Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

mysz

Když bych měla uvést jeden svůj srdcový film, byl by to právě Gilbert. Nejlepší film L. Hallströma, půvabný příběh, který nemá jen jeden rozměr a není sladkobolný. Vždycky jsem oceňovala citlivé zpracování tématu matky, která je tak „trochu na obtíž“ (otázka je, komu…). Hallström to dokáže vybalancovat. Neherečka Darelene Cates je velmi přesvědčivá, Johnny Depp je tradičně velmi dobrý (a přestože je jeho postava scénářem trochu příliš ploše načrtnutá, je to jedna z jeho nezapomenutelných rolí) – ale nad tím vším kraluje naprosto úžasný DiCaprio, jehož jsem tímto (po Titanicu) vzala definitivně na milost. Zdánlivě obyčejný a nenápadný film, který má ale nezaměnitelnou poetiku, občas je úsměvný, občas úplně uvěřitelně smutný… Neokouká se. ()

JARDAHONDA

Gilbert Grape Johnny Deep nemá lehký život. Vydělává, stará se o matku, která je "tlustá", takže ani nevychází z domu.. Gilbert musí fungovat, jako hlava rodiny. Má dvě sestry, mladší bratr Arnie v podání Leonarda Di Capria je nevyzpytatelný autista, největší jeho radostí je šplhat na vysokou věž vodojemu... Dramatický příběh je plný nástrah a Gilbert má co dělat aby to vše uhlídal.. Skvostně zahrané ()

Honey007

Lasse Hallström a jeho poctivá dramatická romantika. Je potřeba ještě něco dodávat? V tomto případě je. A to zcela naprosto skvělý herecký výkon Leonarda DiCapria, který ve svých tehdejších 19ti letech dokázal ztvárnit mentálně postiženého Ernieho s takovou lehkostí a opravdovostí, že všem sým kritikům a posměváčkům musel doslova vyrazit dech. Johny Depp se jako vždy chopil své role jak nejlépe dovede, ale bohužel se v tomto případě nemůžu ubránit dojmu, že jeho role/ postava byla jakoby nedopsaná a nedomyšlená... Neutěšený příběh čtyř sourozenců bojujících s předsudky malého města, vlastní minulostí a vzájemnými vztahy je na jednu stranu trochu předvídatelný, ale dramatické završení jedné epizody jejich životů (a zároveň tohoto snímku) jen utvrzuje v tom, že nepotřebujete žádné klišé, když chcete u diváka vzbudit emoce. Na radu Rob Roye jsem mrkla i na Poslední představení, ale popravdě je mi nějak pocitově duševně bližší tento snímek. Pokud bych měla srovnat s podobným snímkem, dopoučila bych Benny & Joon, který je i bez velké herecké exhibice o něco lepší. 75% ()

JaneAusten

Nemůžu si pomoci, ale Leonardo DiCaprio mi připomíná Rudolfa Hrušínského ve filmech pro pamětníky. Téměř dítě, a převálcuje staré herecké bardy. ()

MrOgilwy

Prostě a jednoduše věřím již po několikátém shlédnutí filmu v "jednoduchého" Ernieho a prostého Gilberta, který cítí břímě syrového života tak trošku dřív než jiní. ()

Kathykat

Kde koho by Johnny Depp v tom filmu zastínil, ovšem Leo zahrál svou roli tak naprosto fantasticky a věrohodně, že se to Johnnymu nepovedlo. Snad jediný z herců, který na sebe vedle Deppa dokázal strhnout větší pozornost. Finální gesto (spálení domu) bylo moc povedené. 4 * :) ()

audri

Namětem je americká rodina a její členové, kteří se potýkají, každý s jiným problémem a dohromady je spojují dva velké problémy jejich přetučňená matka a postižený bratr, kterého výborně zahral Leonardo. Zvrat všech událostí nastane po příjezdu karavanu, který se porouchal. Je to pěkný příběh běžného života a ukazuje problematiku peče o nemocné. ()

Evziiik

Nevím, jak okomentovat tento skvělý film... Úžasné herecké výkony, úžasný příběh a ztvárnění. Zasloužil by si víc než pouhých 5* ()

zuzulend

Opravdu velmi povedený fim.Píšou tady sice,že je to romantické drama,ale já bych připsala i komedie,protože některým scénkám se nešlo nesmát.Leonardo DiCaprio měl skvělou roli,opravdu nebýt Erniho asi se mi tento film zas tak nelíbí.On celému filmu dodal šťávu..Byl to neuvěřitelně úžasný herecký výkon,nebála by jsem se říct,že jeho nelepší.Samozřejmě i Johnny Deep byl skvělý,ale DiCaprio prostě neměl chybu!! ()

KristKrist

Velmi povedený film. Leonardo DiCaprio září ve své roli postiženého Erniho,Johnny Depp v roli bratra a tak trochu hlavy rodiny,co se musí starat o celou svou rodinu,co se jejich otec v domě oběsil.Je to drama,ale v hodně momentech jsem se nasmála. Hodně se mi to líbilo. ()

sedmdevet

To co tady předvedl Leonardo, no to je absolutně nehodnotitelné, to je pastva takový herecký výkon. Naprosto nenucené, jako by mu to šlo z duše a narodil se jen pro tuhle jedinou roli. Dojemný, naprosto dojemný film, který si nijak netváří, nedělá ze sebe víc než je, nepředstírá, prostě plyne s tím vším co má a tím je neocenitelný. A zapadne přesně tam kam má, a stane z něj srdeční záležitost. ()

lapaix

Johny Depp tradičně dobrý, Leonardo DiCaprio výborný. A jinak? Kromě hereckých výkonů na tomhle filmu není nic převratného, příběh nijak originální, takže bez DiCapria by to bylo za tři. ()

L_Into

Souhlasím s komentářem Limy. DiCapriův výkon byl dechberoucí a skutečně mě přiměl na něj od základů změnit názor. ()

tomkat

Třída filmů "Bez velkých gest ti povím hodně o životě." Podařilo se beze zbytku, i díky hercům a kameře, a samozřejmě šikovně civilnímu-i-když-vlastně-neobyčejnému příběhu. Čtvrtou * si nechávám do doby, než mi dojde hlavní message... ()

GiorgioB.

Hezký film, drama, které dokáže skutečně a citlivě oslovit divákovu duši. Depp ani DiCaprio v té době ještě netrpěli pozdějším častým zabřednutím do stereotypní herecké polohy. ()

mary357

Emocionálne náročný film so skvelým hereckým obsadením, DiCaprio skvele stvárňuje svoju postavu nie je mu čo vytýkať avšak napriek tomu ma viac zaujal Depp svojím nevtieravým ale intenzívnym hereckým umením, ktoré vo mne odznieva viac ako emočné výbuchy DiCapria. ()

Normální festival

Normální festival