matka!

mother!

Drama / Horor / Mysteriózní / Podobenství / Psychologický

USA, 2017, 121 min

• Fr

“BÁSNÍK ŘÍKÁ, ŽE TENTO DŮM PATŘÍ VŠEM“... /// Začíná to jako horor, pokračuje to jako horor a končí to jako horor. Straší podivný postavy, straší i dům – nebo jen Jennifer straší ve věži? O záměrech lidí (a baráku taky) víme hovno, takže je to dlouho fakt solidní psycho. Psycho způsobuje i kamera. A to chování… prostě psycho horor, kterej mě nenechává klidným, i když zároveň vím, že je to strašná píčovina! Tohle prostě normální člověk s normálním počtem koleček nevymyslí. Hezký jsou Aronofskyho výjevy, ty ale obdivuju vždycky. Jenže… pak to začíná bejt ještě větší píčovina, než jsem myslel (a než to celý vypadalo). Místo nervů a depresí se začínám smát. Možná je to smích šílence, nevím, nejsem si už jistej ničím. Možná, že zrovna tohle Darren očekával. Možná, že jsem vlastně nic nepochopil, protože jsem před projekcí vynechal rozbor Bible. Ale možná jen Darren prostě moc dlouho poslouchal Mimikry. Druhá hvězda je za herce. Hrát v takovýhle magořině a ještě vypadat, jako že to celý chápou… Tenhle film posunul hranici filmovýho šílenství na neúnosnou diváckou hranici. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stará skuhrá, že byl porod těžkej. 2.) Adam a Eva. Kain a Abel. Ježíš. Aronofsky. 3.) Noe byl na mě trapně srozumitelnej. 4.) Nevím, jak ze starý dostat lásku. 5.) Thx za titule „Sarinka.luc a UniCorn“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(13.1.2018)

• cheyene

Bylo by snadné poslat tento Aronofského počin jak do odpadu, tak i k plnému hodnocení. V prvém případě bych si to obhájil tím, že jde o šílenou slátaninu, která se tváří jako něco víc a pokouší se o přínos nějakého sdělení. V druhém případě bych se tu rozplýval nad nápaditostí, skrytými metaforami a odkazy na Bibli, poselstvím atd. Bezprostředně po zhlédnutí jsem skutečně matku! ohodnotil odpadem, avšak stále mi právě viděný počin ležel v hlavě, nutil mě přemýšlet, dohledávat si o něm informace a přijít na to, proč se mé hodnocení tak moc liší od hodnocení mých oblíbených uživatelů. Naťuknutí v mnoha recenzích či vysvětleních děje mi otevřelo oči ke zcela jinému nahlížení na zpracovanou látku. Musím uznat, že nejrůznější odkazy na Starý i Nový zákon jsou perfektní a osobně by mě zajímalo, kolik uživatelů, co hodnotí film tak vysoko, pochopilo skryté vazby či metafory, aniž by si o snímku dopředu cokoliv zjišťovali, zajímali se o něj a případně se někde dočetli, o co tvůrcovi šlo. První část snímku mi zaváněla celkem solidní podívanou, v níž spousta nelogičností v chování postav srážela dojem. Druhá, kde dochází k prezentaci brutality a násilí, byla natolik absurdní a šílená, že jsem byl odhodlán zůstat u nejhoršího hodnocení. Stále jsem čekal, jaké bude rozuzlení, zda se dozvíme něco, co nás naprosto odrovná. Neříkám, že tu něco takového nebylo, ovšem nejsem si jistý, zda to bylo zcela srozumitelně podané. Filmy, o nichž je potřeba si nejprve něco zjistit, aby mohly být správně a pořádně pochopeny, filmy, o nichž si po zhlédnutí musíte dohledávat jejich vysvětlení, které se navíc strašně různí a je těžké se dopídit něčemu oficiálnímu, nejsou v několika posledních letech mým šálkem kávy. Vzhledem k tomu, že mě však matka! donutila dlouze o příběhu přemýšlet, nemohu ji dát odpad. Pocitově se nedostanu nad 1*, avšak nechci Aronofského počin zcela zatratit.(25.2.2018)

(75%) matka! je dost nevšední film, záleží také dost na tom, jak se k tomu divák postaví. Kdo má tyhle specifické až rádoby umělecké filmy rád, bude pravděpodobně nadšen. Všední divák to může shledat za ujetou kravinu či to zavrhne, neboť tomu nebude moct rozumět. Po skončení snímku jsem měl také spousty otázek a na většinu z nich jsem získal po vyhledání informací odpovědi. Takže jsem ve výsledku relativně spokojen. Jsem rád, že jsem to nadprůměrným hodnocením a 4* ocenil. ½ filmu mi přijde opravdu skvělá, ty pocity hlavní hrdinky, přelidněnost v domě atd. Až ta 2/2 filmu začíná zacházet do hlubokých extrémů, až jsem se musel smát, ale ne vyloženě ve špatném slova smyslu. Úplné finále bylo zajímavé. Herecká sestava je na tom dobře. Lawrence sehrála svůj typický standart, hodila se do role, Bardem potěší, stejně jako tak Ed Harris a ostatní. Nicméně, navzdory tomu, že byla ta 2/2 snímku poněkud odlišná, tak i tak jsem vcelku spokojen.(17.12.2017)

Najväčšou devízou je hutná atmosféra nočnej mory, kde je človek len bezmocným až kafkovským pozorovateľom a všetko sa na neho valí bez toho, aby s tým niečo mohol urobiť. Je to asi najvernejšie prenesený zlý sen, čo som videl na plátne. To a niekoľko skvelých scén (hlavne v tretej tretine, ktorá je už naplno utrhnutá z reťazí akože "reality") je fajn, zvyšok je priemerná až miestami iritujúca šeď. Tá "intímna" kamera lepiaca sa na krky postáv sa nehodí na veľké plátno, no najmä všetká tá alegória je úplne prvoplánová. Tak priemerný film, že si ani nezaslúži tú kontroverznosť, ktorej sa mu dostáva.(28.10.2017)

A je to tady. Aronofskému už definitivně přeskočilo. Taková byla moje první reakce bezprostředně poté, co film skončil. A pak to začalo šrotovat... "matka!" (za mě trošku nešťastně zvolený název) je beze sporu Darrenovým nejrozporuplnějším a zároveň nejhůře stravitelným dílem. Nejedná se o žádný mainstream alá "Černá labuť", nýbrž o alegorický mindfuck, který může člověk neznalý "předlohy" jen těžko pochopit, natož pak docenit - viz některé zdejší komentáře, nad jejichž hloupostí zůstává rozum stát. Lawrence překvapivě dobrá a ano, Aronofsky se v určitých aspektech opravdu začíná podobat svéráznému (a geniálnímu) Trierovi. Kdo ví, třeba časem splynou v jednu dokonalou bytost.;-)(19.10.2017)

• - Michelle Pfeiffer  přiznala, že když poprvé četla scénář, nechápala ho a popisovala ho jako „esoterický“. Nicméně i přesto se herečka rozhodla připojit k projektu, jelikož se jí líbila postava, kterou nakonec hrála. (Struhy)

• - Prvá verzia scenára bola napísaná za 5 dní a hotový film Aronofsky označil ako "horúčkovitý sen" či "nočnú moru". (stankolord)

• - Záverečná pieseň "The End of the World" je cover verziou originálu od speváčky Skeeter Davis. Novú verziu naspievala Patti Smith. (stankolord)