Atomová katedrála

Československo, 1984, 104 min

• Fifer

Gratuluji Wandrwallovi k suveréně nejstupidnějšímu argumentu, jaký jsem v diskuzích o filmu kdy četl. Film nemůžeme kritizovat, protože z Dukovan odebíráme proud. Tak to mě dostalo. Filmová publicistika by snad měla být o filmu, o režii, hereckých výkonech, kameře apod. Nikdo nepopírá fakt, že Dukovany jsou užitečné, ale to nic nemění na tom, že film je jen hloupá agitka. Já jsem taky rád, že se dnes u nás točí kdejaká americká sračka. Je to dobře, přináší to republice peníze, ale člověk musí mít vždycky právo nazvat sračku sračkou.(6.2.2013)

• Maras.L

J. Balík určitě patří mezi tu řemeslně zručnější část československé normalizační vlny. Jeho filmy v sobě mají na rozdíl od většiny ostatních notnou dávku uměleckosti a kvalitního zpracování. Balík zkrátka uměl točit filmy. U Atomové katedrály se mu však tak nedařilo a to hlavně díky nepříliš atraktivnímu prostředí, do kterého je film zasazen, a taky díky nepovedeným dialogům. Ty film hodně shazují dolů a na dnešního diváka působí vyloženě směšně. Na druhou stranu, kvalitní zpracování filmu zůstalo, zvlášť působivá je kamera nebo inscenace závěrečné scény.(18.5.2007)

Když jsem si tento film pouštěl, čekal jsem hrůzu. Místo hrůzy jsem však zhlédnul docela zajímavý film, který nebyl ani tak o stavbě atomové katedrály, jako o vztazích mezi lidmi, o vztazích na pracovišti a o vztazích mezi podřízenými a jejich nadřízenými. Pravdou je, že se film zaměřil na osudy nebo příběhy několika postav, které se ve filmu vzájemně prolínaly. Ne všechny tyto osudy byly zajímavé, přesvědčivé či hodnotné. Někdy jsem měl pocit, že tam jsou jen proto, aby měl film potřebnou délku. Krampolův herecký výkon byl, dle mého názoru, velmi dobrý. Myslím si, že film mohl mít radostnější konec.(26.10.2015)

Na úvod svého komentáře bych rád řekl, že se stydím a to poměrně dost, za všechny uživatele, kteří tento film ocenili 17 % a tím ho umístili na pozici 131. nejhoršího filmu. Z mého hlediska je to pouze důkaz o tom, jak generace současných 30ti letých lidí (neboť předpokládám, že takový je zhruba věkový průměr hodnotících) je zcela morálně vykolejena, jak zcela ztratila soudnost a ve svých duševních schránkách naprosto pohřbila základní životní hodnoty, které nám naši předkové v dobré víře předali, abychom je následně díky "sametovému" porevolučnímu vývoji úspěšně zlikvidovali. V databázi ČSFD jsou desítky a stovky naprosto zbytečně natočených filmů, kde jedinou "hodnotou" jsou vyteklé hektolitry krve a vystřílené tuny nábojnic, ovšem těmto filmům nikdo 17 % nedá, ty jsou totiž "cool", "trendy", "in" a nevím jaké ještě další "moderní" výrazy dnešní nastupující generace používá. Zde bych vyzdvihl komentáře kolegů Dobytka a WANDRWALLa, kteří velmi pregnantně vystihli aspekty tohoto filmu. Já osobně vysoce hodnotím především výkon Jiřího Krampola, který zde vytvořil jednoznačně životní roli, z dalších herců zaujali Teplý, Vlasák a Zounar. Naopak zcela propadl "básník" Pavel kříž, který bohužel hraje celý život jedinou postavu a to Štěpána Šafránka. Režiséru Balíkovi se minimálně povedlo věrně zachytit atmosféru velké stavby a jak již bylo řečeno, postavám filmu jsem bez problémů uvěřil jejich každodenní peripetie, které na této stavbě prožívali. Na závěr malou glosu: dnešní generace mladých lidí je skutečně obdivuhodná tím, jak vysoce kriticky se staví k době socialismu. Vše by bylo v pořádku až do doby, kdy takový člověk velmi rád přijme možnost pronájmu bytu v panelovém domě, postaveném právě za socialismu. Opravdu se divím tomu, že raději nevyndá z kapsy 3 miliony korun a nekoupí si nový moderní byt. Nebo že by ty 3 miliony zrovna náhodou neměl po ruce?(15.4.2012)

Po přečtení většiny komentářů musím přidat taky svůj.Je mi moc líto že film který nám ukazuje každodení těžkou práci stavařů na jaderné elektrárně Dukovany je ohodnocen většinou ,,odpadem,,.Chtěl bych vidět stejný film natočený dnešními režiséry a obsazený dnešními rádoby herci(Kotek,Mádl,Dyk a většina herců z Ordinaček a Ulicí):-)))Těm bych totiž nevěřil ani nos mezi očima.Krampol byl výborný a jeho těžkou práci sem mu do posledního puntíku věřil a taky trošku záviděl.Výborný výkon ovšem nepodal jenom Krampol,uznání zaslouží také-Vinklář,Teplý,Zounar,Sklenčka,Vlasák.Jak už tady někdo napsal.je zde spousta filmů co maj zbytečně vysoké hodnocení a přitom se jedná o přiblblé americké krváky,ale záslužné dílo které ukazuje hlavně nám ,,mladým,,jak to vypadalo za soudruha je hodnoceno takhle,,,,bohužel:-((((1.7.2012)

• - Film bol natáčaný v Dukovanoch. (dyfur)

• - Cena: Státní cena Klementa Gottwalda 1985 (Jaroslav Balík). [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)