Nathan Algren se stal hrdinou občanské války a tažení proti indiánům. V roce 1876 je z něj však troska a alkoholik. Poručík Gant ho přivede na setkání s japonským průmyslníkem Omurou, který mu nabídne práci při výcviku modernizované japonské armády. V Japonsku čeká Nathana tlumočník Simon Graham, který mu vysvětlí, že mladý císař Meidži chce otevřít zemi západní civilizaci, proti sobě však má rebely z řad samurajů, kteří brání dávné japonské tradice. Když rebelové, vedení samurajem Kacumotem, napadnou železniční stanici, dostane jednotka příkaz k nasazení do boje. Je poražena a těžce zraněný Nathan je zajat. Kacumoto ho ubytuje u své sestry, manželky samuraje, kterého Nathan v boji zabil. Žena o zraněného pečuje jen s velkým přemáháním, ale on se snaží pochopit mentalitu vesničanů i samurajů a učí se bojovat jejich zbraněmi. Překvapivě zde nalézá klid, po kterém vždy toužil. Když je vesnice napadena maskovanými bojovníky, postaví se na stranu obyvatel. Definitivně se přitom sblíží s Kacumotem a pochopí, že se nepostavil proti císaři, ale podle svého nejlepšího svědomí mu stále slouží. Když je samuraj pod záminkou jednání vlákán do pasti, Nathan ho osvobodí. Kacumotovi je jasné, že bitvu o záchranu císaře a tradičního Japonska prohrál, a chce spáchat harakiri. Nathan ho však přesvědčí, že lepší je padnout v boji. Poslední samurajové tedy vyjíždějí do bitvy a Nathan je odhodlán bojovat po jejich boku. (TV Nova)

shifter

Solidny film, solidne herecke vykony, fascinujuce prostredie a vynikajuca hudba. Trosku prilis predvidatelny dej, ale co clovek caka od podobneho "velkofilmu"? :-) ()

wito

hollywoodska pohodicka. niekedy az prilis predvidatelna, napriek tomu silny pribeh, ktoreho prevedenie sa pozera vcelku dobre. uz len uvarit zeleny cajik a bez nejakych vaznych ocakavani vychutnat. ()

Jozka7

Jeden ze skvostů skvělého ročníku 2003. Historizující hollywoodský velkofilm v nejlepším smyslu toho slova. Mimořádně silný realizační tým (veteráni Legendy o vášni, Statečného srdce, Gladiátora, Pána prstenů... viz nadupané DVD) v čele s vynikající hereckou sestavou (Watanabe měl dostat Oscara) dokázal stvořit dílo mistrovských kvalit a překvapivé duchovní hloubky. Podmanivý příběh znovunalezeného smyslu života graduje ve strhujícím závěru. Kromě dechberoucích bojových scén mne též úplně odzbrojila neuvěřitelně vkusně a decentně znázorněná (a přitom naprosto věrohodná) love-story. Kvality díla pak potvrdil jeho obrovský úspěch v samotném Japonsku. Je-li Návrat krále nezpochybnitelným vládcem roku 2003, je potom Poslední samuraj jedním z jeho předních knížat. ()

Tanner

Americké velkofilmy nemám rád, ale tento se mi líbí. Bohužel se nobejde bez některých klišé a občas přílišného patosu, ale přijde mi, že nejde jen o to, jak je natočen (je samozřejmě nádherně), ale také o to, že se snaží říct něco navrch. Že existují hodnoty, za které stojí za to bojovat, pro které je správné žít a za něž má v mezním případě smysl položit i život. A je jedno, z jaké je člověk kultury, kde vyrostl, v co věří. To, že je film zároveň tak trochu popcorňák, mi tady ani nevadí, protože efektní podání znatelně zvyšuje prožitek. Cruise je zde (jako v mnoha dalších filmech, že) vynikající, takže celkově to je příjemně strávený čas. Někdy bych to chtěl vidět na plátně. ()

Bartoloměj

tak na poprvé jsem tomu dal 4*, ale s odstupem času a po druhém shlédnutí dávám plný počet. Ano je to klasická šablona amerického velkofilmu, ale řekl bych vydařeně řemeslně udělaná. A že nejsem zrovna Cruisofil, tak se mi v tomhle filmu opravdu líbil a jeho postavě jsem věřil( o Watanabem nemluvě). Jsou tam sice momenty, za které bych tvůrcům nejraději nafackoval ( cruisovi rty při bojových scénách bezesmyslu ševelý ...prázdno, prázdno.... ), ale jinak moc pěkná vizuální procházka. Dostalo mě vylíčení japonské povahy při tom, jak se starala o člověka, který jí zabil manžela. ()

Dantte..

