Raw

• Francie Grave (více)

Justine pochází z vegetariánské rodiny. V šestnácti letech odchází na veterinární školu, kterou studuje její starší sestra. Při jedné z epizod šikany je donucena poprvé v životě pozřít syrové maso. Tato zkušenost ji od základů změní a probudí v křehké dívce spící monstrum. (Film Europe)

Harpy

Na moje prekvapenie som sa dobre nasmiala a presne pre to dávam 3* nejdem tu riešiť tie pekné momenty filmu, však si každý pozrie a zhodnotí sám, ale bolo to iné, nebralo sa to tak vážne a aj keď som čakala oveľa nechutnejšie, potešilo, aj soundtracky zaujímavé. ()

Furmi

Toto je presne typ filmov ktoré neznášam a iritujú ma už len ich vznikom. O čom to akože zasa bolo ? Je toto vážne nejaký modern super cool art ktorému len ja proste nechápem alebo som jeden z mála čo vidia v podobných veciach čistú sračku ? Jedenie surových zajačích obličiek, prestížna veterinárna akadémia na ktorej sa skoro nič neštuduje len sa šikanuje, ponižuje, sexuje a žúruje. K tomu tu máme hlavnú protagonistku u ktorej celý film neviem o čo jej ide ? Len ju veľmi svrbí ? Je z nejakých nepochopitelných príčin závisla na jedení surového mäsa a krvi ? Do toho depilácia intímnych partií vlastnou sestrou, odstrihnutie si prstu, ocucávanie a jedenie sestrinho prstu a na konci veľké algreto v podobe spoločného pojedania spolubývajucého a šokujúceho zistenia že je tento "problém" dedičný. OMG. ()

dee.n

Pokud možno, nedívejte se na to. Je to fakt kravina. Rádoby zajímavé a šokující téma, ale je to nudné, táhne se to. Hlavní hrdinka klasicky extrémně nesympatická pipinka a o její sestře ani nemluvím. Vůbec celé to prostředí veterinární školy mi přijde absurdní. Za mě určitě zklamání, protože horory mám ráda, ale touhle cestou by se tento žánr rozhodně ubírat neměl,ne ne ne. ()

poet

Nie je to až take šokujuce ako sa to na prvý pohlad zdá ale nie je ani vyslovene nudne. U mňa to skončilo niekde na polceste. Celkom zaujímavý prerod hlavnej hrdinky. Myslím že pani režiserka nás ešte môže šokovať :) ()

Muel

| Focus World | Vskutku surové. Našťastie režisérka Ducournau nešla na psychoterapiu. Namiesto toho nakrúca filmy o kanibaloch a mňa to udivene baví! Veľa krvi, divných dialógov, divných aktivít spojených práve so spomínaným kanibalizmom a hlavne - francúzština. Môj najväčší strach. Ale nie, je to kvalitka, je to pomalé, ponuré, ale dobré, divné, ale dobre sa na to pozerá a bavilo ma to. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

JM87

Pořádná francouzská úchylárna, která nemá až tak nosnou linku a rozhodně to není film pro každýho, ale pokud je hnusná neděle, venku je zataženo a vy chcete vidět něco "jinýho", tak tenhle film je ideál. ()

otovickypatriot

Přesně jak píše Kejzlar, do useknutého prstu je to intimní příběh o krizi dospívání, hledání identity a objevování sexuality. Není to tolik atmosférický, ale spíš francouzsky perverzní a přeestizovaný, toho se film naštěstí drží do konce, takže pořád se můžeš pleskat, jak se na to hezky dívá. Kejzlar má pravdu i dál, na Noeho si člověk vzpomene, ale ta podivná tajemnost se brzy promění do splatterové béčkovosti a nepříčetné cákance a zakousávání těl začnou otravovat, protože se to moc nehodí. Sleduješ vetřelce v cizí společnosti, kterej se snaží přežít, ale ty chceš cítít jeho bolest, ne se mu smát:( ()

fisus

To byla docela síla.Hlavně není nouze o překvapení a film opravdu nenudil.Určitě to není film,u kterého by se mělo omdlévat,ale pochopím,že nějaké té slabší nátuře se asi udělá trochu šoufl :-D ()

