Co žere Gilberta Grapea

Čo žerie Gilberta Grapea

Čo trápi Gilberta Grapea?

• Austrálie

USA, 1993, 118 min

Na první pohled nenápadné vesnické drama, avšak uvnitř skrývající nečekanou dávku emocí, kterou by mohl závidět leckterý velkofilm. Vztahy mezi členy vyobrazené rodinky jsou čisté, nesobecké, láskyplné, až takřka idylické. O to více pak zapůsobí, když film plynule a citlivě přechází z úsměvu do pláče tak, že si to ani sami neuvědomíte dřív, než je "pozdě"... Přirozený Leonardo DiCaprio ukazuje, že už v 19 letech si může říkat velký pan herec, ale ani Johnny Depp na tom není o moc hůře. Roli staršího bratra, pečujícího o celou rodinu, zvládl skvěle... 8/10(14.4.2008)

Ke Gilbertovi už zde bylo řečeno mnohé. Přesto jsem si jej vybral za oběť svého jubilejního (stého) komentáře. Důvodem je fakt, že je to u mě vyloženě srdeční záležitost. Tou je sice drtivá většina filmů, kterým jsem udělil pět hvězdiček, jenže tenhle patří k mým vůbec nejoblíbenějším. Komentář ke Gilbertovi jsem dlouho odkládal - právě pro ten velký počet lidí, kteří už zde k němu něco napsali. Nedávno jsem však pojal fixní ideu, že stý koment by měl být tak trochu speciální. A nejlépe na nějaký speciální film. A tak konečně nadešel čas, abych i já přihodil své polínko do ohně... Co nového však ještě dodat, když většina tak nějak svorně sdílí názor, že Depp je tady velmi dobrý, a di Caprio dokonce vynikající? Je to pravda... Juliet Lewis a Gilbertova matka (možná nejtlustší herečka světa, Darlene Cates) už byly taky po zásluze pochváleny. A tak vyzdvihnu dvě persony, o nichž se tady moc nepíše. Jde o Mary Steenburgen (Gilbertova milenka) a Mary Kate Schellhardt (Gilbertova mladší sestra). Obě zahrály famózně, obě jsou fantastické. I tak tu ještě pár herců k pochválení pořád zbývá ... Moje uctivá poklona směřuje samozřejmě též k Lasse Hallströmovi, který to tentokrát opravdu zmákl ... Nyní se konečně dostávám k tomu, abych si vůči některým názorům uživatelů zaoponoval. Mám teď na mysli názory, že film je „trochu nudný“, že se „místy vleče“ a tak podobně. Tak tohle by mě nenapadlo. Kdepak, ten film je přesně takový, jaký má být, jaký být chce. Záleží už jen na míře citlivosti každého, jak Gilberta přijme. Podle mě je to dokonalý film. Řek bych, že za svůj ho vezme hlavně divák citově vyspělý. A tím nutně nemyslím „dospělý“. I když u některých by to raději asi přece jen chtělo pár let počkat s unáhlenými soudy. (Viď, Johnny_D? :-) „Co žere Gilberta Grapa“ je dílo, které jde až na dřeň, a nikdy nesklouzne k lacinosti. Film, u něhož se nebojím použít slovo „krásný“. A to ve všech směrech. [Závěrem ještě malá osobní vzpomínka na rok 1994: Když byl Lindsay Anderson krátce před svou smrtí hostem na LFŠ, zeptali se ho, jaký je nejlepší a nejhorší film, který v poslední době viděl. Jako nejhorší uvedl Čtyři svatby a jeden pohřeb. A nejlepší? Hádejte.](12.8.2006)

Tento film klame tělem. Na první pohled popisuje všední život obyčejných lidí na nezajímavém venkově. Ale režisér Hallström vměstnal do těchto zdánlivě nezajímavých kulis silný, úsměnvný a dojemný příběh. Režisér dokázal názorně vylíčit jaké peklo může být život na nezajímavém maloměstě s rodinou, která je spíš vězením, než oporou. Takové peklo, až se z toho může člověk chtít oběsit, jako třeba Gilbertův otec. Depp zde předvádí standartní herecký výkon, ale názorně ukazuje, že se velkým hercem stal zejména díky čichu na skvělé filmy. Di Caprio zde září a hlavně díky němu je film tak silný, že jej nedokáže stáhnout dolů ani šaptná hudební kulisa.(23.9.2009)

• dobytek

Já měl tenhle film kdysi docela rád, ale to už je tak minimálně 10 let zpátky. Dokonce jsem ho měl i nahranej na kazetě. Včera šel film v televizi, tak jsem se rozhod, že se po dlouhý době na to podívám a měl jsem co dělat, abych to vůbec dokoukal. Pak otevřu čsfd a čumim, že jsem tomu kdysi dal 4 hvězdy a nedokážu pochopit, co se mi na tom tehdy tak líbilo. Teď se mi totiž nelíbilo skoro nic. Upřímně řečeno, bylo mi to u prdele, co žere Gilberta Grapea, protože mi ta postava byla lhostejná. Taková úplně zbytečná existence, která na sebe strhává pozornost pouze tim, že všude s sebou tahá svýho dementního bratra. Mimochodem jsem teda moc nepochopil, proč ho všude tahal, když z toho byly akorát průsery. Já bych ho zavřel někam do klece a zahodil klíče. Jediný občasný záblesky normálního přístupu k dementnímu bratrovi jsem pozoroval u mladší sestry. Jinak DiCaprio opravdu vypadal jako regulérní dement, ale nemyslim si, že zahrát dementa by bylo něco světobornýho, když celej film vystačí prakticky s jedinym výrazem a do toho se občas dloube v rypáku.(3.7.2011)

Co žere Gilberta Grapea je film co staví hlavně na výkonu herců a je to jenom dobře, protože jak Johnny Depp, Juliett Lewis, tak hlavně Leonardo DiCaprio jsou bezkonkutenční a předváděj neuvěřitelný výkony, takže jestli sem někde psal, že nějaká role byla DiCapriovou životní, či nejlepší, tak to sem ještě neviděl tohle, takže to se škrtá, protože jestli dostal Hoffman za rain mana oscara, tak DiCaprio měl dosta hned tři. Nicméně ani film sám o sobě neni rozhodně špatnej, ale bez Deppa, Lewis a DiCparia by byl film jednoznačně poloviční(12.10.2007)

• - Lasse Hallström si vybral pro roli Gilberta Johnnyho Deppa pro způsob, jakým dokáže vyjádřit emoce svou tváří a svýma očima. (bfa)

• - Johnny Depp neměl dobrý pocit z toho, že si ve filmu dělal posměšky ze své obézní matky. Její představitelce dokonce řekl: "Kdybys věděla, jak se mi příčí prohlašovat o tobě nebo tvé postavě takovéhle věci." (Othello)

• - Fotografie z mládí paní Grapeové za mlada je skutečnou fotografií její představitelky Darlene Cates. (Othello)