Amy

• Velká Británie Amy (více)
Velká Británie, 2015, 128 min (Alternativní 123 min)

Kým ve skutečnosti byla dívka, která stojí za slavným jménem Amy Winehouse? Co tato hudební ikona skrývala před okolním světem a proč zemřela v pouhých 27 letech? Celovečerní dokument nechává promlouvat zejména Amy samotnou prostřednictvím dosud nezveřejněných archivních záběrů, rozhovorů, ale především skrze její hudbu a původní texty, které vždy reflektovaly aktuální události jejího života. Vidíme Amy jako obyčejnou dívku s obrovským talentem a touhou zpívat, jako zjevení ohromující hudební fajnšmekry, jako popovou hvězdu obletovanou fanoušky i jako oběť manipulovanou manažery a pronásledovanou bulvárními novináři, unikající k závislostem. Za známým mediálním obrazem ale odhalujeme hlavně Amy, která skutečně touží jen po dvou věcech: opravdové lásce a hudbě. (Aerofilms)

RonaMidu

smutný příběh,bohužel,jeden z mnoha..o to smutnější,že k rychlému konci přispěla mj. nenasytnost pár nejbližších...jinak ani malý sál,ani malé plátno neubraly Amy na hlase,ani na křehkosti její duše - přes veškerou drsnou slupku...ale hodně mi pro mou nedokonalou angličtinu chyběly titulky u písniček ()

Avathar

Nikdy som nebol fanúšik Amy Winehouse, poznal som pár jej pesničiek, ale nepočúval som ju, o jej živote som vedel málo a vôbec celá jej kariéra frčala tak nejak mimo mňa. Do dokumentu som išiel s neutrálnymi očakávaniami. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som film videl. Silné to je. Fakt je. Páčilo sa mi, že režisér využil v celom filme zábery, ktoré sa sústreďujú len na Amy, pričom tu nie sú prestrihy na žiadne „hovoriace hlavy“ ľudí, ktorí ju poznali (namiesto toho ich iba počujeme). Dôkladne zmapovaná jej životná cesta, od začiatkov až po tragický pád. A teraz trochu subjektívnych / moralistických kecov: ako som povedal, pred sledovaním som bol takmer nepopísaný list, rozhodne netuším, kto je za to, čo sa stalo vinný (dokument naznačuje, že možno otec / nenažraní producenti, ale aj okolo toho boli rôzne kontroverzie). Ja som na začiatku videl Amy – veľmi sympatickú, trochu „trafenú,“ až detsky naivnú a citlivú holku s bohovským hlasom. Fascinovala ma jej neprehliadnuteľná láska k hudbe, jej spontánnosť, zmysel pre humor, ako komunikovala s novinármi, keď vždy dokázala zadrieť niečo, čo všetkých na moment vykoľajilo. Skrátka veľmi úprimné dievča, pohoďáčka, do ktorej som sa okamžite platonicky zamiloval. Ako stúpala jej sláva, pridávali sa problémy. Vyvstávali jednak tie, ktoré si niesla so sebou: trauma z rozvodu rodičov, depresia, bulímia. A potom drogy, chlast, deštruktívne vzťahy. Od tejto chvíle to bol špirálovitý pád ku dnu. Oslepujúce blesky foťákov, nemožnosť prejsť po ulici bez toho aby vám za chrbtom nestál nejaký paparazzi. Nebol som v tomto smere naivný a rozhodne som nepotreboval tento film, aby ma „prebudil,“ ale aj tak... vidieť Amy ako stojí na chodníku, úplne mimo, len s cigaretou v ruke a okolo nej krúžia fotografovia, to pôsobilo výjav z nejakej hnusnej nočnej mory. A videl som tú sympatickú Amy ako postupne hasne, ako sa sťahuje do seba. Zmizla iskra z jej tváre; keď poskytovala rozhovory, alebo hovorila do kamery, akoby to ani nebola ona. A pri spackanom koncerte v Belehrade muselo byť každému jasné, že niet cesty späť. Tam som mal už skutočne pocit, že je totálne „odpojená“ - nielen, čo sa týkalo tej konkrétnej situácie, ale celkovo. Akoby jej život už dávno odletel preč a nezostal ani odlesk, len prázdno. Ale čo, bulvár mal o čom písať a meno Amy Winehouse bolo stále fajn pri vtipkovaní v show Jaya Lena... Triple H tu napísal, že mala skrátka len hrať svoj jazz v malých podnikoch. Nikdy sa nemala stať popovou hviezdou, nikdy sa nemala stať tzv. „celebritou.“ S tým súhlasím. Netuším, kto z nej tú celebritu „vyrobil,“ ale odrazu ňou bola – a pôsobila strašne stratene, v každom jej pohľade a geste bolo patrné ako strašne nerozumie svetu v ktorom sa ocitla. Keď sa potom v závere opäť ukážu zábery z úvodu filmu – na „tú pravú“ Amy, je to ako rana kladivom do hlavy, ako pohľad z inej planéty... Neviem, všetky tie reči o tom, kto za to mohol, mi prídu strašne splošťujúce. Hralo tu rolu tak obrovské množstvo rôznych faktorov, že je podľa mňa nemožné priamo na niekoho ukázať. Každý k tomu pridal svoje: ľudia okolo nej, sláva a neschopnosť vyrovnať sa s ňou a (IMHO hlavne) spoločnosť, bulvár a paparazzi, ktorí ju hnali stále viac a viac do kúta. Nebola a – bohužiaľ – ani nebude posledná. Každá podobná tragédia je mementom, ale nezdá sa, že by si z toho niekto niečo robil. Ako povedal Alan Moore, slávni ľudia a celebrity sú ako obilie, jedni odídu, prídu ďalší. Sú len položkou a keď prestanú byť potrební, tak končia. Amy skončila a po jej smrti všetci plačeme. Chceli sme to, dostali sme to. Takto to je a vždy bude. A z toho mi nie je úplne dobre. () (méně) (více)

