Paterson

• USA Paterson (více)

Paterson (Adam Driver) je řidič autobusu ve stejnojmenném městečku Paterson. Každý Patersonův den je zdánlivě stejný jako ten předešlý: projíždí trasou své linky, pozoruje město ubíhající před čelním sklem a poslouchá úryvky rozhovorů. Píše básně do notýsku, jde na procházku se psem, zastaví se v baru vždy jen na jedno pivo a přichází domů za svou ženou Laurou (Golshifteh Farahani). Život Laury je pravým opakem – vše v něm se neustále mění a každý den přináší nové sny a nápady. Paterson a Laura se vzájemně milují a podporují: on jí pomáhá realizovat nejnovější plány, ona obdivuje jeho básnické nadání. Film je příběhem vítězství a porážek všedního dne a krásy, která se skrývá i v těch nejmenších detailech. (Aerofilms)

90125

"Always another Day". Také jednoduché to je. Film o Patersonovi, ktorý žije v Patersone. Všetky figurky v ňom sú príjemní, bezkonflikní a bezemoční ľudkovia, ktorí spolu nediskutujú. Oni si len vymieňajú slová. Akoby zaujem jeden o druhého len predstierali. Zaujmalo by ma, či mal Adam Driver autobusu niekedy so svojou znudenou iránskou manželkou aj sex a čo by musel spraviť jeho pes, ktorý si z neho evidentne robí srandu, aby ho vyviedol z rovnováhy. Bezpochyby excelentne natočený a zahraný film. Ale nie je to celkom úplne môj kus poézie. Pre mňa je tento film trošku príliš neškodný. 64 % ()

TondaCer

Příjemné vyprávění z všedního života Patersona z městečka Paterson. Jim Jarmusch se nestará o děj, raději pečuje o atmosféru, ale pečuje o ni tak krásně, že mu člověk tu nedbalost o děj i odpustí. Přidejte k tomu úžasné herce v čele s Adamem Driverem, skvělou kameru i hudbu a tento milý film je na světě. 75% ()

pencho

Tento film naprosto opomíná všechny Čechovovy zbraně, nutnost narativní linky, akce, či jakéhokoli jiného "pilíře" kinematografie. Namísto toho spíše krásně plyne, jako báseň bez rýmů, která popisuje zdánlivě každodenní život a pocity, stejně tak jako Patersonovi básně. Skvěle ilustruje člověka, který je pozorovatelem světa kolem něj, prochází jím, ale i přesto s ním je v symbióze, která by se zdála tak pasivnímu člověku nemožná. Tento film je skvělou ukázkou jak moc může střídmost povědět, jak moc může vteřinový záběr na fotku Patersona v uniformě říci o jeho postavě, kým je a čím byl, jak moc může maličký úsměv, jako reakce na zaslechnutou konverzaci ukázat, jak moc může báseň o sirkách, která se může zdát spíše jako technický popis, znamenat. ()

Matei

Film o úplně prostém páru žijícím ve městě Paterson, který zde žije obyčejný život, avšak každý den jim přináší nové nevšednosti. Výborně se doplňující pár, kdy muž je řidič autobusu a jeho život je vcelku monotónní v kontrastu s jeho přítelkyní, která si žije bohémským životem, mě moc bavil. Ve filmu se neobjevují žádné životní zvraty nebo pompézní akce. Je to opravdu „pouze“ normální týden v jejich životě. I přesto je snímek velmi příjemný na koukání a člověka baví sledovat každodenní rutinu aktérů, při které si neustále dokážou nacházet zalíbení v maličkostech. A to na filmu oceňuji nejvíc. Snaží se ukázat, že ke štěstí a radosti nepotřebujeme honosné majetky a miliony na účtě, ale stačí si vážit lidí, věcí a prostředí, které máme. ()

