Beatles: Perná léta

• Austrálie

• Nový Zéland

Dokumentární

Velká Británie / USA, 2016, 106 min

Interesantní pohled na to, jaké to je koncertovat před uječenými teens, jež jsou dobré pouze v dolování peněz z peněženek jejich rodičů. Z retrospektivního pohledu na filmové počiny BROUKŮ lze vyvodit, že nebýt ústředním motivem těchto filmů jejich songy, tak filmy stojí za starou belu. A to lze dozajistě říci i o jejich tvorbě ze '70, která je až děsivě odpudivá a místy na hození šavle. 70%(21.12.2016)

Perfektně a poutavě zpracovaný dokument, se strhující atmosférou! Lituji, že jsem to nezažila na vlastní kůži! Jít do kina na Beatles je bezesporu nevšední událost. :-) Ano, ano: podívat se na záběry, které jsme viděli tisíckrát cíleně, nebo jen letmo, během přepínání televizních stanic. A s jejich hudbou je to stejné... Známe ji všichni. Nemusíme být skalními fanoušky, ale přijde mi, že v rádiu jejich písnička člověka potěší vždycky. Přesto všechno je hlubokým zážitkem sledovat v bijáku ucelený dokument o letech jejich největší slávy, tzv. Beatlemánie. Tohle skutečně nemělo obdoby! Reakce lidí z celého světa napříč vyznáním,výchovou, politickým smýšlením, sociální nerovností i barvou kůže jsou i dneska k podělání. Běžte se na to všechno podívat, určitě to stojí za to! Jistě víte, že John Lennon jednou plácnoul, že jsou slavnější než Ježíš. Bigotní katolíci poté pálili jejich desky a plakáty na hranici, jako za středověku. Byl to tehdy veliký průser... Jenomže to, co ti kluci složili, jak úžasně hráli, jak několik let ustávali nápor popularity a tlak médií, to vše mě navádí k laškování s myšlenkou, jestli náhodou neměli jak se říká: dar od Boha. A Ježíš? To byl přece rozumný chlap. Ten by měl jejich hudbu možná taky rád. :-) A beztak by se Lennonovu bonmotu od srdce zasmál... :-) Každopádně, pokud nebyli slavní jako on v době Beatlemánie, dnes jistě jsou. Protože i naše malé děti (7r. a 2r. ), které ví o víře vcelku kulové, když jim není do zpěvu, ale chtějí slyšet hudbu, pouštějí si na tabletu stále dokola celé album z roku 1965 - Help! :-)(18.9.2016)

Byly "jen" čtyři ... a pohnuli zemskou osou, když rozdělili dějiny na dobu před nimi - a po nich. Byli "jen" čtyři ... je to dost nebo málo - na to, aby unesli vlastní slávu, která jim vzala radostnou dychtivost mládí ? Nejde o to přinášet nové informace. Důležitý je POCIT, nic víc ... a CESTA - zpátky časoprostorem do zlatých šedesátých, kde můžete nasát autentickou atmosféru a oživit polozapomenuté vzpomínky těch revoltujících, svobodomyslných let, která svým způsobem zasáhla celou planetu. Jako svůj odkaz nám zanechala písně, které se staly jedním z mnoha pilířů, o něž se opírá naše kultura - a jedním z mála důvodů, jimiž lze (snad) obhájit existenci lidské civilizace.(21.9.2018)

Za úspěchem stojí tvrdá práce, pevné přátelství, spousta talentu a zase spousta práce. Přežít úspěch se ovšem povede málokomu. A Beatles se to vlastně nepovedlo. To je jediná věc, kterou se v tomto dokumentu nedozvíme. Nedozvíme se také až na několik narážek vůbec nic o osobních životech všech čtyř Brouků. Jinak jde o vynikající dílo. Je neuvěřitelné sledovat s jak primitivními technickými prostředky museli Beatles hrát. Jak si dokázali udržet kvalitu i v jekotu fanynek, nevyhovujícím nazvučení i vlastní únavě. A viděl bych to na Oscara za střih a zvuk.(18.9.2016)

V tomto dokumentu je nakrásně vidět, jak Brouci předběhli svoji dobu. Nepředběhli ji jen co do svých úžasných písní, ale taky co do koncertování, na jejich obrovské performance (především v USA) nebyl tenkrát ještě nikdo připravený, nebyli lidé ani koncertní technika, o security ani nemluvě. Kdo však byl, byly zástupy jejich gruppies, tedy uječených fanynek, kvůli kterým John a co. neslyšeli, co zpívají a díky kterým se svými live vystoupeními v roce '66 nakonec skončili. Dokument od amerického režiséra Rona Howarda nepřináší nic moc nového (tedy kromě těch dosud nikdy neviděných záběrů), hlavně tedy pro fanoušky The Beatles, kteří už mají o své kapele něco načteno a kteří už viděli např. skvělou dokumentární sérii Anthology. Ale to nic nemění na tom, že The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years je výtečný film, vymazlený do posledního detailu, plný beatlovského humoru a samozřejmě hlavně jejich nezapomenutelné muziky. A sami Brouci tenkrát ani nevěděli, jaké slavné osobnosti v publiku měli- herečky Whoopi Goldberg a Sigourney Weaver nebo muzikanta Elvise Costella. A už vůbec nemohli tušit, že se jejich hudba dostane do odborné literatury a že svoje fanoušky budou mít ještě půl století od posledního koncertu- tentokrát už sice bez hysterického jekotu, ale o to zarytější a věrnější. Pro nás fanoušky film povinnost (když si před vás v kině sedne dvojice Anglánů, je zážitek o to sugestivnější, hehe), pro ostatní pak zajímavý náhled, co fenomén Beatles znamenal pro svoji generaci v krásných letech šedesátých. "Kultura? To si snad děláte srandu. Tohle přece není žádná kultura, tohle je zábava."(25.9.2016)

• - The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years bol zostavený z viac než 100 hodín vzácnych a doposiaľ nevidených nahrávok získaných od fanúšikov, spravodajských agentúr a národných archívov, ako i zo súkromnej zbierky kapely. (Zdroj: Itafilm)