V sérii dojemných i poučných dívčích románků, které vznikaly v 70. letech, patří Velké trápení mezi ty zdařilejší. Odehrává se v dětském domově a líčí osudy dospívající dívky, která se chystá prožít prázdniny s otcem. Avšak nadále hledá citové jistoty - od otce prchá k matce... Film, na jehož scénáři se měl podílet v té době zakázaný dramatik František Pavlíček, se docela naléhavě zabývá neblahým dopadem rozpadlé rodiny na dětskou psychiku. (oficiální text distributora)

GIK

Další perefektní film od Hanibala. Překrásné předěly mezi jednotlivými epizodkami. Herci v téhle době prostě uměli hrát. Né jako ty dnešní "celebrity". ()

dogma97

Souhlasím s první větou oficiálního obsahu - jak ale musel tedy vypadat zbytek tehdejší produkce... . Film stojí na roztomilé Maškové, která na svých třináct let hraje slušně. Po režijní stránce je to ale takové nějaké upocené - dlouhé jízdy běžících punčocháčů, každý druhý záběr začíná mrtvolkou, no a ten otevřeně otevřený konec s otazníkem přes celé plátno - to už je vyložená úchylárna. ()

offlineman

Četl sem literární předlohu od Heleny Šmahelové a film se docela povedl. Dokonce i herečky se moc hodily do svých rolí. Božena Böhmová a Marie Motlová hodně odpovídaly svým předobrazům z knížky. Jen Jana Štěpánková mi tam přece jen malinko nepasovala. Ne, pro svůj herecký výkon, ten byl skvělý jako vždy, ale vedoucí byla v knížce přece jen o něco starší. ()

Pitryx odpad!

Já nějak na tyhle psychoslátaniny nejsem. Také je mi jasné, které cílové skupině je snímek určen. Takže mé hodnocení bude dosti zkreslené. Film mne nebavil, již když jsem jej viděl poprvé, když jsem na něj byl s jistou spolužačkou. Vím, že už tehdy mi vadila hudba, respektive pazvuky. Nyní také. Takže, pro mne špatný film, i když jsem se rád podíval na hvězdy českého filmu v dětství. Kouknul jsem na něj podruhé jen z nostalgie. 201109058317/8317 ()

Facillitant

Podívala jsem se na to, protože mě zajímalo, jak se filmové zpracování knižní předlohy liší od mých představ. Film je obecně slabší, i když vnímám, že se tvůrci snažili. Neměl by mi moc co říct, kdybych neznala knížku, která patří mezi moje nejoblíbenější. Přes všechny nedostatky si cením, že je film velmi něžný, dobové reálie jsou přesné a příliš se neodchyluje od knížky (což sice nemá být účelem filmu, ale mně subjektivně se to tak líbí). Ještě si neodpustím komentář, že prostředí dětského domova zde není jistě tak drsné jako ve skutečnosti a děti nejsou tak slušné (a divte se jim). A když si vybavím scénu, kdy hlavní hrdinka pracuje v kuchyni a má na sobě zástěru z hrubé látky, uvědomím si, že podstata děje filmu (tj. že děvče pyká za nerozumné počínání svých rodičů tím, že musí žít v odloučení od nich v nepřátelském prostředí) velice připomíná děj Cesty do fantazie. ()