Voskové muzeum

Waxwork

Voskové múzeum

Komedie / Horor / Fantasy

USA / Západní Německo / Velká Británie, 1988, 97 min

Vážení, takto si predstavujem špičkový béčkový horor (a propos, áčkový by bol až v prípade, keď angažujem Winonu Ryder a upírsku kapitolu nakrútim v zámku vo Versailles?). Pri jeho prvom zhliadnutí som mal priam orgazmatické pocity zadosťučinenia čiastočne plynúce z faktu, že bezmedzne milujem voskové múzeá a púťové zámky hrôzy. Nič sa ale nedá robiť - hodnota každej recenzie či komentára stojí a padá na subjektívnom postoji pisateľa, ináč je zaujímavá akurát pre robotické indivíduá, ktoré stále veria, že umenie a umelecké remeslo sa dá zhodnotiť objektívnymi kritériami. Waxwork je ako svižne rozohraná partička šachu, po skončení ktorej je spokojný i ten porazený, pretože vie, že si dobre zahral. Ani vo Waxwork nie sú všetky scenáristické či režisérske ťahy figúrkou 100%-ne úspešné, ale zábava je to skvelá a nepokazia ju ani niektoré lacno pôsobiace kulisy. Dokonca ani fakt, že tu nejde o čistokrvný horor (pre mňa tento film nie je ani tak o Hrôze či Smiechu, ale o Tajomstve a Túžbe). Stupeň zábavnosti jednotlivých epizód neurčujem adjektívami "dobré" a "zlé", ale "skvelé" a "takmer skvelé". Pach vosku, krvi, potu, nočného lesa a cintorínskej zatuchliny + nezabudnuteľný hudobný motív - no nedajte päť hviezdičiek!(14.3.2005)

Tento hororík patrí do kategorie mojích najoblubenejších.Pre viacero dovodov.Lebo v tomto filme su takmer všetky knižné a filmové monštrá pod jednou strechou ako napr.upiry,vlkolaci,zombie a iný a to sa nevidí každý den.Film si po celú dobu udržuje velmi dobrú atmosferu a parádne pracuje zo strachom.Je to o partii čo sú pozvaní o pol noci do voskoveho muzea,kde sú exponaty zo života najroznejších príšer,len oni ešte netušia že ked prekročia zabranujuce lano tak sa dostanú do ich sveta a stretnú sa tvarou v tvar s tými monštrami a budú bojovat o svoj život.Ale mam jedno negativum a to je ten dost divné finále,kde prídu tíý dvom na pomoc spolok dochodcov na čele ktoreho je vozičkár a bojuju proti obavanym príšerám,ked to bol pokus o žart tak nemam vyhrady ale ked to mysleli tvorcovia važne,tak to riadne dodr...Ale ja hodnotím celok a ten bol vynikajúci.(9.3.2014)

Filmu rozhodně nelze upřít jisté kvality. Pravda dnes už jsou triky spíše úsměvné, ale nutno dodat, že jednotlivé scénky z voskového panoptika mě fakt pobavily. Nejvíce asi ta upíří. Každopádně snímek nebyl těžkopádný, měl jasnou dějovou linku a herci sice neodvedli bůhví jakou práci, ale ušli. Jako mínus bych viděla dosti slabý rozjezd, typický pro tu dobu a poněkud patetický závěr.Stejně tak jako nevyužitý hororový potenciál. Ovšem jako celek povedené. Za mne tři a půl hvězďule. PS: mohli by udělat remake, s dnešními triky by to mohla být velmi strhující podívaná, pokud by to teda nenatočili jako politicky korektní, genderově vyváženou slátaninu pro slaboduché intouše.(22.1.2020)

Voskové múzeum je jedným z filmov, ktorého všetky spracovania si chcem pozrieť aj preto, že v časoch končiaceho detstva a začiatkoch dospievania človeka proste fascinujú všetky horory bez ohľadu na ich kvalitu. Tú proste človek vtedy ešte nevníma, ide o to "zvládnuť" horor. Ak oveľa, oveľa neskôr dostanete chuť opäť si pripomenúť to, čo Vás niekedy dokázalo vystrašiť určite sa neubránite úsmevu. Nie je najlepšie začínať hodnotenie filmu od konca, ale práve ten je najslabšou stránkou Waxwork 1988. Chudáci dedkovia, ktorý vbehli na pomoc mladým hrdinom zastaviť hroziace znovuzrodenie tých najhorších monštier, aké ľudstvo poznalo. Ani sa len nedokázali tváriť ako-tak vážne. Celkovo má film málo vydarených scén, určite nimi však sú tie, keď sa návštevníci presunú do "alternatívneho" sveta. Historický a sci-fi rozmer filmu je zvládnutý omnoho lepšie ako ten skutočný. Ale čas sa zastaviť nedá a Voskové múzeum 1988 nie je film, ktorý by sa do histórie kinematografie zapísal nezmazateľnými písmenami, takže v dnešnej dobe už film vyvolá skôr ironický úškrn ako spokojný úsmev. Napriek tomu, vďaka spomienkam, 80%...(20.12.2017)

• Martin741

Komediu mozno spajat s hororom len vtedy, ak sedi na reziserskej stolicke schopny reziser, napriklad Peter Jackson /Braindead, Bad Taste ...../. Bohuzial Anthony Hickox -ovi nejde spajanie komedie s horormi. Na horor je film prilis pohodovy, co je pre tento zaner smrtelna kombinacia. Na komediu je zase malo smiesny s niektorymi trapnymi scenkami. To je podla mna smrtelna kombinacia zase pre komediu. 30 %(13.4.2013)

• - Anthony Hickoxovi trvala tvorba scénáře pouhé tři dny. (Holina)

• - Bob Keen vyráběl všechna monstra ve filmu 18 hodin denně po dobu osmi týdnů. (Holina)