Co žere Gilberta Grapea

Čo žerie Gilberta Grapea

Čo trápi Gilberta Grapea?

• Austrálie

USA, 1993, 118 min

DiCaprio byl neuvěřitelný. I to, že třeba Hoffman nebo Malkovich zahráli tak věrně své mentály, je úctyhodné. Nebylo jim však devatenáct! Celý film však při zpětném pohledu tak nějak prošuměl. Co z něj? Hlídejte si své mentální sourozence? Nebuďte nechutně obézní nebo s vámi podpálí barák, aby vás uchránili od veřejné potupy? 60%(9.7.2012)

Na první pohled nenápadné vesnické drama, avšak uvnitř skrývající nečekanou dávku emocí, kterou by mohl závidět leckterý velkofilm. Vztahy mezi členy vyobrazené rodinky jsou čisté, nesobecké, láskyplné, až takřka idylické. O to více pak zapůsobí, když film plynule a citlivě přechází z úsměvu do pláče tak, že si to ani sami neuvědomíte dřív, než je "pozdě"... Přirozený Leonardo DiCaprio ukazuje, že už v 19 letech si může říkat velký pan herec, ale ani Johnny Depp na tom není o moc hůře. Roli staršího bratra, pečujícího o celou rodinu, zvládl skvěle... 8/10(14.4.2008)

Tenhle film jsem objevila s velkým zpožděním a o to byl pro mě větším překvapením. O herectví Johna Deppa jsem nepochybovala, ale to co předvedl mladičký Leonardo, to nemá obdoby. Jestli za takové výkony by se neměli dostávat Oskary, tak to už nevím za co. Nádherný příběh, geniálně jednoduchý. Vlastně se tam celou dobu skoro nic neděje, ale přitom je tam všechno. Malý klenot v mé soukromé sbírce srdečních filmů.(25.4.2010)

Gilbert je lapen do sítě ospalého maloměstského života rámovaného starostí o bratra, prací v obchodě a občasnými návštěvami nespokojené a neuspokojené vdané ženy. Štve ho rodina, otylou matkou počínaje a protivnou sestrou konče, a mezi všemi zmatky a starostmi zapomíná, že sám žije, což však dokáže spravit jeden porouchaný karavan s krásnou a chápavou Becky uvnitř. *** Hallströmovsky hřejivý film zalidněný svéráznými malými postavičkami (výborný majitel pohřebního ústavu) podpírají herecké výkony obou hlavních protagonistů především Leonarda DiCapria jako Arnieho, bolestně upřímného, postiženého chlapce, maminčina mazánka. Jeho projev byl mrazivý, bez trapného přehrávání, vynikající. I Gilbert Johnnyho Deppa je fajn, zosobňuje nejistotu, starost o rodinu, kterou by nejraději nechal za sebou. A posledních 20 minut jsem si pobrečela navzdory tomu, že jsem přesně odhadla, co se asi bude dít. Where is Arnie? -You can't find me!(20.1.2008)

Působivý snímek, který ukázal, jakou hvězdu bude mít stříbrné plátno v Leonardu DiCapriovi. Jeho ztvárnění retardovaného Arnieho je dechberoucí a nominace na Oscara zasloužená. Johnny Depp vedle něj herecky vypadá jako mladší bratr a ne naopak, ale je to dáno jednotlivými postavami, nechci tím tedy říci, že by byl Depp horší herec.(8.5.2009)

• - Leonardo DiCaprio prohlásil, že hrát Arnieho byla největší legrace, kterou kdy zažil. (Kulmon)

• - DiCaprio popsal Arnieho šťourání v nose jako způsob, jakým si Arnie masíruje mozek. (Kulmon)

• - Johnny Depp neměl dobrý pocit z toho, že si ve filmu dělal posměšky ze své obézní matky. Její představitelce dokonce řekl: "Kdybys věděla, jak se mi příčí prohlašovat o tobě nebo tvé postavě takovéhle věci." (Othello)