Fauda

• Izrael Fauda
všechny plakáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (více)

Série(4) / Epizody(48)

Fauda je arabský výraz pro „chaos“, ale jde především o kódové slovo pro evakuaci izraelských jednotek z akce. Mezinárodně úspěšný izraelský seriál sleduje bývalého zvláštního agenta protiteroristické jednotky Dorona, který se rozhodne vrátit zpět do služby, aby dopadl vrcholného teroristu hnutí Hammás Abu Ahmada. Tohoto muže se před svým odchodem z armády pokusil zabít, leč zřejmě neúspěšně. Abu Ahmad je podle posledních informací nejen naživu, ale připravuje zřejmě rozsáhlou teroristickou operaci. (Česká televize)

mistrpropr

Hodně chytlavej a syrovej seriál. Velká výhoda je sledování příběhu z obou stran, kde člověk pak (aspoň trochu) chápe pohnutky a cíle obou stran ()

IAMAD

Výborný, napínavý, velmi reálný a dobře natočený. Hlavně 3. série je skvělá. Edit: 4. série taky pecka! ()

Morb

Hodnotím s několika měsíčním odstupem, proto nebudu konkrétní, ale spíš popíšu můj pocit ze sledování Faudy. Na Faudu jsem narazil po seriálu Spy a společně s Faudou mě uvedli do problematiky konfliktu středního východu. Bez téhle průpravy bych určitě vůbec nepochopil další podobný seriál Our Boys, kde se bez základních znalostí situace prostě neobejdete. Pamatuju si, že první díly Faudy jsem strávil víc času na wikipedii, než sledováním seriálu a hledal si, jakej je rozdíl mezi Východním Jeruzalémem a Západním břehem Jordánu. Postupem času, jsem začínal rozlišovat hebrejštinu od arabštiny a jakmile jsem všechno tohle věděl a pochopil, úplně mě to vtáhlo do děje a já si díky těmhle vědomostem taky pomalu připadal jak agent, kterej rozklíčovává, co a kdo se za čím skrývá. Casting je naprosto suprovej, skvělý osvěžení oproti Hollywoodu a nakonec i ten příběh je skvělej. Předpokládám, že Fauda není pro každýho, kdo chce koukat na nedělní oddychovku, ale koho tohle zajímá, nemůže bejt zklamanej. ()

hori14

Skutečně nemám oslov. Od prvního dílu až do konce 3. série jsem koukal každý díl s otevřenou pusou... Toto se doopravdy povedlo. Chtělo by to více takových podobných seriálů z těchto míst a situací. Hodnotím kladně, že tvůrci zasazují diváka do obou dvou stran jak Palestiny tak Izraele 50/50. Jen jsem čekal více akční a složitější konec. První série je přeci jenom zakončena lépe než další dvě. DOPORUČUJI! 95% ()

dunbar

Prijemny serial, s hlavnym hrdinom milo necharizmatickym (izraelsky Mato Landl plus par kilo navyse). Digitalne medzipackshoty (pohlad z dronu) nas zemepisnymi suradnicami sice posuvaju niekam do severovychodnej Indie, ale ved v spionaznom filme cakat realie by bolo asi naivne. Mne sa to paci, prepol som si hned na zaciatku z anglickeho dabingu na hebrejsko/arabsky original (plus titulky) a hned to malo ine grady, habibi. Sukram za tento serial! EDIT v polovici tretej serie: je to jeden z najlepších akčných special forces seriálov. Nedochádza tomu dych, práve naopak. Časti v pásme Gazy sú mrazivo dobré. ()

Pimburger

Tak tohle se mi hodně líbilo. Žádný přeťáplý americký vlastenectví, ale tvrdý boj o přežití. Všem je úplně jasný, proč svojí špinavou práci dělají a nemusí při tom mít všude vyvěšenou vlajku. I když je třetí série už taková trošku divná, protože teroristi už jsou vždycky tak napřed, že si člověk říká, co dělají ostatní izraelské bezpečnostní složky, tak stejně nejde nedat pět hvězdiček. Doufám, že se ukáže i čtvrtá a pak pátá a šestá řada, protože takhle skvělej seriál se jen tak nevidí. Izraelci ví, jak to chodí a nebojí se to ukázat! ***** ()

redmonkey

Best of the best! Kdo má rád seriály typu Narcos nebo minisérie Chalifát, tak tohle je určitě nutnost. Syrově, naturalisticky a bez příkras natočený, autentické prostředí i herci, člověk má možnost nakouknout do mentality a podstaty problému Palestina/Israel. A napínavý to je tak, že člověk musí jet po více dílech, jeden je málo :) ()

Engelbert

Pokud chcete vidět, jak asi zhruba pracují izraelské tajné služby a protiteroristické jednotky v boji s palestinskými teroristy, je seriál FAUDA první volba! Napětí stříká na všechny strany a nutkání pustit si další díl po skončení předchozího je víc než intenzivní. Představitel hlavního hrdiny Dorona - herec Lior Raz, je skvělý i proto, že do roku 1993 v jedné takové protiteroristické jednotce sloužil. Naturalistická brutalita některých zásahů v kombinaci s neutuchajícím napětím mistrně vytvářeným kamerou běžící hrdinům v zádech nedává divákovi vydechnout. Jasně, Doron je megamacho, Izraelci zpravidla nejdřív střílejí a až pak zjišťují na koho. Kdo ale nenavštívil alespoň Izreal, lépe však i palestinská území, nemůže dost dobře pochopit, jak brutálně je kontlikt z obou stran veden. Za mne - nejlepší akční seriál ever! ()

