Beatles: Perná léta

• Česko The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years (více)
Trailer 3

VOD (1)

Oscarový režisér Ron Howard (Apollo 13, Da Vinciho kód, Rivalové, Inferno) přinese na filmová plátna příběh kapely, která změnila svět - THE BEATLES. Tento jedinečný filmový projekt autenticky zachycuje období jejich koncertních let 1962-1966 z perspektivy samotných členů The Beatles. Film přinese exkluzivní rozhovory s členy skupiny a také doposud nezveřejněné záběry. (Mirius FD)

Trailer 3

prezdivaka

Promyšlená koncepce, úžasný střih, a i když je to dokument, je to příběh. Příběh, který vás strhne, vede a nakonec rozesmutní. Pochopíte proč se to stalo a proč se to muselo stát. Proč zase tak pitomý český název? Když ten originální je nejen písní z alba "Beatles for sale" (a tím i vystihující frustraci a vyhoření kapely) ale i finální písní dokumentu. Osmý den týdne je tak výstižné a vypovídající, že jen kretén příjde s takovouto verzí. Howgh! ()

malylada

Tak nikdy jsem nebyl vyložený fanoušek, ale jako dokument pro mě nad očekávání. Film zachycuje kapelu od jejího vzniku po nejslavnější léta a jejich období tour. Nebylo to prošpikovýno emocemi jako například v Amy, ale po režijní stránce se podařilo vytvořit perfektní dílko, dost intenzivní i pro ty, které tento fenomén nezajímá......8/10 ()

Lima

Svůj obdiv k The Beatles dělím na dvě etapy - před albem ´Revolver´ a to, co přišlo po něm. První etapu jsem vždycky nějak blahoskloně přehlížel, bral jí jako dobu chytlavých písníček (takové to bezstarostné "ona tě miluje, jééé, jééé, jééé..."), které si v rádiu klidně poslechnu, ale už se k nim nevrátím, ale počínaje albem ´Revolver´, kdy Beatles byli téměř rozhodnuti skoncovat s koncertováním (jak oni doslova prohlásili "s tím cirkusem, který nemá s hudbou nic společného"), protože v tom řevu šedesátitisícových davů nebylo slyšet vlastního slova, natož pak instrumentních odposlechů, tak tuhle jejich etapu tvorby považuju za to nejlepší a nejprogresivnější, co kdy rocková muzika přinesla. Beatles nasávali jak houby po dešti mraky hudebních vlivů, počínaje dřevním rock´n´rollem (ty hlavně v počátku), přes symfonickou hudbu až po indické prvky se zvuky sitár. Jako první přinesli hudebnímu světu přebustrované zvuky kytary, takže některé jejich písně jsou považovány za první hardrockové skladby vůbec, na již zmíněném albu ´Revolver´ přinesli odvážnou fúzi s indickou hudbou ve skladbě ´Tomorrow Never Knows´ s dosud v rockové hudbě neslyšeným rytmem bicích a pak už jejich hudební genialita, kdy nadobro sekli s koncertováním a věnovali se čistě studiové práci, jela jak na běžícím páse. Ne nadarmo se alba ´Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band´, ´Abbey Road´a především mnou nejvíc milované ´The White Album´ (těch prvků, žánrů a odvážných hudebních experimentů, co tahle dvoudeska obsahuje, to je něco neuvěřitelného) v pravidelných anketách hudebních kritiků umísťují všechny tři v první dvacítce nejlepších rockových alb všech dob. Takové např. ´ Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band´, to je triumf hudební produkce (George Martin byl génius!!!), se všemi jejími zvukovými vychytávkami, páskami přehrávanými pozpátku, smyčkami, využitím symfonické hudby atd. atd. A právě touhle tvůrčí etapou se Howardův film nezabývá, ten pouze přibližuje jejich tvůrčí etapu před zlomovým albem´Revolver´, ukazuje, že celosvětová ´Beatlesmánie´v první polovině 60.let byla něco bezprecedentního, co se žádné jiné hudební formaci zopakovat již nikdy nepodařilo. Jak jeden slavný hudební publicista prohlásil, Beatles nás navždy zbavili nudy. Byli něčím zcela novým. Do té doby se prosazovali pouze jednotliví intepreti zpěváci (Elvis Presley, Sinatra atd.), doprovázeni anonymním orchestrem a pak přišli přidrzlí kluci z Liverpoolu a veškeré zažité popkulturní pořádky zbourali do základu. Nahrávala jim i doba - počínající společenské změny v 60.letech, jejich obrovský baby boom, kdy právě dospívající mládež postrádala někoho, s kým by se mohla identifikovat (s kým jiným, než s klukama s rebelskými účesy, že ano), a v tomto nesmírném společenském kvasu (konec "nevinnosti" a naivity 50.let , protesty proti válce ve Vietnamu, proti rasové segregaci, počínající éra hippies v 2.pol 60. let, revoluční hnutí v Evropě a v neposlední řadě i počínající "sexuální revoluce") byli Beatles jedněmi z nejvýraznějších "vlajkonošů" těchto změn. Můžete milovat Floydy, Led Zeppelin, Black Sabbath, Metallicu a jiné, ale nikdo nemůže popřít, že největší vliv na moderní rockovou tvorbu měli tihle čtyři kluci z Liverpoolu. () (méně) (více)

classic

THE BEATLES - Chrobáci, sú doteraz neprekonaní, a aj na dlhé desaťročia DOPREDU, sú bez akejkoľvek konkurencie. Nazval by som to výstižne, že ONI, t. j. - John, Paul, George a Ringo, toto účinné legendárne liverpoolské KVARTETO, vypustilo do celého SVETA, svojou HUDBOU, doslova a do písmena, čosi nevídané, totálnu davovú psychózu, aká nemá v dejinách hudby, absolútne žiadnu obdobu !!! Toľko nadržaných fanúšičiek, toľko všelijakých koncertov, to je u mňa velikánsky OBDIV a rešpekt, že im normálne závidím. Ale nie, ja nie som typom človeka, ktorý druhému závidí jeho úspech. Takéto ustavičné a extrémne vyčerpávajúce NASADENIE, nemohli vydržať extra dlhé časové obdobie, ale aj na jedno celé desaťročie, zmenili DEJINY !!! Oscarový režisér Howard, brilantným spôsobom nahliadol do ich súkromia, kariéry, životných úspechov, pocitov, že je na čase skončiť. Výborný dokument, pri ktorom si fanúšikovia chrobákov, určite prídu na svoje. Sú prirovnávaní k MOZARTOVI. ()

chelseaman22

Interesantní pohled na to, jaké to je koncertovat před uječenými teens, jež jsou dobré pouze v dolování peněz z peněženek jejich rodičů. Z retrospektivního pohledu na filmové počiny BROUKŮ lze vyvodit, že nebýt ústředním motivem těchto filmů jejich songy, tak filmy stojí za starou belu. A to lze dozajistě říci i o jejich tvorbě ze '70, která je až děsivě odpudivá a místy na hození šavle. 70% ()

• The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years bol zostavený z viac než 100 hodín vzácnych a doposiaľ nevidených nahrávok získaných od fanúšikov, spravodajských agentúr a národných archívov, ako i zo súkromnej zbierky kapely. (Zdroj: Itafilm)