Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

Zagros

Cesta do fantazie je jednoduše cestou do fantazie. :-) Ovšem do jaké! Takovou imaginaci, energii, tolik nápadů, ... to se jen tak nevidí. Kam se hrabe Alenka. Mijazaki je úžasný člověk s mimořádně kreativní myslí. Na prstech jedné ruky bych dokázal spočítat filmy, u kterých jsem absolutně nevěděl, co bude v dalším záběru. Snad ho bude ještě dlouho bavit točit a dál nás překvapovat. ()

Milano33

Na úvod je asi veľmi dôležité poznamenať, že sa jedná o anime, avšak myslím si, že konkrétne toto je veľmi prívetivé aj k tým, ktorí nemajú tento japonský animovaný štýl príliš v láske. Toto je presne ten druh anime, ktorý je naozaj pre všetkých - pre všetky vekové kategórie, skutočne úplne každý si v tom nájde svoje. Spirited Away alebo v našich končinách skôr známe ako Cesta do fantázie je nádherným fantasy rozprávkovým príbeh o malej dievčinke Chihiro, ktorú osud zavedie na prapodivné rozcestie. Chihiro sa ocitá v magickom paralelnom svete, ktorý ju zavedie na čarovné dobrodružstvo naprieč fantáziou. Táto nezvyčajná skúsenosť jej ponúkne unikátny náhľad do sveta divov a objaví mnoho tajov, ktoré sa skrývajú za pomyselnou oponou. V tomto fantazijnom svete musí veľmi rýchlo dospieť, dôjsť k uvedomeniu a naučiť sa naslúchať svojmu vnútru, keďže život jej každú chvíľu hádže polená pod nohy a preto je nútená sa vlastnou imagináciou a vynaliezavosťou vysporiadať s týmito prekážkami. Našťastie po jej boku stoja verný priatelia, ktorý ju vždycky vytiahnú z úzkosti a temnoty. Spirited Away predovšetkým ťaží zo svojej nápaditosti, hravosti, nevšednosti a neokúkanosti. Pristupuje sa tu k tématam naozaj svojbytne a s jedinečným prístupom ku každej jednej maličkosti. Verte mi, keď hovorím, že také enormné množstvo nápadov nahromadených v jednom snímku som u západnej tvorby ešte nikdy nevidel. Je to neuveriteľné, koľko rôznych motívov, myšlienok a nápadov sa tu zmestilo, film je nimi nafúknutý až k prasknutiu. Vskutku, tento počin nemá obdoby vzhľadom na to, čo produkuje západná kinematografia. Už dlhšie platí, že to, čo nenájdeme v Hollywoodských končinách, zaručene nájdeme v orientálnych končinách. O Mijazakivej tvorbe som už počul mnoho a podľa všetkého Hajao Mijazaki patrí k tým najviac kreatívnym a originálnym anime tvorcom. Tak som sa o týchto tvrdeniach chcel sám presvedčiť na vlastné oči a ako styčný bod - odrazovú rampu som zvolil práve jeden z jeho najznámejší a najlepších klenotov, Sen to Čihiro no kamikakuši. A s radosťou môžem povedať, že ma režisér svojou Cestou do fantázie naprosto uhranul. Spirited Away je skutočne pravou esenciou, čírym extraktom surrealizmu a magického realizmu. A podľa môjho názoru dáva nadrealizmu zbrusu nový rozmer, keďže svojím estetickým zachytením podvedomých myšlienok sa môže rovnať hocijakému abstraktnému umelcovi. Výtvarný štýl je proste nezameniteľný, na pohľad veľmi pekný a osviežujúci, taktiež i velice nápaditý a detailný. Tónovanie farebnosti sveta je taktiež veľmi podmaňujúcim aspektom snímku a podnecuje diváka k zapojeniu fantázie. Práve z bujnej fantázie autora pramenia jednotlivé nápady, ktoré zakaždým prinášajú do deja nejakú zriedkavú a výnimočnú inováciu. Spirited Away dokáže byť v niektorých prípadoch aj dosť bizarným, šialeným a kurióznym zážitkom. Svojím spôsobom roztodivné boli tie všelijaké postavičky a bytosti, napr. bohovia, duchovia, prízraky a strašidlá. Hudba je takisto úchvatná, predovšetkým tá ušiam lahodiace muzika hraná na klavíri. Tiež sa mi páčilo, ako sa naprieč príbehom neustále menili a premiešavali rozdielne emócie, šťastné s tými smutnými, veselé s tými dojemnými. Tento anime film dokáže byť dokonca aj dosť melancholickým, čo skutočne senzitívne vyplýva na diváka, vďaka čomu prejavuje o hlavnú postavu Sen (Chihiro) o to väčší záujem. () (méně) (více)

