Jarek Ostravski je havíř ve středních letech, který denně fárá s bandou kamarádů v dole na Ostravsku. Svádí půtky se zahořklými rodiči, život mu umí osladit i sestra a její svérázný potomek. Jednoho dne se mu zcela změní život. V dole si musí odskočit, objeví tam krabičku cigaret a zapálí si. Díky úniku metanu dojde k explozi a Jarek je s ostatními horníky zasypán. Stane se ale místním hrdinou, protože pomohl zachránit své kolegy a kamarády pohřbené zaživa v podzemí. Najednou je mediální hvězda a všichni k němu vzhlíží. Ředitel ho za odměnu povýší a musí si zvyknout na to, že bude sedět v kanceláři. Díky tomu, že se začal pohybovat v nejvyšších podnikových kruzích, ale zjišťuje, že se vedení chystá doly uzavřít. Jarek se proto rozhodne s přáteli uspořádat stávku. Nikdo z nich ale netuší, jak k důlnímu neštěstí došlo. Kdo je ve skutečnosti hrdina, kdo viník a kdo ničema? (TV Nova)

Trailer 2

Gilmour93

Panoptikum uhelných monster, invalidní zápletka, kulhající humor. Cypovina, na kterou jsem čuměl jak Jakeš na klíče. Tak nějak se z toho může zdát, že v rámci ochrany lidského genofondu by ten rázovitý region měli obehnat vysokým plotem, nastražit nášlapné miny a nepouštět nikoho dovnitř ani ven, ale já dobře vím, že to všechno byla jen taková lidová zábava a filmová fikce. Bo..? ()

Ampi

U tohoto filmu jsem se docela dobře zasmál. Což je u komedie žádoucí. Drobný parodický odkaz na Bakalu? Ano, viz důl Václava Havla s firemním email pro hlavního hrdinu JarekOstravski@vaclavhavel.cz. Igor Chmela se do své role hodil. Dialekt pěkný, i když část Ostravanů bude tvrdit, že tak se u nich nemluví. ()

Jara.Cimrman.jr

"Vždyť o co vám všem jde, chlapi? Abyste si, jak sami říkáte, fajně zafárali a štolu vyrubali." Deníky Ostravaka jsem nečetl, ale co si pamatuju, tak mi ostravština vždycky zněla o něco přirozeněji a výrazně kratčeji. Nicméně Jarek, ten chlop jak cyp, nebyl špatný, ale víc mě bavily jeho slečny než satirické poukazování na problémy regionu razovitého. A nejvíc se mi líbil ten zadeček přesně padnoucí do ruky, neboť kvůli němu bych určitě taky stíhal ten správný autobus na šachtu i z šachty a měl pak slunný den i ve smogem tradičně vyvoněné Ostravě. ()

Phobia

Za co, kura, za co?! Těch 40 minut života už mi nikdo nevrátí. Já mám omluvu, proč jsem se tak dlouho nechávala omývat vlnami trapnosti: v krku se mi usídlil nějaký bordel a byla jsem z toho kašle natolik vyčerpaná, že se mi nechtělo slézt z gauče a vyšplhat se po schodech do ložnice. Možná jsem se měla překonat a najít si nějakou záživnější a inteligentnější podívanou, tak třeba čučet do kočičího záchůdku, k tomu by mi stačilo překonat pouhých 5 metrů horizontálně. Jakou omluvu mají tvůrci této smrduté hromádky rádoby vtipných scének? Chichiííchiííí, ti Ostravááááci jsou takovíííí buraníííí, heleéé vííííď. Ne, nezasmála jsem se, dokonce ani neusmála, akorát mě to nasralo. Ne proto, že si to utahuje z mého kraje, z mého rodného města, ale že si to z něj utahuje debilně, s dementním žargonem, co hercům nešel přes pysky a s "humorem", který vzhlíží odněkud z hlubin sračkami zatopeného dolu i na komedie Zdeňka Trošky. Hvězdičku za známé lokality a za nepatrnou možnost zlepšení v druhé půlce filmu (kdy jsem se konečně kopla do prdele a šla uklidit kočce hajzlík). ()

NinadeL

Ten ostravský blog si matně vybavuju jako první výrazný počin toho druhu. Škoda, že film nepřišel dřív, po 12 letech už to tolik nemohlo rezonovat. Film vlastně přišel až nakonec jako taková tečka za televizí a divadlem. Naštěstí několik scén funguje dobře jako samostatné anekdoty, takže to není tolik promrhaný čas, ale celek je samozřejmě omyl, který neviděl dramaturga ani z pendolína. To nejlepší je cameo Věry Špinarové a dobře zvolený song Marie Rottrové ve vhodnou chvíli. ()

• Náklady na film sa zastavili na čiastke 16 miliónov českých korún. (Raccoon.city)
  • Baňa Václava Havla bol iba fiktívny názov, v skutočnosti sa natáčalo v areáli niekdajšej čiernouhoľnej bane Žofie v Orlové-Porubě, ktorý je známy tiež ako Fučík 5, a taktiež v uhoľnej bani pri Litvínove. (Raccoon.city)
  • Zámer zadaptovať Ostravakovy blogové príspevky oznámila produkčná spoločnosť Three Brothers už v roku 2014, samotné nakrúcanie začalo kvôli zháňaniu financií a zdravotným problémom producenta Viktora Krištofa ktorý pol roka ležal po úraze so zlomenou chrbticou až v roku 2016. (Raccoon.city)