Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

JimDoor

"Podívej ta tyč, pan Dvořák se jí chtěl zbavit, ale já věděl, že se bude hodit"..... Elegance jde ruku v ruce s morbidností. V žádném jiném filmu sem nic tak dokonalého neviděl...100% ()

Kovaja

Neznám film který by měl morbidnější atmosféru.To jakým způsobem hrál Hrušínský nacistickou ideologií zfanatizovaného člověka byla prostě bomba.Ty jeho průpovidky při vyvraždění svých blízkých byl prostě hnus!!!Ale krásný.Tenhle film si dokážu pustit max. 1 za rok prostě na něj kvuli atmosféře nemám chut a je mi odporný ale kvuli hereckému mistrovství Hrušinského se dicky přemluvím. ()

AngiS

Zarážejí mě lidi co po shlédnutí tohohle filmu řeknou, že to bylo o ničem.. Proboha.. Kde je vkus těch lidi? Zřejmě v amerických komediích. Spalovač mrtvol je jeden z nejlepších...né-li nejlepší český (československý) film.. Dokonale depresivní věc, tak co.. Rakvičku, nebo věneček? :)) ()

Slimak

Tohle je opravdu velký film...velký Rudolf Hrušínský a jeho nejhlubší role...aneb jak se ze slušného a citlivého člověka stane koncentrované zlo...obdivuji kameramana Milotu...vizuální a vůbec technické zpracování muselo být velice náročné...vykouzlit tak jakoby neskutečnou atmosféru a irealitu není maličkost.Přitom je to neuvěřitelně mrazivé...chtěl bych vidět obličeje těch lidí co film viděli v kině na premiéře v Itálii...pro které byl už jen samotný fakt že se mrtví spalují zcela zdrcující.Opět pochválím Zdeňka Lišku za jeho úžasnou hudbu kterou jsem nikdy z hlavy nedostal....jednoduše geniální."Před námi jsou hvězdy...nekonečné světlo..teď spasíte svět!" ()

Ripley

Tak ten dvojník Rudolfa Hrušínského propuštěný naštěstí jen na krátkodobé natáčení z psychiatrické léčebny byl dokonalý.Je fakt že nemusel nic hrát.Byl to těžký případ a hlavně těžkej magor.Juraj Herz riskoval úhon a riskování se mu vyplatilo. ()

dopita

Tenhle film je dokonalost sama, mistrovský dílo. A to co předvádí Rudolf Hrušínský je neuvěřitelný!!! Tohle je nejlepší herecký výkon co sem kdy viděl!!! Smekám tak, že budu mít problém se narovnat. ()

Honzick

Neuvěřitelný výkon Hrušínského který považuji za jeho vůbec nejlepší v kariéře a absolutně hrůzostrašná hudba dělá z tohoto filmu dílo pouze pro otrlé jedince. Konec kdy hlavní hrdina plánuje záchranu všech duší na světě upálením lidí v ohromným pecích je opravdu dechberoucí. Výtečný psychologický horor který si nezaslouží nic jiného než pět hvězd ()

showxman

Nikdy bych neřekl, že se taková perla světové kinematografie urodí zrovna u nás. Dokonalá režie, dokonalé herecké výkony, kterým vévodí Hrušínský, nejpůsobivější atmosféra, která vám ani na vteřinu nedovolí odtrhnout oči a do slova vás přimrazí. 100% ()

wosho

V našich podmínkách zcela nevšední film, který právě tím, že jej natočili čechoslováci je zcela unikátní i ve světové kinematografii. Rudolf Hrušínský předvedl mrazivě geniální výkon. Jeho Karel Kopfrkingl je obětavý otec, milující manžel a zároveň bezcharakterní vrah s alibistickým vnímáním svých činů-to v dokonalé harmonii, že svým způsobem ho člověk lituje, obdivuje, nenávidí a bojí se jej. Ale jen jeho vnímat a chválit by bylo nesprávné, neboť ve filmu excelují i jiní herci-třeba takový nacista Ilja Prachař je nezapomenutelný. K čemu by však bylo tak silné herecké obsazení, bez bravůrného scénáře.. Absurdita doby, spolu s černým humorem a hrůznost myšlenek národního socialismu se v ruku v ruce spojují do nevšedního celku Fuksova díla a Herz jim dává nevšední podobu. Spalovač mrtvol je zcela nepopsatelným zážitkem, který se však nemusí líbit každému. ()