JakuBBukaj

Ač jsem sám velkým fanouškem poezie, tak mě Paterson vůbec neoslovil (první JJ film, který jsem viděl) pes nebavil, básně taky ne, pseudometafory a "nedotažené" pointy typu únos psa, dvojčata atd. taky ne. Navíc mě až děsně srala pseudohipsterská sebeonanie kameramana, který se snažil natočit co nejvíc art záběr, snad ze všech možných úhlů a lokací. Nechtěl jsem z kina utíkat, ale podruhé bych to nedával. ()

alienable

Našla jsem pár velmi krásných momentů (třeba závěrečné setkání s japonským básníkem). Celkově to ale pro mě nemělo žádný přesah. Chvílemi dokonce nuda. Do jisté míry jsem si značně osobnostně podobná s postavou Laury, tak to byla zajímavá sebereflexe... Škoda, nebylo to špatné, ale nebylo to dost dobré. ()

doublefish

Obyčejní lidé v obyčejném městě žijící denodenní obyčejné životy. S respektem k druhému, s tolerancí, s láskou. A bez televize, bez notebooků a (téměř i) bez mobilů. Kdo je vlastně obyčejný? Aha! ()

vasosak

Když se po zhlédnutí filmu kamarádka zasnila a řekla: "to bylo nádherný, no jo, typickej Jarmusch...", tak jsem si říkal, že jsem asi spadl z nějaký jiný planety. Asi z Marsu. Tři hvězdy dávám s výhradou. ()

Pellik

Milé, hlavný hrdina sa volá Adam Driver a vo filme je bus driver. Žiaľ, čakal som viac, oveľa viac. V kine som prespal štvrtý deň, jednoducho to boli dni ako cez kopirák. 3 hviezdy dávam za výkony hercov, inak nuda. ()

Opeth odpad!

Z neznámého důvodu jsem se na tenhle film těšil. Nějak jsem si nevšimnul, že to natočil stejný člověk co natočil Přežijí jen milenci, což byl pro mě poměrně příšerný, nudou prosáklý zážitek. A tak jsem dostal další filmovou přesdržku. Po celý film jsem dostal jednu maličkou naději, že se mi bude něco líbit, ale byla to jen zhruba tříminutová scéna (koho zajímá která ...), která se mi opravdu líbila, jenže když na vás předtím i potom útočí dalších 115 minut zbytečnosti .... Ach jo ()

Unlikelyhero

Je mi docela jedno, zda šlo o oslavu každodennosti nebo básnictví, ostatně největší umělkyni měl Paterson doma, její černobílé kreace byly totální, vše je fuk, když jsem se celý film nablble usmíval nevěda konkrétně čemu. ()

Ekdahl

Je to lepší než ty poslední Jimovy opusy, ale intenzity vrcholnýho Dead Mana a Ghost Doga to nedosahuje. V něčem je to dokonce lehce iritující: např. vztah ústřední dvojice nemá s realitou nic společnýho, to je čirá pohádka (to samý platí o protagonistech předchozího Jen milenci přežijí). Postava ženušky-kutilky je poněkud šablonovitá. Jarmusch si pohrává s filosofií zenového buddhismu, ale činí tak trochu nepříjemně povrchně (jak už to v Emerice chodí). Hl. hrdina zažívá přes všechen svůj ponor jistá - minimálně v jednom případě dokonce nemalá - zklamání, ergo ulpívá na věcech, ergo nedosahuje ani náhodou patřičné duchovní úrovně. Rovněž držení se za flígr milé ženušky je ulpívání jako prase. Dokonce tu máme i psa jako v každé druhé maloměstské familii... Jarmusch se skutečnými hlubinami jenom flirtuje. Kladem je na druhou stranu jeho charakteristicky suchý, minimalistický humor, afinita ke skutečnému umění ("umění je vlastní metafysickou činností člověka" - Nietzsche) a celková opozičnost k idiotskému americkému životnímu stylu a z části i hodnotám (rat race). ()

phoebinka

Na tento film musite mit poetickou naladu a nesmite ocekavat, ze se tam neco zasadniho stane. Takze bych to nedoporucila kazdemu. Moc se mi libil vztah Patersona s manzelkou. Nikdy predtim jsem takovy vztah ve filmu nevidela. Hudba a basne jsou taky super - nejvic se mi libila basen te holcicky. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let