Bába z ledu

Po setkání s otužilcem Broňou (Pavel Nový) začíná ovdovělá Hana (Zuzana Kronerová) pozvolna měnit svůj stereotypní život, který se doposud točil výhradně kolem jejích synů (Marek Daniel, Václav Neužil), snach (Petra Špalková, Tatiana Vilhelmová) a vnoučat. Zatímco šedesátnice Hana prožívá love story, tradiční víkendové obědy v rodinné vile ztrácejí na idyličnosti a postupně vyplouvá na povrch, že každý z hrdinů má nějaké tajemství. Haniným nečekaným spojencem se stává vnuk Ivánek, který si zamiloval nejen svérázného Broňu, ale i jeho slepici Adélu a otužileckou komunitu na břehu Vltavy. Příběh rozkrývající nelehké vztahy mezi třemi generacemi přináší naději, že život lze vzít do vlastních rukou v jakémkoli věku. (Falcon)

karyon odpad!

Nechápu, za co tenhle flm dostal tolik Českých lvů. Naprosto o ničem děj, ale na usnutí večer na gauči úplně ideální :-) Úplně zbytečnej film, vyhozené peníze. Jestli tohle dostalo tolik Českých lvů, tak by měli zpětně dát sošky i Babovřeskám a Kameňákům. Nedivím se Svěrákovi, že byl naštvanej, jestli se za takové filmy dávají sošky....no to už klesli Čeští lvi hodně hluboko.... ()

JohnnyV

Film díky Krónerové a vlastně i Novému výborný, pokud je to v rámci současných českých filmů. Jenom jsem nepochopil tu vsuvku s šikanou a zbytečnou scénou "řekni, jsem píča". Nebýt toho, bylo by to za 4. A scéna s oliváčem taky dobrá :-) ()

krasava

Čím dál víc miluju "tiché filmy." Bez zbytečné ukecanosti, bez zbytečné hudby. Pěkné, civilní. Na jednu stranu zdánlivě karikaturní zobrazení dvojice Vilhelmová - Neužil, jen než si člověk uvědomí, jak jinak vnímá druhé a jak svoje chyby. Dějová linka synka skvělá. I to zakončení se hodilo - prostě život. Opravdová lidská vnitřní síla v tomto podání rozhodně autentičtější, než jak by ji pojal Hollywood / Bollywood. Film jako meditace. ()

PORTER44

Trochu smutný.trochu drama ale taky komedie,některé scény úsměvné,oběd s živou slepicí na stole,kurník v autobuse,P.Nový dobrý hlášky,lev zasloužený. ()

markytanek

No, tak určité reakce mi přišly, že příliš šustí papírem. Neumím si představit, že by Hana nezjistila dřív, jaké má syny, a tedy měla zjednat nápravu desítky let předtím. Také obrácení Ferdyše Pištory v podání Broni a jeho návrat k rodině, mi přišel neuvěřitelný. Intimní scény se mohly klidně vynechat. ()

Jan_Hybern

Výborný český film. Tak trochu mi to připomíná dosavadní Slámovy filmy. I když... zdá se mi uhlazenější, více herečtější. Už něj tak netrčí člověčina, jako z těch předchozích, ale přesto lze příběhu velmi dobře uvěřit. Zcela si umím předstatvit onu rodinnou situaci, zcela si umím představit ony rozhovory u stolu. I herecké výkony jsou skvělé. ()

bedsore

Bába z ledu ať jde k ledu a Sláma hnedka za ní. Uff. Tohleto bolelo. Nemám sice přehled o dalších českých filmech za uplynulý rok (možná dobře), ale jestli tohle má bejt letošní triumfální vítěz, tak buď je český film opět v úpadku (čti "v pěknejch sr****ch"), nebo musel bejt v nominaci sám. Nejde ani tak o příběh samotný, jako spíše o formu či ztvránění postav a jejich umělé až toporné vyjadřování se, jakoby se nechali při každém dialogu vodit za ručičku a čekali na povel, kdy mluvit (snad ani jednou si neskočili do řeči), kdy se podívat doleva či doprava a kdy do kamery (dost často tak zůstalo jen u prázdných pohledů).Ta strojenost a nepřirozenost mě značně iritovala a možná tak zastiňovala příběh samotný, ač ta servírovaná nuda má asi hlubší kořeny. Jestli film dokázal vyvolat nějakou emoci, tak snad jedíně lhostejnost. Jedna hvězda z lítosti k českýmu filmu a jako gesto naděje do budoucna. ()

Thamilka

Normální film... nic zázračného prostě. Herecké výkony byly sice dobré, ale to je vše. Víckrát ho vidět nemusím. ()