plechulka

Hlas Amy byl jedinečný, bohužel příběh jejího života zas tak ne - kolikrát už to tu bylo: chlast, drogy a rokenrol přežijí jen velmi silní jedinci a když Vás kromě cizích přísavek kvůli prachům zneužívá i vlastní táta.... Chudák citlivá holka neměla moc šanci... ()

Pavlínka9

Přestože mi přišlo, že dokument lákal trochu na něco jiného - byla jsem maximálně spokojena a stojí to rozhodně za shlédnutí. Dokument je z většiny "složen" z pořízených záběrů od samotných "tvůrců" pádu zpěvačky, která prostě nezvládla a neunesla svoji popularitu a úspěch a ta holka měla neskutečnou budoucnost a šanci jako prase. Hold to prostě všichni nezvládnou..Dokument byl pro mě až poněkud "mrazivým" způsobem natočen a husina a mrazení po celém těle byly dost časté....Je to skvěle detailně a až intimně natočeno a jsem ohromně nadšena, že znám "historii" jak úspěchu této nadané slečny, tak její niterní názory...Taky je to pro mě důkazem, že bulvár dokáže vše otočit naruby a doopravdy teď vím, co bylo za jejím "pádem" a že jako mnoha jiných slavných chtěla udělat změny k lepšímu a ještě o tom všem řekla, ale pak přišlo to veliké "ALE". Tento dokument mi zodpověděl plno otázek a rozhodně ho chci vidět znovu. Dala bych tomu dokonce i to největší ocenění :) ()

neoBlast

Od režiséra fenomenálního Senny bych očekával asi trochu více a bohužel Asif Kapadia ničím nepřekvapí, hraje na jistotu. Nových rozhovorů je pomálu, odvážných názorů ještě méně. Velká ocenění jsou mi záhadou a myslím si, že jsou uděleny spíše za "zásluhy" vysokoprofilovému snímku. Pokud opravdu toužíte vidět dokument o zemřelém hudebním talentu, tak nemá cenu přehlížet ten unikátní od HBO - Kurt Cobain: Montage of Heck. 60 % ()

hanagi

Amy Winehouse byla geniální zpěvačka a zároveň vnitřně nejistá a po citu toužící mladá žena. Žádná rebelka. Kromě muzikálnosti měla i neuvěřitelný talent na to, obklopovat se nesprávnými lidmi. A tak pokaždé, když se zhroutila, ji její blízcí nechali trochu poléčit a urychleně ji vystrčili znovu vydělávat penízky. Z některých záběrů mi bylo až trapně, jako bych se dívala klíčovou dírkou, jak se z mladinké, zdravím kypící holky stává vychrtlá a třesoucí se troska. A jak znovu a znovu opakuje stejné chyby. ()

VasaX

Dlouhá stříhanice vesměs z archivních záběrů, kterých je překvapivě mnoho. Všechny střípky a fotky slepené do dvou hodin. A je to dobré, poutavé a vykresluje to precizně vzestup a pád hvězdy, se vším co to obnáší. Amy řadím k těm opravdu dobrým životopisným dokumentům. Rád bych dodal, že nejsem fanoušek Amy a i přesto mě to bavilo. A musím uznat, že její hlas byl dar. Její život bohužel už ne. Měla v srdci jazz, "blues" v mysli a rock'n'roll, bohužel, v krvi. ()

