• Německo

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie

USA / Německo / Francie, 2016, 118 min

Paterson žije v Patersone a... 118 minút sledujete jeho jednoduchý stereotypný život, do ktorého prináša niečo nové iba jeho žena Laura svojou energickou povahou. Počúvate jeho básničky - nebásničky, aj keď teda v dnešnej dobe sú vraj poéziou aj verše bez rýmu (pritom je to iba výhovorka pre ľudí ktorí nevedia nejaký vytvoriť). Nečakajte v malom mestečku nejaký dramatický zvrat, budete zbytočne sklamaný. Jarmusch vás nechce šokovať. Mnoho ľudí dychtí po vzrušení, dobrodružstve, zážitku, vyhýbajú sa jednotvárnosti. Režisér "vyobrazeniami" s podmanivou atmosférou pripomína, že krása sa ukrýva v mnohých maličkostiach, chronológia a dejová línia tu nehrajú úlohu. Pohodlne sa usaďte a nechajte sa unášať. Mimochodom - Adam Driver hral vodiča autobusu..výborné ;) PS: Pozorne sledujte psa!(8.4.2017)

Poetika všednosti zní jako téma povědomé i mainstreamovému publiku, ale Jim Jarmusch si přeci jen našel cestu, jak to udělat jinak. Citované nerýmované verše budou nejspíš mnohým připadat jako wtf, ale nakonec, když se do toho člověk ponoří, se v tom dá najít určité kouzlo. Na Paterson se mi podařilo se správně, artově naladit, a tak tomu odpovídá i mé hodnocení... 7/10(19.2.2017)

Doporučení na tento film jsem dostala se slovy "nemáš zač". A skutečně. Marně hledám v paměti, kdy mě film tak překvapil. A rozhodil. Jistá část diváků se rozplývá nad poetičností, se kterou Jarmusch už léta natáčí a vypráví příběhy života. Já jsem ovšem v lehké depresi. Každodenní rutina a monotónnost je můj největší strašák. A Paterson mi ho předhodil a já se přes to stále nepřenesla. Jedu v MHD a mám nutkání řidiče pozdravit a poděkovat mu, že mě přepraví. Hlavní úkol filmu tedy splněn. Má následky. Opominout také nesmím scénu (mini spoiler) se psem a jeho činem, který mi skoro vedral slzy do očí a pocit, že vše je ztracené a nic už nemá smysl. Slabinou filmu byla bohužel přítelkyně, jejíž dějová linka vybočovala a tak úplně nezapadala. Její charakter volnomyšlenkářské umělkyně beru, ale v konečném důsledku byla vykreslena velmi sobecky.(2.8.2018)

51. MFFKV: Snímek o sedmi dnech ze života řidiče autobusu, který je zároveň amatérským básníkem, dotahuje Jarmuschovu typickou poetiku na zcela novou úroveň, v níž zdánlivě vyprázdněný obsah postavený na harmonické repetici zcela souzní s filmovým stylem. Ten, stejně jako hlavní hrdina, který přísně dodržuje své rituály, virtuózně opisuje stejný vzorec (pohyby kamery, hudba, herectví, situace), aby nám se smyslem pro detail ukázal krásu každodenní existence. Síla Jarmuschova filmu nestojí na ději, nýbrž na pocitovém prožitku pramenícím z harmonických variací obrazů a jejich významů, které se snad nejblíže přibližují lyrické japonské kinematografii z dílen Kurosawy nebo Ozua. Po dni přichází další den – je ale jisté, že po Patersonovi už další takový film nepřijde. Alespoň v režisérově filmografii.(15.1.2017)

Skvěle dokreslená poetika v podmanivém hudebním podkladu, až s hypnotickým nádechem. Nejen obrazově a zvukově, ale v hloubce. Vize, rozšířený vnímání, sny, může mít každý na světě, je to věc, kterou nám nikdo nevezme. Jarmusch zachytává, spoutává v podmanivém tempu rozepíná naši duši. Hloubka duše je nekonečná - v každém z nás, stačí ji jen rozevřít.(27.4.2017)

• - Píseň, kterou Paterson (Adam Driver) zmíní na konci filmu, je "Swinging on a star", kterou původně nazpíval Bing Crosby v roce 1944. (pushover)

• - Ve filmu se hovoří o boxerovi Hurricanu Carterovi a o tom, že herec Denzel Washington vypadá jako on. Ve skutečnosti Washington Cartera hrál ve snímku Hurikán v ringu (1999). (D.Moore)

• - Básnici William Carlos Williams a Allen Ginsberg, jejichž jména jsou ve snímku spojena s městem Paterson, se oba skutečně narodili ve státě New Jersey: Ginsberg ve městě Newark, zatímco Williams v Rutherfordu. (luke.red)