BlueZero

Alica v krajine zázrakov po japonsky. Nič také zvláštne som na tom nevidel. Obyčajná rozprávka, ktorá sa sa Disneyovky nechytá. ()

Hopper

Veľmi poetická záležitosť, ktorá dokazuje, že animované filmy nie sú len pre deti. Fantázia Miyazakiho je obdivuhodná, hudobný doprovod jeden z najlepších a budem si musieť zohnať aj Mononoke už len pre porovnanie. Ale zopár hluchých miest, kde sa začne vkrádať nuda sa tu nájde. ()

Kapybara

Mám pocit, že něco tak krásného jsem ještě nikdy neviděla a taky už jen tak neuvidím... V mých očích jednoznačně lepší než Princezna Mononoke - barvitější, vynalézavější, éteričtější, citlivější, melancholičtější - prostě překrásné. Konec sice přišel trochu moc rychle, ale to Miyazakimu promíjím, protože většina scén naprosto bere dech. Jsem z toho nějak naměkko... ()

alouch

tak když sem na tento animovanou pohádku koukala poprvé ani v nejmenším sem se nenudila! nešlo se od toho odtrhnout! ()

JimDoor

Který animovaný film je nejlepší??? Pro mě lehoulinká otázka. Cesta do fantazie mě naprosto odrovnala a žádný jiný animák se k tomuto ani z daleka nepřiblížil, možná tak Princezna Mononoke. Ale tam neni divu, oba jsou od Hayao Miyazakiho...100% ()

Ripley

Až napotřetí jsem to dokoukal do konce.Líbilo se mi prvních 30 minut než jsem uviděl Jubabu.Ošklivá...jasně...účelově,ale spíše ošklivě animovaná,nesympatická,hnusná...(Jubaba).Animace:typické anime(postavy jako z Pokémonů a velmi pěkné pozadí),nicméně pěkná a líbila se mi,ale ne hned při první projekci,jelikož to byl můj první anime a potřeboval jsem si na na animaci převážně postav zvyknout.K ději mám však výhrady.Jak už jsem psal úvod je skvělý,ale některé scény,motivy,postavy a jejich jednání mi neseděli.Největší problém jsem měl s obřím miminem Jubaby.Chápu možná Japonce,chápu evropské milovníky japonských fantasy anime filmů,ale nechápu toho Oscara za nejlepší animovaný film!Snad kdyby to dostalo Golden Samuraje(to jsem si vymyslel),obdobu amerických Oscarů.Každopádně pro běžného smrtelníka je tento kousek poměrně těžko stravitelný a chce to víceré shlédnutí.Možná jednou přidám hvězdičku. ()

I.AM.NOT

Fantastický svět, netradiční tradiční japonská anime animace, spousta nápadů, dojemný příběh a to vše zabaleno do pohádkového balení. Zní to skvěle, ale v mých očích zbylo jen srdceryvná pohádka s omšelou grafickou stránkou (páni z Pixaru jsou jen jedni) Nevím kdy, a jestli někdy, přijdu anime na chuť. ()

Fantomas92

Bohužel jsem od toho asi čekal víc a byl jsem zklamán. Možná mi nějaká ta zásadní myšlenka utekla, možná jsem film pozorně nesledoval, ale i tak mě to nijak neoslovilo a ani nijak zvlášť nebavilo. ()

Witta

Na ruční animaci se podílelo okolo 40 animátorů.***Jelikož hrozilo nedodržení termínu premiéry, většina pracovního týmu dělala přesčasy s tím, že se vždy střídali ve vaření večeře a to včetně režiséra Miyazakiho.***Písničku, kterou si zpívá správce lázní složil sám režisér Miyazaki.***Na nahrávání hudby byl pronajat koncertní sál v Tokiu.***Titulní píseň měla být původně použita pro jiný Miyazakiho film ze kterého však nakonec sešlo, ale jelikož se režisérovi píseň zalíbila, rozhodl se ji zařadit jako úvodní píseň pro Cestu do fantazie.***Město ve kterém se příběh odehrává, bylo vytvořeno dle původních staveb ve skanzenu, který je nedaleko Studia Ghibli.***Hlavní hrdinka filmu je založena na skutečné postavě, jedná se o dceru přítele režiséra Miyazakiho. Inspiraci režisér získal při společně strávené dovolené na jeho horské chatě. Stejně tak se ve filmu objevují další postavy inspirované skutečnými lidmi, Kiki z doručovací služby vznikla podle dcery producenta filmu, Chihiřin otec je vytvořen podle dívčina skutečného otce, Chihiřina matka je vytvořena podle jedné členky Miyazakiho týmu. ()