Mishqo

Na úvod musím poznamenať, že som nebol nejaký zaťatý fanúšik Amy Winehouse, ale ako speváčku som ju uznával a mnohé z jej pesničiek boli jednoducho geniálne. .... (a teraz k filmu) ... Natočiť dokument o zosnulej osobe bez pátosu je dnes veľká rarita. Autor sa ju nesnaží zbytočne vykresliť za svätú, ani vám nevnucuje nijak iný obraz o nej. Jej život podáva zhruba tak ako sa sám vyvíjal, ukazuje tie dobré aj zlé veci a je čisto na divákovi ako sa k samotnému dokumentu, no predovšetkým k Amy postaví. Veselé pasáže striedajú tie smutné ba až depresívne. Koniec filmu sa pre vnímajúceho človeka jednoducho zvládnuť nedá. Slzy jak hrom, no moji dvaja spolusediaci spustili ešte väčšmi. A preto som v úvode spomínal môj postoj k Amy, no film ma i tak neskutočne dojal. Práca profesionála sa pozná. Nechcem sa vyjadrovať percentuálne ale v terminológii csfd.cz by to bolo 5/5 a v terminológii imdb.com asi 9/10 ()

Všivák

Ten její fotřík je teda pěknej grázl. Po malé holčíčce ani nevzdechne, ale jakmile se z ní začne sypat, je to největší kamarád. Čím skandálnější život, tím víc paparazi. Kdo by tohle ustál. Možná, že kdyby byla ošklivější, tak by o ní nebyl takový zájem. Škoda, že to nebylo natočeno trochu skandálnější formou. Tyhle autentické záběry jsou někdy trochu nudné. ()

Timak

Nemám rád jazz, ale tohle vlastně o jazzu nebyla. Dost syrová sonda do odvrácené strany slávy a velkých peněz. To je tak, když papínka zajímá víc kasička než dceruška. Jasný, může si za spoustu věcí sama, ale je mi té holky líto. Nevím proč, ale při sledování jsem si často vzpomněl na Chestera z Linkin Park - s jakými démony musí zápasit tito lidé. A všechno to okolo je vlastně jen volání o pomoc. ()

Lukyn007

Kapadia to zase dokázal. Úžasná sonda do nitra křehké dívky s nevymáchanou hubou, přesto skvělým hlasem, která podlehla slávě. Senna byl o fous lepší, ale s přimknutím obou očí to na pět hvězd stačí. 88% ()

Mr.KarlAdler

Tak trošku unikátka. Pusťte si na youtube pár drogových eskapádiček Amy Winehouse nebo se vyděste přes google images, abyste pochopili, jak citlivě to Kapadia natočil. Nejde ale jenom o nějakou střízlivost ve volbě odhaleného, protože dokument ukazuje vlastně všechno podstatné. Minimálně zatím netušený náhled do samotné zpěvačky. Způsobů, jak toho bylo docíleno, je hodně. Tuny rozhovorů bez obyčejně mluvících palic - tím se podařilo odstranit spoustu rušivého. Vtaženost samozřejmě dělají hlavně všechny ty původní, autentické záběry ze zákulisí koncertů, v autě při cestě na koncert, na dovolené nebo i doma. Ze všech je pak krásně vidět, čím byla Amy Winehouse vlastně výjimečná. Tohle žádné jiné médium zatím nenabídlo. Za jejího života to byl hon a pak se po ní slehla zem obrazně i fakticky. Pro srovnání s jinou dokumentární tvorbou o celebritách, která šťourá do čeho může, snaží se odhalit další skandály nebo přinejmenším konspiračně vysvětlit jejich původ, je Amy fakt výborně odvedenou prací. A v takových filmech se jen pokrývá, pokrývá a opakuje, protože vlastně není co sdělit. Kapadia sděluje přes dvě hodiny. A mně se koukalo a poslouchalo moc hezky. ()

