Jarek Ostravski je horník jako každý jiný. Když ale v dole bouchne jedna ze štol a on zachrání spoustu svých kamarádů ze závalu, stane se hrdinou a rázem se mu jeho život obrátí naruby. Vedením firmy je povýšen z dolu do kanceláře, aby se staral o horníky, dostane se do zorného úhlu médií, rodiny, přátel, ale především se znásobí jeho kredit u žen. Kdo by ale mohl tušit, jak to celé je vlastně doopravdy... Nová česká filmová komedie, navazují na nejlepší tituly z této oblasti naší filmové tvorby „Ostravak Ostravski", byla volně vytvořena dle námětu legendárního blogera a jeho sedmi knižních bestsellerů s názvem Deniky Ostravaka. (Bohemia MP)

Trailer 1

Omnibus

„Banik, !“ Deniky Ostravaka mám rád. Jsou napsány čtivě, svižně a se specifickým humorem, navíc i zasvěceně a s láskou k rázovitému regionu. V Kočárově chujovině je akorát tak guvno. A to říkám jako ten, kdo v Ostravě žil a tři roky fáral. Od r. 1991, důl ČSM-jih, úsek výkliz, 3. až 5. patro, kilometr pod zemí. Bydlel jsem v pronajatém bytě, na rohu Masné a... Stodolní! Až na to, že tenkrát ve Stodolní chcípl pes. Jeden pajzl hotel, trafika a jinak nic, večer pusto a prázdno. Hornický slang? To byla unikátní směsice kratke ostravske mluvy, slovenčiny, języka polskiego a lokálních dialektů, viz např. gorolové nebo Prajzaci. LINGVISTICKÉ OKÉNKO: [][] Zájemci mi mohou napsat o překlad a vysvětlivky. ◘„Rabula zadupana, jebni s rolku a ber do teplych.“ ◘„Ni lupanu, kulok, cype!“ ◘„Reku mu: bo som to čul.“◘„Hajcmanu zme vyrabovali v cyp, jebat, čas na poňos.“ [][] Historicky první komedie, u které jsem se nesmál, dokonce ani Trošku. Jedna hvězda za Jarkovy eskapady z robama. A Kočár by zasloužil protáhnout rovnačkou hajcmanů. ()

silak_xup odpad!

Poprvé dávám odpad něčemu, co jsem stěží dokoukal. Podle mě je jedno, jestli jsi z Ostravy, Opavy, Brna, Hradce Králové, Českých Budějovic, Prahy nebo z Karlových Varů, nebo z totální prdele v lese, tohle tě nemůže bavit. Já celou dobu čekal, že se tam něco stane, že tam bude něco hodně vtipného, že tam bude prostě nějaký děj, který v něco vyvrcholí nebo něco v tom smyslu, ale tohle byl opravdu zabiják času. Nechápu Chmelu, který mě doposud bavil, jak mohl do něčeho takového jít, ale na druhou stranu chápu, mamon je velitel. ()

Djoker

Předlohou filmu je úspěšný blog. Docela by mě tedy zajímalo, jak vypadala další oblíbená literární díla, která zaplavovala internet v době jejich největšího boomu. Nejsem z Ostravy, a když někdo mluví jako retard, tak mě to spíše vytáčí, takže jsem si k hlavnímu hrdinovi ani nemohl najíst cestu. Hranice mezi filmovou poctou městu a jeho ponížením se ukázala být velmi tenkou. ()

eraserhead666

Kdybych to chtěl říct stejně stereotypně jako ten film, tož asik tak - faral muj děda, faral muj fotr, faral muj bracha, já se na šachtě učil na učňaku ale farat jsem nikdy nechtěl a tak jsem se raději z tego kraju zpakoval. No i že tak v Ostravě nedřistaju? Chuj s tym. Ale občas pobavilo, to jo. A autobusové scény, olalá... ()

NinadeL

Ten ostravský blog si matně vybavuju jako první výrazný počin toho druhu. Škoda, že film nepřišel dřív, po 12 letech už to tolik nemohlo rezonovat. Film vlastně přišel až nakonec jako taková tečka za televizí a divadlem. Naštěstí několik scén funguje dobře jako samostatné anekdoty, takže to není tolik promrhaný čas, ale celek je samozřejmě omyl, který neviděl dramaturga ani z pendolína. To nejlepší je cameo Věry Špinarové a dobře zvolený song Marie Rottrové ve vhodnou chvíli. ()

• Hlavným scenáristom a zároveň aj jedinou osobou zo štábu, ktorá sa mohla stretnúť s tajomným skutočným Ostravakom Ostravskim, teda autorom blogu, ktorý svoju identitu z bližšie neuvedených dôvodov neustále tají, bol Vladislav Kučík. S autorom musel dokonca podpísať klauzulu o mlčanlivosti, a tak ani režisér skutočne nevie, o akú osobu ide. Špekuluje aj o možnosti, že za pseudonymom Ostravak sa skrýva niektorá známa a literárne nadaná osobnosť zo severomoravského regiónu, napr. Jaromír Nohavica, ktorý však podobné špekulácie opakovane poprel. (Raccoon.city)
  • Baňa Václava Havla bol iba fiktívny názov, v skutočnosti sa natáčalo v areáli niekdajšej čiernouhoľnej bane Žofie v Orlové-Porubě, ktorý je známy tiež ako Fučík 5, a taktiež v uhoľnej bani pri Litvínove. (Raccoon.city)
  • Když volá Bohuš (Vladimír Polák) Jarkovi (Igor Chmela) po návratu z Prahy, říká, že je poledne, přitom na budíku bylo 8:35. Při dalším hovoru synovce a záběru na budík je na něm 11:40. (MrAldridge)