Reklama

Reklama

Z této cesty se nikdo nevrátí takový, jaký na ni vyšel... Osadník Thomas Dunson spolu s nalezencem Matthewem vybuduje v Texasu vlastní dobytkářské impérium. Půda, na které se usadil, je pro chov skotu ideální, avšak stádo více než devíti tisíc kusů dobytka je třeba jednoho dne dopravit k obchodníkům. Nejbližší známá železniční stanice se nachází v Missouri. Cesta trvá několik měsíců a je plná nástrah. Dunson a jeho muži bojují s Indiány, se suchem, s deštěm, s obtížným terénem i s vlastní únavou. Z Dunsona se postupem času stane ješitný tyran, který nepřipustí jiný názor než svůj. Právě díky své paličatosti dosáhl všech úspěchů. Teď však chce zastřelit každého kovboje, který je proti jeho rozhodnutí. A tak přichází čas, kdy se mu postaví i jeho nejbližší přítel, Matthew… Film Howarda Hawkse patří v žánru westernu k těm nejlepším. Velkolepé scenérie s dobytčím stádem tvoří pozadí příběhu o rivalství dvou mužů (ztvárnili je John Wayne a Montgomery Clift), z nichž každý prosazuje svou vůli jiným způsobem. Scénář filmu vznikl na základě článku v časopise Saturday Evening Post. (Česká televize)

(více)

Recenze (109)

Skip 

všechny recenze uživatele

Western, který si jistě zaslouží ono přízvisko legendární. Příběh dvou mužů rozdílných povah, kteří ženou s partou honáků tisícihlavé stádo dobytka z Texasu do Missouri, aby nakonec skončili po nejrůznějších rozepřích v Kansasu, je natočen mistrovsky, přičemž scéna se splašeným stádem je opravdu strhující. Ani mi nijak nevadil ten často kritizovaný konec, u kterého jsem se docela zasmál. ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Hawksova megalomanská režie zde slaví úspěch. Dlouhé záběry nekonečného stáda jsou velmi působivé a dovolím si tvrdit, že v jiném filmu tolik hovězího naráz neuvidíte. Zápletka není nikterak zásadní, ale velmi potěší krásné záběry s dokonale "naaranžovanými" mraky a v neposlední řadě i postava Dunsona, která je proti černobílým postavám většiny westernů jakoby z jiného žánru. ()

Reklama

Toj 

všechny recenze uživatele

Aneb jak jsem si nakonec potvrdil, že mi u westernu (který jako žánr vlastně nemusím), sedí mnohem víc Ford, než Hawks... Slabší i než pozdější Rio Bravo, ale charakter hlavní ženské postavy mi přišel téměř identický. Problémem je možná stopáž, příliš se toho neděje, film mě neudrží mě v napětí.. A tak na filmu zůstává nakonec nejzajímavější samotný začátek a konec.. ()

d-fens 

všechny recenze uživatele

s týmito naozaj starými a pritom nepochybne hodnotnými westernami je to komplikované.... je to ako sledovať vrcholnú tvorbu stalinskej éry, kde sa človek snaží povzniesť nad ideológiu a byť objektívny..... maskulínne machovstvo podčiarkované vždy presnou muškou a cigaretami (sranda, že nikde som žiadneho cowboya nevidel si šúlať bágo, a pritom automaticky rolované cigarety sa objavili na trhu až v 1913 - Camel), patetické dialógy a monológy o spravodlivosti, hrdosti, priam megalomanské vnímanie všetkého ako výzvy - challenge, až neznesiteľná adorácia priebojnosti, životaschopnosti a sily, to všetko mi vadí asi rovnako ako sa pozerať na frenetické nadšenie a stádovitosť komunistických kolchozníkov alebo patetické ódy na totalitu, diktátorov a traktory..... oboje mi pripadá ako druh propagandy na vlastnú "way of life".... a napriek tomu, tak ako málokto dokáže odhodiť diela Ejzenštejna alebo Dovženka ako ideologický a dobový prežitok, tak isto máloktorí diváci (snáď iba zarputilí antiamerikanisti) nevidia aj vo filmoch Hawksa alebo Forda to, čo presahuje ich ideologické alebo dobové ukotvenie.... osobne, o takmer 10 rokov starší Stagecoach sa mi páčil ešte viac, ale v tomto Hawksovom počine, ktorý stavia na dobrom námete podchytenom skvelou ústrednou dvojicou je zase viac psychológie (človek vníma postupné "zhusťovanie atmosféry" v parte, stále viac sporov s "veliteľom", jeho tvrdošijnú, až bláznovsky neústupnú povahu, no zároveň aj pragmatickú túžbu dosiahnuť vytýčený cieľ za každú cenu - tak ako ho život naučil) a "masívnych scén" (zábery na tie stáda dobytka mali v sebe "elektrizujúci náboj" - tuším sa zo mňa stáva redneck :-) ...dokonca som ten film - naozaj iba náhodou - sledoval v klasickej flanelovej košeli "made in Oklahoma" :) .... P.S. aj keď cítim k priekopníckym filmom náležitú úctu, farba a širokouhlá kamera svedčia neskorším westernom oveľa viac ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Zajímavá věcička v mnoha ohledech, předně tedy mýma očima se jedná o zcela chlapácké dobrodružství, které se už dnes nevidí.. Honáci ženou stáda krav a koní tisíc mil, aby je mohli úspěšně prodat, cesta je to strastiplná a každá z postav odhalí své lepší i horší já.. U mě spokojenost, konec mě krásně filmově pohoupal a John Wayne i Montgomery Clift se mi líbili.. Pochvalu zaslouží i velkolepá výprava a místy až dokumentární styl, bylo mi potěšením vrátit se v čase.. ()

Galerie (112)

Zajímavosti (20)

  • Film se dotočil v roce 1946, ale premiéra přišla až za dva roky, z části kvůli právním problémům s Howardem Hughesem, který tvrdil, že je snímek stejný jako film Psanec (1943). (facojurka)
  • Panovaly obavy, že John Wayne a Montgomery Clift spolu během natáčení kvůli opačným politickým názorům a jejich otevřenosti o politice nedokážou vyjít. Údajně souhlasili, že nebudou o politice diskutovat, a natáčení šlo bez problémů. (facojurka)
  • Snímek byl natočen na motivy románu "The Chsiholm Trail", který napsal Borden Chase. (Hans.)

Reklama

Reklama