• Německo

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie

USA / Německo / Francie, 2016, 118 min

..."není dobré se věci pokoušet měnit, mohl bys je tím ještě zhoršit.." Jarmusch nikdy ve svých filmech nikam nespěchá, ale když si člověk na jeho tempo a dynamiku zvykne, vcítí se do toho, co se na plátně děje a sám též přestane spěchat, dostaví se krásný zážitek. O to víc, že v Patersonovi ani v Patersonu se za celou dobu nestane jediná špatná věc. Ačkoliv nežije v žádné luxusní čtvrti a člověk by čekal přepadení, znásilnění a nebo, že mu konečně ukradnou toho psa -("Marvine, nemám tě rád"¨). Oslava prostého života, velké lásky bez velkých gest, práce bez velkého stresu. Každý den je stejný, ale každý den je jedinečný. Už jenom vidět, jaká dvojčata zrovna potká. V tom, že vyjde slunce, že je možné psát básně a to třeba jen tak pro sebe. Vždyť každý si někdy sám pro sebe nějaké ty básně píše a vůbec nezáleží na tom, jestli je někdo čte. A na konec? Japonec.(12.1.2017)

• Zeck

Dokud jsem si nepřečetl pár zdejších komentářů, bláhově jsem myslel, že hlavní protagonista byl diletant, který se pokoušel parodovat poezii. Hlavní myšlenku celého filmu (o ničem) jsem pak hledal v jeho nesoudné, excentrické a sexy perské přítelkyni, která mu hustila do hlavy, že je geniální básník, protože nedokázala rozeznat burgundské červené od krabicového vína z večerky. Z tohoto banálního středobodu filmu jsem cítil ponaučení, že můžete být úplně neschopní a stejně prožít krásné (a velmi nudné) chvilky u své vášně, kterou ale skoro neovládáte ani na základní úrovni (takže perfektní idea přímo pro mě). Jak ale podle orgastických ohlasů šokovaně čtu, to schizofrenní blábolení o krabičce zápalek bylo zřejmě umělecké dílo nevyčíslitelné duševní hodnoty. Paterson byl poetický génius a jeho hlasité uvažování nad dalším přirovnáním hlavičky zápalky k vlasům přítelkyně zase básnický výkon, který pohladí na duši. Zřejmě jsem ignorant, ale budu varovat podobné ignoranty mého ražení, že se jedná o klasický indie film, který se vyžívá ve stereotypním dni/týdnu ještě nudnější postavy, která každé ráno zarecituje své mizerné pokusy o básně, poslechne si v autobuse jeden nudný rozhovor cestujících a pak to celé skončí neskutečně dramatickou scénou (boiler), kdy si pokecá s Japoncem na lavičce u vodopádu o jejich žebříčku nejoblíbenějších básníků (konec boileru). Vzhledem k tomu, že jsem otevřený člověk a po zhlédnutí filmu se cítím i na umělce, chtěl bych s nedovolením přednést svojí vlastní báseň, která je zhruba na úrovni geniální zápalkové poezie mistra Patersona. BALKÓN: Z balkónu pozoruji osamělé psí hovno, leží nehnutě na chodníku, je smrdutě teplé a vábí život, mouchy se slétávají na jeho počest, dovádějí a kladou larvy, zběsilost uspěchaného světa, zbývá tak málo času do jeho konce, usínám na balkóně nudou, po probuzení hovno stále leží, na povrchu krásně tvarované, uvnitř zcela prázdné, po dvě hodiny pozoruji v polospánku hovno, mám z toho hovno, ach, Jarmuschi, to nebylo psí hovno. 40 %(19.2.2017)

Zajímavé a tuze zvláštní. Artová věc, o které budu ještě muset chvíli přemýšlet. Ale to je vlastně dobře, když vás film donutí přemýšlet. Neobyčejný film o naprosto obyčejných lidech, situacích, životech. Chvíli trvá, než si k postavám najdete cestu, ale pak si to docela užíváte... Poetické, takové pohlazení.(9.1.2017)

Úžasně obyčejný film o obyčejném životě jednoho mladíka. A přesto že je to film vlastně úplně o ničem, tak je to vtahující a zajímavé. Poezii jsem nikdy neholdoval, ale poslouchat Driverovo básnění mě bavilo až do konce. Celé se to nese v příjemné nevyhrocené atmosféře s jemnou symbolikou a pokud bych si měl vybrat pro film jeden přívlastek, bylo by to slovo "relaxační". Adam Driver předvádí skvělý civilní výkon a i přes jistou obrazovou ponurnost a celkovou melancholii jsem z filmu cítil něco hodně pozitivního. Aha!(14.1.2018)

O tom, jak je ten každodenní, trochu stereotypní život krásný, když se na něj díváme správnými brýlemi. Skrze poezii, kreativní neustále se měnící nápady nebo sledování střípků příběhů zpoza baru... O tom, že většina životních situací se děje často jen pro pobavení nás a světa a je to tak fajn. A že žárliví psi jsou peklo.(30.1.2017)

• Nellie

• - Dvojice chlapce (Jared Gilman) a dívky (Kara Hayward), kteří si v autobuse povídají, nebyla obsazena náhodou. Tato dvojice si již společně zahrála v Až vyjde měsíc (2012). (MonkeyMarty)

• - Adam Driver (Paterson) si kvůli této roli udělal řidičský průkaz na autobus. (filmsim)

• - Básnici William Carlos Williams a Allen Ginsberg, jejichž jména jsou ve snímku spojena s městem Paterson, se oba skutečně narodili ve státě New Jersey: Ginsberg ve městě Newark, zatímco Williams v Rutherfordu. (luke.red)