, kolik jim zbývá času do smrti. Podle mě to mohlo být zpracováno jinak.(29.3.2016)

Po hodině usilovného a příjemného diskutování s francouzskou kolegyní, která se mnou sdílela řadu ve Světozoru jsme došly k závěru, že Zbrusu Nový zákon je o lásce. Van Dormael na to sice jde trošku jinak, prezentuje Boha jako toho největšího hajzla široko daleko, kterého těší když může lidem řádně znepříjemnit život a přitom by stačilo kdyby jim ponechal lásku, ale o lásce až jindy. Pili Groyne v roli dcerky je fakticky boží! Dlouho jsem se v kině tolik nenasmál. Jako bych viděl nového Gondryho.. (Světozor)(30.12.2015)

• - Dieu (Benoit Poelvoorde) sleduje hokejový zápas, v ktorom švédska reprezentácia vyhráva 4:2 nad slovenským národným tímom. Jedná sa o štvrťfinále z dňa 9.5.2007, ktoré sa odohralo v aréne Chodynka (Moskva). Zápas skončil výhrou švédskej reprezentácie 7:4. (RatBoj)

• - Když Ea (Pili Groyne) píše na otcově počítači, slova na obrazovce neodpovídají tomu, jak rychle píše. Také můžeme vidět, že píše slova jako kdyby zadávala příkazy, ve chvíli, kdy se na obrazovce zobrazují jen obrázky. (Fary)

• - Spoiler: Režisér filmu Jaco Van Dormael si střihnul cameo v jedné z úvodních scén, kde ho srazí projíždějící náklaďák poté, co zjistí, že mu zbývá jen několik vteřin života. (Fary)