Paterson

• USA Paterson (více)

Paterson (Adam Driver) je řidič autobusu ve stejnojmenném městečku Paterson. Každý Patersonův den je zdánlivě stejný jako ten předešlý: projíždí trasou své linky, pozoruje město ubíhající před čelním sklem a poslouchá úryvky rozhovorů. Píše básně do notýsku, jde na procházku se psem, zastaví se v baru vždy jen na jedno pivo a přichází domů za svou ženou Laurou (Golshifteh Farahani). Život Laury je pravým opakem – vše v něm se neustále mění a každý den přináší nové sny a nápady. Paterson a Laura se vzájemně milují a podporují: on jí pomáhá realizovat nejnovější plány, ona obdivuje jeho básnické nadání. Film je příběhem vítězství a porážek všedního dne a krásy, která se skrývá i v těch nejmenších detailech. (Aerofilms)

kory9

Pokud štěstí znamená být spokojen s tím, co máš pak je tento film zhmotněním takového bytí. Je to film o obyčejných dnech, pozorování okolí, vnitřním klidu a krásné pozitivní lásce. Nečekejte žádný vrchol ani pád, je to prostě konstatní meditace nad téměř všedním životě v jedné čtvrti. ()

PMU

Pro mě první snímek od JJ. No.. jelikož jsem nebyl obeznámen s tím jak to v jeho filmech chodí, tak to bylo dvou hodinové čekání na něco, co nepřišlo.. To hodnocení je pro mě za to, že jsem to dal až do konce.. ()

honza.g

Krásný film jakoby o "ničem". Obyčejní lidé v obyčejném městě žijí své obyčejné životy. Ale zase není tak těžké v tom všem obyčejném objevit něco hezkého, dokonce každý den. ()

splaty

Na takový typ filmu musí být člověk buďto hloubavý, nebo tenhle zvláštní žánr vyloženě vyhledávat. Čekala jsem pohodové drama a dostalo se mi čehosi intelektuálního, co nedokážu objektivně ohodnotit. Dva roky jsem odkládala projekci s příslibem čehosi impozantního a teď jsem dost v šoku z tak vysokého hodnocení čsfd. ()

LEFTFLANK

Matty to vyjadril dokonale, síce to už nie je pre mňa také Jarmuschovské, namiesto viacerých príbehov je tu len jeden, ale ta poetika a plynulosť z toho kričia na kilometre. Stále super ()

4EverCinema odpad!

Budíte se zpocení a obklopení krajtama a sklípkanama? Snídáte tyto dva druhy? Do práce skáčete padákem a tou je krocení medojedů? Vaše drahá polovička je zlý démon a sex máte pokaždé když se snažíte usnout atd? Pokuď se váš život podobá akčnímu hororu a potřebujete pauzu s příměsí nudy a ochucenou dávkou poezie... Tak jste našli, co jste potřebovali. Gratuluji! ()

drsny_hery

On je básník milující denní rutinu a prokrastinaci. Ona je hyperaktivní snílek. A celý to nějak do sebe zapadá a je radost se na to dívat. ()

Bohaatstvo

Občas jsem si říkal, jestli Paterson není psychopat. Hodně věcí dusí v sobě, to nemůže dobře dopadnout. Klidně bych si dal pokračování a to by mohlo být ve stylu filmu Joker... Jinak ale tenhle snímek se jeví jako ambientní filmová poezie. A možná je dobře, že má tolik možných vysvětlení. O tom přece umění asi je, vyvolat pocity a otázky. ()

Sejkorka

Člověk celou dobu přemýšlí, co se stane, aby to narušilo poklid pomalu se odvíjejícího příběhu? Přejede Paterson nějakého chodce ?  Zjistí, že je mu Laura nevěrná ? Ukradne mu někdo psa ? To by asi byla výborná zápletka pro něj. Nepřišel by o svůj deník (což je další podezření, co by se mohlo stát). Adam Driver se mi v této roli líbí víc, než ve veškerých těch hvězdných válkách. Golshifteh Farahani mě zaujala už v Kuřeti na švestkách. Člověk by si přál, aby v posteli dělali i jiné věci, než se probouzeli v pondělí, úterý, ve středu .... Taky je dobré např. když se několikrát objeví na scéně dvojčata. O tom byl jeden Lauřin sen. ()

Bluemasej

Jim Jarmuch publikuje své filmy spíše pro sebe a zde konečně naplno přiznává opětovanou poezii, kterou doposud pouze naznačoval. Dokázal zde vytvořit svět uvěřitelnější oproti našemu, vše je zde surovější, plynulejší, vykreslenější - opravdovější. Vyprávění stojí na několika bodech, okolo kterých se točí celý film a výsledkem má být jakési ponaučení z rezignace na životní smůlu. ()

Phosphorus

Dielo o kráse obyčajnosti, vyrozprávaný z pohľadu jednej neobyčajnej umeleckej duše. O každodenných rituáloch, čare poézie a hlbokej láske. Na tento film od jeho pozretia myslím až podozrivo často. Vysoko odporúčam, ak máte niekedy (tak ako ja) chuť na niečo tichšie a menej konvenčné. ()

prokop04

Ospalé město Paterson, které je plné inspirace amatérskému básníkovi. Velice klidný, pomalý a jemný příběh, složen z rutin každodenního života. Úsměvný kontrast mezi člověkem akčním a "pasivním". Velice mě bavil pes, který, ačkoliv se to nezdá, měl docela významnou roli. Plné prózy, obyčejných okamžiků, mírně ztracenosti a flegmatičnosti. Škoda, že poté co byla ukončena triáda nenastal nějaký propracovaný děj. V různých místech jsem si říkal, že by se to dalo dorozvinout... ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let