Bestie

• USA The Beast (více)

Rota Ruských T-55 zrovná afgánsku dedinu zo zemou, práve keď sú všetci mudžahídski bojovníci mimo dediny a rusi nemajú v ceste väčší odpor. Po príchode bojovníkov do dediny na čele s predstaviteľom Sandokana (Kabir Bedi) sa rozhodnú tanky prenasledovať. Pre ich veľké potešenie posledný z tankov, tank veliteľa roty odbočí nesprávnym smerom. Mudžahídi posilnený vierou v zničenie tanku ruským RPG sú mu neustále v pätách. (andykovac)

V.Silver

No, nelogičností by se tam dalo najít dost, ale bavil jsem se. Překvapilo mě, jak přesvědčivě to v roce 1988 dokázali natočit - vůbec to nevypadá jako Rambo, akorát Rusové se tam většinou chovají víc jako Američané než jako Rusové :) 70% ()

JohnSmith

Slušný válečný film oslavující afghánské povstalce a hanící ruské tankisty. Dneska by už asi nikdo Afghánce neoslavoval. ()

Daddko odpad!

Typická Hollywoodská CYPOVINA. V obsahu " Rota" ruských T-55, nech počítam ako počítam boli to 3 tanky čo je čata. T-55 majú hladkú hlaveň spevnenú na konci, spevnenú v strede majú T-72. Z tanku vyskakujú 5 vojaci, to je počet osádky v T-34 známy zo 4 tankisti a pes. Ktosi v komentári píše že sa jedná o tank TO-55. Asi na základe toho, že naháňaný tank chrlí planeň v 360° otáčke. Ale potom by musel mať vedľa hlavne zabudovaný plamenomet ATO-200 ktorý v celom filme nevidno.. Nechápem prečo tam nie sú T-72 zavedené v ruskej armáde od 1973. Dej filmu: starý bojovák -veliteľ sa po úspešnej akcii rozhodne zajazdiť si rely Afganistan, v ktorom prevláda rovina ako v Maďarsku. Prenasleduje ho skupina dušmanov čo by netrafila slona ani z 2 krokov a horda vrieskajúcich brušných tanečníc. Tank sa nedarí zlikvidovať, nakoniec ho zničia dámy odstrelom balvanov (na chrbtoch pri naháňačke nič nemajú). DOPORUČUJEM ZNALCOM MILITARY ktorí sa majú chuť pobaviť. Inak nepozerať. ()

vitekpe

Je to takovy zvlastni film o tankistech... Pro priznivce valecnych/military filmu celkem ok, ostatni asi nezaujme. Misty trosku naivni, zaroven relativne koukatelny. 3+ ()

kenkaku

Překvapilo mě, že film jako je tento bych přehlédl. No... nepřehlédl. Po pár minutách mi došlo, že jsem ho už kdysi viděl. Má totiž několik momentů, na které se nezapomíná. Co bylo ale celkem nové je vnímání postav a jejich chování. Rusové už nejsou super padouši a Afghánci ultra chudinky. Je to víc o vnímání jednotlivců. Každý tábor má své vyřachané magory... film působí jako celek zatraceně dobře natočený. Armáda se chová jako armáda. Vše působí přirozeně a věrohodně. Každý krok má nějaký důvod (krom těch co dělají vyřachanci). Prakticky pořád se něco děje a musím uznat, že mě překvapilo jak tank může být důležitým "hercem". ()

Lookass

Irónia osudu. Dnes vyznieva celý film viac ako kontraproduktívne. (zvrhnutie Talibanu vojskami USA) Aj keď treba chápať pohľad na osádku ruského tanku z hľadiska doby (krátko pred ukončením studenej vojny - rok 1988) predsa len mohli tvorcovia zapracovať viac na názorovej vyváženosti filmu. Pozitívny je fakt, s akým nízkym rozpočtom a technickým vybavením natočili tak vizuálne pôsobivú drámu. Príjemné prekvapenie. 8/10 ()

Rapikk

Absolutně jednoduchý příběh o jednom ztraceném sovětském tanku, který je pronásledován skupinkou Talibanců. Jelikož jde o americký film o sovětské okupaci Afghánistánu, očekával jsem silnou proti-ruskou propagandu. Ta se tam sice objevila, ale kupodivu pouze krátce na konci filmu: "Chtěl jsem být dobrým vojákem. Ale nemůžu být dobrým vojákem, pokud jsem ve špatné válce. Vždyť my se zde teď chováme jako fašisti." Celý film se zaměřuje zejména na psychologickou reakci postav na prostředí nehostinného Afghánistánu a na minimalistické detaily války, ať již šlo o scénu s otrávenou studní nebo se zvířaty na radaru. Afghánistán je skutečně divným, trpkým a krutým místem na světě, a přesně tak to Beast of War podává. Bez cenzury a s hrůzostrašnou upřímností. ()

Teabag

Velmi nenápadný kousek, který toho má docela dost co říct. Je to válka očima filmu 80. let, ale nečekejte přehnané plamenné výbuchy a nekonečné salvy z kulometů v rukách polonahých namakaných vojáků. Naopak! Vše působí neobyčejně skutečně a (v rámci možností válečného konfliktu) přirozeně. Také je to snímek, který nejspíš dnes nepouští coby instruktážní video v náborových střediscích americké armády. Místo (anglicky mluvících) Rusů by tu totiž nejspíš stejně mohli vystupovat (klidně i rusky hovořící) Američané. Také je zajímavé, kde všude člověk může narazit na Sandokana - Kabira Bediho :-) ()