Vojta.H.6189

Serial je super, ale proboha, když si to hraje na nějakou rádoby realitu a každá akční scéna je založena na průnik a střelba z auta, které klasicky klisovite nejde prostřelit... ()

sanybec

No, první 2 série jsou skvělé, 5*. Ale 3., max 3*. Příběh je prostě joke. 4 Židé zabíjí 500 do zuby ozbrojených Palestinců. C'mon, fuck, takhle to zkurvit v poslední sérii. ()

Aguirre

Nebavilo ma to. Prva seria. Tam som skoncil. Plytka tema: izraelsky agent do omrzenia nahana arabskeho teroristu...a par absurdnych nelogickosti k tomu. ()

timo1

Pretrpel som 4 časti prvej série. Neviem či som pozeral iný seriál, alebo čo. Ale 88%??? Lacná izraelská telenovela... Bez logiky, bez akcie. Scénarista s dramaturgom asi berú rovnaký matroš.  Idem si radšej pozrieť ešte raz španielske scifi Papírový dům.  ()

predezdivka

edit 13.4.2023 - dokoukal jsem čtvrtou sérii. no, co na to říct. nebylo to špatné, pohltilo mě to, v podstatě jsem tím strávil celou noc místo spaní. pořád mě tam ale iritují podobné věci. málo logiky ve scénáři, stejné hurá akce bez velení a disciplíny, fňukání hlavních představitelů a zároveň bezstarostně fatalistický přístup k životu, zneužití izraelské elitní protidrogové policistky arabského původu na chycení průměrného palestinského záškodníka, gabi, který vyzradí všechny tajné informace státu izrael od dob šestidenní války do současnosti, mučený tak, že má pár šrámů na hubě, ale prsty včetně nehtů na rukou má všechny. a to si na něj brali nářadí jako na zabijačku. tak mu asi kroutili palce u nohou nebo nevím. pak se vrátí a všichni mu říkají habibi, ty za to nemůžeš, že máme plno mrtvých agentů, to nic, pš, neplač. a to ještě zákeřně zabije neozbrojeného, s izraelci kolaborujícího omara zákeřně zezadu. no a co úplně tvůrci zasklili, jak si celá jednotka na konci polehá na zem, chytí se za ruce a schválně dělají mrtvoly tak, aby každý viděl, jak žijou. herci chápou, že půjde o nové smlouvy do další série a nechtějí z tohoto trháku vypadnout a tak nikdo nedělal mrtvého na místě. ač nějak podvědomě fandím izraelcům, tentokrát si mě získaly pouze tři osoby a všichni to byli palestinci: policajtka maja, ke které se stát izrael zachoval jako k největšímu póvlu, její bratr omar, který nejprve, a i po zradě ke konci, slouží izraelcům a zoufalý otec zabitého palestinského radikála. 23.2.2022: moje hodnocení bude takové rozpolcené. doron mi byl na začátku celkem sympatický. takový prcek, s krátkýma ušmajdanýma nohama, co umí rychle přebíjet, jak to kdesi v detailu ukázal. ale postupně mi z toho vychází jakýsi vlastní pomník hlavní postavě a zároveň tvůrci, jak je asi v blízkovýchodní kultuře zvykem. předně nechápu, co na něm ženy vidí, že tam má řadu milostných scén. absolutně nereálné mi přijdou ty jejich akce bez příprav, jenom brácho jdem na to ve čtyrech proti všem, trapné sledovačky na 5 metrů nebo s jedním autem bez odhalení, neschopnost zachránit spolupracující palestince. ostatně, jakmile donor na někým vyřkne klatbu slovy "dneska jdeš domů kámo", nebo "neboj se, věř mi a nic se ti nestane", hned vím kdo bude další obětí přestřelky. často si v akcích vojáci míří na záda (spolubojovníkům)  nebo střílí do nepřítele křížovou palbou (příjezd sanitky na arabský checkpoint) a de facto proti sobě. mnoho strategických rozhodnutí je zcela neprofesionálních a fatalistických ("jdem tam, ono to nějak dopadne"). další podle mě blbost je, že to vypadá, že palestinci se úplně nejraději vyvražďují mezi sebou. jsi zrádce a nazdar arabský bazar. na druhou stranu, velmi dobře natočené jsou samotné akce, také politika v pozadí mi přijde velmi reálná, řada postav má dobrou psychologii, a člověk se do nich vciťuje, paradoxně já asi nejvíce do palestinců, kteří sice izraelce fakt nenávidí, ale mnozí zase fakt bojovat nechtějí, a chtějí prostě klid, jako byl třeba otec bašára. z postav mi nejsympatičtější přijde avichaj, sagvan a plukovník gabi, taky jeho palestinský protějšek byl sympaťák a shirin (laëtitia eïdo) dělala čest svému jménu, byla opravdu "očarujúca". na čtvrtou sérii se podívám, za vše dávám 60 %. () (méně) (více)

Naive

Výborně natočené, velmi realistické, perfektní akční scény. Zatím mám za sebou dvě série, obě jsou stejně skvělé a obě dějové linie napínavé. Napětí nechybí v žádném díle a to až do té míry, že se od děje nedá odtrhnout a pouštím si i 3 díly za sebou. Je pravda, že útoků, střílení, mučení je dost a pak se z toho špatně spí. Člověk si uvědomí, že Izraelci vedou spravedlivý a bohužel nekonečný boj proti naprostému fanatismu. ()