Epizody(10)

tron

SPOILERY!!! „Koľkí z nich sa z toho dostali?“ – „Niektorí. Iným nepomôžeš, tá bolesť v nich už navždy zostane.“ – „Ako ju mám prekonať?“ – „Musíš si povedať: Som tu. Som živá. Som tu dnes, budem tu zajtra a budem tu aj pozajtra. Nebola to moja vina. Túto dohodu uzavrieš so svetom vždy, keď ráno vstaneš z postele.“ Vôbec sa mi do toho nechcelo, na čom určite mal veľký podiel Kirkmanov spriaznený Outcast, ktorý som znudene zabalil po tretej časti. Exorcistovi som sa napriek tomu rozhodol dať šancu. A neľutujem. Nakoniec prevláda možno nie vyložená eufória, ale spokojnosť bez debaty. Spočiatku pomalé tempo nesadne každému, ale v konečnom dôsledku treba oceniť práve uprednostnenie budovanie zákernej atmosféry a kvalitné postavy pred trápnymi ľakačkami a útrpnými scenármi. Práca s atmosférou, postavami (všetci herci sú super, ale mňa najviac oslovili Ben Daniels, Kurt Egyiawan a sympaťáčka z 90-tych rokov Geena Davis), vzťahmi a dialógmi robí zo seriálového Exorcistu dôstojného nástupcu kultovej jednotky. S legendárnym hororom Williama Friedkina seriál súvisí, seriál a film sa navzájom pekne prepoja. Niekto možno povie, že existencia seriálu dehonestuje film (v tom zmysle, že všetka tá kňazská obeta z filmu sa ukazuje byť zbytočnou, nakoľko Pazuzu vtedy vôbec nebol zničený, iba „uspatý“ – na strane druhej, už v samotnom filme predsa bolo na samom konci naznačené, že to tak zrejme je), ale mne to nevadilo. Exorcista je drsný, „nebezpečný“ a občas krvavý, ale nijako extrémne to s týmito ingredienciami nepreháňa a v jadre skutočne zostáva v prvom rade príbehom jednej drasticky skúšanej rodiny. A dvoch kňazov, stojacich pri nej v dobrom aj v zlom. Hlavne v zlom. Som rád, že som si Exorcistu pozrel. Je to temný, dospelý a v rámci možností inteligentný seriál, ktorý určite má viacero mínusov, ale s prihliadnutím na silné plusy nemám väčší problém odpustiť mu ich. Zaujímavým oživením je i fyzická prítomnosť démona Pazuzu v nepríjemnom podaní Roberta Emmeta Lunneyho – takto nejako si predstavujem Pána v čiernom obleku z Kingovej geniálnej rovnomennej poviedky. ()

boss123

O prvej sérií seriálu Exorcista som predtým, ako som mal tú možnosť ju zhliadnuť vôbec nič nevedel. Preto som vlastne vstupoval do neprebádanej oblasti a povedal som si, že sa nechám prekvapiť, čo mi seriál ponúkne. Z konečného výsledku som vlastne spokojný. Jedná sa o dobre a zručne natočený seriál, v ktorom sa nájdu síce nejaké chyby, ale klady ich určite zatieňujú. Dvojica hlavných postáv v podaní Bena Danielsa, ako otca Marcusa a Alfonsa Herreru, ako otca Thomas my sadla. Ich vzťah sa behom seriálu mení a vyvíja sa. Týka sa to aj vedľajších postáv a posadnutej Casey. Správanie celej rodiny sa mení čím ďalej viac sa zhoršuje stav posadnutej Casey. Čo musím vyzdvihnúť je práca s postavami a dôraz na ich psychiku. Tiež aj niekoľko dobrých gore efektov. Hudba je priemerná a z celej série mi najviac zarezonoval motív práve z pôvodného filmu Exorcista. Výhrady mám určite k miestami nelogickému chovaniu postáv a až prílišnom tlačení na emócie. Čo mi niekedy prišlo až nepríjemné. Ináč, ale nemám iné výhrady. Herci hrajú slušne, kamera, scenár a niektoré efekty síce nie sú extratrieda, ale sú dobré. V konečnom hodnotení sú to slabšie štyri hviezdy. Seriál sa mi pomerne páčil a odporúčam ho. Percentuálne je to 75%. ()

Hellknight12

Prvá séria má skvelý úvod, ktorý sa snaží ukázať všetko čo nás bude čakať počas celého seriálu. Príbeh je zaujímavý, dobre prepracovaný a má aj pár zvratov, ktoré sú síce možno trochu predvídateľné ale funguje to. Pekne sa nám načrtnú hlavné postavy. Charaktery postáv za ten čas sú skvelé prepracované. Herecké výkony sú skvelé a hlavne uveriteľné. Seriá má skvelú atmosféru, ktorá by sa dala krájať. Hudba tu pekne dodáva atmosféru. Efekty a aj masky sú tiež veľmi dobre spracované. V prvej polovici (5 časti) má pomalšie tempo ale neprekáža to, keďže sa snaží budovať atmosféru, príbeh a charaktery postáv. V druhej polovici sa to vystupňuje na maximum čo sa dá očakávať od danej témy. Prvá séria má za mňa celkové hodnotenie 80%. ()

Sebule

Naprosto skvělý hororový seriál. Ze začátku pěkně temná atmosférická hororová jízda, později už to šlo hrozně do fantasy, ale nevadí mi to. Naprostá úžasná hudba, která tam nádherně pasuje. Herecké výkony velice dobré, za mě se mi nejvíc líbil Alfonso Herrera, který hrál moderního kněze. Možná jeden díl byl slabší, ale jinak za mě skvělá jízda, kde je opravdu hutná a hororová atmosféra. Finále mělo grády, to finální vymítání  bylo perfektní, napínavé, technicky skvěle zvládnuté, až jsem měl z toho husinu. Hodnocení. 8,75/10 ()

Mark1983

První série byla celkem koukatelná, ale děj byl optimálnější každým dalším dílem série. Zpočátku nic moc, ale scény, v nichž mělo řádit peklo, byly celkem zajímavé. Některé díly jsou slabší, ale momenty s přítomností ďábla byly mnohdy působivější než v celovečerním filmu, i když - V moci ďábla a Chraň mě od zlého byly a jsou bezkonkurenční horory s ďábelskou tématikou. ()

• V zábere na nohu mŕtvoly je vidno štítok na palci s menom Jane Doe. Jane Doe je všeobecné označenie neidentifikovanej osoby ženského pohlavia. (Kadas97)