Co žere Gilberta Grapea

What's Eating Gilbert Grape

Čo žerie Gilberta Grapea

Čo trápi Gilberta Grapea?

What's Eating Gilbert Grape

USA, 1993, 118 min

Jeden z nejlepších snímků se sociálním rozměrem v dějinách americké kinematografie. A mluvíme-li tedy konkrétně o kinematografii americké, je příznačné, že takovýhle snímek natočil právě emigrant (jen letmo odkazuji k podobnému fenoménu v Americe realizovaných děl Ang Leeho, Miloše Formana a mnoha dalších). Lasse Hallström zrežíroval svůj snímek tak mistrovsky, že si nedovedu představit diváka, kterého nechá jeho opus magnum chladným. Co žere Gilberta Grapea je vpravdě krásný, citlivý a lidský film, který slova mohou opsat jen z menší části, větší část totiž tvoří prožitek a pocit, ten ovšem slova jen těžko zachytí... Tenhle nádherný snímek o rozměrech a úhlech života, jichž si mnoho lidí v reálu denního shonu ani nepovšimne, má bolavou podstatu...svět je tvrdé místo pro život... Pro mne jasných 100 % Podobné filmy: Bílá vrána, Benny a Joon, Rain Man(17.2.2007)

Gilbert je lapen do sítě ospalého maloměstského života rámovaného starostí o bratra, prací v obchodě a občasnými návštěvami nespokojené a neuspokojené vdané ženy. Štve ho rodina, otylou matkou počínaje a protivnou sestrou konče, a mezi všemi zmatky a starostmi zapomíná, že sám žije, což však dokáže spravit jeden porouchaný karavan s krásnou a chápavou Becky uvnitř. *** Hallströmovsky hřejivý film zalidněný svéráznými malými postavičkami (výborný majitel pohřebního ústavu) podpírají herecké výkony obou hlavních protagonistů především Leonarda DiCapria jako Arnieho, bolestně upřímného, postiženého chlapce, maminčina mazánka. Jeho projev byl mrazivý, bez trapného přehrávání, vynikající. I Gilbert Johnnyho Deppa je fajn, zosobňuje nejistotu, starost o rodinu, kterou by nejraději nechal za sebou. A posledních 20 minut jsem si pobrečela navzdory tomu, že jsem přesně odhadla, co se asi bude dít. Where is Arnie? -You can't find me!(20.1.2008)

Devatenáctiletý Leonardo DiCaprio si zahrál pod taktovkou Lasse Hallströma stejně starého retardovaného Arnieho Grapea. Svým výkonem místy přehlušoval i Johnnyho Deppa. Ale jeden bez druhého by nefungovali. Dodávají městečku Endora, ve kterém se nic nedělo, neděje ani dít nebude, špetku nevšednosti. Vše se však zvrátí po neplánované zastávce jednoho karavanu.. "I'm having a birthday party, but you're not invited, but you can come if you want."(17.5.2007)

Opravdu pěkný film, který si své umístění v top filmech rozhodně obhájí a to nejen excelentním výkonem DiCapria, ale i zajímavým příběhem, slušným vizuálem a příjemnou leč trochu smutnou atmosférou. S hodnocením si nejsem úplně jistý, je to někde mezi 4 a 5 hvězdičkami. Pro začátek budu asi přísnější a dám 4 hvězdičky, nicméně je klidně možné, že mi časem tento snímek přiroste víc k srdci a budu moct bez problému udělit maximum.(3.9.2011)

Jakkoliv mi vadí pozdější hladivá, vyumělkovaná "Hallströmovost" viz Dear John, v Gilbertovi se ještě držel docela na uzdě. Na rozdíl od další jeho tvorby je tenhle film tak jako by sympaticky obyčejný, na nic si nehrající, zvolna a příjemně plynoucí, s fajn hudbou. Johnny Depp si jak jinak skvěle poradil v roli "otce-bratra" na kterým leží zodpovědnost za rodinu, která měla být spíš na bedrech obézní matky. S příjezdem Becky (svým vlastním způsobem krásná Juliette Lewis) si uvědomuje, že v životě bude opravdu chtít něco víc, jeho povinnosti se mu zvládají čím dál hůř a ani rodina mu zrovna nevychází moc vstříc... Gilbert je film, na kterej se moc dobře kouká. Vyloženě koukací film. Navíc scéna s požárem má sílu. Jo, a nezapomněla jsem zmínit to hlavní - retarda DiCapria - i já musím s tímhle konstatovat, že i když přišly další role, známější, výraznější a taky skvěle zahraný, tak Leovou nejlepší zůstává Arnie. Kdyby se dělal žebříček hereckejch výkonů v rolích dementních lidí, byl by na první, maximálně na druhý příčce. Fenomenální.(27.10.2011)

• - Leonardo DiCaprio prohlásil, že hrát Arnieho byla největší legrace, kterou kdy zažil. (Kulmon)

• - Když jde Gilbert za Becky do vody, její vlasy jsou mokré. V dalším záběru jsou suché. (bfa)

• - Fotografie z mládí paní Grapeové za mlada je skutečnou fotografií její představitelky Darlene Cates. (Othello)