Vysloužilí lvi

Secondhand Lions

Tajomstvo bratov MacCannovcov

Drama / Komedie / Dobrodružný

USA, 2003, 105 min

Příjemně a stravitelně dojemný snímek, který by se i dal zařadil do škatulky rodinných komedií, nebýt ovšem té jakési hospodské hantýrky našich milých stárnoucích stejdů Gartha a Huba. Snímek má přes všechny své klady (humor, dojemnost + bonus navíc: moudrá myšlenka linoucí se celým filmem) i ledasjaké mouchy. Především mě během filmu znervózňovalo přehrávání H. J. Osmenta (viz ŠESTÝ SMYSL etc.). Ale jde skutečně jen o mouchy... Shrnuto a podtrženo: jděte do toho, pokud máte chuť na příjemnou a zábavnou pohádku pro dospělé, která zároveň předává i něco víc.(10.6.2004)

Dva kujóni sedící na zápraží s brokovnicí v ruce, kterou odhánějí dotěrné obchodníky. Přesto se nejedná o žádné hrubiány. Ostatně k takovému chování mají pochopitelný důvod. Ve chvíli kdy k nim zavítá synovec, se z nich stávají stéjčkové za všechny prašule. Synovce totiž provedou školou života. Jejich minulost je pestrá, neuvěřitelná, přesto pravdivá.(5.2.2007)

Pohodový film, který - ačkoliv je mimo jiné plný řečí o umírání - je tak optimistický, že se prakticky od začátku do konce musíte buď usmívat nebo smát. A to hlavně zásluhou ústřední dvojky strýčků parádně zahraných pány Cainem a Duvallem. Rýpou do sebe, rýpou do ostatních (a často po nich i střílí), jsou cyničtí a nejsou na nikoho zvědaví... No a do téhle nálady jim je doslova vstrčen prasynovec v podání Haleyho Joela Osmenta. Všichni tři pak předvádějí milou dobrodružně-rodinnou podívanou, která je vtipná zrovna tak jako dojemná a moudrá. Čtyři čisté hvězdy si zaslouží i díky hudbě Patricka Doylea (vynikne během Cainova popisování afrických eskapád i během klidných, rozjímavých momentů).__P.S. Co se stalo s režisérem Timem McCanliesem? Proč netočil dál?(21.8.2010)

Někdy je to nejhorší rozhodnutí zároveň tím nejlepším. Tak bych asi charakterizovala hlavní myšlenku Vysloužilých lvů. Celkově tento film vnímám velmi pozitivně, neboť já sama si svých prarodičů velmi vážím a oceňuji jejich životní moudrost a sečtělost. Už jen z toho principu na tom nechci hledat mouchy. Herce Michaela Cainea si velmi vážím a ráda sleduji jeho šarmantní vystupování před kamerou. Ne jednou mě ten šedivý pán rozplakal. Je úplně jedno, jestli ta vyprávění byla pravdivá nebo ne, šlo jen o to, že se sbližovali dvě generace a zároveň tím prokazovali jeden druhému úctu. Myslete si o mě, že jsem přehnaně sentimentální. Přes to všechno, jak jsem se v tom snažila hledat pozitiva, tak ten přeameričtělý konec to neskutečně podělal.(31.7.2012)

Ten Osment byl na začátku tak otravnej, měl tak ubulenej výraz, že mi ho až skoro bylo líto(nemyslím postavy, ale herce, jestli bude takhle pokračovat, tak se bojím o jeho hereckou budoucnost). Je vidět, že ze svých hereckých rolí vyrůstá a věčně se nemůže tvářit jako zneužívané dítě. Naštěstí film není jenom o postavě Waltera, kterého matka šoupne k bohatým strýčkům, aby z nich vybrečel nějaký ty penízky po jejich smrti. Film je i o tom, že na stará kolena, i když si myslíte, že pro celý svět jste už nezajímaví, tak přeci jenom můžete ukázat, že na to stále máte. Proč si na stará kolena nekoupit letadlo, či loď a nevytřískat hospodu? Když na to máte...(21.11.2009)

• - Steven Spielberg v souvislosti s filmem prohlásil, že Haley Joel Osment je jednou z nejnadějnějších postav Hollywoodu. (PATTXA)

• - Haley Joel Osment byl při natáčení napaden paradoxně prasetem, které se v porovnání se lvicí nezdálo nikomu nebezpečné. (D3VIL)

• - Originálny koniec sa kvôli nie veľmi pozitívnej odozve u testovacieho publika do finálnej verzie filmu nedostal, a tak sa musel natočiť druhý koniec, ktorý nakoniec vidíme vo filme. Obe verzie sa dajú pozrieť na DVD. (jedenzdvoch)