MM1979

Komedie? A to kdy? Kdy tam bylo něco vtipného?? Bylo to nuda a usnul jsem u toho… Nebudu to dohledávat, abych to dokoukal - není proč, další úplně zbytečný film. ()

aadis

Asi nedosahuji kvalit zdejších vyspělých filmových kritiků, ale z mého pohledu byl film o ničem. Charakterní bába z ledu si vychovala takové parchanty, jaké si vychovala, což je divné, vzhledem ktomu, že ona je celkem normální. Slepice na stole, která skoro nikomu nevadila ??? A explicitní sexuální scéna (mimochodem naprosto zbytečná).... Nevím, jestli se mi chtělo blejt, nebo smát. Překonává to snad jen Švorcová s Haničincem ()

mina_harker

Na mě má film dost pomalé tempo, proto o hvězdičku méně. Musím ale vyseknout poklonu za veškeré herecké výkony i za scénář - hlavně rodinné scény u stolu byly stoprocentně realistické. ()

mombasamomo

Moc nechápu nízké hodnocení tohoto filmu (65%). Pro mě to bylo po hodně dlouho poprvé, kdy se mi nějaký český film doopravdy líbil. Příběh skvělý, herecké výkony úžasné, měla jsem trochu strach z Pavla Nového, ale bylo to zbytečné. Zuzana Kronerová byla nepřekonatelná, to jak se dokázala vyjádřit gestem, pohledem, aniž by promluvila. Celý film je takový...neukecaný a přitom toho poví strašně moc. Závěr příběhu mě navíc dost rozsekal. Normálně bych dala 4*, ale natruc zdejšímu hodnocení dávám plný počet. Jako třešničkou na dortu pro mě byla závěrečná Márdiho píseň, kterou jsem znala dlouho předtím než jsem film ve skutečnosti viděla. ()

Ekdahl

Eh, no, je to takovej ušmudlanej současnej českej průměr, možná lehkej nadprůměr (jinými slovy: slabota). Trpí to obvyklými neduhy soudobýho českýho filmu, který stojí už dlouhodobě za vyliž: přehnanou doslovností (např. harant je frustrovanej, ok, ale to je třeba podat sublimnějc ne tímhle humpolácky čitelným způsobem), chabými nápady (slepice - haha), slabým scénářem. Je to Slámův film, takže k tomu přičtěme absenci humoru a - což je takovej páně režisérův trademark - totální asexuálnost. Sláma pěstuje jakousi nezáměrnou estetiku ošklivosti. Když něco točí Francouzi nebo Italové, je to skoro vždycky "sexy", ať dělaj, co dělaj, točí-li něco pan Sláma, je tomu přesně naopak. Zajímavý. Opět se mi potvrdilo, že sjíždí-li člověk zpravidla to dobrý ze soudobý i starší světový tvorby, nebo i z dobrý starší český tvorby (Nová vlna, ale i za normalizace vzniklý filmy Chytilový, Vláčila atd.) a dostane se k nějakýmu současnýmu českýmu filmu, čeká ho nepříjemný zklamání. Taková upachtěná okresní divize v Horní dolní to je. ()

Coltain

Jestli je tohle nejlepší český film, tak to není příliš potěšující zjištění. Škoda, že herci neměli moc co hrát. Nejvíc mně potěšily známé exteriéry. Stejně si myslím, že tři hvězdy jsou až moc. ()

honza.g

Dobrý námět, děj, co má hlavu a patu, herecké výkony slušné (akorát český lev za vedlejší ženskou roli, to snad byla politika - nic proti Špalkové, ale ta role měla snad 5 minut celkem a ještě méně vět). Ale scénář mi přišel jak nedodělaný - ty nejzajímavější momenty (= způsob češení nastíněného konflikti) byly prostě vynechány. Naopak "erotická" scéna klidně mohla zůstat bez detailních záběrů, filmu by to prospělo. ()

kwii

paní Kronerová úúúžasná, ostatní se dalo.. příběh i osatní herci, ale Zuzana.. opravdu skvělá. Za ni hvězdu navrch! ()

Maskati

Poněkud překvapivé a extrémní "Páté kolo u vozu" v roce 2018 jako z éry italskeho neorealizmu. Neříkám ale, že je to špatné, ať si to každý posoudí sám. ()

joe196666

Nebýt tolika nominací na Českého lva a následné proměnění v hlavních kategoriích, nezavadil bych o tento film ani omylem. Mezi nesporná superlativa filmu patří herecký výkon obou hlavních představitelů – Pavla Nového a Zuzany Kronerové. Ostatní protagonisté to sehráli v rámci svých partů bez závažných přešlapů, až na Marka Daniela. O to nepřirozeně do filmu zapadaly party neherců. Největším negativem však pro mne byla kamera. Nic proti dlouhým záběrům ve vodě, jich si herci zřejmě náležitě užili a bylo vidno, že i přes urputný výraz Kronerové, se do otužilectví i zamilovali. Problém byl s nedoostřeností velkého množství záběrů a zvláštní kamerou, která působila dojmem snímání z větší dálky s velkým zoomem. Zejména v místnostech. Herci se pak nepřirozeně vytráceli ze záběru. K tématu samotnému – nevšední příběh plný bizarností, kterých však můžeme při otevřených očích vidět kolem sebe mnoho. Co je tedy mimořádného na oceněném snímku? Nic moc... ()

verum

Bába z ledu se v první polovině jeví jako zajímavý film, bohužel se příběh v druhé polovině tak nějak rozpadne. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

10.03.2018

Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes

Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes

03.03.2018

Program Kreativní Evropa letos v lednu už podruhé vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset… (více)

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST