• Německo

• Francie

Drama / Komedie

USA / Německo / Francie, 2016, 118 min

Zajímavé a tuze zvláštní. Artová věc, o které budu ještě muset chvíli přemýšlet. Ale to je vlastně dobře, když vás film donutí přemýšlet. Neobyčejný film o naprosto obyčejných lidech, situacích, životech. Chvíli trvá, než si k postavám najdete cestu, ale pak si to docela užíváte... Poetické, takové pohlazení.(9.1.2017)

Kylo Ren zjistil, že První Řád nebude to pravé ořechové, v důsledku čehož se odstěhoval do městečka Paterson, našel si ženu a začal pracovat jako řidič autobusu, který o volných chvílích skládá básně. Ale teď vážně. Paterson je krásným a poklidným filmem, který se k závěrečné pointě dostává skrze poklidné, občas se chce říci, že až mírumilovné záběry, jež dokonale lícují se skvěle zvoleným soundtrackem. Tuto působivou filmovou substanci dotváří perfektní herecký výkon Adama Drivera, jemuž zdatně sekunduje Golshifteh Farahani v roli jeho manželky. Jim Jarmusch, jak už je jeho zvykem, opět vytvořil neobvyklou, ale velice působivou podívanou, která kromě dlouhé stopáže nemá jediné hluché místo. A pokud po zhlédnutí snímku nebudete chtít řídit autobus, tak Vás Paterson alespoň nabije pozitivní energií až po okraj.(12.2.2017)

Jarmusch a Tarantino jsou momentálně dva nejlepší američtí autéři, tam kde už se Woody Allen vyčerpal nebo Scorsese natáčí typy filmů, které mě už nebaví, tam ti první dva dokážou být stále mimořádně svěží a originální. Jarmušův Paterson to je jak polití živou vodou, zvláště po těch letošních oskarovkách. Jsem zvědavej, kdy Jarmuš natočí něco, čim mě zklame, ale zatím se tak nestalo.(14.2.2017)

Prostě krásný film o tom, jak hezké a jak smutné je někdy být člověkem. Jim Jarmusch nehraje na zbytečně vyhrocené emoce, a to jak ty pozitivní, tak ty negativní, ale hraje na takové, které mohou útočit i na nás, můžeme je prožívat podobně jako skvělý Adam Driver, kterého snad v podobných rolích uvidíme častěji.(24.2.2017)

Po zhlédnutí Patersona musím říct, že jsem od toho čekal něco jiného, ale že přesto nejsem zklamaný. Je to film, který je nevšední tím jak moc je všední. Během děje doslova sledujeme řidiče autobusu, který prožívá svůj běžný týden a to je v podstatě vše. Ano, během toho týdne dojde k pár zajímavým věcem, přičemž jedna z nich je i docela důležitá, ale přesto je film velmi klidný. Opravdu jsem měl pocit, že bych takhle mohl sledovat svůj běžný život a to je možná jedna z hlavních point potoho filmu. Po konci jsem ale o filmu musel i chvíli přemýšlet o tom, co tím asi autor chtěl říct. Tohle se mi běžně nestává dokonce ani i Jarmusche. Adam Driver je v tomto filmu sympatický a své "všední" role se zhostil skvěle. O to víc možná bylo zajímavější ho vidět v takovém filmu poté, co hrál Kylo Rena v nových Star Wars. Film rozhodně není určený pro široké publikum, ale pokud jste viděly předešlá Jarmuschova díla, doporučil bych vám i tento, ať už se vám bude nakonec líbit nebo ne.(28.3.2017)

• - Píseň, kterou Paterson (Adam Driver) zmíní na konci filmu, je "Swinging on a star", kterou původně nazpíval Bing Crosby v roce 1944. (pushover)

• - Paterson je město v Passaic County v americkém státě New Jersey. S počtem obyvatel kolem 150 000 tvoří třetí největší město ve státě New Jersey. Paterson je hlavní sídlo Passaic County. Je známé také jako Sametové město kvůli dominantní roli v produkci hedvábí v pozdním 19. století. (pushover)

• - Básnici William Carlos Williams a Allen Ginsberg, jejichž jména jsou ve snímku spojena s městem Paterson, se oba skutečně narodili ve státě New Jersey: Ginsberg ve městě Newark, zatímco Williams v Rutherfordu. (luke.red)