• Lachtaan

Ač už je to ve filmu přitažené za vlasy či ne, ostravský akcent doopravdy nemůžu vystát a v případě této komedie jsem si musel hlasitost místy až abnormálně zvyšovat, abych vůbec rozuměl řeči postav. Pointa jednoduchá, otřepaná ale v porovnání s takovým Instalatérem z Tuchlovic film stále o nejméně 20% lepší.(20.10.2017)

• malylada

Jelikož pocházím ze Severomoravska, tak objektivně musím říci, že tohle byla velká přeháňka. Ostraváci jsou bráni jako burani, kteří divně mluví asi jako před 40 lety a s realitou to moc nekoresponduje. Přes to se dokážu přenést, ale hlášky se opakují dokola a opravdu by to stačilo na padesáti minutovou inscenaci v televizi. Film má banální zápletku, jestli se to dá říci a je to spíše snůška scének, které jsou ve většině případu trapné. Celé mi to přišlo jako amatéřina......2/10(27.10.2016)

Jarek Ostravski je chlop jak cyp, no ni. Ještě včera to byl jen jeden anonymní muž z řad horníků, dnes už povýšil až do křesla kanceláře důlní firmy, kam ho usadil její majitel. A je za hrdinu, který zachránil životy horníků po rozsáhlé explozi v dole, kde fáral. Čísla zachráněných se sice poněkud rozcházejí, ale o to ani tak nejde. O Jarkovi se všude píše a mluví. Od exploze se Jarkovi život změnil o sto procent, bude prožívat jen veselé i smutné události a do jeho staromládeneckého života se prodere i láska. Jen je otázkou času, kdy se na denní světlo prodere, že výbuch svojí nezodpovědností zavinil on. Tak jako moraváci mají Bohuša, ostraváci mají Jarka. Jen je otázkou, s čím chtěli přijít tvůrci a co považovali za dostatečně divácky průrazné. Měl-li to být ostravský dialekt, tak ten je v jistém ohledu i vtipný, jenže jej zkuste poslouchat v kuse devadesát minut, co film trvá, a (téměř) všichni, ne jen herci z tamních končin, mají najednou ostravske zobaky, s nimiž vydatně klapou po "ostravsku". S "Dědictvím" film pojí (nekorektní) hlášky, kterých je nemálo, jsou originálně vtipné, tedy pokud už dávno nekolují mezi lidmi, a já o nich nemám tucha. Nesporným kladem je i herecké obsazení, kterému vévodí Igor Chmela. Prognóza o tom, že film nebude sledovatelný, se nenaplnila. Film má spád, ucházející strukturu i koncepci, trochu nadbytečně skládá poctu některým celebritám, které z Ostravska pocházejí, příjemná a odpovídající je i hudební složka, rušivým elementem je Product Placement, který vzal na sebe podobu jisté značky pánských obleků. David Kočár, režijně zodpovědný za tento počin, vytvořil značně specifický film, který je určitým svěžím závanem na poli zatuchlého humoru. Sympaticky položenou laťku si film neudrží až do konce, závěr je až moc uspěchaný. Předpokládám, že šlo o rovinu fikce, neb tohoto ostravského horníka stvořil internet a legendární bloger, protože v opačném případě by příhody horníka takto vystavěné byly celkem nevěrohodné. 6/10(22.9.2017)

• EggO

Jestli takhle mluví v Ostravě, tak asi nepocházím z Ostravy a nežiji zde 26 let. Takhle mluví leda cikáni, ale používají jiné výrazy. Nevím na co si tenhle film hrál, možná ho natočili pro Pražáky, aby se nám vysmívali. V Ostravě se mluví rychle, krátce a hlavně spisovně a zároveň sprostě, mnoho výrazů, které byli ve filmu se sice používají, ale od nás zní úplně jinak. Ani sociální případy zde takto nemluví. Kdyby z nás nedělali blbce, klidně bych hodnotil o mnoho lépe, takhle mi to přišlo kýčovité a dělání nucené srandy, které se zasměje jen vůl.(24.3.2017)

Nikdy mě nepřestane udivovat intelekt Ostravského národa a to zvláště v jejich volebních klipech. To je teprve pošušňáníčko, které normálně smýšlejícímu čechovi dá notnou chvilku k rozdýchání.. Dávám hlas za přidělení Ostravy Polsku :-P Pro neznalé místních poměrů: https://www.youtube.com/watch?v=o6i8VwMls5c (Český politický bizár - předvolební spot ČSSD 2016, a to fakt myslí vážně)(7.11.2017)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)