• Martin741
  *

  Komunisticky budovatelsky hnoj v plnej nadhere. 5 %(13.3.2013)

 • Flego
  ***

  Sfilmovaná novela Vladimíra Mináča "Prielom" má dva názvy, na filmovom páse uvedený ako Hrdinové z Telgártu s podtitulom Boj sa skončí zajtra, ale častejšie používaný len ako Boj sa skončí zajtra. Podobne sú uvádzané dva roky vzniku 1950 alebo 1951. Snímok je rýdzo poplatný dobe vzniku, hoci rozpráva o komplikovanom živote pracujúcich v medzivojnovom období na Slovensku na pozadí stavby železničného úseku Červený skala - Margecany. Komunistická strana je vykresľovaná v tomto čiernobielom videní na rozdiel od Sociálnej demokracie ako jediný zástupca pracujúcich. Film je plný heslovitých výziev, plochých hereckých výkonov a to všetko za ohlušujúcej symfonickej hudby Eugena Suchoňa.(2.7.2018)

 • Prubner
  **

  Exemplární příklad dobového ideologického schematismu. Film obsahuje spoustu ideologických klišé, které ovšem v roce 1951 ještě nebyly tak profláknuté. Všichni podnikatelé a buržoazní politici jsou vykresleni v těch nejčernějších barvách jako karikatury, dialogy jsou kouzelně přímočaré a proklamativní a na konci nechybí zpěv Internacionály. Je zajímavé, že co se týče buržoazních poílitiků, tak tvůrci šijí jen do sociálních demokratů. Ale asi to tehdy měli za úkol, očernit jedinou konkurenční levicovou stranu, v té době ovšem už zaniklou. Pravda ovšem je, že když se povzneseme nad ideologické tlačení na pilu, najdeme ve filmu hodně pravdy (např. zkorumpovaní a úplatní poslanci a ministři, kteří se pakují z vládních zakázek, praktiky podnikatelů, neutěšená situace nezaměstnaných atd. Stačí se podívat na dnešní politickou scénu, s níž najdeme mnoho shodných rysů.)(2.4.2009)

 • majo25
  ***

  Už už ma to chytalo, aby som i ja zdvihol ruku v päsť a podporil tak proletariát bijúci sa za zbedačenú robotnícku triedu na ceste za lepšími zajtrajškami. Áno, silná komunistická propaganda s kopou lží, poloprávd a osočovania, s plochými a čiernobielymi postavami, ale na začiatok 50. rokov vskutku výborne remeselne sfilmovaná. A s plejádou vtedy začínajúcich, neskôr veľkých hercov, na ktorých sa veľmi dobre pozerá a pri ktorých utečie film ani voda.(11.11.2018)

 • Slimak
  *

  Film jako takový je míň než psí prd. Ovšem obarvený notně na rudo. Ale to je jedno, taková doba už byla. Ovšem je veliká škoda, že byla neb je to v mnoha případech škoda materiálu. Na tom to projektu se od roku 1949, vozili tři zdatní režiséři a každý z nich se snažil z tohoto povinného balastu vytvořit něco co bude aspon trochu k světu. Jeden z nich to nakonec natočil a povedlo se?Ne! A mohlo se povést?Nemohlo!(16.1.2011)

 • - Natočené podľa poviedky "Prielom" od Vladimíra Mináča. (Raccoon.city)

 • - Na filmovom negatíve a filmových kópiách je uvedený a graficky zvýraznený ako hlavný názov Hrdinové z Telgártu a ako podnázov Boj sa skončí zajtra. Na filmovej kópii je takisto uvedený rok výroby 1950, listinné materiály uvádzajú rok 1951. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

 • - Film sa natáčal v okolí Červenej skaly, Margecian a Telgártu. Nakrúcanie trvalo od 5.4.1950 do 4.4.1951. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace