Opilí láskou

• USA Punch-Drunk Love (více)

Barry Egan (Adam Sandler) je nesmělý mladý obchodník, který se po celý svůj dosavadní život trápil. Může za to jeho sedm sester, které ho od narození zesměšňovaly. Barry není schopen se zamilovat a v některých situacích propadá záchvatům vzteku. Pod zdánlivě vyrovnaným zevnějškem se chvějí nervy napjaté k prasknutí. Jednoho dne do Barryho života vstoupí půvabná, ale tajemná Lena (Emily Watson). Požádá ho, aby se postaral o její rozbité auto, a toto náhodné setkání je prvním krokem na romantické cestě za láskou. Film scenáristy a režiséra Paula Thomase Andersona (Magnolia, Hříšné noci) získal v roce 2002 na MFF v Cannes cenu za režii. (Cinemax)

Lord.Jim

Úplná nádhera. Labilní kouzelný defektní hlavní hrdina a jeho "životní láska", která mu dodává "neuvěřitelnou sílu". Tohle není klasická romantická komedie. Prvky zvrácenosti a podivnosti to posunují někam úplně jinam. Naštěstí. ()

berusche

Hmm, tak já, když chci vidět romanťák, tak musí být prostě plný gentlemanů, krásných, šarmantních, dokonalých, vtipných, inteligentních a s dobrou prací. Samozřejmě se musí náhodně potkat se slečnou podobných kvalit. Rozuměj, ráda se opíjím představou, že to tak skutečně funguje. Koukat na Sandlera, jak je zralý na psychárnu, mě teda moc neba. U Emily zas pro změnu cítím, že ona pro mě pouze prolomila vlny. Co se snímku nedá vyčíst je originální námět a mám pocit, že i dobrý scénář. Režisérské umění nechávám stranou, neb jde o první snímek, který jsem od tohoto jména viděla. Možná, že mě přesvědčí v jiném svém dílku. ()

easaque

-4* tato hodně nezvyklá romance překvapí určitě hodně diváků, protože v ní uvidí Adama Sandlera v hodně netypické roli psychicky nevyrovnaného jedince. Kabátek má nezávislého filmu a potěší i kamerové hrátky s barvami a záběry. Příběh není složitý, ale je příjemně oživený abstraktními "odbočkami", které jsou také plné absurdity. Bavil jsem se, i když jsem měl pocit, že "tohle jsem už někde viděl". Není divu, protože filmů o trošku vyšinutých osobnostech máme spousty. I díky hereckým výkonům se to dostalo na 4 hvězdičky a film si zaslouží dostat do červených barev. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Vlastně ani nevím, co jsem to teď hodinu a půl sledoval, ale vím, že jsem od toho nedokázal odtrhnout oči a že mě to svým neskutečně svérázným a naprosto divným stylem neustále fascinovalo. Na první pohled ten film vypadá všelijak, jen ne atraktivně (aspoň pro mě) - americká romantická komedie a v hlavní roli je Adam Sandler. Měl jsem to v hledáčku už dlouho, jako další možný film od Paula Thomase Andersona, ale pořád jsem věřil, že si najdu chuť na Magnolii, jenže ta nepřišla a mezitím jsem slyšel, že tohle je prý nejdivnější romantická komedie vůbec, tak jsem toho Sandlera v obsazení nějak překousl a podíval se na to. A už z prvního záběru je jasné, jak divné to celé bude. Nakonec nemám pocit, že jsem nesledoval ani komedii, ani drama, možná ani romantický film, ale spíš psychologickou pohádku (už tohle je bizarní spojení) a zde uvedené žánry by mohly jít na řadu až jako další. Sandler tu v roli Barryho Egana působí jako retard, opakuje asi 15-20 vět pořád dokola a člověk se o něm takhle nedozví skoro nic, ale přesto je to psychologické, protože z obrazu se dá o Barrym dozvědět mnoho, až mě překvavpilo, kolik toho ten film navypráví obrazem. A v podstatě i o všem ostatním, protože dialogy jsou tu většinou na jedno brdo, nebo odkazují na něco většího. A ačkoli pořád nevím, co přesně si o tom myslet, vím jistě, že se mi to líbilo a to i navzdory tomu zmatku, jaký jsem z toho měl. Dokonce se Andersonovi povedlo zkrotit Sandlera takovým způsobem, že se do toho všeho hodí a nebál bych se jeho výkon označit jako solidní. Dobře hraje i zbytek obsazení, ale u nich jsem to samozřejmě čekal a u Emmy Watson obzvlášť. Snad jen ta divná hudba mi moc nesedla, nebo jí aspoň mohlo být míň. Sice umocňovala tu zvláštní atmosféru, ale zase tam zní skoro pořád, ať už se děje cokoli. Jedno mám ale naprosto jisté - od Paula Thomase Andersona toho musím vidět víc. EDIT: Po druhém zhlédnutí zvyšuji na plný počet. Ten film je svým nesmírně hravým stylem opravdu úžasný, s každým záběrem nejen dokonale promyšleným, ale taky vypointovaným a plným překvapení v detailech (chápej v ději scény, kdy se v zdánlivě obyčejném záběru dějí nepředvídatelné věci). Musím už se konečně podívat na Magnolii a tvorbu Paula Thomase Andersona pořádně rozkoukat. Viděno s Willy Kufaltem. 5* ()

HappySmile

Těšila jsem se na krásný romantický film, ale problém je, že jsem podle zdejších komentářů očekávala o mnoho víc... Režisér naservíroval nemastnou neslanou romanci, okolo které byla sice nadějná omáčka (kupóny z pudingu, erotická linka), ale všechno to tak nějak vyšumělo do prázdna, i když v tom byl potenciál. Nakonec z toho zbyla jen obrovská nuda a za těch 83 minut jsem asi 10x uvažovala, že už ten film asi fakt vypnu... ()

Lischai

Jak jsem pochopil z komentářů, tenhle film má fungovat tak, že divnost v prvních 3/4 filmu funguje jako odraz toho, jaký život ve skutečnosti prožíváte. Já s tím bohužel nějak nerezonoval - bylo to jenom divné. Ne lidsky divné, ale divně, divné. Název a jeho český překlad děsivý, kamera nádherná. ()

M.i.k.e

miluju tvorbu PTA a upřímně nechápu proč sem tenhle jeho kousek tak dlouho míjel. Opilí láskou je v jádru romantická komedie, ale romantiku i humor servíruje divákovi dost svébytným způsobem a rozhodně jinak než by čekal. A ono to funguje. A funguje to i přesto - nebo možná právě proto - že Sandlerův Barry je vlastně dost nesympatická postava a je skvělým protipólem všech těch tuctových "lůzrů" z tradičních komedií...80% ()

dezorz

P T Anderson je jeden z mala mladych americkych reziserov, ktori vedia v com je kvalita stareho klasickeho hollywoodu a v com je kvalita europskeho filmu a dokaze to s altmanovskou sikonostou rozviest do pozoruhodnych malych velkych filmov. Po dejovo komplikovanej Magnolii prisiel s malym filmom, ktory ma vsetok indie feeling lacnyhc filmov, ale na rozdiel od tychto vacsinou nepodarkov je cely film vedeny penou rukou, s nadhladom nad hercov, s nadhladom nad dialogy, dlhe zabery, malo detailov, kludny strih, takto sa to snad dnes uz robi len v japonsku. :) ()

Streeper

Divný, vážně hodně divný film. Film se dost liší od ostatních romantických komedií, kterých je spousta a proto to zřejmě nepadlo do mé noty. Adam mi lezl na nervy, vážně mi dělalo problém ho poslouchat. Všechno bylo divný. ()

cubajz

netradiční romantika s výborným Sandlerem, hrajícím lehce roztržitého a psychicky poněkud nestabilního mladíka, kterého uhání kamarádka jeho sestry a žena z linky pro osamělé muže, která chce jen malou finanční výpomoc. Oceňuji originalitu, ale nijak extra mě to nechytlo, i když musím pochválit hudbu, která výborně vykresluje vnitřní nervozitu a nestabilitu hlavního hrdiny. ()

vykur!

I'm looking at your face and I just wanna smash it. I just wanna fucking smash it with a hammer and squeeze it. You're so pretty. I want to chew your face and I want to scoop out your eyes and I want to eat them and chew them and suck on them. ()

laik_60

Fajn oddychovka s troška strnulým začiatkom, kým sa neobjavila Emily Watson a doplnila tak obstojne hrajúceho Sandlera. Tá Emily má úžasnú chôdzu (to čo predviedla na chodbe hotela spolu s nesmelým gestom ruky bolo nádherné. V pohľade máva táto herečka nenapodobniteľnú zmiešaninu akejsi plachosti a veselosti zároveň. No a čo urobila kamera s tým srdiečkom medzi postavami v letiskovej hale to už bol cukrík pre milovníkov romantiky :). Tú herečku si treba fakt všimnúť, odporúčam trebars v skvelom filme ............ Bez váhania dávam 4 body. ()

C0r0ner

Jo, Anderson je sice špičkový režisér, to asi nemůže popřít nikdo, ale vyjma Magnolie ještě nenatočil nic, co by se mi příliš líbilo. Opilí láskou mi přišlo jako takový typický romantický film, který sice byl relativně vtipný, ale zároveň strašně předvídatelný a schematický, takže na něj stačilo jenom tupě čumět a nezapojit u toho mozek. 60% ()

Martrix

Z tohoto filmu se stal můj soukromý experiment. Před dvaceti lety jsem ho viděl jakožto čerstvě rozejitý chlapák...ve fázi hledaní. Byl jsem velmi otevřený artovým, resp. nemainstreamovým filmům, dal jsem hodně na emoce, intuici a v jakkoliv podivných a podivínských postavách, jsem viděl kousek sebe. Nebo jsem měl aspoň pocit, že jim rozumím. Opilí láskou na mě tenkrát udělaly velký dojem a ani jsem nevěděl proč. Prostě mi na mnoho let v hlavě uvízlo, že je to výjimečný film a Sandler že je moc zajímavý herec, jehož práci budu společně s filmy Andersona sledovat. Když jsem se ale na tento film znovu podíval před cca pěti lety, v dočista jiném rozpoložení a vztahu k ženám, šlehl jsem filmu 3* s tím, že je to jen divné a nic speciálního tam není. Nu a včera jsem si všiml, že jeden z místních cinefilů vyjádřil stejné nadšení jako kdysi já a ohodnotil Opilé láskou plným počtem. Člověk se samozřejmě pod vlivem vnějšího světa mění. Do nějaké doby je to vývoj, pak se to zlomí a je to degenerace, úpadek, odcházení. Sice nejsem tak moc starý, ale chtěl jsem vyzkoušet, jestli ten tehdejší empatický snílek ve mě, opravdu umřel, nebo měl jen velké oči... . Jestli bude ten současný, životem otlučený a nečerstvý kritik, trvat na třech hvězdách. A to i když si "dá záležet" a bude pozorným a vnímavým divákem. Nu a výsledek je, že uznávám kvality jak Andersona, tak Sandlera a Watson, některé scény jsou luxusní; malinko mi tou hromadící se tenzí evokovaly momenty z vynikajícího Drahokamu. Nicméně... postrádám pocit vnitřního nadšení, které jsem měl kdysi. Ta páprdovitost ho asi vytlačila společně s představami, že jednou taky potkám ženu, se kterou budu moct být sám sebou a bude to dávat smysl. Při vší vůli...dnes jakožto abstinující láskař, necítím z tohoto filmu opojení, ani opilost láskou tak výrazně, abych dal lepší hodnocení, než 75%. ()

Deverant

Brilantní scéna v níž se na Barryho valí sestřiny výčitky, telefonické výhružky, dotazy zaměstnanců, chaos ve skladu, přítomnost potencionální přítelkyně a zpochybňovaných předmětů (harmonium, pudinky) v níž je tíživost a neodbytnost toho vše vyjádřena bez dynamičtějších střihů, pouze skrze kameru lepící se na Barryho tělo a stupňující se nepříjemnost hudebního podkresu, je kvintesencí Punch-Drunk Love. Ve všech Andersonových filmech hraje náhoda jako vpád Reálna do uspořádaného (třeba i děsivě uspořádaného) Symbolična podstatnou roli, zde je ale ztělesněna samotným hlavním hrdinou. Ten je zároveň slabošskou figurkou, vysmívaný sestrami, zaměstnanci i blonďáky z Utahu, kterí mu kladou debilní dotazy ohledně obleku nebo pudinků, zároveň ale sociopatem s násilnickými sklony, které příležitostně vyblubávají na povrch. Vymanit se z podřízené pozice se mu daří až ve chvíli, kdy je schopen násilí instrumentalizovat, tedy obrátit ho proti těm, kteří ho mají za snadnou kořist. Rámovaný prostorem rodiny, intimitou stísněných prostor, které se přesto rozbíhají do dáli (Lenin dům, scéna polibku na Havaji) je Punch-Drunk Love nanejvýš zneklidňujícím filmem, který jako by ukazoval spodní, vytěsněný proud žánru romantické komedie - násilí, šílenství, to že každý má více tváří. ()

campix

Romantický film dělaný pro filmové kritiky. Pro obyčejného člověka těžko uchopitelný a až na pár momentů ke konci celkem nudný. Určitě nemohu upřít Andersonovi jistou míru snaživosti ohledně inovace a ozvláštnění celkového konceptu. Sandler mi vůbec nevadil, hudba je dobře zvolené, ale celkově story line není nijak zajímavá a rychle poněkud nezajímavě vyústí. Čekal jsem něco hodně jiného a film Opilí láskou není pro mě. ()

dr.fish

Hodně podivný film o chlapíkovi, který má sedm sester a tudíž není úplně psychicky v pořádku. Vlastně má co dělat, aby se tak nějak udržel pokupě. Je pro něj těžké se prosadit a občas má výbuch nekontrolované agrese. Do života mu ale vstoupí žena, která mu ho změní a rozvrátí staré návyky. Adam Sandler zvládá svou roli rozhozeného týpka skvěle, film je zneklidňující až místy nepříjemný. V jádru je to ale vlastně romantická komedie, i když míst k zasmání tam fakt moc není.75% ()

Paul T. Anderson založí sektu

Paul T. Anderson založí sektu

09.12.2009

Jeden z nejosobitějších současných filmařů si na téma manipulace víru hledajících lidí náboženskými vůdci posvítil už ve svém majstrštyku Až na krev. V jeho novém filmu s pracovním názvem Master… (více)