bloodcountes

poušť....vlci...poušť....tank....vesnice...oheň. Smrt. Ženy, které s nehodlají spokojit jen s místem u plotny. Neuvěřitelná krajina Afghanistanu, pro mě ještě pořád fascinující (znám ji jen z válečných filmů). Příběh, na kterém se demonstruje nejednoznačnost konfliktu, psychologie lidí ve válce. O tu jde ve válečných filmech celkem často a vůbec se tomu nedivím. Sledovat, jak se lidi chovají v ultimátních situacích, jak se chovají ve válce, když přestanou platit obvyklá běžná pravidla hry v míru je tak zajímavé. Ano, přátelství moho vznikat i během souboje na život a na smrt. Je to krásné a tak sladce sentimentální :) Silné. Ano, válka. Války. Války znamenají rozvoj ekonomiky, techniky a obchodu, války rodí hrdiny, války jsou nabité příběhy. Proto války existují. Proto existují i filmy o válce, některé opravdu velmi dobré. A tento k takovým bezesporu patří....btw: dodneška jsem netušila, že brzdy lze vypít přes chleba:))))) ()

Daweflip

Válečné drama, které si vystačí s jedním tankem, pěti tankisty a necelými dvěma desítkami mudžahedínů. Díky době, ve které film vznikl, se zde dočkáme úplně jiného vyobrazení afgánských bojovníků, než na které jsme dnes zvyklí. K pěti hvězičkám filmu chybí opravdu velmi málo. ()

arcticsky

Pro mne poněkud utajený film, který jsem viděl až teď, v r. 2008. Musím říci, že jsem byl po zhlédnutí velmi překvapen. Jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem viděl. ()

Echelon1

Americký film z roku 1988 o Sovietoch v Afganistane. To neznie ako práve ideálna kombinácia a tak sa aj stalo. Čakal som, že ona "beštia vojny" bude tank a v prvých momentoch sa táto myšlienka aj rysovala. Pri úvodnej scéne útoku na dedinu som si hovoril: „Tak takto mnohí vnímajú tanky. Ako deštrukčné a nezastaviteľné beštie zrodené pre vojnu.“ Ale ona beštia tu nie je tank. Je ňou psychopatický veliteľ. Čo je ďalší kameň úrazu, tentokrát príbehu filmu. Nepopieram, že film úvodom efektívne nabúrava romantické predstavy o tomto type techniky, ale dúfal som podľa popisu deja, že ukáže "beštiu vojny" z pohľadu tankistov stojacim voči nepriateľom: ako ich ochrancu, ich domov, ich pýchu a ich meč. To je ale len moje podpichovanie, na druhú stranu je to asi prvý tankistický film, ktorý tanky neheroizuje. Po technickej stránke sa mi rôzne detaily celkom páčili, nevadí mi ani že použili Tiran 5 pre externé zábery, ale niečo som nepochopil (guľomet ako plameňomet v jednej scéne, prečo má o posádkara naviac...). ()

pend

Dosti syrová záležitost z Afghánistánu, scény, kdy osamocený tank jede po hřebenu hor, patří k nezapomenutelným. ()

KoleckoR

Ani bych nečekal, že je tento film z USA. Jen herecké obsazení tomu nasvědčuje - Stephen Baldwin, Kabir Bedi. A jméno Bestie názvu filmu jen odpovídá, úvodní masakr v afgánské vesnici je fakt bestiální. Krutá výpověď z rusko-afgánské války. ()

Eles

Osamoceny rusky tank se behem sve mise v Afghanistanu ztrati a je pronasledovan mudzahediny. Vyborni herci. Kdyz se brutalni velitel tanku v zaveru se skelnym zrakem zoufale otoci a rekne "Afghanistan", naskoci mi vzdycky husi kuze... ()

Radek.SCH

Film celkem v pohodě, ale můžete mi někdo říct, proč ruští vojáci mluví anglicky? To to Amíkům nepřijde blbé? Mně jo. ()

Ygnor

Sympatický film, který ve mě evokuje Coppolovu Apokalypsu, samozřejmě v minimalističtějším provedení. Nechybí hloubka při hledání smyslu války ,ale vadila mi částečná neprůstřelnost resp. reálná (ne)schopnost zasáhnout hlavní hrdiny při pěším pronásledování tanku. Přesto všechno poctivá práce. Příběh, ve kterém není ryze špatných a ryze kladných postav, zaslouží poctivé čtyři frčky. ()

mi-ib

Příběh je místy hodně přitažený za vlasy, ale strašně se mi líbilo, jak to bylo natočený. Opravdu krásná práce, co se týče tý řemeslný stránky. Trochu jsem čekal, že Amíci udělaj z Rusáků ty špatný, kteří ničí chudáky skoro "bezbraný" Afgánce. Chvíli jsem si řikal, že se přecejen snaží být nad věcí, ale spíš mám dojem, že se jim jen nedařilo udělat z Rusů ještě větší zvířata. Ejhle, jak se po 20 letech karta obrátila a kdo je teď ten kdo morduje "bezbraný" Afgánce. Doufám, že jsi taky Amíci o sobě natočej nějakou takovou "pohádku". Zpátky k filmu - příběh unreal, ale prostředí, zbraně a tank působí celkem real. Nebo jinak - příběh silně pokulhává za formou. Samozřejmě nemůžu opomenout fakt, že Rusové spolu mluví anglicky, což autenticitě trochu ubírá. ()

stanyslaw

nějak jsem důvěru v tento film ztratil v úvodní scéně, kdy z ruského tanku vyskáče 5! (to je vykřičník, ne faktoriál) vojáků, všichni včetně řidiče mají samopal, jeden navíc nese plamenomet s velkou nádrží na zádech, jiný zas v ruce RPG (pancéřovku, reaktivní protitankový granát, ne hru), pak už jsem jen čekal, kdy někdo z nich vytáhne zevnitř i raketomet. ()