Kanca

Pro mě jeden z vrcholů české kinematografie. Jednoduše: Geniální literární předloha - geniální filmové zpracování - geniální výkon Rudolfa Hrušínského. Pana Konfrkingla už nikdy nikdo nezahraje lépe! ()

Paity

Velice temný příběh, ve kterém naprosto exceluje Rudolf Hrušínský, pojednávající o přisluhovači nacistů z vlastní vůle, kterému se začíná proplétat realita z iluzí a neváhá se stát vrahem svým dětí i ženy, protože tak je to podle něj správné. Kdo se vyloženě bojí hřbitovů, márnic, krematorií apod., ten by si to měl pouštět asi na třikrát. Juraj Herz natočil skutečné filmové dílo. ()

duddek

O jednom spalovači, který na všechny sahá a češe je. Nejvíc mě zaujaly asi originální prolínačky a chudák Menšík, který si s manželkou moc klidu neužil. :) Doporučuju pouštět uprostřed temné noci, když se kolem rozléhá hučivé ticho. ()

Tessie

V rámci povinné četby jsem musela přelouskat knihu. Do té se mi vůbec nechtělo, když byl natočen film.. Tak jsem se na něj z povinnosti podívala.. A dodnes si pamatuju, jak na mne film působil. Napadají mne slova jako chladný, mrazivý, šokující, úchvatný, nezapomenutelný.. Hrušínský předvedl tak dokonalý výkon, že jsem knihu nakonec přečetla a řadím oboje ke svým oblíbeným. Ten prázdný hlas .. povídání o smrti .. všechno o smrti.. Totální masakr. Rozhodně nejlepší české drama s pořádně mrazivou atmosférou! ()

Mathew55

České Psycho. Hrušinský je výborný herec, ale film se mi nelíbil. Horor? I při Avataru jsem se bál víc... Možná jsem to jen nepochopil, ale do druhého promítání se mi už pravděpodobně nikdy chtít nebude. ()

HArna

"Nikdo nebude trpět, spasím je všechny. Všechny je spasím! Celý svět...." tak tohle nikdy nezapomenu. Spalovač mrtvol je podle mě bezkonkurenčně nejlepší český(československý) film.Depresivní a ponurá atmosféra zdobí tento film.Rudolf Hrušínský ukazuje světovou kvalitu a velikost.V roli cynického,šíleného,charismatického pana - Kopferfingla-ředitele krematoria,také skvělého vypravěče ,který je tak trochu slizkej,ale také velmi inteligentní.Na téhle roli pan Juraj Herz postavil celý film a neprohloupil.To,že Rudolf Hrušínský patří mezi české herecké špičky o tom není pochyb,ale tímto snímkem se zařadil mezi bohy.Nutno podotknout,že výkon např.Ilja Prachaře byl také vynikající.Tohle už snad u nás nikdo nepřekoná,ztěží bych hledal podobný klenot ve světě. ()

Merkin

Krásná ukázka toho, jakým způsobem propagátoři ideologie vsazovali semínka nenávisti do vlastních řad. Sebemenší skvrnku hodlali hned potřít, každého případného potížistu podrobit podrobné prověrce, objevit jeho slabiny a ty následně využit ve svůj prospěch. V případě čaromilého, leč psychopatického pana Kopfrkingla, milovníka všeho neživého, ochránce utiskovaných a ctitele karmy, bylo tedy zapotřebí zvolit techniku "Smrt je jim vykoupením, které jim ty můžeš poskytnout!". Několik půvabných dívek, troška mocenských privilegií a těch pár dalších drobných poznámek týkajících se manželky a dětí už spalovač "vykupitel" chápe jako fakt, s nímž je nutno se smířit. A není to zdaleka on, kdo je tou nejhorší bestií ze začarovaného kruhu. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)