ghatos

Ukázkový příklad ženské slabé/talentované osobnosti, kde totálně selhal mužský element ve všech formách (otec, manželé, spolupracovníci). Křehká, nevyrovnaná Amy vždy toužila po partnerovi, který by byl pro ní oporou. Jak to tak bývá našla si zcela pravý opak - zmetka, co v ní zásadním způsobem podpořil sebedestruktivní proces (drogy, alkohol, bulimie atd.). Ve druhé polovině mi to občas připomnělo legendární Requiem for a Dream v tom, jak se dokáže člověk zcela stát troskou. Na jednu stranu vidíte skleněnou, citově obnaženou, vyzáblou holku žijící ve vlastním smutném éterickém světě. Na druhou stranu si "užíváte" fet, zvratky, pološílenství a všudypřítomný humus. Skutečně platí, že úspěch a sláva je pro některé lidi to nejhorší, co se jim může stát. Jinak dokument zvolil vhodnou formu založenou na kombinaci dobových záběrů a vyprávění v pozadí. Potřebovala někoho, kdo jí dokázal říct NE. V Bělehradu to bylo reálné lidské/umělecké peklo...83%. ()

Autogram

Keby som bol fanúšikom Amy, určite by som si film užil viac. Takto môžem hodnotiť len ako dobre spracovaný pestrý dokument so zaujímavou hudbou. ()

vyfuk

Dokument o zlomené a hubaté dívce, která v sobě měla ryzí zlato. Alespoň takhle to Vám posmrtně každý skoro popíše a bude se ji snažit vyzdvihnout. Samo o sobě je zajímavé, že místo toho, aby to dokument ukázal přesně takhle nebo alespoň podobně, tak na mne to působilo určitým inverzním způsobem. Amy z materiálu naděleného a ukázaného u mne sice budí respekt jako kdokoliv kdo z její pozice dokázal něco takového. Nicméně to nic nemění na tom, že hlavní postava je pro mě spíše prezentována jako lehce povrchní, hubatá a nevděčná postava, která na mne lehce dělá dojem antagonisty než hrdiny v jakémkoliv slova smyslu. Jsem nicméně tolerantní. Udělaly to s ní drogy? Sláva, kterou nedokázala unést? Neustálé pronásledování? To je těžko zřetelné. Zůstává to nicméně určitým rozpoložením celého filmu. K tomu navíc i určitá čistá retrospekce ve filmu. Kdy nevidíte žádné reálné obličeje, jen jdete s jejím životním příběhem skrze záznamy. Dobrý způsob, jak to odvyprávět. Pro mě ne nijak extrémně skvělé, jelikož jsem byl neustále s osobou, která mi nebyla nijak extra sympatická. Takový je život. Ať žije subjektivita. ()

Jaro.Krafcik

Nie som fanúšikom a ani som veľmi nepoznal túto speváčku, pesničky detto, ani jednu. No určite mala fanúšikov aj slávu. Média a drogy zničia človeka, další dôkaz, silný dokument natočený pomerne dobre. Aj toto ponúka netflix. Ale ako som spomenul nie som fanúšikom a nič mi nehovorili jej piesne. Samozrejme natiahnutá dĺžka na 2 hod sa mi zdá na dokumentárny film trošku priveľa. 3* ()

venca163

Amy! Amy!! Amy!!! (Hynku! Viléme!! Jarmilo!!!). Forever 27, no je to nostalgická paráda. Ta holka si za tim šla, viz vystoupení ala Iggy Pop v nejlepší formě (UNBELIEVABLE ( Drugged & drunk ), LAST TRAGIC PERFORMANCE). Chtěli ji poslat na léčení, ale ona řekla No, no, no!. Hlavně její fotr teda řek No!, očividně si víc vážil ty chechtáky ("Je v pohodě, jen ať jde koncertovat"). Ten její starej byl taky pěkný kvítko...ale to by se člověk furt moh na něco vymlouvat. Tak snad jednu na rozloučenou, Wake Up Alone. (85%) ()

rudess

asi to nie je úplne na plné hodnotenie, ale emocionálne ma film natoľko rozsekal, že si ho odo mňa zaslúži... tvorbu Amy som doteraz takpovediac vytesňoval, no po tomto sa to zmenilo. Ešte dva dni som film intenzívne nosil v hlave a doteraz si kladiem otázku, či ten bol tak dobre urobený, alebo to naozaj bolo zhruba tak, ako to podávajú... každopádne, bolo to veľmi autentické, silné, so zručne poskrývanými názormi, ktoré keď objavíte, nenechajú vás chladnými a budete o nich chcieť rozmýšľať, chvíľu je vám zle, chvíľu obdivujete, chvíľu veľmi smútite a nedá sa to zvrátiť... a hlas Amy znie (obzvlášť v kinozvuku) skrátka vynikajúco. ()

88. Oscary - výsledky

88. Oscary - výsledky

29.02.2016

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015