Co žere Gilberta Grapea

Čo žerie Gilberta Grapea

Čo trápi Gilberta Grapea?

• Austrálie

USA, 1993, 118 min

Vymanenie sa z malomestského sterotypu a kolotoča povinností je nevyslovenou túžbou mladého, mlčky prežívajúceho rebela Gilberta. "Vďaka" dementnému bratovi, spuchnutej materi a nedospelým sestrám prináša predavačovi v potravinách život nečakané situácie, ktoré treba riešiť, práce so starostlivosťou o rodinu je nad hlavu a vlastná láska sa redukuje na pravidelné šukanie neukojenej paničky.... teda až do príchodu po Amerike kolujúcich karavanistiek, ktorým sa pokazí autiak. Prostredie tých, čo nevyhrali prvú cenu v americkom sne je sympatické a do určitej miery vierohodné, nenudiacemu plynutiu filmu značne prispeli vhodne typovo zvolení herci. Výsledkom je ale len pomerne dobre odhadnuteľný limonádový príbeh o tom, že šancu na zmenu má každý.(25.8.2005)

Gilbert je lapen do sítě ospalého maloměstského života rámovaného starostí o bratra, prací v obchodě a občasnými návštěvami nespokojené a neuspokojené vdané ženy. Štve ho rodina, otylou matkou počínaje a protivnou sestrou konče, a mezi všemi zmatky a starostmi zapomíná, že sám žije, což však dokáže spravit jeden porouchaný karavan s krásnou a chápavou Becky uvnitř. *** Hallströmovsky hřejivý film zalidněný svéráznými malými postavičkami (výborný majitel pohřebního ústavu) podpírají herecké výkony obou hlavních protagonistů především Leonarda DiCapria jako Arnieho, bolestně upřímného, postiženého chlapce, maminčina mazánka. Jeho projev byl mrazivý, bez trapného přehrávání, vynikající. I Gilbert Johnnyho Deppa je fajn, zosobňuje nejistotu, starost o rodinu, kterou by nejraději nechal za sebou. A posledních 20 minut jsem si pobrečela navzdory tomu, že jsem přesně odhadla, co se asi bude dít. Where is Arnie? -You can't find me!(20.1.2008)

Veľmi jemný, citlivý film o sociálnom marazme života tých menej šťastných. Čo žerie Gilberta Grapea? Na túto otázku dostávame postupne, ako film plynie a s gradovaním atmosféry dojmu uväznenia v bezútešnom živote kde nie je žiadny cieľ len maličká nádej na zmenu k lepšiemu, jasnú a zrozumiteľnú odpoveď. Čo sa týka hereckého majstrovstva, tak samozrejme Deppov herecký výkon bol jasný a očakávaný, svoju rolu Gilberta zvládol perfektne. Ale to nie je nič v porovnaní s DiCapriom. Bol som šokovaný, ako famózne zvládol náročnú úlohu retardovaného chlapca. Keď si predstavíme, že ešte iba začínal a bol len taký holobriadok, tak je to nesporne krásna ukážka obrovského talentu, ktorého sa mu do vienka dostalo. Keby sa miestami nevyskytlo pár nudnejších a zbytočných pasáží tak idem na plný počet. Aj napriek tomu však ide o výborný film, ktorý stojí za pozretie. 85/100(1.4.2014)

Film o mladém, dlouhovlasém (a krásném:-D) Deppovi, který se jen tak tak protlouká svým nelehkým životem, protože se musí starat o 200 kilovou matku, pubertální sestru a postiženého bratra (skvělý DiCaprio!!!). K tomu všemu ho neustále uhání postarší dáma, které dělá zajíčka. Dosavadní život však končí ve chvíli, kdy do města přijíždí milá, mladá dívka... "Co žere Gilberta Grapea" je zkrátka příjemné drama s opravdu dobrými herci, nicméně právě ony dramatické scény nepůdobí tak dramaticky, jak by mohly. A to je vážně škoda... 3 a půl hvězdy.:-((26.5.2009)

Překrásný film, který je tak bravurně natočen, že byla jen radost se na něj dívat. Celou první hodinu to bylo naprosto bezchybné. O to víc mě zklamal poněkud patetický konec, který tak nějak podivně z celého snímku vybočoval. Nicméně režie i scénář zvládnuté perfektně, Leonardo DiCaprio mě neskutečně překvapil, Johnny Depp zase - ač je hlavním hrdinou - mi přišel tak nějak nevýraznej. Film se dotýká řady zajímavých témat, dost mě zaujal fakt, že se tam řešej hyper-obézní lidi, jenže zase tomu byl věnovanej celej konec, což mě poněkud nemile překvapilo. Ačkoliv asi každý si hned od prvních minut dovedl představit, jak se bude děj odehrávat a kam to vše směřuje, nakonec jako by mi ten konec někdo ukradl a místo něj tam dosadil jinej.(24.9.2009)

• - Na náhrobku otcova hrobu je datum 13. října 1978. Toto datum připadalo na pátek. (EndyseQ)

• - Záběr, kdy Bonnie Grape (Darlene Cates) vychází schody a vyjde jen tři, je použit dvakrát. Poprvé, když je není schopna vyšplhat, a podruhé, když se jí to podaří. Její ložnice, která byla ve filmu umístěna v prvním patře domu, byla pro jistotu v přízemí. (Othello)

• - Když jde Gilbert za Becky do vody, její vlasy jsou mokré. V dalším záběru jsou suché. (bfa)