La noche del terror ciego

• Portugalsko

Revenge from Planet Ape

Mark of the Devil, Part 4: Tombs of the Blind Dead

Horor / Mysteriózní

Španělsko / Portugalsko, 1972, 86 min

Lone Fleming je pro mě superatraktivní, stejně jako španělský tango a xylofonová melodie, co tu hraje. Úvodní díl tetralogie Blind Dead se však nese v pomalém, téměř meditativním duchu - vlak jede pomalu, oběti umíraj pomalu, rytíři chodí pomalu a když jedou na koních, tak jsou záběry zpomalený. Gore prakticky nulový, sex pomálu, ale měl jsem na to chuť, takže se mi to líbilo, jinak nic moc.(4.1.2011)

Perspektíva večného života v tele práchnivejúcej, slepej múmie. Prebúdzajúcej sa v okamihoch nádejného lovu na ľudskú návnadu, ktorej prúdi v žilách "životodarná" krv - no poteš Pánboh. Stvárnenie týchto stredovekých zombie kreatúr skvelé, pri horore by som sa však rád aj trochu bál, čo sa však pánovi Ossoriovi tentoraz veľmi nepodarilo.(8.7.2013)

La Noche del terror ciego je v mnohých ohľadoch dosť zlou snímkou, ponúkajúcou množstvo nelogizmov, neadekvátnych reakcií a strojených hereckých výkonov, napriek tomu však nesporne má svoje pochmúrne čaro a dokáže aj navodiť zimomriavky, čo je vzhľadom na rok jeho výroby obdivuhodné. Amando de Ossorio začiatkom 70. rokov nemal problémy na striebornom plátne vkusne predviesť nahotu či lesbickú náklonnosť, casting na obsadenie ženských postáv prebehol možno tak, že de Ossorio zašiel do modelingovej agentúry a vybral si 4-5 najkrajších dievčat z tých, ktoré boli ochotné rozopnúť si pred kamerou blúzku (okúzľujúca je najmä hlavná protagonistka prvej polhodinky filmu María Elena Arpón), takže na výsledok takéhoto skĺbenia hororových a ľahko erotických atribútov sa pozerá celkom príjemne.(6.9.2010)

První část o prokletých rytířích mám nejraději. Sice mi trochu vadí ta podivná kombinace s egyptským křížem života a obětování Satanovi, ale jako strašidelný příběh je tenhle film povedený. Jemná erotika v podobě rychlého striptýzu mezi plameny či obnažených ňader při znásilnění je korunována scénou bičování pomocí mečů. Vliv italské školy je zde nepopiratelný, ostatně Italové na filmu spolupracovali. Mnohdy je působivější náznak, než otevřené gore - na příklad žába poskakující v kaluži krve. Nádherné zříceniny gotického kláštera dodávají patřičnou atmosféru, a tak člověk odpustí občasné technické nedokonalosti, jakými jsou například šmátrající kostlivé pařáty připomínající umělohmotnou hračku z krámku s žertovnými věcmi. Výborná je rovněž chorálová hudba doprovázená zvony. Konec je pak úplně nejlepší...(19.2.2012)

Typický zástupca svojej kategórie, typický obraz doby v danom subžánri. TOMBS OF THE BLIND DEAD - zombie horror na pozadí starej historky a alternatívy voo-doo rituálov, veľmi slabý v úvode, ktorý prechádza formou banálnych dialógov postáv do pomerne schopných rovín v častiach čisto hororových, ktorými prechádza naivita a, v tomto prípade až do očí bijúce, pridementnelé chovanie sa "hercov"- konštantné znaky lacných "gore" snímok tej doby, po 40 rokoch pôsobiace (príjemne) úsmevne a miestami až vyslovene naivne, čo nemusí byť vždy na škodu, ba naopak. Roztiahnutie riedkej dejovej línie v hnilobne pomalom tempe na 86 minút ponúka dosť sugestívne skľučujúcej atmosféry, no nestíha ňou vyplniť dostatočný kus stopáže, k čomu sa pripočítavajú sekvencie vyložene a nechcene smiešne (napr. - tlkot srdca) - to spôsobuje ochabnutie filmu pod úroveň iných žánrových kolegov (ZOMBI 2, CITY OF THE LIVING DEAD). Stará spráchnivenosť (pre ktoré mám slabosť) v základe dobrá a zábavná (miestami až nechcene parodizujúca samú seba), obsahujúca všetko potrebné a od nej očakávané, no nedotiahnutá na vyššiu, zaujímavejšiu úroveň.(12.3.2013)

• - Film sloužil jako inspirace pro finskou doom metalovou kapelu Hooded Menace. Mrtví templáři z filmu se objevují jak na obalech alb, tak v textech jejich písní. (Corpsegrinder)