7trpasliku

Krásný příběh, který čistou dětskou láskou a přátelstvím může dojmout k slzám. A díky neuvěřitelné fantazii režiséra ožívají i ty nejzvláštnější postavy a potvůrky. ()

Corpsegrinder

Dokonalost. Miyazaki je mistr animovanýho filmu, vždycky je neuvěřitelně originální a pocity co jeho filmy vyvolají jsem nikdy u ničeho jinýho nezažil. Absolutně nádherná hudba podkresluje vizuálně parádní postavičky a i vedlejší scény jsou propracovaný na maximum. Osobně by mi asi nevadilo kdyby to bylo aspoň tak 3x delší protože ty dvě hodiny utekly hrozně rychle. Kdo dá odpad tak je bezcitná svině. ()

Stružák

Nikdy bych nečekal, že projdu tunelem a zažiju jedno z nejlepších dobrodružství za poslední dobu. První třetina filmu se žene naprosto strhujícím tempem a atmosféra by se dala krájet. Pak tempo trošku poleví, ale o to víc se prohlubuje samotný příběh. Hodně originální pohádku však ocení spíše dospělí (děti se budou leckde bát). Ke stoprocentnímu hodnocení mi snad vadí lehce přehnaná délka, ale při jednom z dalších shlédnutí možná pochopím, že pro odvyprávění takové pohádky je to nutnost. Potom třeba přidám i pátou hvězdu. Mimochodem, překvapilo mě, kolik různých postav se v Cestě do fantazie objevilo – snad v žádném animáků jsem jich zatím neviděl tolik (a tolik najednou). ()

Gildor

První jsem sice viděl Zámek v oblacích, ale ten byl, jak koukám, jenom Cesta v bleděmodrém. Cesta sice není tak steampunková jako Zámek (i když něco by se našlo), zato je ale daleko barevnější, fantastičtější a kouzelnější. A aby toho nebylo málo, dlouho jsem neviděl film, který by byl tak sladce roztomilý, tak kawaii ^ ^, jestli vůbec. Co je ale nejúžasnější, je příběh. Tak protknutý Japonskem, tak originální a tak mysteriózní, nikdy nebude vše zodpovězěno. Prostě úchvatné! 90% ()

farfalla

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Líbí se mi ten zdánlivě pomalý, a najednou okamžitý přechod z reálného světa do světa fantazie. Přesně tak, jak přichází dospívání. Na začátku je Čihiro ukňouraná, nerozhodná holka, která má se vším problém. Poté, co zůstane sama a záchrana rodičů je na ní, se musí odhodlat dělat rozhodnutí a komunikovat s novýma lidma. Na začátku nechtěla jít do nové školy a najít si nové přátele. V lázních potkává všechny možné postavy - lidi, zvířata, zvláštní stvoření, duchy. Samořejmě, že nedělá jenom správné věci, ale nebojí se je přiznat a vždy pomůže s jejich nápravou. Také si vytvoří svůj názor na věci a dělá to, čemu věří. Stává se z ní spolehlivá zaměstnankyně lázní a kamarádka. V Miyazakiho filmech mívá hlavní postava vedle sebe několik nepřejícných postav, ale vždy je tam hlavní škodič, který se pak dostane na stranu hlavního hrdiny a nebo se na něm stane dokonce závislým. Tady je to Bezpáteřník, kterého Čihiro nezavrhne, tak jako ostatní. Snaží se ho pochopit a pomůže mu najít smysl života. I když je tento příběh animák pastelových barev, není vůbec mdlý. Je plný emocí a překvapení a také fantazie, která promlouvá při každém shlédnutí. Postava Čihiro a jejich rodičů, však byly vytvořeny podle skutečných lidí z Miyazakiho okolí. ()

bloodline

Pán Mijazaki buď fetuje exhumované pozostatky detí kvetov, alebo ako 4-ročný šliapal do pedálov v pelotóne na Tour de Hirošima-Nagasaki a späť, pretože také tsunami fantázie horko-ťažko vyprodukuje zasnený les Hollywoodu vo výkazoch päťročnice. Inak si nedokážem vysvetliť to nepreberné množstvo nápadov a obrazotvorných anomálií. Prevažne nad animáciami pozadí a lokácií, ako z veľkej knihy storyboardu, neraz jasal môj excitovaný duševný stav. Už len prehltnúť tradičnú japonskú anime školu a snáď prekleniem hranicu na vyšší mód ako 4* - 4 a 1/2*. Za normálnych okolností pretrvám v snení nad keby... Mijazaki a Pixar skĺbili lineárne konštanty svojej tvorby. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz