James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

I never strangled a chicken in my life! Sledovat výkon tvůrce, který klade sám sobě překážky, protože už v běžných podmínkách nemá co překonávat, skýtá zvláštní potěšení. A to i v případě jde-li o překážky, kterými si tvůrce už v minulosti práci spíše ulehčoval. Režie 'bez střihu' (ve skutečnosti 9) a studiové hrátky jako artificiální západ slunce na horizontu města, poeovskou historku o mrtvole v truhle pod občerstvením spíše jen decentně koření. Počet chlapců, kteří dostali provaz: x ()

Anderas

Průlomový technický experiment, který možná dnes už tolik neohromí svou formální stránkou, ale pro mne především dokonalý herecký koncert, precizně dávkované napětí a další psychologický pohled do lidských perverzí, myšlenek a pocitů. A velkým plusem Hitchcockových filmů je podle mne i to, že ani dnes díky velké dějové kondenzaci a zajímavým dialogům vůbec nenudí. ()

Jorge-Z

Film,bez jediného "střihu" se zajímavým dějem. Na téma vražda je zde poukázáno v úplně jiném světle než kdy jindy. V tomhle film bych hrát nechtěl, muselo to být opravdu náročně točit tenhle film, proto před mistrem smekám. Co mě ale zklamalo, byla absence nějakého napětí, divák všechno ví a pointa filmu je jasná s příchodem Jamese Stewarta. ()

Ještěřák

Tento film je v dostatečné míře úchylný a myšlenkově nadčasový, takže má co nabídnout i dneska, cooked by Hitchcock, takže silný v dialozích, a proto ani repliky starohospodyňky jakožto úplné těty Běty nepůsobí únavným dojmem. Tři roky po válce, a Hitchcock už promlouvá skrz film o legitimní vraždě podřazeného člověka nadřazeným, i když ke konci poněkud přibrzdil, a já si myslim, že ten morálně nejméně drastický a asi jediný možný přijatelný konec nevzešel z jeho obrovité plešaté lebzy:-) Experimentální kamera, hemžící se mladí fešní lidé před ní, poutavá kulisa za oknem typicky čtyřicítkové až padesátkové budovy v art deco, nebo možná taky v googie stylu - to všechno budí dojem spíš dobře zmáknutého novodobého retra, než 63 let starého, penzionovaného filmu. A ta dobová architektura... ()

iampatrik

80% Krimi zápletka (přeneseně se dá napsat - šílení spolužáci "servírující kamaráda hostům", jedna (dvě) místnosti, osm postav (ve výsledku ani to ne vlastně), poutavý scénář a charismatické postavy - skvěle zrežírovaná napínavá dějová linka v komorní atmosféře. To vše vás donutí čekat na rozuzlení a sledovat tak film do samého závěru. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Hitchcock tu dokázal vytvoriť od začiatku až do konca poriadne hustú atmosféru, a to na veľmi malom priestore. Veď takmer všetko sa udeje počas jedného poobedia v podstate v jedinej miestnosti. Keďže je to založené na divadelnej hre, pôjde predovšetkým o konverzáciu a treba povedať, že brilantne napísanú. Na záver pár technických zaujímavostí. Je to prvý Hitchcockov farebný film a je natočený akoby na jeden záber. Technicky to síce vtedy nebolo možné zrealizovať (10-minútové cievky), ale režisérovi sa podarilo strihy šikovne schovať (záber na niekoho chrbát, stmavnutie obrazovky). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Spectre

Dávam za pravdu tým, ktorí tvrdia, že príbeh je na Hitcha až príliš jednoduchý. Keď však vidíme, čo z toho pomocou takéhoto experimentu vzniklo, výsledok je absolútny. Atmosféra graduje, spôsob natáčania v jednom zábere tomu dodáva veľkú silu a ako keby tohoto nebolo dosť, vo filme počujeme jediný hudobný doprovod a to hru jedného zo záporákov na klavír, to jeho záverečné psychické zrútenie, kedy sa do toho všetkého vracia James Stewart - to ma držalo úplne v kŕčovitom napätí. Tento film je u mňa v kategórií "Best of Hitch", čo samozrejme obnáša aj 5* :) :) :) ()

ekomo

Mistr stupňujícího napětí, zápletky a skvělých dialogů, Alfred Hitchcock, jako vždy ve skvělé formě, předkládá opět náročnému divákovi skutečnou lahůdku v tomto ve všech ohledech precizním snímku. Vřele doporučuji. ()

smetyl

Zajímavý psychologický thriller z dílny mistra Hitchcocka (první barevný a točený beze střihu!) se celý odehrává v jediné místnosti a zaměřuje se hlavně na psychologii postav a jejich reakce v návaznosti na jejich povahu. Dva mladíci zabijí svého kamaráda, jelikož samy sebe považují za nadřazené a usmrcení člověka je nejspíš jistým způsobem vzrušuje (hlavně Brandona, jeho kamarád je spíše ostýchavý a ustrašený a později svého činu lituje). Mladíci mrtvolu zavřou do truhly, dají na ni ubrus a jídlo a párty může začít. Neplýtvají černým humorem ("David přijde, vlastně už je tady"...). Pozvou ale i svého profesora z internátu. A to se jim stane osudné, jelikož má v psychologické hře navrch. Úsměvným momentem pro mě bylo, když Brandon zavázal otci zavražděného Davida knihy provazem, který předtím použil k uškrcení jeho syna. Sakra ironie. Každopádně je na co koukat i když se jedná převážně o konverzační napětí a postupný růst podezření.http://www.youtube.com/watch?v=dFzHnaV2_OA ()

Ollie235

Nesmírně zajímavá hra s napětím, která ani po všech těch letech neztrácí na síle. Je opravdu neuvěřitelné, jak dokáže Hitchcock na minimálním prostoru vytvořit film, který ani chvíli nenudí a to i přesto, že na první pohled scénář příliš nezaujme. Díky precizní práci s jednotlivými postavami, cynickým dialogům a výborným hereckým výkonům ale budu na Rope vzpomínat asi ještě hodně dlouho. ()

laepus

Vybroušený film, který ani na chvíli nenudí, i když už na začátku se vlastně stane vše podstatné - samotná vražda. Pak už je to jen psychologicky souboj samolibých studentíků s podezřívavým profesorem. Na jeden zátah to taky natočeno není, ale jelikož to bylo zapříčiněno pouze technickými nedostatky doby, popral se s tím Alfred na výbornou a střih tam opravdu jakoby ani nebyl. ()

Garch

Vynikající. Působí, jako by byl natočen plynule na jeden záběr (prý, nebýt nutnosti měnit filmové kotouče, skutečně by byl natočen beze střihu,) No jo, Alfred Hitchcock přesně věděl, co chce mít na plátně. ..PS krajka u krku Joan Chandler je dokonale působící detail. ()

Oralfabet

Postava Jimmyho Stewarta v tomhle filmu vymyslela premisu Očisty 65 let před tím, než byla první Očista natočena. Celkem cool. 9/10 ()

Klajnik

Nejlepší na celém filmu je námět. Ten však nebyl náležitě vytěžen. Nejde to dost do hloubky, ačkoliv vražda vzešla z podhoubí nebezpečné filosofie. Děj se v ní však takřka nerýpe, dvě postavy sice studovaly filosofii, která bývá do myšlenkových strukturách, které lze přirovnat k chrámům, ale film je vyobrazí jako blbce, kteří si nepoloží ani ty základní otázky v oblasti, kterou se řídí. Pokud věří, že mohou zabít, páč jsou intelektuálně nadřazení, tak jak přišly na to, že jejich oběť jim není rovna - případně že je natolik zavrženíhodná, že si vyslouží takýto ortel? Vždyť to byl jejich spolužák. Jak souvisí intelektuální nadřazenost se zabíjením lidí pro pocit vzrušení a zábavu? Etika je filosofická disciplína. Film ani neprozkoumává jejich psychologii, ač pro to je takovej prostor. Kvůli tomu se to jen plácá na povrchu, není to dost zajímavé ani zábavné, na postavách člověku nezáleží a v závěru ještě sleduje naprosto nelogické chování, které si lze odůvodňovat jen částečně. Konec zkrátka šustí už příliš scénářem. Achjo, tohle by mohl být tak zajímavej film a vtahující film, kterej bude vybízet k přemýšlení, ale je to jen 80 minut povrchního thrilleru, který však není napínavý, protože divákovi z důvodu plytkosti vůbec nesejde na tom, jak to pro jednotlivé postavy skončí. nemluvě pak o tom, že samotný konec je čirý kýč. ()

glamgirl

Typický Hitchcock, pekný "bezstrihový" experiment, ale ten scenár... snaží sa o psychologickú analýzu či štúdiu, no je príliš povrchný a uponáhľaný, uveriteľné sú až doslova posledné minúty. (Zdá sa mi, že Donna Tartt sa týmto filmom mohla inšpirovať, keď písala Tajný príbeh, konkrétne v motíve vzťahu učiteľa, autority, nositeľa názorov a jeho žiakov, ktorí - špeciálne jeden dominantný jednotlivec - tieto názory obrátia a vystavia ho tak kríze.) ()

RomanHyde

Vzhledem k tomu, že film je natočen na jeden zátah, je potřeba se na něj dívat jiným pohledem.. Film se sice odehrává v jednom bytě, ovšem nároky na herce, kameru a vše kolem musely být maximální. Proto tento film velmi oceňuji, a snad kromě trošku vybroušenějšího scénáře mu nic nechybí. Provaz vřele doporučuji ke zhlédnutí, protože je to raritka a taky jeden z nejlepších počinů mistra Hitchcocka. ()

Pitrsss

Myšlenka dokonalé vraždy mě ve filmu vždycky přitahovala. Hitchcock se toho zhostil na výbornou a na pětníku lidově řečeno upletl z hovna bič. O některých hereckých výkonech nebo nedotaženém scénáři by se nejspíš dalo polemizovat, ale v paměti mi zůstala hlavně skvělá atmosféra, která houstne každou minutou tohodle bijáku. 80% ()