Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

Káronoš

Smekám pane Hrušínský. Skvělá kamera, příběh a hlavně tíživá až morbidní atmosféra s ještě morbidnější hlavní postavou džentlmenkého psychopata. Chutný gothický bonbónek před spaním pro krásné a ničím nerušené sny=) ()

kobe6

Těžko říct napětí tam bylo, přechody na jedničku rovněž kamera. Měl jsem z toho ten hrůzný pocit a přitom tam bylo i pár ironických vsuvek. Jenže neustálé kontrolování času a občasné zívnutí, přeci jen trochu strhává. A samozřejmě nelogické chováni rodiny, kdy je chtěl šilený tatínek zabít. V té době to asi bylo jinak. Hrušínský hraje výborně, ale nějak mi tam nepatří, nevím proč. ()

Prochy38

Už je to dýl, co jsem tento film viděl. Ale jedno pamatuji, že mi mrazilo ještě týden. Výborný R. Hrušínský a psychózní atmosféra dělá z tohoto snímku film číslo jedna v české filmografii. 90% ()

venom14

Tohle je naprostá filmová dokonalost a nebál bych se říct,že i nejlepší český film.Mr.Herz zvládl film naprosto bravurně.Kamera je taky naprosto geniální,která společně s úžasným střihem a černobílou barvou filmu dokázala udělat takovou atmosféru,že z filmu deprese naprosto vyzařuje(já jí měl po celou dobu filmu).A nakonec to nejlepší na celém filmu:Rudolf Hrušínský- jedna z nejlíp zahraných rolí,co jsem kdy viděl,na to jak to hrál,jsem prostě zíral s hubou do kořán.Ale jen jedna taková věc,co u tohoto filmu dělá na ČSFD v žánrech komedie?:-) ()

Bingos

"A co abych tě tak, drahá, oběsil?" Mrazivé, brutální, groteskní, přízračné. Absolutně geniální Rudolf Hrušinský, velmi působivá kamera. Tohle je klenot na koruně českého filmu! ()

agass

Vyborna kamera a predevsim herecky vykon Rudolfa Hrušinskeho v jednom z nejlepšich ceskoslovenskych filmu vubec. ()

Schuldiner

Pan Hrušínský a jeho morbidní monotónní hlas plný dvojsmyslů o smrti, rozprávek o popelu, spalování, utrpení, záchraně a spasení... Pan Rudolf Hrušínský to celé táhne, kvůli němu jsem toto dílko chtěl dokoukat, protože bez jeho účasti bych byl nucen předčasně tento film ´´zachránit´´ (vypnout a smazat). ()

vorry

Tvl, co to je?????? Tak tenhle film mě absolutně nebavil...... jak to, že je zde na ČSFD na 25. místě nejlepších filmů světa? Snad na každém záběru je Hrušínský a pořád mluví a mluví. Kdyby mluvil alespoň normálně, ale on mluví jak nějaký vypravěč a používá samé rádoby chytré řeči a citáty. Hledal jsem nějaký dobrý horor a koukám, že je na 2. místě mezi horory, tak jsem to zhlédnul a ........ radši nic. Vždyť se tam člověk vůbec nebojí, ba naopak, skoro jsem usnul nad monotónní hudbou a dějem. Ten film je nuda. ()

Erinye

Tento film řadím mezi jedno z nejlepších děl Juraje Herze. Rudolf Hrušínský, co by svou prací deformovaný a pod vlivem doby kolaborující jedinec podal v této roli obrovský a přesvědčivý výkon. Ve srovnání s knihou si myslím, že se Herzovi předlohu podařilo zachytit celkem věrně. Bohužel symbolika, která se objevuje v knize, se na plátno přenést nedá, ale v tomto případě, to na kvalitě snímku neubralo. Celý film má zvláštní a zlověstnou atmosféru, momenty, kdy otec rodiny u stolu češe své děti, jak je zvyklý z krematoria, nahání husí kůži. Rudolf Hrušinský se ve své roli proměnil ve velmi silnou a manipulující osobnost, a na straně druhé jako nevyrovnaný, narušený, sobecký, a bojující za vlastní záchranu. Tyto dva protipóly se mu podařilo skloubit nenásilně dohromady. A souhlasím s tím, že je to jeho životní role. Mezi hororové scény řadím zvláště tu s manželkou v koupelně (pro ty, kteří neviděli, nebudu prozrazovat více) a dále, když bere své děti na výlet do krematoria. Dávám zasloužených 5*. ()

