Stále spolu

• angličtina Always Together (festivalový název) (více)

Petr a Simona spolu žijí dvacet pět let. Mají devět dětí, se kterými bydlí v maringotkách na šumavské louce – bez televize, počítače a tekoucí vody. Autoritativní Petr sám sebe nazývá „profesionálním otcem." Potomky vede ke svobodě a souznění s přírodou a zároveň se je snaží chránit před škodlivým vlivem konzumní společnosti. Do školy chodí děti jen na přezkoušení - vysokoškolsky vzdělaní rodiče je učí doma. Rodinná soudržnost, která v dnešním západním světě už prakticky nemá obdoby, působí na první pohled idylicky. Při bližším pozorování však začínají vyvstávat pochybnosti. Film Stále spolu zkoumá, jaká je cena za svobodný život stranou společnosti, a ptá se: existuje recept na ideální rodinu? (Aerofilms)

Cardas

Neobyčejně zajímavé téma. Ačkoli chápu postoje otce, chce se mi ho i majznout, protože je dosti manipulativní a patriarchálně autoritářský. Komentář píšu asi po roce, protože jsem si na něj vzpomněl, když jsem teď navštívil film "Tohle je náš svět", kde se nad problematikou tohoto přístupu vlastně uvažuje. Já sám si myslím, že je prvavdě spíš blíž jedna věta postavy toho filmu "Tohle je náš svět": "Děláš z nás exoty, myslíš, že víme všecko, co potřebujeme, ale nevíme nic, nevíme nic o světě, jake opravdu je, udělal jsi z nás exoty, který jsou úplně mimo!!!" ()

PoprockCZ

Po shlédnutí filmu si člověk uvědomí, jaké má štěstí, že byl od malička vychováván socializovaně, nebyl odříznut od okolí, nezávislých zdrojů a svobody poznání. ()

Qer

Skvělé téma, ne tak skvěle uchopeno. Chybí mi hlubší sonda do duší dětí, které působí jako prázdné schránky na příkazy svého despotického otce. ()

Rastamania

Máloco ve mě zanechá takovej rozpor. Vymanit se ze společnosti a žít v souladu .. se životem, s přírodou, s jednoduchostí v její kráse .. je úctyhodné. No a teď přijde to ale..  Je rozdíl mezi tím být hlava rodiny a být *******. Čekal jsem napůl Robinsona Crusoa a napůl Jana Husa a dostal jsem Göringa s Trumpem.. Bez hodnocení ()

Tealc_EU

Takhle nějak asi žily rodiny při osidlování západu USA. Jen by mě zajímalo z kým byla těhotná ta nejstarší dcera. Trochu se bojím že otcem je buď jeden z bratrů nebo přímo táta :-( Docela by mě zajímalo jak jsou na tom teď. Ale nikde jsem nenašel žádné info. ()

Thalin

Čekala jsem asi něco trošku jiného. Nějaký vývoj, posun, nějaké zajímavé názory nebo pohled na jiný život. (ale chápu, že tady na to nebyl prostor, jinak by to "profesionální" otec stopnul a režisérka by nenatočila ani prd) Místo toho se člověk díval na despotického a nepříjemného chlapa, který děti využívá jako nástroj na vydělání peněz trdlováním někde u silnice, protože práce samotná mu smrdí. A tak děti vyrůstající v lese musí šaškovat jako opičky, aby si rodina mohla žít mimo systém, i když mimo něj vlastně nežijí, když natahují ručky. A otec se tváří jako vůdce klanu. Nejvíc líto mi nejspíš bylo matky rodiny, která vyloženě působila jako oběť a vězeň svého manžela, která už se v tom bohužel naučila žít a neprotestovat. ()

pavelpetr

Co se týče filmu, nejsem žádný znalec, ale zpracování mi nevadilo. Jsem obyčejný průměrný divák. Občas tam najdu místo, kde bych to třeba už střihnul, ale kamera jede v téměř hrobovém tichu dál. Aspoň to působí trochu dramaticky. Tvůrci se neptají, nehledají střet, neradí, nerejou. A to je osvěžující změna proti té mediální masáži nesmyslně bombastických zpráv o čemkoli. Zvykli jsme si honit všechno na hranu. To od tohoto filmu ndčekejte. A aby bylo úplně vše jasné, tak v mnoha ohledech s hlavním protagonistou nesouhlasím a občas jsem měl nutkání to vypnout, protože mě pěkně vytáčelo čeho je pán schopen. Nicméně nedělá, alespoň dle dokumentu", nic protizákonného. ()