"bílé květy, všechny jsou dokonalé" a téměř dokonaly je i tento velkofilm o najítí sebe sama. Edward Zwick nám servíruje perfektně zvládnutou režii, ale především velmi silný a emotivní scénář s nejlepším Cruisem a filosofickým, pevně stojícím za svým nazorem Katsumotem v podání Kena Watanabe.Hudba je naprosto podmanivá a spolu s krásným horským prostředím působí jako balsam na nervy.K tomuhle filmu se budu velmi rád vracet, protože tolik myšlenek a pocitů ve filmu se urodí jen výjímečně. 100 % ()

sulek

Možná jsem akorát neměla tu správnou náladu. Ale taky je pravda, že mi je východní kultura dost vzdálená... ()

Ogrb

Naprosto přeceněný film.Pro mě je to nechutně přeslazený hollywoodský kýč s nechutně přehrávajícím Tomem Cruisem(ne,vážně ho rád nemám).Zwick umí natočit hodně působivý film,letošní Odpor je toho důkazem.Ale tohle mě prostě vůbec nebavilo,bitevní scény mi přišly nudné a ani ten vychvalovaný Ken Watanabe se mi nezdál nějak extra.Podprůměr. 4/10 ()

PaRi

Jakýkoliv komentář je zbytečný. Tedy 5 hvězd bez komentáře. Snad jen poznámka - Juraj Jakubisko se měl podívat, jak se točí bitevní scény, nevypadaly by pak v jeho Bathory tak směšně. Peníze na to měl, udělat je lépe. ()

aa12

Silný příběh a výborné výkony herců, z takovéto kombinace zákonitě musí vzniknout výborný film a u Posledního samuraje tomu nebylo jinak. Opět se potvrdilo že Tom Cruise je v podobných rolích naprostá špička no a ještě když k tomu přidáte akci, výborně zvolenou hudbu a srdcervoucí konec tak dáte vzniknout jednomu z nejlepších historických filmů všech dob. ()

Dampfer

Přesný ideál historického (aspoň podle některých méně upjatých měřítek) filmu. Krom toho že zde herci hráli skvěle a ostatní kritéria hodnocení filmu byla taky naplněna skoro stoprocentně, tenhle snímek mě dostal především nádherou a pestrostí prostředí, vykreslením japonské kultury (hlavně té samurajské) a velmi pěknou bitvou na konci, která se mi líbila svým spádem ale zároveň to nebyla řežba s rychle se odvíjejícími záběry na kterých nic nepoznáte. Perfektně taky bylo uěláno přelívání napínavých a odpočinkových scén a dokonalá hudba. Chyběla jediná věc a to mohutnost, i když zde by to zřejmě zkazila. Bez větších úvah dávám pět hvězdiček. ()

Petus

Tak tohle je problém. Nesnáším Cruise, ale miluju Japonsko a samurajské filmy vůbec. A dilema je na světě. Byl to boj, ale poctivých 70% přiznat musím, to by mi svědomí nedalo. Přesto se v mojí hlavě ozývá pořád dokola - jak by to dopadlo, kdyby v tom "nehrál" právě Cruise? ()

Hanzo47

Nádherné vtáhnutí do krásy života samurajů spolu s Cruisem a prostým, ale napínavým příběhem. To dělá z tohohle filmu pětihvězdičkovou záležitost. ()

Mabe22

Skvěle podané končící období samurajů a jejich poslední vzpoury, kterou původně vedl vojevůdce Saigo Takamori (Ken Watanabe). Samozřejmě Tom Cruise a jeho obrovské charisma tomuto filmu jen přidává. Prakticky po všech stránkách podle mě dokonalý film, který dokázal skloubit možné i nemožné a vyšel z toho vskutku skvostný kousek co dlouho neměl/nemá ( ? ) konkurenta. ()

rezzzy

Film, který vypráví od začátku až do konce příběh, který... má smysl. Jak často se tohle o filmu dá říct. Je super, když si někdo dá záležet i na maličkostech. U části, kdy Algren pobýval v Japonské vesničce, jsem doslova snila o tom, že jsem tam vedle něj. Krásné prostředí, ještě krásnější ztvárnění mi jako divákovi dovolilo nabažit se místa, které nikdy neuvidím a které je tak kouzelné nejen svým vzhledem, ale taky tím, že si film dal načas diváka seznámit s jeho tamním téměř dnes již pohádkovým životem. Vedlejší linie příběhu rovněž velmi líbezné. Nevyřčené city k hlavní ženské představitelce nechávaly zbytek fantazie na divákovi (i když je pravda, že po závěrečné scéně jsem měla chuť dovědět se trochu víc "a jak to bylo dál"). Cruisovi, ačkoliv ho upřímně nemám ráda, bohužel a bohudík nemůžu upřít, že umí. A sám pojem hrdinství se ve filmu netvářil zbytečně pateticky, za což jsem práda, o to živěji působilo. A klidně bych spořádala i více japonských veršů a filosofie, a to jen tak pro radost. Watanabe zahrál, jako by se samurajem už narodil. Můžu jednoznačně prohlásit, že tenhle film ukojil všechny mé smysly, a po shlédnutí nezbývalo než vydechnout: wow. ()

waeslly

No jak jsem četl v komentářích hodně se chválí hudba Hanze Zimmera. Chápu je nádherná, ale ústřední melodie v bojových sekvencích je stejná jako v Pearl Harbor, když se Japonci připravují na útok. Liší se jen v jednom tónu. A hádejte od koho je hudba k Pearl Harboru.? Ano je to Hanz Zimmer. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (více)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (více)