Fauxx

tak abych napsal pravdu, tak jsem se pulku filmu docela nudil, ale pak to dostalo stavu a Hrusinsky me cim dal vic fascinoval a na konci hlasky jako: "das si venecek a nebo rakvicku" me uplne dostalo... urcite ne nejlepsi Ceskoslovensky film, ale je to dilo! ()

Beaumont07

Démonický spôsob, ktorým bol tento film natočený - neustále ´´plynulé´´ prestrihy, plíživá hudba, všadeprítomný úchylný Hrušinského monológ s takmer žiadnou odozvou z okolia- prispieva k obrovskej miere originality a zaujímavej, grotesknej atmosfére filmu. Na druhej strane však práve táto neustála orientácia na Hrušinského, ktorý je akoby v strede univerza a ostatné postavy fungujú len ako ´vplyvy´ alebo ´recipienti´, spôsobuje príliš veľký odklon od reality, ktorý mi trochu zabraňuje vnímať (určite naliehavý) sociálno-politický odkaz Spaľovača Mrtvol, a jediné, čo zostáva je náhľad do úchylnej, romanticko-sadistickej mysle skvele napísanej hlavnej postavy. Hodnotiť budem až po druhom zhliadnutí. ()

Zero_Signal

Najlepší československý film, aký sa kedy natočil. Rudolf Hrušinský tu predvádza herectvo, o akom môžu dnešní herci len snívať. ()

J*A*M*A*L

Film s asi největší legendou české kinematografie mě teda moc nepotěšil a to i přesto že jsem se na něj docela těšil.České filmy mám rád, ale toto to mělo být co.Vlastně se na tom podepsala černobílá barva se kterou se však dalo počítat, ale film mi prostě nic nepřinesl a já se jednoduše řečeno nudil.Vlastně po takové tři-čtvrtě hodince jsem to už vzdal nevnímal a na otomanu jsem už jen čekal jak to všechno vlastně dopadne a nakonec se z Hrušínského skvělého komika, ale i dobrého herce zrodí psychopat ze kterého jde strach i v této době.Ale i tak i přesto že mě to překvapilo to nic nezměnilo a ještě k tomu s trochou humoru fuj tajbl to se moc nepovedlo.18% ()

Bathoryčka

Depresivní atmosféra a citově chladný, ale naprosto vyrovnaný přístup Rudolfa Hrušínského - skvělé! Jak řekl jeden náš učitel na střední: "Ideální film na Štědrý večer." :-D ()

Hanes88

Tak toto je bezesporu velice kvalitní snímek. Rudolf Hrušinský je zde opravdu famózní. A co teprve atmosféra...ta se dala úplně krájet. Jednoznačně jeden z těch nejlepších psychologických filmů. 85%. ()

Honzeek95

Spalovač mrtvol aneb "Jak hloupí lidé snadno propadají fanatismu". Fantastická kamera, hudba a výkon Rudolfa Hrušinského. ()

Mitin

Jelikož jsem četl knihu, byl jsem překvapen jak se dokázala zfilmovat a že z filmu neutekla hlavně atmosféra knihy. Skvělou roli na tom sehrál černobílý obraz, neuvěřitelně provedená práce s kamerou a HLAVNĚ Ruda Hrušínský, u kterého každý kdo film uvidí, musí uznat jeho kvality, které ve filmu vyčnívají a uznat, že je to opravdu jeho životní role. Hrušínský je prostě kopie mrazivého Kopfrkingla. ()

buzzwoody

Silou vlastního šílenství naprosto psychologicky deptající snímek. Mistrné promitnutí knihy na filmové plátno. Dokonalá režie, zneklidňující kamera, psychotická hudba podtrhují děsivou, hrůznou atmosféru. Démonický Rudolf Hrušínský v životní roli hravě strčí do kapsy všechny Hollywoodské herce. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)