RebelMe

"Autorita je od slova autor"...a knihovna je od slova HOVNA a těch se vám v tomto snímku z úst hlavního protagonisty dostane nevídané množství. Na otřesném příběhu dementa, který devět dětí odpálil pro společnost takovým způsobem, že jim nezbyde, než se křížit mezi sebou, zklame i zpracování. Režisérka je totiž "nestranná", otce s jeho bláboly a důsledky jeho výchovy prakticky nijak nekonfrontuje a v diskuzích na facebooku tak již pan Mlčoch našel své věrné zastánce a nejspíš (nedejbože) i nástupce. ()

vhatp

Rozhodně stojí za shlédnutí coby psycho/sociologická studie. Názory na výchovu v pojetí tohoto pána nechť si každý udělá sám. To podstatné poselství shledávám v tom, abychom se sami dokázali podobnou optikou podívat na sebe a byli ochotni zpochybnit svoje pravdy, přestože jsou podloženy nejlepšími úmysly. Z filmařského hlediska mě mrzí, že není snímek delší a nezachytil více zajímavých situací (přestože zachycuje dlouhé období), neposkytl více rozhovorů s aktéry a podobně. Myslím, že za stejné peníze by se dalo získat víc. ()

petruska777

Celkem zajímavý dokument, který určitě vede k diskuzi a zamyšlení. Možná stálo za to dát více prostoru k vyjádření i manželce a dětem. Každopádně by bylo určitě zajímavé natočit pokračování života této rodiny ještě s odstupem pár let...Rodinu jako takovou hodnotit nechci, jak se říká každý svého štěstí strůjcem, ale... ()

verona58

Usedám na sedačku v dobře známém kině Světozor a v hlavě mám, i přes negativní ohlasy od mých přátel, veliká očekávání v artovými kiny velmi propagovaný film. Ihned po začátku se ve mne probudí dosud spící duše "feministky", když shlédnu několik prvních scén s patriarchou OTCEM a utlačovanou rodinou, která se ovšem nezdá být chováním hlavy rodiny nikterak zaskočena. Až po představení mi dochází, že v dnešní době by jen těžko mohla takováto rodina fungovat v jiných podmínkách. Nicméně musím říci, že z upoutávkového letáčku jsem měla větší zážitek než z celého filmu. Z rozhovoru s režisérkou, který jsem poté vyhledala, jsem se dočetla, že otec se často choval jinak za kamerou a před ní, což (nerada musím přiznat) nebylo skryto žádným hereckým talentem a proto jen to narušovalo celý (již tak nezáživný) příběh filmu. Oceňuji režisérčin originální nápad, ale rodina žijící odděleně od civilizace v lesích je záživnou kuriozitou spíše pro novinový článek, než-li pro celovečerní film. A zde se originalita převrhla v nezdařené dílo. ()

hiddenWrath odpad!

Těm dementům by okamžitě měli odebrat děcka a né o tom točit dokument ! U odrostlejších jen zřídka kdy uvidíte úsměv ve tváři. ()

bara1313

Profesionální otec? Profesionální despota, který úspěšně vychovává 9 asocialnich a do života totálně nepoužitelných děti a utlačuje svoji ženu, jak to jen jde... ()

