• Německo

• Francie

Drama / Komedie

USA / Německo / Francie, 2016, 118 min

Tak a teď už ŘIDIČE zbožňuju! I přes nepříjemné vzezření hlavního aktéra nelze nemilovat tento artový počin, jež diváka chytne za srdce a za levou ledvinu. Extrémní kontrast mezi manželi vytváří perfektní harmonii introvertního básníka-amatéra a extrovertní pekařky z farmářských trhů. Brilantní. 92%(13.3.2017)

Ke skutečné poezii daleko. Hezká, předvídatelná a příjemná próza, ve které se kolem písmen nedočte Jarmuschův fanda nic nového a osvěžujícího. Povědomé zenové akvárko, bylo mi v něm dobře, ale nic víc, nic hloub... [Cannes 20016] Edit: zvykl jsem si, že dobré Jarmuschovy filmy ve mně rezonují dlouhé měsíce. Po Patersonovi nezbylo nic. Ani emoce, ani scéna, ani chuť se do Patersonu vracet. V Jimově zahradě obrazů a veršů nemá šanci přežít.(17.5.2016)

Jim Jarmusch umí točit o malých velkých věcech a to dokonale. Je to mistr pozvolného (někdo by řekl smrtelně pomalého) tempa, tentokrát nám předkládá týden života řidiče autobusu Patersona ve městě Paterson. Tím jsem pravděpodobně shrnula celý děj, pro atmosféru si musíte zajít do kina ;-). Ps: asi se začnu zajímat o poezii. Je pěkná.(11.1.2017)

Veľmi vyprázdnený Jarmusch, asi to tým vekom a po toľkých projektoch muselo prísť. Paterson hrá symboliku v mnohých režisérových hrátkach, v disproporcii všedného konfliktu a križovatke rozhodnutí, ale ich skratkovitý model narába s poetickými možnosťami strašne predvídateľne a míňajúc sa účinku. Ako boj s čoraz prerastajúcejšou elektronizáciou každodenného života v akejkoľvek činnosti Paterson ukazuje skôr synergické prepojenie komunikácie a zašlých návykov, ktoré vracajú pohyb sveta do čias, ktoré tomu predchádzali, ale pridanú hodnotu nad mimovoľný rámec nedokážem nájsť.(18.1.2018)

Skvěle dokreslená poetika v podmanivém hudebním podkladu, až s hypnotickým nádechem. Nejen obrazově a zvukově, ale v hloubce. Vize, rozšířený vnímání, sny, může mít každý na světě, je to věc, kterou nám nikdo nevezme. Jarmusch zachytává, spoutává v podmanivém tempu rozepíná naši duši. Hloubka duše je nekonečná - v každém z nás, stačí ji jen rozevřít.(27.4.2017)

• - Adam Driver (Paterson) si kvůli této roli udělal řidičský průkaz na autobus. (filmsim)

• - Rozhovor mezi dvěma stavebními dělníky v autobuse byl skutečný rozhovor. který Jarmusch zaslechl v baru. (pushover)

• - Básnici William Carlos Williams a Allen Ginsberg, jejichž jména jsou ve snímku spojena s městem Paterson, se oba skutečně narodili ve státě New Jersey: Ginsberg ve městě Newark, zatímco Williams v Rutherfordu. (luke.red)