Chilly00

Příběh o dospívání. Potřeba se včlenit mezi ostatní probudí v hlavní hrdince skryté tužby a chutě. Námět starý jako lidstvo samo, akorát aktualizovaný o prvky kanibalismu. Proměnu hlavní hrdinky v ženu (potažmo kanibalku) doprovází množství opravdu nepříjemných věci, které se režisérka nebála velmi sugestivně zachytit. Probouzející sexualita může mít mnoho podob a nemyslím si, že zasazení příběhu do veterinární školy je náhoda. Hrdinka na začátku příběhu přirovnává opice k lidem, přičemž se sama pak tak trochu ve zvíře mění. Film by se dal rozebírat do nekonečna a myslím, že by se našlo množství různých teorií, o čem film vlastně vypráví. Upřít se ale nedá živočišná vášeň a napětí, které na mě z plátna sálalo. PR samozřejmě přehání a podle mě i filmu tak trochu škodí. ()

skeptic

Veterina je horor. "Raw" je v niektorých svojich momentoch hnusný a odpudivý film, prívlastok horor mu podľa mňa určite patrí. Už v otváracej scéne sme trochu zmätený a zneistený, tým že je snímana ako veľký celok (teda nedokážeme rozlíšiť identitu osoby) a ďalej sa na ňu významovo naviaže až približne v polovici filmu (až vtedy pochopíme o čo tam išlo). ___ Hlavná postava (Justine) nastupuje na veterinársku školu ako šestnásťročná, pričom na tejto škole študuje aj jej staršia sestra. Justine najprv prechádza školskými - začleňovacími obradmi ("imatrikuláciou"), kde si starší žiaci upevňujú svoju dominanciu nad mladšími. Justine, ako vegetariánka, je pri týchto obradoch donútená zjesť mäso. A práve tu u Justine začína celý charakterový oblúk (vývin). ___ Film sa dá "čítať" asi viacerými spôsobmi. Doslovne, alebo aj metaforicky. Zjedenie mäsa malo na Justine určitý dopad. To že začne mať chuť na mäso, môžme brať ako nejakú opačnú reakciu na to, že zjedla prvýkrát mäso - namiesto zhnusenej reakcie (a ešte silnejšieho "vegetariánskeho presvedčenia"), začne mäso vyhľadávať. Dokonca aj v ľudskej podobe. Prečo? Ak si priblížime jeden z dialógov pri obede, kedy sa niekoľko postáv rozpráva o tom či je horšie byť znásilnená opica, alebo znásilnená žena, pravdepodobne nájdeme odpoveď. Justine stavia opicu (zviera) a ženu (človek) na rovnakú úroveň. Práve preto možno u nej nastáva otázka: keď už jem zvieracie mäso, prečo by som nemohla aj to ľudské?, aký je rozdiel? V tomto prípade to môžme brať ako určitý apel na vegetariánstvo ako na najlepšiu formu "stravovania sa". ___ Túžba po mäsa sa v "Raw" prepája aj s túžbou po intímnom styku, ale zároveň aj akéhosi strachu zo straty panenstva a zmenami v čase dospievania. Takisto si môžme všimnúť aj určité súperenie sestier, ktoré miesto toho aby sa posúvali na vrchol školského - potravinového rebríčka, v ňom pomalý upadajú (v jednej scéne sú doslova aranžované ako psy). ___ "Raw" mi pripomenul aj minuloročný film "Neon Demon" s ktorým zdieľa aj niektoré motívy, z časti aj niečo podobné v hudbe. Hudba v "Raw" je podľa mňa výborna a perfektne načasovaná (použila sa aj sebauvedomelo - prechodom z diegetickej hudby do nediegetickej, čo však samo o sebe nie je ničím zvláštne). Niektoré motívy mi prišli trochu zbytočné, alebo nerozvinuté (napr. učiteľ, ktorý si "zasadol" na Justine). ___ Záverečná bodka ("máme to v rodine") dáva film do trochu iného obrazu a dáva mu trochu lepší (celistvejší) tvar. "Raw" (odhliadnuc od záveru) nám možno iba hovorí, že v období dospievania a na novej škole, kde sa študenti doslova žerú zaživa, to je jednoducho ťažké. Škoda slabého prijatia na čsfd, no čo už, na Pelíšky to proste nemá. 90% ()

Rathalos

Konecne som si pozrel tuto psychologicku dramu,ktora bola uz vopred ohlasovana ako film,ktory sokuje vsetkych a musim povedat,ze ano,su tam nejake sceny,ktore su pre bezneho divaka tazko stravitelne,ale po tom,co uz moje oci zhliadli vo filmovej tvorbe,tak ma toto sokovat nemoze,nie je to az take zvratene a nechutne ako ludia pisu,ale musim vyzdvihnut herecky vykon hlavnej predstavitelky,zahrala to tak perfektne,ze by som o nej tvrdil,ze je v skutocnosti fakt chora po tej psychickej a psychiatrickej stranke,excelentny vykon,klobuk dole a moje hodnotenie bude plny pocet hviezdiciek,lebo je to zalezitost,ktora sa len tak nevidi...:-) ()

Eluin

Zajímavý film, který spíše než šokujícími zvraty dokáže upoutat pozornost nevšední atmosférou, dobrým audiovizuálem a přesvědčivými hereckými výkony. Ano, některé scény jsou dost nechutné, nicméně pokud jste už nějaký ten film s nádechem "gore" viděli, tak to není nic, co by vybočovalo z mantinelů. ()

Hapretor

Opravdu nechutný film se vším všudy ... tu kolej se studenty - to snad nemysleli vážně - tam byl zdegenerovanej každej - tam bych je nenechal ani utratit psa ... hnus velebnosti - jedna hvězda za atmosféru hnusu - všudypřítomná špína, pot, chlast, perverze, zkažený vzduch, všechno humus - to z filmu na Vás přímo sálá z obrazovky - jedna hvězda za mistrné maskérské práce - v těchto dvou ohledech je film v daném žánru skoro nedostižný - to musím uznat ... ()

Rockerman

Já věděl, že vegetariáni nejsou normální a že jim to musí lézt na mozek, ale že by to mohlo dojít až do takových konců, to mě nenapadlo! Ale teď vážně. Jde o poměrně nechutný film. Nevolno mi však paradoxně nebylo u těch krvavých, kousavých scén, ale spíš u těch drbacích a vlasy blijících. Ostatně ty krvavé působily legračně a rozhodně mě nešokovaly. Dívat se na to dalo a závěrečné odtajnění tajemství, též vegetariánských rodičů trochu překvapilo. Za to tedy třetí hvězda. ()

Kingjiri

Nejdřív jsem často kroutil hlavou nad chovánim sestry hlavní hrdinky (jak to, že se najdou dva takový raplové a ještě k tomu příbuzný?) nebo nad tim, že nepříchází trest za spáchaný skutky. Závěr ale docela pěkně všechno vypointoval a jsem rád, že mi vzal vítr z plachet. Herecky hodně slušný, nechutnejch ani hororovejch scén však moc nebylo - na druhou stranu nepůsobily prvoplánově, naopak měly ve většině případů svuj smysl (uřízlej prst). Nicméně jako psychologický drama Raw fungovalo obstojně. Zamrzelo hlavně kolísavější tempo vyprávění nebo menší míra napětí. Třetí hvězda za casting, explicitnější scény, soundtrack a pointu. ()

Vabr

Přišlo mi, že tenhle film měl spíše znechucovat a ne dramatizovat. Nějaké scény byly docela dost nechutné. Upřímně nechápu koho tohle mohlo napadnout, ale jo dobrý. Hlavní hrdinka byla velice sympatická. Celý film byl zvláštní, doporučuji. Po tomhle filmu dostanete chuť na maso. Vyhodnocení: NEBUĎTE VEGETARIÁNY ()