La noche del terror ciego

• Portugalsko

Revenge from Planet Ape

Mark of the Devil, Part 4: Tombs of the Blind Dead

Horor / Mysteriózní

Španělsko / Portugalsko, 1972, 86 min

Lone Fleming je pro mě superatraktivní, stejně jako španělský tango a xylofonová melodie, co tu hraje. Úvodní díl tetralogie Blind Dead se však nese v pomalém, téměř meditativním duchu - vlak jede pomalu, oběti umíraj pomalu, rytíři chodí pomalu a když jedou na koních, tak jsou záběry zpomalený. Gore prakticky nulový, sex pomálu, ale měl jsem na to chuť, takže se mi to líbilo, jinak nic moc.(4.1.2011)

Perspektíva večného života v tele práchnivejúcej, slepej múmie. Prebúdzajúcej sa v okamihoch nádejného lovu na ľudskú návnadu, ktorej prúdi v žilách "životodarná" krv - no poteš Pánboh. Stvárnenie týchto stredovekých zombie kreatúr skvelé, pri horore by som sa však rád aj trochu bál, čo sa však pánovi Ossoriovi tentoraz veľmi nepodarilo.(8.7.2013)

La Noche del terror ciego je v mnohých ohľadoch dosť zlou snímkou, ponúkajúcou množstvo nelogizmov, neadekvátnych reakcií a strojených hereckých výkonov, napriek tomu však nesporne má svoje pochmúrne čaro a dokáže aj navodiť zimomriavky, čo je vzhľadom na rok jeho výroby obdivuhodné. Amando de Ossorio začiatkom 70. rokov nemal problémy na striebornom plátne vkusne predviesť nahotu či lesbickú náklonnosť, casting na obsadenie ženských postáv prebehol možno tak, že de Ossorio zašiel do modelingovej agentúry a vybral si 4-5 najkrajších dievčat z tých, ktoré boli ochotné rozopnúť si pred kamerou blúzku (okúzľujúca je najmä hlavná protagonistka prvej polhodinky filmu María Elena Arpón), takže na výsledok takéhoto skĺbenia hororových a ľahko erotických atribútov sa pozerá celkom príjemne.(6.9.2010)

První díl španělské quadrologie o zombících-tempélářích, kteří vylézají z hrobů staré zříceniny a kosí lidi šavlemi a pak jim vysávají krev. Slušná reakce na Romera zdá se, ve vztahu k období vzniku se jedná o opravdu stařičký kousek, který si nezadá ve své kvalitě s pozdějšími desítkami, a řekněme si to na rovinu, mnohem drastičtějšími, filmy na toto téma. Film je technicky výborně zvládnut, perfektní kamera, dobré masky, zajímavé prostředí staré zříceniny hradu a jeho okolí. Bohužel dnes již dosti nudí, protože má velmi pomalé tempo, dlouho se v něm nic neděje a v podstatě toho ani moc není ... Film jednoznačně selhává v oblasti goreefektů, ty jsou opravdu špatné, kašírované a klasicky "plastelínové". Docela drsná byla scéna znásilnění na hřbitově, věřím, že byla často vystříhávána ... Taková milá klasika a zajímavý kousek v oblasti původu zombie-horroru, navíc ze Španělska ...(22.1.2009)

První zásek templářských rytířů do jejich čtyřdílné ságy není sice tím nejlepším, ale rozhodně má svoje nepopiratelné kouzlo. Ten mlhou zahalený hrad, z jehož podzemních krypt vylézají kostlivci na masem obalených koních, aby všem náhodným turistům usekávali hlavy, má zkrátka něco do sebe. Co se týče tempa a akce, oproti dvojce nebo čtyřce znatelně zaostává, ale v tomhle případě budu mimořádně rád dělat slepýho-hluchýho a lehce nadhodnotím.(4.11.2011)

• - Film sloužil jako inspirace pro finskou doom metalovou kapelu Hooded Menace. Mrtví templáři z filmu se objevují jak na obalech alb, tak v textech jejich písní. (Corpsegrinder)