veronique22

Podle vsecho je tatinek psychopat, byt mu nemuzu uprit dobrou myslenku, nenechat na decka pusobit dnesni spolecnost. Ale malinko se mu to vymklo a prohlasil se nejvyssi autoritou v rodine, kterou musi vsichni poslouchat. Cela rodina, vcetne manzelky, je uslapnuta a mysli si pouze to, co si tatinek preje, aby si mysleli. Vubec bych se nedivila, kdyby vyslo najevo, ze to dite svoji dceri udelal sam. "T-t-t-ta jeho vychova, t-t-t-ta je, s tou sem velmi s-s-spokojenej, ta je profesionalni" - Dospelej syn o vychove deti svym rodicem. Mam docela obavu, ze spousta tech deti ma krizi identity, porad koukaji do zeme, neumeji mluvit dostatecne ke svymu veku, koktaji, o souvislym myslenkovym pochodu nemluve. Jestli pan "nejvyssi autorita" chtel deti odtrhnout od systemu, tak to se mu jiste podarilo. Ovsem vyprodukoval spoustu nesamostatnych, nesebevedomych, nemyslicich a uslapnutych lidi. Ale jiste se mu podarilo vybudovat si armadu poddanych, co mu nikdy neodporujou. Fakt me zajima, co si mysli, ze bude s detma dal? Pujdou normalne do prace? Asi tezko. Nebo budou takhle zit navzdy? Vlastne odpoved uz nastinila nejstarsi dcera, ktera uz zaklada dalsi klan, aby ji mela socialka na co platit. Fakt ma bejt na co pysnej, debil starej. je mi tech decek hrozne lito. Vubec si nedovedu predstavit, co s nima bude, az se budou muset zapojit do beznyho zivota. ()

radek.896

Mlčoch je cholerický idiot, který svou rodinu terorizuje. Simona, jeho manželka, tak tu opravdu nechápu, proč s ním ztrácí čas. Malé děti lituji, nejstarší kluci jsou totálně bez názoru, ušláplí a celkově dosti divní...vypadá to, že se budou budou chovat i v budoucnosti jako jejich otec Petřík. Dcera, která má přítele a dítě je jistě ráda, že se vysvobodila z vlivu magora - otce, i když, jak jsme mohli zahlédnout přítele, už jen vzhledem působil dost divným dojmem. Rodinu zhrnu tak: Děti jsou otroci, kteří živí rodinu, místo toho, aby je živili rodiče... je sice pěkné, že sče oba dva hlásili na práci v místě, ale jelikož mají auto, tak by mohli dojíždět i do vzdálenější práce.... ehm, ale to už by diktátor Mlčoch nemohl ovládat celou rodinu jako loutky v pozici diktátora a vo tom to je. Výlet ve Španělsku, tak to byla opravdová komedie...hlavně, jak si ti dva nejstarší floutci stěžovali, jak málo vydělali při hraní pro turisty. PS: Oproti mnoha lidem mám takového výkuka v rodině, který je hodně pobožný, má manželku a 2 děti, žije na klasickém rodinném postarším domku, ale neodmítá kontakt s normálními lidmi v místě bydliště. No ale oproti Mlčochovi a jeho rodině jsou v pohodě nebýt nesmyslného prosazování náboženství. ()

Jan_Hybern

Kdo se nedívá na české dokumenty, není Čech!!! No, možná se jednalo o trochu prudší vyjádření současného zájmu o český dokument. Ano, vznikají skvělá díla, ale zároveň bychom neměli ztrácet soudnost a trochu korigovat tuto divoce se valící docuvlnu českou kinematografií. Dokument Stále spolu je skvělý případ výborného nápadu, tématu, ale tak trochu nezvládnutého zpracování. Možnost nahlédnout do života rodiny, která nežije zrovna typickým českých způsobem, jistě přivítá každý, kdo má trochu zájem o sociologický pohled na život v dnešní společnosti. A nelze zamlčet, z filmu běží mráz po zádech. Je však velká škoda, že se autorce nepodařilo nahlédnout trochu hlouběji, poodhalit vztahy mezi členy rodiny. Jen tak zlehka bylo naznačeno, že není ledasco v pořádku, že děti neumějí žít samostatně, přebírají ty nejhorší vzorce od svých rodičů (tedy hlavně od svého otce). S rodinou procestujeme skoro půlku Evropy, ale ta cesta do duší těchto lidí znatelně chybí. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST