Vysloužilí lvi

• USA Secondhand Lions (více)
Trailer

Walter Coleman je bázlivý čtrnáctiletý kluk, kterého o prázdninách roku 1962 odveze chamtivá matka Mae na zchátralou farmu podivínských strýců Huba a Gartha McCanna, o nichž se šeptá, že ukrývají velké bohatství. Ani on ani svérázní muži nejsou příliš nadšení. Když však Walter zjistí, že ho matka oklamala a není k zastižení, nezbývá mu než zůstat a zvyknout si na manýry Huba a Gartha, mezi než patří například střelba po podomních obchodnících. Walter je sice bázlivý, ale není hloupý, a tak mu neunikne, že minulost strýčků skrývá nějaké tajemství. A protože na farmě není telefon ani televize, snaží se muži chlapce pobavit historkami ze svého dobrodružného života. Jak se za první světové války omylem dostali do francouzské cizinecké legie, jak se ocitli v Africe, kde se Hub zamiloval do krásné princezny Jasmine, která byla zaslíbena mocnému šejkovi. Jak ji Hub zachránil před nechtěným manželstvím, zuřící šejk vypsal na jeho hlavu odměnu a Garth ho zachránil, přestrojen za nájemného vraha. Jak Hub bojoval se šejkem, vyhrál a získal si jeho respekt. Jsou to tak fantastické historky, že si Walter není jist jejich pravdivostí. Během prázdnin prožije díky strýcům řadu dobrodružství. A pak jednoho dne Walter objeví úkryt, plný peněz. Rozhodne se správně? (TV Nova)

Trailer

Malarkey

Námět je naprosto bombastický. Úplně mi připomněl dobu, kdy v Hollywoodu točili taková ta osudová rodinná dramata s nádechem fantastičnosti, jako to třeba dokázal Tim Burton s Velkou rybou. Tim McCanlies ale není Tim Burton. Sice má štěstí na herecké strýčky, které si tu naprosto dokonale střihli Michael Caine a Robert Duvall, jenže pořád jsem se nemohl zbavit dojmu, že celá hromada podstatných scén mohla být daleko lepších. Třeba zrovna ta linka s tou lvicí. Tak krásný příběh, smutný, osudový a oni to tak jako zvláštně utnou...jako by se nechumelilo. Přitom to v tom námětu bylo. Hrozně hezky se na film koukalo. Po shlédnutí jsem si ale uvědomil, že mi zde trošku chyběly emoce a vlastně jakýkoliv důvod tomu mladýmu Osmentovi cokoliv přát. ()

Renton

Scénář: Tim McCanlies .. Kýčovité, idealizované, nasládlé a příjemně veselé. Scénář v úplném základu (dva starci osamocení na farmě, opuštěná matka a dítě) lehce připomíná nedávný snímek Žít po svém, ale vyklube se z něj něco jiného než komorní rodinné drama. Vysloužilí lvi jsou totiž skvěle obsazenou (a na mysli mám zejména dvojici pánů herců Duvall / Caine - můj oblíbenec a hlavní důvod, proč jsem do toho filmu šel) rodinnou podívanou, kdy orientální pohádky tisíce a jedné noci nevypráví překrásná žena před popravou, ale světaznalý strýček někde v Texasu. I tak to má své kouzlo, to mi věřte. ()

Matty

Dva zapšklí dědci se postupně mění v přátelské staříky, kteří svého synovce naučí mnohé o životě. Klišé jak kráva, ale tentokrát obdařené dávkou milého humoru, kvalitního herectví a pohádkové připitomělosti. V podstatě jde o to, že každý může mít bohatý život, jinými slovy „jaké si to uděláš, takové to máš“. Čas strávený se lvy ze sekáče nelze označit za kdovíjak přínosný, vlastně neříkají nic nového a ani to staré nedokáží zaobalit, vyvolávajíc pocit deža neví. Deža totiž moc dobře ví, ale vem to lev. Herci jsou sympatičtí, vtipní, nesená myšlenka v sobě má i přes značnou ojetost špetku povzbuzujícího kouzla a sto minut se nakonec nejeví jako tak dlouhá doba. Kukuřičné děti nechť si jednu hvězdičku přidají. 80% Zajímavé komentáře: Angerr, genetique, sidzej ()

Gemini

Haley Joel Osment je pro mě "další dětská hvězda" a pochybuju, že z něj bude hvězda. Jo a nemám ho moc rád;) Taky jsem nevěděl, že uprostřed Texasu mají svou vlastní Jezevčí Skálu hozenou trochu do safari. Ale sakra, kdo by nechtěl dva takovéhle strejdy?? Tyhle prázdniny sice stojí a padají s dvěma velkými herci a kouzelným vyprávěním připomínajícím svým ztvárněním grotesku, ale když Robert Duvall náměsíčně vyhlíží Jasmine přes jezero, zanechá to ve vás daleko lepší a hlubší dojem než konec poněkud zprasený až příliš velkou a příliš nevhodnou náhodou. 70% a obava z toho co bude, až tu ti dva staří fachmani nebudou... ()

Superpero

Film co to hraje tak na jistotu, až z toho nečiší žádné emoce. Všechno a nic tam jen tak plyne a vlastně nenastane žádná dramatická situace. Příjezd matky se zlým amantem skončí dříve, než se to stihne opravdu vyhrotit. Michael Caine a hlavně Robert Duvall jsou ale opravdu fajn. Osment neurážející a jeho starší verze hraná Joshem Lucasem je dost homo. ()

• Haley Joel Osment byl při natáčení napaden paradoxně prasetem, které se v porovnání se lvicí nezdálo nikomu nebezpečné. (D3VIL)
  • Originálny koniec sa kvôli nie veľmi pozitívnej odozve u testovacieho publika do finálnej verzie filmu nedostal, a tak sa musel natočiť druhý koniec, ktorý nakoniec vidíme vo filme. Obe verzie sa dajú pozrieť na DVD. (jedenzdvoch)
  • Steven Spielberg v souvislosti s filmem prohlásil, že Haley Joel Osment je jednou z nejnadějnějších postav Hollywoodu. (PATTXA)